Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Din moment ce e FreeBSD, probabil ca da. Da' tre' sa stie clientul, nu doar NAS-ul.

 

Oricum, ca idee, iti bati cuie in talpa incapatanandu-te sa folosesti cabluri proaste. O sa ai pierderi de pachete, retransmisii, degradare ... pune un cablu bun sa ai gigabit sau foloseste wireless daca n-ai pretentii de streaming 1080p.

Share this post


Link to post

Nu am chef
s
a ma apuc
s
a dau gauri
s
i
s
a intind cabluri prin ca
s
a, de aici vine problema mea.

Cu cablul barbierit exi
s
tent ajung pe la 80mpb
s
reali, ceea ce e decent pentru viata de zi cu zi. tot cam a
s
a am acum acce
s
la NA
S
-ul actual (un gunoi de dlin
k
), prin wirele
s
s
(am cam 50mpb
s
pe upload
s
i 80 pe download). In
s
a cu cabluri "complete" (
s
i
s
curte) intre calculatoare am viteze de tran
s
fer limitate zic eu de hdd-uri...ajung pe la 500mbp
s
s
i nu
s
unt convin
s
ca bottlenec
k
ul e dat de retea. In
s
a m-a
s
declara ahimultumit
s
a ajung la 150-200 reali pt conexiunea cu viitorul NA
S
(de
s
k
top mutilat cu freena
s
).

 

Daca reu
s
e
s
c
s
a bag un cablu prin tuburile deja exi
s
tente din pereti problema e rezolvata :)

Share this post


Link to post

Pai leaga un capat al noului cablu de cablul existent si cand il tragi pe asta vechi afara il bagi automat pe ala nou... Sau nu inteleg eu situatia ta?

Share this post


Link to post

Nu merge... cablu "vechi" e de fapt un cablu cat5 cinstit, insa pe 4 din fire am semnalul de telefon si VDSL. Libere sunt doar celelalte 4, prin care cum spuneam viteza nu depaseste 100mbps.

Share this post


Link to post

Deznodamant:

 

am luat vineri asta http://www.emag.ro/tv-tunere/tuner-tv-kworld-sa233--pSA233 - sper sa nu se considere reclama

se vede foarte ok, difuzorasul de pe el isi face treaba - dar deja am scos din carcasa desktopului speakerul si il voi adapta. Telecomanda e ok, bate in regula.

 

am facut si un ubcd - si am rulat de pe el verificari memorii, placa video si hdd - toate ok. Deci ramane varianta condensatorului de pe undeva pe placa de baza. Asa ca i-am curmat suferinta, am scos ce e folosibil din el si gata... Din 2000 pana acum i-o fi ajuns si lui.

Share this post


Link to post

Ce recomandati pentru un transfer de pe banda magnetica (camera 8 mm) in digital? Mentionez ca TV tuner-ul nu ma intreseaza (ca si facilitate) absolut deloc. Se doreste transferul a aproximativ 40-50 de casete apoi va fi dat uitarii.

Share this post


Link to post

Orice placa firewire si un soft gen unlead video studio. Multe placi de baza au acest firewire onboard.

Depinde si de camera daca are asa ceva (majoritatea au).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Camera nu are decat iesire AV. Este un model vechi complet analog.

Share this post


Link to post

Atunci cel mai ieftin tuner tv care are intrare de care te intereseaza. Placi de captura analogice nu se mai fac de ceva timp si nu se merita nici achizitionarea uneia.

 

PS. Verifica totusi daca placa video a ta are vivo ;) Video in, video out.

Share this post


Link to post

Atunci cel mai ieftin tuner tv care are intrare de care te intereseaza. Placi de captura analogice nu se mai fac de ceva timp si nu se merita nici achizitionarea uneia.

 

PS. Verifica totusi daca placa video a ta are vivo ;) Video in, video out.

 

Cele VIVO au fost destul de rare si destul de scumpe; ca soft recomand Cyberlink PowerCinema 6

http://www.cyberlink.com/downloads/trials/powercinema/download_en_US.html

Chiar daca este trial, timp de 30 de zile se poate folosi in totalitate.

