Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

" Why isn't there a Mac version of Counter-Strike?

A Mac version of Counter-Strike hinges on Valve Software porting Half-Life to the Mac. Their planned Mac port fell through. Thus, there will not be a Mac CS version (atleast not in the near future). In other words, the possitility of a Mac port isn't up to us."

Share this post


Link to post
@Moshu: la cate unitati cd/cdrw/combo/dvdrw mi-au trecut prin mana (zeci sau chiar mai multe) pot sa-ti zic ca nu ai ce-i face... Sau poate ai, dar e pacat de garantie...

 

Intr-un final fericit problema e rezolvata. Scula trimisa la Bucuresti pe garantie. In schimb dezamagit. De ce. Laptopul are 2 zgarieturi care se vad si care evident :-W ca nu existau la momentul trimiterii. Noroc, ca sunt la exterior (pe capac) si nu se vad daca lucrezi la el. Pe de alta parte, multumit pentru ca intr-o saptamana a venit inapoi acasa :X (fata de 1 luna cum preconizau cei de unde l-am cumparat)

Share this post


Link to post

Am inteles ca proiectul e ceva mai vechi si inca nu s-a gasit firma interesata sa-l cumpere din cauza vitezei mici de scriere.

Share this post


Link to post

O, Doamne, are peste 10 ani inventia... Ce m-a oripilat la vremea aia e ca omul avea nevoie de 50.000$ pentru a demonstra la o firma dn Germania ca inventia functioneaza, si nimeni nu a sarit. In schimb in cateva zile s-au gasit 80.000$ pentru nasturele ala oribil din bronz din intersectia cu Hotel Helvetia (imi scapa numele)!

Share this post


Link to post

Piata Charles de Gaulle...

Sunt multe inventii romanesti care sunt sortite esecului inca din faza de proiect...de ce? Managementul prost si mentalitatea din Ro.

Edited by Leutzu

Share this post


Link to post

Sharla de Gol!

Share this post


Link to post

:o fftopic: Nasturele lu' peste se cheama Crucea Mileniului :dizzy:

Share this post


Link to post

si este facuta din bronz provenind de la elici de avioane, blablabla

 

suntem toti :o fftopic:

Edited by sebian

Share this post


Link to post

Ideea era ca pentru spanacul ala oribil s-au gasit bani, dar pentru o inventie revolutionara, nu! E ca aia cu cei 2 romani care au facut un supermotor supereconomic si in RO nimeni nu le-a dat atentie. Parca ii luase Porsche intre timp...

Share this post


Link to post

Nu e beta, merge foarte bine. E trecut ca "beta" pt. a nu-si asuma raspunderi in caz de ceva :)

Share this post


Link to post
Ideea era ca pentru spanacul ala oribil s-au gasit bani, dar pentru o inventie revolutionara, nu! E ca aia cu cei 2 romani care au facut un supermotor supereconomic si in RO nimeni nu le-a dat atentie. Parca ii luase Porsche intre timp...

 

 

Te asigur ca pentru nenea cu hypercdrom s-au facut eforturi considerabile din tot felul de medii dar nici o firma nu ar fi investit in inventia dumnealui fara a primi ABSOLUT NICI UN DREPT asa cum domnul inventator dorea. Cu alte cuvinte dumnealui dorea suport financiar considerabil (zeci, sute de mii de dolari) in schimbul a NIMIC. Ideea lui era sa primeasca un imprumut pe care absolut nimeni nu era dispus sa i-l ofere. A primit cateva oferte de a-si vinde inventia sau de a vinde o parte din drepturi pe sume ridicol de mari pe care le-a refuzat.

 

Tind sa fiu de acord cu lipsa de interes a autoritatilor si a celor care ar putea face ceva fata de inventatori si revolutionarii stiintei din Romania dar cazul acesta NU este un bun exemplu.

 

(Nu vorbesc din auzite)

Share this post


Link to post

Vreau sa cumpar o imprimanta si m-am orientat catre Epson R220.

Are recomandari bune, dar nu am gasit o evaluare - cate fotografii 10x15 cm se pot printa cu un set de cartuse? Foloseste cineva acest tip de imprimanta? Ma puteti ajuta cu impresii si experiente personale?

Va multumesc,

Share this post


Link to post

Un prim sfat:

NU CUMPARA O IMPRIMANTA CU CAPETELE DE TIPARIRE SEPARATE DE CARTUSE.

