Jump to content
Sign in to follow this  
Englishman

Englishman`s Ford Focus 2012

Recommended Posts

Am meditat de vreo 20 de ori daca sa postez sau nu pe forumul Daewoo masina aceasta. Daca acum cateva luni mi-ar fi spus cineva ca voi posta un Ford pe Daewooclub.ro, l-as fi luat la palme, sincer.

Decizia de a posta totusi aici a fost luata vazand totusi multimea de masini care nu au nicio treaba cu Woo-ul si totusi au fost prezentate in detaliu. Nu mi-a placut niciodata chestia asta, am privit-o ca pe o intinare, si totusi iata-ma in postura lupului moralist....

Un argument forte in favoarea postarii acestea este ca am considerat ca aici sunt intre prieteni, iar prietenii se bucura uneori de o realizare a unuia dintre ei. Sper sa am dreptate si sa nu ma insel.

 

Iaca-ta : Ford Focus hatch back, 2012 Ecoboost, 1.6 litri benzina turbo, 150 cp, versiunea Sport, ( suspensii, jante si gume Bridgestone Turanza de vara pe 17, geamuri fumurii, etc) neagra ca smoala si rapida rau.

Ridicata abia azi de la Tiriac Auto din Bacau, cu 8 km la bord, dupa vreo doua luni de tergiversari obiective.

 

In cei 80 de km parcursi ( cu mici ocoluri) am ajuns de multe ori peste 160 /h fara sa realizez, spre disperarea consoartei care incerca sa tina pasul in spate cu Golful ei. Fiind spre seara si destul de aglomerat, ar fi trebuit sa merg in avangarda stransa, pentru linistea si confortul ei de soferita noua.

 

Mda....

 

Nu ma omor prea tare dupa bordul prea futurist cat nici dupa multitudinea gadgeturilor pe care nu am fost curios sa le descopar inca. Tot ce m-a interesat era sa aiba macar 150 de cai si sa fie neagra. :)

Venind de pe o masina de 200 de cai, nu as mai fi fost multumit cu mai putin, iar aici e de inteles ( confortul la drum lung, siguranta unei depasiri, ceva adrenalina, etc)

 

Daca ma intrebati de cele 2 Cielo, cel verde si mai batran ne va parasi in curand, cel albastru insa NICIODATA. E masina mea de suflet.

 

Daca ma intrebati de pret, prefer sa nu-l spun, dar daca e musai, atunci e musai. :)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Ce gadgeturi are ? ca din poza nu prea se vede. Arata frumusel bordul, au furat aeratoarele verticale care se pun pe masinile mari americane :) sa te poarte sanatos!

 

Si desigur: halatu', halatu' ? :prr:

Share this post


Link to post

Am uitat sa multumesc inca din primul post lui Wolfman care m-a ajutat cu o informatie foarte pretioasa in achizitionarea acestei masini . Asadar, multumesc Wolfman ! :)

 

Vaxxi : multumesc de urare !

- pai naiba le stie inca, are comenzi audio + BC pe volan, ceva prize de 12 v prin spate, clima automata cu bi-zona, torpedoul mi se pare ca e refrigerat, senzori peste senzori de follow me acasa, ploaie, reglaje de lumini, compartinente de depozitat diverse, volan si burduf schimbator imbracate in piele, tot felul de reglaje ale intensitatii luminii in bord, etc.

Nu le-am descoperit inca pe toate deoarece nu am avut timp de stat la povestile fetei care mi-a vandut-o, eram grabiti sa ajungem acasa . Am dat banii cash, nu am asteptat nici macar factura finala ( o iau saptamana viitoare) si am taiat-o urgent, spre stupoarea gagicii care se pregatea sa-mi povesteasca tacticos la ce sunt bune stergatoarele de parbriz si pedalele.... :lol:

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Sa o alergi sanatos! Fain de tot agregatul!

