Jump to content
Sign in to follow this  
danutza

Modificare Faruri Cielo

Recommended Posts

La Cielo se stie ca farurile lumineaza destul de slab.Oare in farul de Cielo nu se pot adapta oglinzile interioare de la alta masina,(Logan de exemplu, la care farurile sunt ok) pastrand carcasa si sticla farului original? Nu vreau sa schimb aspectul masinii si nici sa pun xenoane.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Nu cred ca o alta oglinda sa aibe aceleasi dimensiuni, forma si racordul la carcasa, identic. Oglinzile se pot rectifica, daca se merita, mai bine doua faruri noi. Acum am venit si eu de pe drumuri, desigur, cu mina pe comutator, teste. :P

Share this post


Link to post

problema e ca de noi vad destul de slab.

Share this post


Link to post

Eu nu stiu cum stau lucrurile la voi, dar eu unul sint multumit de ele. Fara discutie ca se poate si mai bine, dar eu vad bine cu ele. Alea de Logan sint mai bune? Ma refer la oglinda.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cea mai buna solutie,montati instalatie xenon. :thumbl:

Share this post


Link to post

La Cielo, într-adevăr, farurile "băteau" foarte prost, aşa cum au venit reglate din fabrică. După un reglaj "profesionist" efectuat într-un service, n-am mai avut niciun fel de problemă la capitolul ăsta (colegii de forum care au mers cu mine în Cielo, noaptea, pot să confirme)

Prin urmare, recomand să încercaţi şi varianta asta. Sau, dacă farurile în sine sunt "obosite", recomand schimbarea lor cu unele noi, schimb urmat de un reglaj :)

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Absolut de-acord, cu cele spuse mai sus.

Dupa cum bine se stie, partea inferioara a oglinzii este cea ce reda faza scurta, acolo se matueste, arde, prima data. Greu, aproape imposibil de observat din exterior. Mie, reglajul de 7,5m de la perete imi iese exact pe pacul meu, nici prea sus - nici prea jos, se poate finisa nitel daca e cazul.

Share this post


Link to post

Ce sa mai zic interesanta faza cu reglajul da daca vrei lumina XENON te ajuta si pot zice dupa 3 ani nici un bec schimbat si vezi foarte bine.Nu le lasati ne reglate ca sar putea sa deranjeze pe ceilanti.

 

Eu nu mai suport sa conduc fara xenon noaptea din intamplare mai am si o masin noua si nu zic ca nu merg bine dar xenonu-i xenon. :)

:osanale:

Share this post


Link to post

Dacă se poate se îmi spui şi marcă de instalaţie ai, pentru că eu în trei ani am schimbat 3 rânduri de becuri (parcurs aproximativ 45.000 km). Mersi anticipat.

Share this post


Link to post

Nici eu nu mai suport dobitocii care la fiecare drum in afara orasului ma orbesc cu xenonul din targ pus pe far cu oginda.

 

ps:la cielo e si mai grav, ca mai are si geamul de la far mat

Edited by omurau

Share this post


Link to post

La Cielo, într-adevăr, farurile "băteau" foarte prost, aşa cum au venit reglate din fabrică. După un reglaj "profesionist" efectuat într-un service, n-am mai avut niciun fel de problemă la capitolul ăsta (colegii de forum care au mers cu mine în Cielo, noaptea, pot să confirme)

Prin urmare, recomand să încercaţi şi varianta asta. Sau, dacă farurile în sine sunt "obosite", recomand schimbarea lor cu unele noi, schimb urmat de un reglaj :)

 

Asa este, nu bat cine stie ce farurile la Cielo.

Iar la mine farurile sunt in stare foarte buna, ca noi !

Sunt cat de cat multumit de ele..fata de alte cielo am vazut ca bat mai ok... insa se putea si mai bine.

La Citroen BX de ex farurile bat mult mai bine desi e o masina de 25 de ani si cu faruri mai obosite, etc. Insa totusi, sunt Valeo+Cibie fata de coreenele de la cielo.

Poate pe parcurs o sa ii cumpar niste becuri Phillips la Cielo.

Xenon--nu. Nu a avut din fabrica xenon, nu au fost echipate cu xenon, nu mi se pare ok sa pui asa ceva. Imi mai bine niste becuri bune, de aceeasi putere ca cele originale, si aia e.

Share this post


Link to post

Vad bine si alea de Cielo dupa ce le-am reglat, probeme apar doar pe asfalt ud cand nu prea mai vezi.

Share this post


Link to post

salutare

as vrea sa stiu si eu ce faruri sar potrivi fara modificari prea mari la ansamblu fata...nu de alta dar miam pus bi-xenon si lumineaza ca curu fara lupe

eu ma gandeam la ceva faruri de bmw,car sunt aproape la dimensini

Share this post


Link to post

Cati K are instalatia ta xenon de te plangi de ea? Ca daca ti-ai luat de la 6000 k in sus... inseamna ca ai ales-o pt frumusete, nu ca sa fie practica.

De ce nu dai mai multe detalii despre farurile tale si instalatia xenon? Am avut bi-xenon de 5000 k pe masina timp de aproape 4 ani si am fost foarte multumit, deci tu ori ai luat o culoare "frumoasa" si nu are deloc luminozitate, ori ai farurile matuite rau de tot, ori dereglate...