Am patit asta chiar cu un Epson Stylus 460 acum cativa ani. Cand s-au infundat capetele (dupa un an) a mai fost buna doar de taburet. Acum am un HP Deskjet 610 C la care am schimbat vreo 7-8-10 cartuse, care cartuse au capetele de tiparire integrate, deci as fi schimbat tot atatea imprimante din primul tip.

Cauta ca dimensiunile cartuselor sa fie destul de generoase. Altfel vei afla cum e sa ai de listat un raport de vreo 200 de pagini si sa reumpli cartusul de 2 ori in acest timp, lucru ce mi se pare scandalos.

Asadar sa te orientezi mai mult spre aceste aspecte in detrimentul unei calitati mai scazute decat sa arunci banii pe fereastra.

Cat despre tiparirea color nu stiu ce sa zic, prefer sa mi-o faca altcineva, cartusul color e cel original la mine, si nici nu ma intereseaza nivelul de piatra din el (ca nu mai e in stare lichida cerneala).

Share this post


Link to post

Eu zic altfel: Nu cumpara o imprimanta care nu e HP...

Share this post


Link to post

Din pacate nu sunt fan HP, de altfel nu sunt fan la nici un producator de imprimante! Cu HP lucrez de ani de zile, la servici - au scule robuste dar mi se par foarte scumpi la consumabile. Stiu, s-a inventat si incarcarea de cartuse.

Studiez de ceva timp imprimantele cu capabilitati foto de pe piata si m-am hotarat la Epson R220. Ma bucura cele 6 cartuse, 90 duze pe culoare deci o calitate buna a tipariturii. Dar pana sa o cumpar as fi vrut sa fac si un calcul de consumabile - kitul de cartuse e 200 ron (imprimanta 350) si nu am gasit decat evaluarea de 420 pagini A4 (umplere 5%) pentru un cartus. Extrapoland la 100% rezulta aprox. 80 foto 15x10 per cartus.

Se pare ca nu e o imprimanta "populara", normal cu inflatia asta de modele si preturi.

Va multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Oricum nu ai sa ajungi in veci la pretul per poza de la un centru foto.

Nu merita sa iti printezi pozele acasa, gandeste-te ca la un centru te costa 6500 lei/poza 10x15. Daca printezi de mai mult de 500k valoare ti le si trimit acasa gratuit. Beat that!

Share this post


Link to post

Si nici nu stai cu stresul ca se infunda vreo duza si iti strica poza cand ti-e lumea mai draga, si mai si trebuie sa scoti vreo poza odata la 2-3 zile, altfel se infunda duzele.

Daca nu scoti macar cateva zeci de poze pe luna nu se merita imprimantele inkjet color, valabil si pentru documentele color.

Nu stiu la color cum sta HP-ul, dar la alb-negru stau foarte bine. La imprimanta mea un cartus alb-negru costa sub 100 de lei si merge reincarcat de 2-3-4 ori, dupa aceea nu mai listeaza cum trebuie. Refilare costa 120 de mii de vreo 4 ani la un astfel de cartus.

Asa ca nu mi se pare scump HP-ul la consumabile. Cartusul alb-negru ar 28 ml si listez sute de pagini text pana se goleste. La cele color are 11 ml/culoare, nu stiu cat tine insa.

Crezi ca merita o imprimanta cu 10 ml de cerneala neagra si 3-4 ml/culoare de cerneala color, desi sunt mai ieftine cu cateva sute de mii? Sincer, n-as alege asa ceva, refilatul/schimbatul cartuselor nu e activitatea mea de baza, si cam asta o sa devina cu o astfel de imprimanta.

Share this post


Link to post
Un prim sfat:

NU CUMPARA O IMPRIMANTA CU CAPETELE DE TIPARIRE SEPARATE DE CARTUSE.

 

Nu trebuie sa generalizezi acest lucru. OK, poate ai avut o experienta neplacuta cu Epson-ul ala. Dar nu e valabila afirmatia ta pentru toate imprimantele cu capetele de tiparire separate de cartusele de cerneala. Sunt o multime de imprimante la care capetele de tiparire se pot schimba fara nici cea mai mica problema. Si nu vorbesc de imprimatele inkjet business. Pana si la modelele ieftine de Canon se poate face acest lucru.

