Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

E selectata intrarea de la camera in mixer - recording ?

Share this post


Link to post

Pai asta nu mai stiu. Microfonul, pur si simplu nu a mai functioneaza, vestea primita. Sa fie din setari?

Share this post


Link to post

E din setari 100%! Ce placa ai?

Share this post


Link to post

:shock: Pai eu nici al meu nu stiu ce placa are (si nici ce-i aia nu stiu), nici-decum al altuia. :redface:

Share this post


Link to post

Problema rezolvata. N-am primit informatii exacte ce si unde dar, ceva in setari nu fusese bifat. Acum totul a revenit la normal.

Multumesc mult.

Share this post


Link to post

Domnilor, am si eu o problema, sau o intrebare legata de retelele wifi. De fapt, am mai multe.

 

Am doua laptoape relativ noi (HP pavilion DM1 si Samsung R730 ambele cu win7), si un router wifi Tplink in N (final) si gigabit cu sarma (TL-WR1043ND).

 

Prima problema e ca niciunul din laptoape nu se conecteaza wifi la 300mpbs desi ar trebui sa o poata face. Precizez ca la acelasi router, am avut doua laptoape mai vechi care mi-au fost furate care se conectau la 300mpbs. Astea amandoua se conecteaza la 150mpbs desi amandoua sunt mai noi.

 

A doua, si cea mai importanta, viteza de transfer intre ele este jenanta, undeva pe la 15-16 Mbps (aka pana in 2MBbs).

Si totusi, nu cred ca problema se datoreaza retelei wifi in sine, pentru ca in paralel mai pot trage de pe net prin acelasi wifi cu inca 2-2.2MBps (conexiunea mea oficial e la 30mpbs, in realitate ajung pe la maxim 20) si simultan transfer catre un alt device cu inca vreo 2MBps. Insa trag - nu trag de pe net, transfer nu transfer cu celalalt device intre ele peste viteza ramane costanta, desi reteaua ar putea duce macar de trei ori mai mult pe verificate.

Pare ca pur si simplu fiecare transfer individual e limitat la o anumita viteza insa pot face mai multe simultan fara sa fie saturata reteaua. Care e explicatia? Ce naiba as mai putea sa verific?

 

Cand le leg cu sarma de router vitezele de transfer intre ele devin astronomice, ceva de genul a 400Mbps (50MBps), adica sunt deja probabil limitate de viteza hardurilor si nu a retelei.

Share this post


Link to post

Verifica pe ce canale ai setat wirelessu' ... si schimba-le. Daca le-ai lasat pe default, probabil multi dintre vecinii tai au facut la fel si ai interferente "cacalau, maria ta".

Share this post


Link to post

Testam, 10x pentru sugestie. Am 4 retele vizibile, ar trebui sa am un canal liber.

 

Insa asta ar explica de ce ca am o conexiune sau 3 simultane, viteza fiecareia e tot aceeasi?

 

LE

Fii atent ca a mers.

Am ales aleator canalul 6 (era pe auto inainte) si frecventa la 40Mhz (era tot pe auto) si acum intre ele am in jur de 50mbps, ceva mai mult decat dublu.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Normal ca e mai bine; sunt 11/14 canale alocate pentru WiFi (in functie de zona geografica), ca atare posibilitati maxime de interferenta (mai pune in ecuatie si cuptoarele cu microunde, 2 laptopuri cu WiFi, etc etc).

 

Incearca ceva de genul http://www.passmark.com/products/wirelessmonitor.htm ca sa vezi canalul optim (sau daca-ti pui TomatoUSB pe unul din routere poti face wireless survey).

Share this post


Link to post

Am ales prost, inca 2 din cele 5 retele din jur sunt pe canalul 6 :) ) Inseamna ca ameliorarea a venit din setarea frecventei.

 

Cica optiunea "auto" a routerului alege cel mai liber canal.

Share this post


Link to post

Si cand te-ai bazat ultima oara pe "auto" in cazul echipamentelor asa incat sa si mearga ? :)

Share this post


Link to post

Am ajuns pe la 6MBps cu ambele laptoape pe wifi si cam 11MBps cu unul din ele legat cu sarma. Deja e mult mai bine. 10x pentru informatii.

Share this post


Link to post

A reusit cineva sa foloseasca placa wireless a laptopului prin WMware ?

Share this post


Link to post

Am si eu o problema careia nu prea ii dau de cap.

 

Am luat un router wireless de la TP-Link (WR340G). Suprafata pe care trebuie sa o acopere e mica si viteza de transfer intre device-uri nu prea prezinta interes.

Problema este in felul urmator: am reusit sa ma conectez la retea cu laptopul atat wireless cat si pe fir, telefoanele se conecteaza wireless fara nici o problema. PC-ul are doar placa de retea onboard si sunt destul de sigur ca asta functioneaza corect (conectat direct la provider merge fara probleme).