Care ar fi fost diferenta de pret pana la versiunea de 180CP?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mr_ : Ma crezi daca zic ca habar n-am? :)

 

Dialogul initial cu Tiriac Auto Bacau a fost asa :- Vreau un Focus negru cu jante de 17, benzina turbo, fara Ecoboostul de 1.0 litru, macar 150 de cai, cutie manuala. Aveti pe stoc?

- Da. La Targu Mures, 150 cai, negru, cutie manuala, dar il aducem pe platforma imediat ce achitati pretul.

- Bun, cat face?

- Atat.

- Reduceri, ceva?

- Da. Atat.

- E al meu. :)

 

Reducerea a fost destul de consistenta fata de pretul de lista, caci la final de an + dorinta lor de a-l da cat mai repede ( nu prea se vand astea mai puternice, din ce am inteles, iar vanzarile de auto noi sunt un dezastru) = avantaj eu.

 

Din nou, sa-mi traiti ca-mi urati de bine !

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Sa te poarte sanatos cat mai multi km! Frumoasa neagra ta...

Share this post


Link to post

Foarte tare jucarica, sa te bucuri din plin de ea! Eu nu cred ca as mai avea nervi pentru o masina noua din cauza celor 3 crize majore din viata unui barbat: 1. pierderea sotiei, 2. pierdera locului de munca, 3. prima zgarietura pe masina.

Share this post


Link to post

La doua din trei poti considera ca un sut in fund e un salt inainte :D

 

Mie la momentul asta focus 1.6t mi se pare una din cele mai reusite compacte, cred ca tot pe asta as fi ales-o si eu.

Share this post


Link to post

Senchiu ! Azi, in pofida celor numai 148 de kilometri pe care ii are, nu am menajat-o si am reusit (cu greu) s-o fac sa derapeze de spate, intr-o curba stransa + umezeala+ceva acceleratie + caucioace de vara. Insa sistemul nu m-a lasat si a intervenit prompt, impreuna cu fulgerarea martorului dedicat de pe bord.

 

Deocamdata, machineta se comporta ca un tren pe sine ca si stabiitate si feeling general. Directia e extrem de ascutita si precisa, mult peste Passat.

 

Roti de iarna nu-i iau deocamdata, la ce scoruri sunt gumele premium de 17, inclusiv jantele, mai stam vreo doua ierni prin garaj. :) Am cu ce merge iarna fara sa risc aiurea.

 

PS. Ca si impresie despre dealer-ul Tiriac Bacau, sunt extrem de cooperanti, saritori si deschisi la minte. Bravo, o mare bila alba. Le-as mai fi dat una daca mi-ar fi dat si presuri in loc de cartoane pe jos. :mrgreen:

 

 

PS 2: Andrei : =))

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

iarna fara sa risc aiurea.

 

 

Hai domle, chiar asa? :) Iarna e multa distractie. :) In plus pina nu treci o iarna cu masina nu-i inveti complet dinamica. Legat de ESP, eu iarna cam il scot :) )

Sa te bucuri de masina :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pe un alt forum monomarca de masina coreeana (nu spun care, un fel de Honda da' mai misto :tongue: ), importata tot de Tiriac Auto, dealerul asta e perceput ca cel mai mare defect al marcii... poate si-au mai schimbat atitudinea.

Share this post


Link to post

Tommy, o masina de o tona jumate neincarcata, iarna, pe gheata, cu cauciucuri de vara destul de dure...chiar mi se pare un risc. Sigur, asa este, dinamica se invata iarna cel mai bine, dar macar cu gume dedicate decente... :) Cred ca asta ai vrut de fapt sa spui, sunt convins. Multam` de urare !

 

Mr_ : la Bacau, cel putin, fiecare marca auto apartinand de Tiriac, are sediu separat, cu toate ca-s in aceeasi curte...fiecare "familie" cu specificul ei managerial...deci cum ti-e norocul... :)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Cu anvelope de iarna, normal. Doar nu facem balet cu ursul.

La vanzare toti sunt baieti buni, ce naiba :) )

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos, mi-a facut placere sa dau o mana de ajutor :) ,

Share this post


Link to post

F faina jucaria. Cauta un set de jante pe 16 daca ai dimensiunea in certificat, sunt sensibil mai ieftine cauciucurile...