 

Eu am un HP 845C care, bineinteles, are cartuse ce contin si capetele de tiparire. Am fost o singura data la un centru de umput cartuse si cei de acolo mi-au pus pe capul de imprimare al cartusului un scotch ordinar, cica sa nu se usuce pana acasa. Am stat dupa aia 15 minute sa curat cu alcool urmele de scotch ca tiparire aiurea. Dupa aia l-am umlplut singur acasa, dar si asa e mai mare daraua decat ocaua. Prietena mea are un Canon Pixma si cartusele se umplu foarte usor, cu seringa. Nu iti mai trebuie kit de reincarcare si alte prostii. Iar cand capul de imprimare s-a stricat pur si simplu am cumparat altul si l-am inlocuit si imprimanta merge brici.

 

Deci mai degraba as zice ca merita o imprimanta cu cartusele de cerneala separate de capetele de imprimare. E mult mai ieftin si mai comod sa umpli un astfel de cartus decat unul care are capul de imprimare inclus. Sa nu vorbesc de faptul ca daca s-a terminat o anumita culoare pot sa umplu foarte usor numai partea de cartus care s-a golit, fara sa mai stau sa alerg si sa pierd timpul pe la centrele de refill. Lucru cu atat mai evident in cazul imprimantelor cu cartuse separate pe culori.

 

Personal am de gand sa imi iau o imprimata laser alb/negru si sa renunt la mizeria de inkjet pe care o am acum. Si-asa cred ca sunt peste 4 ani de zile de cand nu am mai tiparit ceva color acasa. In plus la o imprimata laser poti sa folosesti cam toate tipurile de hartie fa rasa mai stai cu frica ca daca folosesti o hartie prea lucioasa nu se mai usuca cerneala sau daca ai o hartie prea poroasa (gen sugativa) o sa se vada ca naiba.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu ... la inkjet-urile de la Canon se schimba atat ansamblul ce contine capetele cat si "butelcile" cu cerneala.

Deci, daca la un moment dat nu mai tipareste bine, cumperi tot ansamblul (capete+cartuse) il schimbi si ai imprimanta "noua" (sarim peste faptul ca acest ansamblu costa macar cat jumatate din imprimanta noua :D ).

 

Cu toate astea, daca mi-as cumpara o imprimata inkjet ... tot HP mi-as lua !!

Am un Deskjet 850C de mai bine de 10 ani (am dat pe ea 875$ pe vremea aia :uff: ) si merge fara nici cea mai mica problema de atunci. Am desfacut-o doar de 2 ori ... sa o mai curat ... Am folosit numai cartuse noi, nu m-am complicat niciodata cu refill-urile ... si nu am ce sa-i reprosez dpdv mecanic sau electronic.

 

Asa ca ... experienta zice HP ... economicitatea zice Canon :D

 

Epson nu mi-au placut niciodata la imprimantele laser/inkjet. La cele matriceale insa ... sunt tatici !!

Share this post


Link to post

Pentru cei ce isi cumpara imprimante CANON inkjet si se apuca sa listeze la greu cu ele. Cand contorul intern atinge 5000 de copii imprimanta se blocheaza. Acest lucru e stiut de toti resellerii de imprimante canon, dar daca vii la garantie cu ea zicand ca "nu mai merge" incearca sa-ti bage tot felul de soparle cum ca-i vina ta.

 

@bogdan_o: in general la imprimantele ieftine nu cred ca se pot schimba capetele de tiparire (ma refer la cele cu cartuse separate de capete), de aceea am facut aceasta recomandare.

La epson nu se puteau schimba capetele de tiparire acasa, dar la service m-ar fi costat cat toata imprimanta noua. Deci...

Eu nu sunt genul care sta tot timpul sa schimbe imprimate, sa faca refill-uri, sa reinstaleze windoze, etc. Eu vreau ca toate sa MEARGA.

Share this post


Link to post

Dupa cum spune si titlul o mica intrebare pt. oamenii care se pricep:

Laptop compaq-presario

Procesor Athlon 1,5Ghz

memorie 256 DDRam

Hdd 20gb

 

Este Sh dar nu are 10 luni de cand a fost cumparat

 

Merita 500 USD????

Share this post


Link to post

Scump pentru ce poate. Parerea mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...