Jump to content
Sign in to follow this  
Mark-Damas 97' 98'

Daewoo Damas 97-98

Recommended Posts

Acum 22 ore, Dj_Dark a spus:

Nu are nici o legatura. Damasul are motor de tico de 800 cmc 3 cilindri pe carburatie.

Ba da are dreptate colegul , pentru ca si Wikipedia zice ca e seria de motoare din 91 pana in prezent e preluat de la Suzuki si cred exista si modele de un Litru in 4 pistoane , https://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo_S-TEC_engine

Share this post


Link to post
Acum 11 ore, Viktor a spus:

Dupa oglinzi asa ... sigur e suzuki coreean ! 😉

Ce anume Damas-ul sau Damas-urile mele ?? daca va referiti ca sunt modele Coreene ca si Cielo-ul dap asa este Damas-urile si modele Labo gen ca si Dacia Papuc (Pick-Up) au fost aduse din Coreea , deci la noi nu sau produs doar inportat si piese de schimb cred ca  primele Damas-uri sau cele mai vechi sunt din 96 sau 97 cum e cel Visiniu si modelul acesta s-a produs pana in 2002 acest model , ulterior a primit un facelift .

Share this post


Link to post
La 20.02.2021 la 19:25, Dj_Dark a spus:

Cel visiniu nu  e in poze, asta alb ar merita putina atentie la rugina pana nu e prea tarziu 😉

O sa pun ceva poze si cu cel alb care a fost atacat rau de rugina da poate la vara o sa il scap de rugina , o sa pun ceva poze cu el cum arata in prezent 

Share this post


Link to post
Acum 5 ore, pompiliu92 a spus:

Mai sunt piese pe Ebay, czdrafel.cz la Cehi si in Coreea de Sud.

Daaa , nu stiu o sa ma uit dupa cele din Cehia , piesele din Coreea sunt am vazut ceva dar trebuie sa astepti dupa ele sunt si de Suzuki dar sunt mai scumpe potrivesc la motor si la suspensie / articulati , eu ce am gasit in tara , mai sunt pe Olx si pe Radacini dar mai putine si mai este o firma din Harghita care au pentru mai multe modele Daewoo gen Tico , Cielo , Matiz si pentru Damas dar mai putine https://driver94.com/ asta e si https://driver94.com/shop/ 

Edited by Mark-Damas 97' 98'

Share this post


Link to post
On 2/25/2021 at 7:54 PM, Mark-Damas 97' 98' said:

Ba da are dreptate colegul , pentru ca si Wikipedia zice ca e seria de motoare din 91 pana in prezent e preluat de la Suzuki si cred exista si modele de un Litru in 4 pistoane , https://en.wikipedia.org/wiki/Daewoo_S-TEC_engine

Da, are dreptare, doar ca ii lipseste injectia, vre-o 300 cmc si un piston 🙂

Hai sa fim seriosi, asa as putea si eu sa zic ca motorul daewoo de 1.5 de cielo/espero e c20xe de opel fara 500 cmc 🙂

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
On 2/22/2021 at 8:54 PM, Mark-Damas 97' 98' said:

 

IMG-20200305-181605.jpg

 

Arata beton, cozonacul!

Share this post


Link to post
La 16.04.2021 la 17:06, NFS a spus:

Arata beton, cozonacul!

Multam , am auzit la multi porecla asta de cozonac 🤣 :))))

Edited by Mark-Damas 97' 98'

Share this post


Link to post

Eu astept si topicul dedicat despre restaurarea Volkswagen-ului vintage 🙂 Cred ca are o istorie interesanta...

Edited by Andrei.ss

Share this post


Link to post
La 17.05.2021 la 9:38, Andrei.ss a spus:

Eu astept si topicul dedicat despre restaurarea Volkswagen-ului vintage 🙂 Cred ca are o istorie interesanta...

Ooo am deja cu el pe Claasic car cluj , pai cum sa stea uite asa , n-am facut multe la el , numa l-am dezmembrat si atat , am darmat garaju ala vechi unde a stat cu Damasu alb prima data , bine inainte era intors si dupa iarna aia unde se vad pozele de sus in vara in 2018 l-am scos si am facut garajul nou unde l-am dezmembrat in 2019 in primvara dupa ce masina o stat o iarna iar asa numa am spalat-o etc. si acum stau dupa mester sa vina sa-i facem pragurile si sa ii puna niste petice si dupa asamblatat la loc cu podeau sa vedem cu arata si daca e bine si tot asa sablata toata masina sau pe sub / curatata si vopsita mai tre si ursile , apripile indreptate , motoru / blocu rectificat si interioru plus directie frane etc. na da las iar pozele sa vorbeasca ✌️✌️

DSCF2571.JPG

  • Like 2

Share this post


Link to post

Noutati , Damasul rosu numai merge bine deja de o luna parca merge in doua pistoane , aveti idee de la ce poate fii ??? 

