Jump to content
Wolfman

Unidentified Flying Objects

Recommended Posts

parerea mea ori o dai in sport ori te abti, sincer mi-se pare ridicol sa vezi un eleron pe o masina cu jante OEM cu o garda la sol generoasa si alte detali care o fac sa arate a masina normala de strada, in pozele postate de tine se vede clar ca masina de acolo are alte bari alte praguri parca mai merge un eleron.

Share this post


Link to post

Eleronul "M style" din postul lui EVF prindea foarte bine la Leganza. La Civic nu as pune asa ceva nici batut ! Forma portbagajului este extrem de bine definita, un eleron pur "estetic" nu isi are locul. Deci, daca tot se voteaza pe topicul lui Wolfman, ma adaug si eu pe lista celor care zic Nuuuuuuuuuuu

Share this post


Link to post

Nu si de la mine, arata prea bine masina asa cum este, mai ales pe culoarea asta(cel putin mie imi place foarte mult).

Share this post


Link to post

Dupa o luna de mers cu gumele de iarna (temp. intre -2 si 8 grade) pot spune ca sunt OK, mi s-a intamplat sa sa franez violent si sa nu intre ABS-ul, astept sa vad cum se comporta pe zapada.

In week-end i-am dat si un polish la faruri, aveau zone un pic matuite pe care am reusit sa le elimin.

IMG_0478.jpg

IMG_0480.jpg

Share this post


Link to post

Aplica si un strat de ceara peste faruri, ajuta la protectie cel putin acum pe perioada de iarna. ;)

Share this post


Link to post

Am dat deja, inclusiv pe geamuri si jante. :)

Share this post


Link to post

Pentru geamuri nu prea este recomandat, o sa-ti fie mai greu sa o cureti mai ales dupa mai multe aplicari.

Pentru parbriz recomand

, iar
rezultatul.

Share this post


Link to post

Eu sincer nu iti recomand sa aplici ceva pe parbriz - il cureti bine la mana cu un polish pt sticla, apoi degresezi cu spray de geamuri si ala e.

 

Am folosit 2 solutii (Abro si inca una, nu ii mai tin minte numele, imprumutata de la un coleg care o lauda) si la viteze mari este relativ OK, desi necesita obisnuinta (vezi si filmul facut de tipul ala), in schimb stergatoarele nu mai lucreaza cum trebuie, iar la viteze mici, apar un fel de brobonele (raman doar picaturi mici) care pe mine ma enerveaza. Pe luneta (mai ales) si pe geamurile laterale mi s-a parut util, pe parbriz nu.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

Parerile sunt impartite. :)

 

P.S. Cealalta solutie la care te refereai cred ca este RainX.

Share this post


Link to post

Putin off. RainX am incercat si eu. Se comporta foarte OK pe ploaie, am mers in afara cu 120km/h fara a folosi stergatoarele. Am avut ceva probleme in tuneluri ... din motive necunoscute parbrizul s-a aburit rapid pe exterior.

 

Ca si in cazul lui ches in cazul lunetei efectele mi s-au parut benefice. Cu toate astea, nu am repetat tratamentul.

 

RainX asta mirosea foarte tare a alcool izopropilic, asta cred ca este unul din motivele pentru care stergatoarele (confirm din nou impresia lui ches) nu au mai mers cum trebuie o buna bucata de vreme. Pentru a le reda proprietatile le-am facut un tratament cu grafit.

Share this post


Link to post

RainX e fain dar nu tine prea mult... In maxim doua luni efectul s-a dus complet. Poti incerca in special pe laterale si luneta, pe parbriz nu merita.

Share this post


Link to post

Pe parbriz n-am dat cu ceara, doar pe laterale si luneta.

Share this post


Link to post

Da, parca RainX era, dar nu sunt sigur. Era unul destul de cunoscut. Ala de la Abro mi s-a parut cel mai OK dpdv al usurintei aplicarii. Doar ca exact ca lui Salex, imi parea ca parbrizul e aburit pe exterior pt ca stergatoarele nu mai stergeau ca lumea. La mine efectul tinea in jur de 2-3 saptamani, depinde cat de mult foloseam stergatoarele - am impresia ca lichidul de spalare are niste agenti care curata solutia.

Share this post


Link to post

Zilele astea am testat din plin noile UG8, atat pe gheata acoperita de zapada cat si pe zapada batatorita sau afanata. Pe gheata+zapada masina este controlabila in masura in care nu buschezi comenzile, insa chiar si atunci VSA-ul isi face treaba. Pe zapada batatorita sta ca pe sine, iar pe zapada afanata (am gasit o parcare goala cu zapada de 20 cm) nu am reusit s-o impotmolesc, desi am adunat zapada in spoiler pana mai sus de proiectoare. In concluzie isi merita fiecare cent, nu puteam alege ceva mai bun la banii astia (au costat 1868 RON pe. dim. 205/55-16).