Aplicatia este foarte foarte desteapta (stie mult mai multe in afara de captura); este defapt Total Media Entertainment Center; eu o folosesc de cativa ani.

 

Ce recomandati pentru un transfer de pe banda magnetica (camera 8 mm) in digital? Mentionez ca TV tuner-ul nu ma intreseaza (ca si facilitate) absolut deloc. Se doreste transferul a aproximativ 40-50 de casete apoi va fi dat uitarii.

 

Cyberlink PowerCinema Total Media Entertainment Center Tuner Card Support

http://www.cyberlink.com/products/powercinema/tuner-card-support_en_US.html

Share this post


Link to post

Nu am vivo la placa video. Cat despre cel mai ieftin Tv Tuner... hm, tocmai asta este intrebarea. Cel mai ieftin este si suficient pentru o calitate acceptabila? Sunt sceptic in privinta celor de gen Stick USB. Fara o bobina un condensator un radiator (deh.. chestii invechite) cum poate sa lucreze fara pierderi de calitate, fara interferente etc.?

Share this post


Link to post

aici pot sa iti raspund eu.

 

Am facut captura cu tvtuner-ul din sistemul decedat - de care am mentionat ceva posturi mai sus. Tv tuner intern pe PCI - nici cel mai ieftin nu a fost dar nici o caruta de bani.

Si pe S-Video si pe compozit a iesit foarte ok. Nu mai stiu ce soft am folosit, am facut treaba asta doar o data acum ceva vreme...

 

Pe firewire, daca poti sa faci rost - diferenta este enorma - practic nu ai nici o pierdere de calitate a imaginii.

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Nu prea inteleg cum sta treaba cu firewire. Eu inteleg ca acesta este un alt tip de port cu o viteza de transfer superioara. Corect? Atunci care este treaba cu intrarea pe AV (unde ajunge toata informatia posibila pe analog) a unei placi de captura si volumul de date procesat de aceasta?

Share this post


Link to post

Exemplu:

AI un cd si vrei sa-l transferi pe harddisk. Metoda digitala implica pur si simplu copy.

Metoda analogica. Pui cd-player-ul sa cante si dai record la un program de inregistrare prin cabluri de la mufa de "casti" la mufa de "in" a placii de sunet. Sunetul va ajunge tot pe harddisk, dar la o calitate mai slaba.

 

PS Similar si la video ;) Firewire (si usb mai nou) e conexiunea digitala. De ce se foloseste firewire? Pentru ca la vremea aparitiei lui usb-ul nu avea rata suficienta de transfer si s-a "mostenit" asa.

 

Uite detalii:

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Firewire

Share this post


Link to post

Deci: captura iti recomand sa o faci cu Cyberlink PowerCinema 6 in format MPEG2iar prelucrarea video (inclusiv conversia sunetului din analog in Digital 5.1) o faci cu Corel VideoStudio. Pro X4 (http://www.corel.com...languageCode=en), daca vrei sa faci o treaba, mai ales ca este vorba de o filmare pe camera analog.

 

L.E. Mai fratilor, omul a spus clar ca are o camera analog veche, doar cu AV; deci exclus sa se conecteze pe Fireware 1394 si probabil ca nici in PC nu are o asemenea interfata digitala; de asta a si intrebat ce fel de tuner recomandam. Personal merg pe Asus.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Nu stiu ce rost are conversia aia a sunetului dar, in fine.

Eu as folosi ca soft virtualdub, e free si foarte la obiect, sunetul o compresie mp3 si video un xvid (e si free la codare sau cel putin era, spre diferenta de divx :) ).

Sau cel mai bine daca exista spatiu pe hdd (si iti trebuie procesor sa comprimi real-time mpeg 4), captura .avi necomprimat cu sunet pcm si comprimare dupa, in functie de calitate.

