Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

@vaxxi> multumesc pentru sfaturi. Dar in prima faza, avand in vedere ca obiectul e in garantie, cred ca ar fi bine sa-i las sa-si bata ei capul putin. Chiar daca ma lasa fara "cutiuta" ceva timp. Se pare ca firma mama de la Buc nu accepta sa-i fie trimisa numai unitatea de inscriptionare, ci vrea tot obiectul in cutia lui etc. Si ca draku, cred ca am aruncat cutia...

Share this post


Link to post

@Moshu: la cate unitati cd/cdrw/combo/dvdrw mi-au trecut prin mana (zeci sau chiar mai multe) pot sa-ti zic ca nu ai ce-i face... Sau poate ai, dar e pacat de garantie...

Share this post


Link to post

@viper> sunt de acord cu tine. Il trimit la garantie, cred ca asta ai vrut sa spui si tu, sa mi-o schimbe (unitatea). Multumesc de sfaturi, ma despart greu de portabilul meu, dar asta e. Am mare nevoie de inscriptor... Urati-mi bafta. [-O<

Share this post


Link to post

Am luat un laptop DELL INSPIRON 1300 si nu citeste si nici nu inscriptioneaza CD-RW. Unitatea vede restul formatelor. Cei de la magazin o dau cotita cum ca nu se potrivesc nu stiu ce drivere si ca sa folosesc DVD-RW in schimb. Eu insa o tin pe a mea si uite asa nu se ajunge la nici un rezultat. Ma poate ajuta cineva cu o parere, sfat, ceva?

 

Later: Mi-au schimbat laptopul cu altul nou si tot la fel face. Ma dispera chestia asta. Are cineva un driver pentru DVD-ROM?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Vineri noaptea, din cauza unei pene de curent, insotita probabil de un virf de tensiune la revenire... memory stick-ul meu si-a dat obstescul sfirsit, desi calculatorul n-a patit nimic. Culmea e ca pc-ul e bagat intr-un prelungitor din ala cu protectie.

 

Ma rog, deci memory stick-ul nu mai "misca" deloc. Mai am vreo posibilitate de a-l recupera?... sau macar datele de pe el?

Share this post


Link to post

@florinut: cum se cheama unitatea optica din Dell? Faza cu driverul pica daca ai XP... Poate un update de firmware, dr mi se pare jenant sa nu vada CDRW...

 

@NFS: sanse sunt, dar mici... Era un articol intr-un photo magazine despre recuperarea de pe carduri busite. O sa-l caut diseara.

Share this post


Link to post

Nu... am patit-o si eu, dar fara pana de curent. Poti incerca in mai multe device-uri (pc, laptop, camera etc) sa vezi daca il vad, dar slabe sanse.

Share this post


Link to post

L-am incercat pe 2 pc-uri acasa si pe 3 la servici (dintre care unul cu linux). Nici un semn. Nici nu clipeste beculetul!

O sa mai incerc acasa pe laptop si pe pc-ul meu (din nou, dar sub linux - poate reusesc sa-l montez).

 

Daca nu merge, e bun de agatat la oglinda! :) )

Share this post


Link to post

Da, sa-ti sparga vreun aurolac geamul pentru el :) ). Adio. La al meu se aprinde beculetul, il vede Pc-ul, dar nu-l poti deschide, nu poti scrie pe el si asa mai departe.

Share this post


Link to post
@florinut: cum se cheama unitatea optica din Dell? Faza cu driverul pica daca ai XP... Poate un update de firmware, dr mi se pare jenant sa nu vada CDRW...

 

Unitatea este TSST corp DVD+ - RW TS-L532B. Deci aceast unitate nu scrie si nu vede CD-urile reinscriptibile, desi scrie pe ea Ultra Speed Rewritable CD.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Am fost si am facut scandal, mi-au inlocuit scula!!! dar si cea noua face tot la fel. Mi-au zis intr-un final ca unitatea nu are nimic, desi nu scrie si nu citeste CD-RW si ca sa mai astept vreun firmware cand o da domnul. Probabil ca trebuie sa merg la Protectia Consumatorului sa rezolv problema.

Share this post


Link to post

Pai sa demonstreze cu tine de fata ca scrie si citeste CDRW. Simplu. Daca la ei merge, asta e, trebuie sa alegi anumite brand-uri de CDRW. Daca nici la ei nu merge, e buba! Ia trimite tu un mail si la Dell... Eventual si la Samsung, ca scula e Samsung.

Share this post


Link to post

Mi-au promis ca in 2 saptamani o rezolva, sa-i vad! Multumes frumos Vipere.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Stie cineva ce a patit Yahoo messenger?

Share this post


Link to post

Nu, dar a facut fite tuturor astazi :) Toata ziua s-a conectat greu, vad ca acum si-a revenit, dar inca vad useri "fantoma" (ramasi online, desi sunt offline).

 

Solutia ? Skype, multiplatforma, stie chat text, stie apeluri telefonice, transfer fisiere, etc. Vezi ID in profil :D

Share this post


Link to post

Da, skype are tot ce trebuie si nu se compara cu ymsg. La voce e imbatabil. Eu cu prietenii mei de peste ocean numai skype folosim pentru comunicare.

Share this post


Link to post

O intrebare: exista placi de baza (cu 939) care sa aiba slot agp dar pe care sa pot pune (altadata) o placa video PCIe?

Multumesc

Share this post


Link to post

Exista placi video care au si slot AGP si PCI-E x16. Pana acum am vazut MSI si GeCube.

Share this post


Link to post

Cum nu am gasit un topic asemanator, voi deschide unul pentru cei ce au nevoie pe viitor.

 

Am si eu nevoie de putin ajutor, poate stie cineva vreun gadget 'made in China' :)

 

Se da un laptop, o priza de retea in perete si un fir de retea [enervant rau de tot] intre ele.

Caut o solutie prin radio pentru a scapa de cablul de retea. Mentionez ca nu imi trebuie router wireless cu 'jde' porturi (poate cel mult unul), cu chei de criptare, porturi LAN si alte minuni. Dau banii degeaba.

O jucarioara simpla de bagat in priza de retea si alta la mine in laptop ar fi suficient. Daca stiti vreun produs 'de genul' dati-mi si mie un link va rog mult.

Multumesc !

Share this post


Link to post

Se da priza de la provider si un cablu. Se introduce cablul in router, vezi ca sunt setari de facut. In laptop daca nu e din start wi-fi, trebuie o placa de retea wireless. La laptop as recomanda externa pe USB. S-ar putea sa ai probleme de compatibilitate, asa ca incearca sa-ti iei ambele acelasi brand. Routerul wireless este si acces point in cazul tau. Dar intra pe pagina la TWISTER si cauta acolo ca au preturi bune, si vand si pachete router+placa.

Uite, incearca aici.

Share this post


Link to post

Discutia despre retele wireless si configurarea lor s-a mutat aici. E in zona, asa ca nu-si avea rostul topic separat, care intra in uitare repede.

Share this post


Link to post
Stie cineva ce a patit Yahoo messenger?

 

Se pare ca n-am fost singurii carora nu le-a mers.

Share this post


Link to post

Cine ma poate ajuta cu counter strike care sa mearga pe Mac. Mac nu citeste fisiere ".exe" .

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...