Share this post


Link to post

Daca tot s-a incalzit vremea am profitat si-am spalat UFO-ul, ceara se mentine OK.

0518.JPG

Share this post


Link to post

Vineri pe la amiaza am facut o scurta iesire la Vatra Dornei impreuna cu niste prieteni de familie. Partia in stare foarte buna, nu foarte aglomerata, sambata seara am avut o masa rezervata la Cabana Schiorilor (a cantat Florin Blaj, muzica de petrecere) unde ne-am distrat pana spre 1 noaptea cand a luat somnul pe fiica-mea si ne-am retras in cabana unde eram cazati. Duminica am urcat cu telegondola (cel mai lung traseu din tara, 3 km care sunt parcursi in aprox. 30 min), ne-am dezghetat cu ceai, ciocolata calda sau vin fiert dupa care am iesit iar pe partie (avea Ligia norma de minim 10 ture) iar pe la 15.00 am plecat spre casa. Masina s-a comportat exemplar, consum 6.5 in coloana de intoarcere si 7.5 la dus.

 

Acc.jpg

Ligia - ski.jpg

gondola2.jpg

Gondola1.jpg

Share this post


Link to post

...dupa care am iesit iar pe partie (avea Ligia norma de minim 10 ture) iar pe la 15.00 am plecat spre casa. Masina s-a comportat exemplar, consum 6.5 in coloana de intoarcere si 7.5 la dus.

 

Uau, v-ati dat 10 ture de partie cu masina?? Oricum, consumul e exemplar, a mea pe partie consuma cel putin dublu :D

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Daca tot s-a incalzit vremea am profitat si-am spalat UFO-ul, ceara se mentine OK.

 

Ce brand de ceara?

Share this post


Link to post

Uau, v-ati dat 10 ture de partie cu masina?? Oricum, consumul e exemplar, a mea pe partie consuma cel putin dublu :D

Paralel cu partia este straduta pe care am parcat, asa ca am avut unde sa ma dau si eu :)

 

Ce brand de ceara?

Carlux de la MA-FRA. (http://www.mafra.ro/ceara-auto-carlux-ceara-lucioasa-protectoare-cu-efect-oglinda-p-97.html).

 

 

 

Share this post


Link to post

Ieri (la 191569 km) i-am schimbat uleiul Q8 5w40cu ENEOS SUSTINA 5W30, prima diferenta palpabila este ca motorul urca mai usor in ture. I-am mai luat de Valentines Day si doua anvelope GoodYear Eagle F1 Asymmetric 2.

InsideBB2.jpg

OutsideBB.jpg

IMG_0566.jpg

IMG-20130215-00023.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Si sotia ce a spus de chestia asta? :) )

Share this post


Link to post

S-a bucurat, normal! Mai ales ca au RIM Protection, poate sa parcheze mai aproape de borduri. :rolleyes:

Share this post


Link to post

Am eliminat sursa de consum nesimtit (220 mA in standby), era modulul BT, dupa ce l-am deconectat am 20 mA.

Intre timp am trecut pe ulei Renewable Lube Bio-SynXtra 0w30 "Dr Haas" cu care motorul se comporta exemplar, urca instantaneu in ture. Incalzitorul de baie Wolverine isi face treaba in combinatie cu o priza temporizata de la Lidl, dimineata uleiul are cam 40 de grade fapt care ajuta la incalzirea motorului.

Singura "problema" e ca nu am timp sa merg cu ea, mai mult sta in parcarea de la serviciu, cu gumele de iarna nu am facut nici 1000 de km, in doi ani... In week-end o mai plimba fiu-meu, insa nici el nu are prea mult timp de cand si-a gasit job, fiind si in anul doi la facultate.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Update km, 199300, dupa un drum la bulgari in minivacanta 1-5 mai: Dupa 3000 km facuti pe RLI 0W30 Dr. Haas (ultima mie exlusiv extra-urban la viteze medii pe autostrada de 140 km/h cu varfuri de 200 iar pe drumuri nationale cu medii de 110 km pot spune ca raman fan RLI (oricum am deja un schimb de rezerva pe care il pun in noiembrie) cel putin atat timp cat va sta la mine Accordul.

 

Intre timp a mai aparut in batatura un Astra H GTC (motor Z13DTH) care a venit sa inlocuiasca Tico, practic va fi folosita 99% din timp de fiu-miu care este extrem de incantat de cand are jucarie proprie si nu mai trebuie sa ceara cheile de la Honda. Ultima venita - nemtoaica cu tupeu - i-a luat locul in garaj Hondei (care in timpul saptamanii sta in parcarea subterana de la serviciu), va trebui sa-i fac spatiu in locul lui Ticolino, ramas acum masina de back-up, pana o vand.

 

GTC.jpg

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

S-o fugariti sanatosi si pe asta noua!

Motorul e cel de 1.3 de la Fiat? Inveti juniorul de mic cu dizalul? :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 

×
×
  • Create New...