 

Nu reusesc sa fac conexiunea intre PC si router insa. Am incercat toate porturile LAN ale routerului, am luat cablul care la laptop functioneaza si l-am bagat in placa de retea a PC-ului, pe PC nu isi ia IP. Am incercat sa pun IP de mana pe placa de retea a PC-ului dar nu a mers. Raspunsul la ping in ip-ul de LAN al routerului este "unable to reach device". Tot cu IP de mana pe status la network connection imi arata ceva de genul 3000 packages sent / 0 received. in tabela de ARP a routerului mi-a aparut MAC-ul si ip-ul PC-ului cand am pus IP de mana. Am incercat cu alta placa de retea pe pc, tot nu merge. Am reinstalat SO (cu ocazia asta am trecut si pe pc de la xp la win7), problema persista. Router-ul are cel mai recent firmware disponibil, deci update-ul nu pare o optiune.

 

Ceva idei despre ce as mai putea incerca (in afara de alt router :mrgreen: )?

Share this post


Link to post

Fa altfel, pune un cablu UTP mufat crossover. Poate Switch-ul integrat in router nu stie sa negocieze cu placa ta, o fi o mica incompatibilitate. La cablu crossover in cazul in care vrei sa ti-l faci tu se inverseaza filele 1 cu 3 si 2 cu 6. Garantez ca o sa functioneze :P Succes.

 

PS: Pana faci un cablu crossover mai poti incerca sa schimbi din autonegocierea in manual. Le incerci pe rand 10MB Half si Full.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Ok, merci de sugestie, incerc in seara asta sa vad daca merge.

Share this post


Link to post

Andrew noutati ceva ? :P Hai ca m-ai facut curios, eu lucrez cu TP-LINK si am 100% succes cu el nu ma face sa imi schimb parerea despre ei :D :P

Share this post


Link to post

10x TBird, a mers doar cu setarea de 10MB half duplex. :thumbl:

 

Sorry, am gresit numele initial :)

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Dap asta este o rezolvare provizorie, sau definitiva daca nu te intereseaza viteza mai mare. Daca o vrei mai mare cablu crossover cum am zis. Deci raman cu TP-LINK rullz in continuare nu au dezamagit nici acum :P Cu placere :)

Share this post


Link to post

De cca. 2 luni am inlocuit vechiul Siemens cu un TPLink. Am tot zis ca imi caut un ASUS insa mi s-a pus pata intr-un hipermarket si a fost sa fie TPLink TL-WR941ND. Jucaria asta merge bestial, in doua luni nu a fost nevoie de nici un Reset si nici nu am mai pierdut legatura cu DHCPul RDSului. Practic, in 2 luni am avut UP-time de 100%, chiar sint multumit de achizitie.

Share this post


Link to post

De cca. 2 luni am inlocuit vechiul Siemens cu un TPLink. Am tot zis ca imi caut un ASUS insa mi s-a pus pata intr-un hipermarket si a fost sa fie TPLink TL-WR941ND. Jucaria asta merge bestial, in doua luni nu a fost nevoie de nici un Reset si nici nu am mai pierdut legatura cu DHCPul RDSului. Practic, in 2 luni am avut UP-time de 100%, chiar sint multumit de achizitie.

 

 

Sa fiu si eu "rautacios": Asus-ul pe care ti-l laudam in urma cu ceva timp are mai bine de 3 ani de cand a fost montat cu "manutele astea doua" si nu a avut nevoie de niciun reset pana acum. Sper sa fii norocos cu alegerea facuta.

Share this post


Link to post

Nu e cazul sa fi rautacios, achizitia am facut-o spontan trecind de recomandarea ta doar din motive de comoditate si "pata de moment" :) . O luna si ceva m-am uitat dupa ASUS prin magazinele in care am intrat insa se pare ca nu este un brand predispus a fi comercializat in hipermarket. Singura tentativa de achizitie dintr-un magazin de profil a esuat din lipsa de stoc (neactualizat online :( ).

Share this post


Link to post

Nu e cazul sa fi rautacios, achizitia am facut-o spontan trecind de recomandarea ta doar din motive de comoditate si "pata de moment" :) . O luna si ceva m-am uitat dupa ASUS prin magazinele in care am intrat insa se pare ca nu este un brand predispus a fi comercializat in hipermarket. Singura tentativa de achizitie dintr-un magazin de profil a esuat din lipsa de stoc (neactualizat online :( ).

 

Am inteles perfect motivele tale pertinente. "O luna si ceva m-am uitat dupa ASUS prin magazinele in care am intrat insa se pare ca nu este un brand predispus a fi comercializat in hipermarket." Sunt total de acord cu acest lucru: Asus este un brand pe care lumea nu stie sa il caute, ma refer la Romania si tocmai din acest motiv nu va fi in magazinele in care se gasesc si bunuri de larg consum. Pur si simplu nu se va vinde.

 

P.S. In 6 ani si jumatate de garantii la Ultrapro, nu am schimbat nici un router Asus, nu s-a defectat nici un laptop Asus; si exemplele ar putea continua.

Share this post


Link to post

Bre ... sint fan ASUS :D

Share this post


Link to post

Si eu unul sunt fan Asus, dar in ceea ce priveste partea de networking Asusu nu exceleaza deloc. Iti dau un exemplu Router Asus RT-N16, unu din varfurile lor de gama face probleme constant.

Deci Asus rullz pentru placi de baza, video... etc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...