Share this post


Link to post

:) Deja am dat un anunt la bursa de pe Fordclub pentru a gasi pe cineva interesat de un schimb pe 16. Pe cartea de identitate ( nu am inca certificatul) am trecuta si dimensiunea de 16, da.

 

Nu ma ingrijoreaza pretul prea tare, nevoia m-a obisnuit cu scorurile ( pe Passat am avut tot pe 17) . Ce ma roade insa este rigiditatea prea de cart a suspensiei sport a Focusului care nu prea se potriveste zonei mele.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Stai sa inteleg, deci tu vrei sa schimbi rotile de 17 cu unele pe 16? Nu vreau sa par malitios, dar dupa mine e a doua greseala :)

Odata ca dupa passat, oricum ai lua-o, focus e un pic cam downgrade, ca doar nu e RS, acum cu rotile. No offense :)

Share this post


Link to post

Daca vrei sa o "inmoi", go for it cu jantele. Nu toata lumea e adepta talonului scazut si al suspensiilor dure. Mie de exemplu mi-au oferit jante de 17 pentru 150e in plus (cat perdelele si plasele de portbagaj) si am refuzat, tinand cont ca 99℅ din kilometri sunt facuti pe autostrada sau in oras unde sportivitatea e oricum fix egala cu 0, in schimb confortul e priceless...

Share this post


Link to post

Suspensia e foarte, foarte dura, fiind totusi sport. Dupa cum zicea cineva, simti si o moneda de pe sosea. Si cum nu vreau sa schimb deocamdata nimic la ea, ma gandesc doar la roti. Insa, cine stie, poate ma obisnuiesc si asa cu ea. Nu e decizie definitiva, e mai mult o varianta posibila. :)

 

Passatul si-a trait traiul, voiam ceva suficient de potent pt a fi confortabil la drum lung dar de dimensiuni ceva mai mici decat VW-ul. Si deocamdata, chiar din primele 300 de km de pana acum, micuta e destul de agresiva pentru a te baga suficient de tare in scaun chiar si in treapta a 4-a, plus de asta spatiul interior mi se potriveste la fix cu toate ca am ceva dimensiuni. :)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Sa-ti traiasca - si sa te duca multi km!

 

In rest - cu ce nu ma pot obisnui la masina asta - este designul (sau lipasa lui) consolei centrale. Ma mir ca il accepti venind dupa ordinea teutona din passat...

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos fara nici o problema!

 

Si cum spuneau si altii e pacat de ea sa o tii la iernat daca tot ai luat-o :) . Macar cateva drumuri lungi merita si ea saraca, pt frecus in oras si hartoape o ai pe cealalta.

Share this post


Link to post

Multumesc ! Am si zis, nu prea ma dau in vant dupa designul care mie mi se pare prea futuristic, insa e ergonomic si deja m-am cam obisnuit.

Imi plac in schimb foarte mult luminile bordului, mi se par foarte odihnitoare, reglabile in functie de preferinte. :)

 

O sa aiba parte si de drumuri ceva mai lungi, in curand. Pana ninge si scad rau temperaturile, cu ea ma duc. Roti de iarna, la anul. :) Cu siguranta vor fi de 16.

Ca fapt divers, observ ca in cartea de identitate dimensiunea maxima acceptata ar fi de 18 !! Insa nu vreau sa ma gandesc cum mi-ar face dintii in gura cu suspensia care o am...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Eu mi-as lua un set de roti pe 16 pt. iarna si as pastra rotile actuale pe 17 pt. vara.

Share this post


Link to post

Pana la urma, exact asa voi face, chiar ma gandeam acum jumate de ora :) ) ca raman definitiv cu astea de 17 iar pentru iarna o sa-mi iau de 16 la anul.

 

Ca o comparatie off topic, are franele mult mai agresive decat Passatul..era sa musc din bord in vreo 2 ocazii...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...