 

http://www.free-code.../VirtualDub.htm

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Mai oameni buni... nu am ajuns la soft recomandati-mi "divaisu". Ok Asus, dar ce model. Este vorba despre inregistrari de familie (deci nimic profii) dar cum peste ani si ani vor valora o avere (pentru mine) nu as vrea sa plang dupa casetele aruncate/deteriorate. Deci se cere o calitate acceptabila (sa nu ma doara ochii cand ma uit la TV, sa nu se decaleze sunetul, sa nu vad in loc de negru patratele de toate culorile, etc) nu se cere calitate exceptionala (nu ca mi-ar parea rau).

Edited by papie

Share this post


Link to post

Eu ti-am zis mai sus, pe pagina cealalta.

 

PS Daca au asa mare valoare sentimentala, vorbeste cu cineva care face filmari pe la nunti, sigur te poate ajuta cu ceva mai profi.

 

Banda asta de 8mm de care pomenesti e mini DV sau VHS?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Mini Dv. Pai mai profii este si pe la laboratoarele foto dar costa 25-30 lei/ora

Share this post


Link to post

Pacat, mini dv e in format digital, vei avea pierderi de calitate prin analog dar nu atat de mari precum dai de inteles mai sus.

Mai multe pierderi vor fi la comprimare, acolo apar decalajele, patratelele..etc, daca nu se face cum trebuie.

Share this post


Link to post

Mai nene, daca au asa mare valoare inregistrarile, nu face carpeli. Mini DV asa cum zice si colegu' Dark este digital, asa ca incearca sa scoti materialul digital de pe banda si nu prin DAC-ul camerei, care cine stie cat o fi si-ala de bun, dupa care sa-l bagi prin ADC-ul tunerului. O sa ai 2 pierderi de calitate la care mai adaugi si pierderile de compresie.

 

Asigura-te in primul rand ca ai spatiu de stocare pentru material (1 minut de DV = 200+ MB) si cauta sa scoti de pe DV-uri cat mai nemodificat posibil. Dupa aia, poti sa te joci cu resampling, procesare, compresie cat vrei. Da' retine vorba veche si adevarata: garbage in, garbage out --- daca nu faci preluarea de pe mediu la calitate maxima, o sa te-oftici mai tarziu.

 

Dupa aia poti sa te joci la codecuri, si sa vezi cat de mult esti dispui sa reduci din marime in detrimentul calitatii. H.264 e bun, da' pe material de calitate slaba sau cu zgomot mult nu face treaba asa buna.

Share this post


Link to post

Iti recomand ceva de genul asta (http://www.okazii.ro...il.html#galerie) ... Modelul e ales total aleator pentru a intelege ideea de dispozitiv in sine. Scrie direct pe DVD. Scapi de nevoia de spatiu mare pe HDD, compresii, prelucrari, zile si nopti pierdute pentru procesare (asta daca nu ai un calculator performant). Doar sa te asiguri ca are si intrare analogica de semnal.

Folosesc ceva de genul asta pentru transferul de pe o camera cu miniDV si sunt foarte multumit de calitate. In timp ce ma uit la TV direct de pe camera, semnalul este scris automat si pe DVD.

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

Au o durata de viata destul de mica aparatele de genul.Iar la capitolul fiabilitate nu stau bine.Cauza pt. care si sunt asa rare prin magazine.Ca sa nu mai spun ca si metoda de transfer este de toata jena.Adica ce vrea el sa faca cu tunerul,faci tu cu recorderul respectiv.

Cel mai simplu,imprumuta o camera capabila si de transfer digital de la un prieten.partea nasoala e ca va trebui ca si calculatorul tau sa fie capabil de asa ceva.O placa fireware.

Ca sa pastrezi o amintire de genul,trebuie si investitie.Si eu pastrez cateva filmari de pe casete minidv.Am un hdd de 320gb pus la pastrare cu informatia bruta +cateva dvd-uri de 9g scrise +casetele originale.Si tot ma bate gandul sa scriu informatia si pe bluray disc :lol: .Probabil ca exagerez,dar sunt patit...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...