Share this post


Link to post
La 17.05.2021 la 9:38, Andrei.ss a spus:

Eu astept si topicul dedicat despre restaurarea Volkswagen-ului vintage 🙂 Cred ca are o istorie interesanta...

Am topic cu ea si pe Vw Forum ia uite doar ca n-am pus poze cu am desfacut-o : https://vwforum.ro/topic/138344-volkswagen-type-3-1600-din-1966/ dar o sa pun .😉🤘

Share this post


Link to post

Salutare din nou , noutati

DSCF4182.JPG

DSCF4184.JPG

DSCF4200.JPG

DSCF4197.JPG

DSCF4198.JPG

DSCF4201.JPG

DSCF4203.JPG

 

DSCF4204.JPG

DSCF4224.JPG

DSCF4242.JPG

DSCF4243.JPG

DSCF4264.JPG

DSCF4265.JPG

Edited by Mark-Damas 97' 98'
  • Like 1

Share this post


Link to post

Si la drum , in teste

DSCF4266.JPG

DSCF4263.JPG

DSCF4267.JPG

DSCF4268.JPG

DSCF4269.JPG

DSCF4271.JPG

DSCF4272.JPG

DSCF4273.JPG

DSCF4351.JPG

DSCF4352.JPG

DSCF4355.JPG

DSCF4356.JPG

DSCF4358.JPG

DSCF4360.JPG

DSCF4364.JPG

Edited by Mark-Damas 97' 98'
  • Like 1

Share this post


Link to post

Va las sa ghiciti ce marca si provenienta sunt cablul nou de ambreaj si garnitura de chiuloasa 😁

Share this post


Link to post

Dupa punga, marca pare sa fie Parts Mall, niste "baieti" care ambaleaza sub numele lor de la diverse firme. Teoretic sunt koreeni, practic mai gasesti si made in china ambalate sub numele lor. Am folosit de la ei placute de frana la Epica (~50 lei setul), ceva articulatii la Matiz si niste capete de bara pe care le am si azi prin casa, sunt de Epica/Evanda/Nubira.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Acum 11 ore, ches a spus:

Dupa punga, marca pare sa fie Parts Mall, niste "baieti" care ambaleaza sub numele lor de la diverse firme. Teoretic sunt koreeni, practic mai gasesti si made in china ambalate sub numele lor. Am folosit de la ei placute de frana la Epica (~50 lei setul), ceva articulatii la Matiz si niste capete de bara pe care le am si azi prin casa, sunt de Epica/Evanda/Nubira.

Da cred nu stiu schitul de garnitura l-a luat din oras taica meu de la un magazin de piese auto care au si service ei importa din Polonia muite piese si garnitura aia e de acolo de aia scrie in poloneza dar pe ambalaju original cica scrie Korea asta am vrut sa vad daca se prinde cineva iar la fel si pe garnitura tot Korea iar cablul e 100% original a de la un domn din Oradea care are magazin si mai are pe stock taicameu a zis ca incerca pe radicini si nu a gasit cablu nou , deci nu stiu poate doar cablul e original Daewoo si garnitura e ceva dupa , facut ulterior 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare din nou , nu ma poate ajuta cineva cine a mai avut Damas , cum se dau jos geamurile fata ??? Multumesc ✌️

Share this post


Link to post

Pune intrebarea mai bine in zona de probleme tehnice, acolo poate se uita mai multi proprietari ori fosti proprietari...

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut , am pus si despre carburator si au zis ca de ce am deschis iar topic si nu mi-a raspuns nimeni 🤔, poate sau oare e ca si la Tico ?? 

Edited by Mark-Damas 97' 98'

Share this post


Link to post

Din ce tin minte e acelasi carburator ca la Tico cu soc automat. La geamuri nu ma pricep, dar ma gandesc ca e diferit fata de Tico...

Share this post


Link to post
Acum 14 ore, pompiliu92 a spus:

Ti-am mai gasit cateva piese noi originale pentru Damas. 🙂

https://mivaserv.autovit.ro/shop/?q=damas&search[category_id]=&search[order]=created_at%3Adesc

Wow , mama ce tare , am m-ai gasit si pe Olx nu stiu daca e acelasi vanzator 😉😁oricum  mersi mult vad are m-ai multe piese si de Nubira Matiz Cielo deci na poate o fi lucrat cu piese Daewoo si m-ai are ramase sau cine stie :))

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...