Iti recomand xenon de 4300-5000 k, faruri originale cu oglinda in stare buna (sticla nu se prea matuieste la Cielo) si un reglaj.

Sau un kit de lupe, dar ceva de calitate. Exista kit special de lupe cu bi-xenon pt h4, in jur de 500 lei costa.

Nu kitsch-uri gen far de bmw...

Share this post


Link to post

instalatia e de 6000k,farurile sunt noi

problema e ca:faru din dreapta nul pot ridica suficient de sun ca sa fie stas pe apartu de reglat si din cauza asta pe asfalt cand da sa se intunece ...adica cand e si putina lumina,nu intuneric total ca si pe camp nu se vad bine

dar in rest vad foarte bine mai ales pe drumuri unde nu este lumina de fel,si me se pare ca bat cam aproape,dar daca le ridic prea sus i orbesc pe ceilalti din fata...

Share this post


Link to post

oare astea fac treaba mai buna? :rolleyes:

post-35447-0-50751100-1335878073_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Chinezarii proaste. foarte aspectuoase, insa fara eficienta..

Share this post


Link to post

cata50 de unde pot lua un set ca ala ? si la ce pret ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut, farurile de Cielo lumineaza bine daca sunt reglate cum trebuie si au becuri mai acatarii pe ele (eu am Philips Blue Vision si sunt ok).

De reglat farurile, o puteti face singuri in spatele blocului la perete, cu masina la 25-30 metri de zid. Lumina farurilor ar trebui sa bata la baza peretelui.

 

SFAT pentru cei care doresc sa incerce becuri tip LED cu SMD. SA NU MONTATI asa ceva pe masini. Sunt o prostie. Nu lumineaza deloc pe scurta, personal dupa ce am cumparat si montat becuri LED 120 SMD, parca mi-a tras unu heblu'. Ca sa ajung acasa cu masina a trebuit sa tin pe faza lunga pentru a vedea cat de cat drumul. A doua zi le-am returnat la vanzator.

Share this post


Link to post

Salut sunt nou pe forum as vrea sa imi pun si eu pe cielou meu bi-xenon de 5000k sau maxim 6000k merita sa fac investitia asta? Din cate am vazut pe internet unii zic ca farurile dupa cielo nu sunt bune adica bat imprastiat cu xenon , altii zic ca se da ciuperca din faruri jos sa lumineze mai bine. Nu stiu ce sa fac. Am un prieten ca si-a pus pe logan xenon eu le-am montat dar pe ciata nu prea vezi nimic in fata xenoanele au 6000k . Deci sunt in dubii sa pun pe cielozauru meu xenon?

Share this post


Link to post

Si eu am zis ca vad prost, am vrut sa le modific. Colegii de forum m-au sfatuit sa le rafac reglajul. Acum vad bine si fara modificari.

Farul din dreapta batea prea spre axul drumului la mine. L-am mai reglat putin sa bata spre dreapta mai mult si si s-a imbunatatit mult situatia. Becuri am pus Philips Premium parca (30% mai multa lumina) la vreo 20 de lei bucata. Am mai tras un cablu de masa de pe motor pe caroserie si iar s-a imbunatatit putin. Acum sunt multumit cum vad, si pe noapte+ ploaie. Daca sunt reglate sa bata prea sus nu prea vezi pe combinatia asta de noapte-ploaie.

Share this post


Link to post

Si eu am zis ca vad prost, am vrut sa le modific. Colegii de forum m-au sfatuit sa le rafac reglajul. Acum vad bine si fara modificari.

Farul din dreapta batea prea spre axul drumului la mine. L-am mai reglat putin sa bata spre dreapta mai mult si si s-a imbunatatit mult situatia. Becuri am pus Philips Premium parca (30% mai multa lumina) la vreo 20 de lei bucata. Am mai tras un cablu de masa de pe motor pe caroserie si iar s-a imbunatatit putin. Acum sunt multumit cum vad, si pe noapte+ ploaie. Daca sunt reglate sa bata prea sus nu prea vezi pe combinatia asta de noapte-ploaie

 

Farurile mele bat bine chiar sunt multumit de ele dar din cate am inteles daca ii pun xenon nu o sa mai meraga reglajul electrica ca ar fii becurile prea mari ,acum am in faruri Philips . Partea care ma enerveaza pe mine este ca atunci cand aprin farurile trepideaza masina la relantii dar doar pe gaz cu incarcarea stau bine am masurat-o.

Share this post


Link to post

Ai inteles gresit... ce are una cu alta, becul cu reglajul?! Se regleaza fara probleme, la fel ca si la becul halogen, iar diferenta de luminozitate e foarte mare intre xenon si halogen. Ca exemplu... halogen 1500 lumeni, xenon 3200 lumeni. Nu mai aruncati banii pe prostii +1491841% luminozitate. Cele de 20 lei ori nu sunt Philips, ori sunt becuri clasice, obisnuite, normale...

Share this post


Link to post

 

 

Multumesc ca m-ai lamurit Geo_ZGA , app ce xenon m-ai sfatuii sa iau de 5000 k sau de 6000 k cu blaster slim sau normal , bi-xenon sau xenon pe scurta si halogen pe lunga.

Edited by catagang5t3r

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...