Jump to content
Sign in to follow this  
cristian_sorin

Compatibilitate Jante Aveo Cu Alte Marci

Recommended Posts

Stie cineva daca exista compatibilitate intre jantele de aveo (14") si jante ce echipeaza alte marci auto?

Vreau sa cumpar 4 jante de aveo (14").

Share this post


Link to post

PCD 4x100 , ET35...38 , 5.5J

cam greu sa gasesti la alte marci auto jante cu distanta intre prezoane 4x100 pe 14", mai multe sanse ai sa gasesti cateva modele aftermarket

Share this post


Link to post

Toate jantele Opel Astra,Agila,Meriva,Corsa,Vectra,pe 14,cu 4 gauri,se potrivesc si la Aveo.Probleme pot aparea,la ET,dar putin probabil,data fiind latimea mica a unei jante pe 14.

Share this post


Link to post

cam greu sa gasesti la alte marci auto jante cu distanta intre prezoane 4x100 pe 14"

Nu chiar, Cielo , Espero, Nubira 1 si 2, toate Opelurile in 4 gauri pe 14, plus multe alte marci, dar folosite cu inele de centrare, pentru ca e mai mare gaura de centrare.

Edited by argon

Share this post


Link to post

Jantele de Opel,din tabla,nu au nevoie de vreun inel de centrare.Am eu un set de Meriva,ca roti de iarna.Toate au gaura de 56,6.Iar cele Daewoo sunt de fapt roti de Opel.

Share this post


Link to post

Sa nu fie neintelegeri, sa rectific, asa e, dar ma refeream la 'multe alte marci' care merg dar cu inele. Dar nu sunt 'roti de Opel', sunt roti GM, si pe Opel, si pe toate Daewoo-urile (mai putin Matiz) am vazut sigla GM.

Edited by argon

Share this post


Link to post

poate te ajuta situl asta despre jante

 

cauta la daewoo, chevrolet e la americani

Edited by kalosaru

Share this post


Link to post

Cred ca am postat aiurea in topicul jante Aveo dar nu stiu sa sterg...

Mai postez si aici :

Pot pune fara probleme (fara sa frece in caroserie sa afecteze siguranta etc.) roti de iarna de Cielo Executive (185 60 R14) pe Aveo ?

Multumesc si scuze !

Share this post


Link to post

deci sa inteleg ca nu merg jantele de gm cu 4x100 cu et de 49 pe aveo? in lista aia ET trebuie sa fie de la 38 la 42

Share this post


Link to post

Cred ca am postat aiurea in topicul jante Aveo dar nu stiu sa sterg...

Mai postez si aici :

Pot pune fara probleme (fara sa frece in caroserie sa afecteze siguranta etc.) roti de iarna de Cielo Executive (185 60 R14) pe Aveo ?

Multumesc si scuze !

 

Eu am pus pe Aveo hatch din 2008 jantele de tabla + cauciucurile de iarna de la Nubira si au mers f OK, nu atinge. Din cate stiu jantele sunt fix la fel ca la Cielo, iar cauciucurile sunt ceva mai inalte - 185/65/R14. Garda la sol un pic mai mare a ajutat la trecerea peste nameti :) si am mers 2 ierni cu ele fara probleme.

Edited by ches

Share this post


Link to post

de ce e garda mai mare la sol?

Share this post


Link to post

Pentru ca anvelopele de 185,standard la Aveo,sunt 185/60R14.

Edited by nluncasu
  • Like 1

Share this post


Link to post

scuze, nu am observat 65-ul!

Share this post


Link to post

Am nevoie de ajutor.Am 4 jante 5,5J,4x100,dar ET-ul este 49,se potrivesc pe Aveo din semnatura? Din fabrica a venit cu ET de 45.

Edited by Myg

Share this post


Link to post

salutare!

 

se potrivesc perfect pe aveo, chiar daca ET-ul este de 49!

 

eu utilizez 2 seturi cu anvelope de vara si de iarna 185/60/14

Share this post


Link to post

Multumesc @ag.laur.am pus anvelopele pe ele si urmeaza sa fie montate pe masina.

Share this post


Link to post

Confirm si eu, am pus jenti de Cielo cu anvelope 185/60 r14 (de iarna) si se potrivesc perfect.

 

Am avut emotii cu piulitele ( pt. jentile de aliaj) deoarece sunt inchise in partea de sus si m-am gandit ca din aceasta cauza nu o sa pot strange destul janta de tabla... Apoi am probat si pare ok. Ar fi o prostie sa trebuiasca sa schimbi si piulitele cand schimbi jentile nu ?

Si apoi rezerva e tot pe janta de tabla ...

 

Mai am o "problema" nevasta mea vrea capace la roti ca-s urate asa (parerea ei), deci pentru linistea mea o sa cumpar si capace :(

Edited by Nu_stiu_totul
  • Like 1

Share this post


Link to post

mai bine nu, se dezechilibreaza roata si daca faci o pana si vrei sa le dai joi, e crima(se va depune gheata sub capace), vorbesc din proprie experienta.

Edited by alexinno

Share this post


Link to post

Am patit si eu odata cand am intrat intr-o zapada moale, noaptea a inghetat si dimineata bateau rotile de ziceai ca-s patrate..

Am rezolvat cu o spalare cu apa calda ;)

Share this post


Link to post

Si eu am tot jante de tabla GM pe 14' care au fost pe un Cielo,adica au et 49 si merg foarte bine.

Edited by iulianyyy

Share this post


Link to post

Jante de aliaj (pentru anvelope vara) sunt de la VW Golf (nu stiu ce serie), se potrivesc perfect.

Dotare: anvelope 185/60 R14.

 

Dupa-amiaza frumoasa!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...