Jump to content
Sign in to follow this  
Tiku

Noul Matiz - Chevrolet Spark

Recommended Posts

hmmmm... se pare ca nu se deschide pagina

 

puteti intra pe gsp.ro si dupa 'chevrolet', titlul articolului: 'alternativa pretioasa'

Share this post


Link to post
Imi bag picioarele !

Au avut dreptate cei care ziceau ca Spark-ul se amana pe toamna.

Asa e ! Nu se pot face comenzi decat "dupa septembrie".

Deci am avut dreptate !Soryy man da' nu dispera !Mai e putin !Stiu ca esti nerabdator ( eu 2 luni pana mi-a venit Kalosul am dat in benga ) da' mai stai o tzara!

Share this post


Link to post

Nu cred ca mai asteptam. Daca as fi stiut, sigur, ca e vorba de n luni poate ca mai asteptam dar din moment ce nici ei nu stiu ce si cand pot livra, ma tem ca n-are rost. E aiurea sa stau acu' pana "dupa septembrie" ca sa aflu atunci ca livrarea va mai dura nu stiu cat.

Din pacate trebuie sa ma apuc a treia oara sa cer oferte ca sa vedem catre ce schimbam macazu'

Share this post


Link to post

"Atacul clonelor" asupra Matizului autohton se amina pina la toamna ... ce sa fie, ce sa fie? ... :scarpin: ... cumva o debarcare masiva a unui lot scutit de taxe vamale in schimbul a stim noi ce?

Share this post


Link to post

:-? Cine nu are batrani sa ii cumpere.

Share this post


Link to post

Daca scenariul lui Flex se va confirma, o sa ma oftic si mai tare ca n-am avut rabdare sa astept.

Pana cand are Craiova licenta pentru Matiz ?

Share this post


Link to post

Ceatza! ... ba ca-n toamna 2005, ba ca-n 2006, ba ca-n 2007 ... expira, se prelungeste, se motofloceste ...

 

:o fftopic:

 

Mai baieti, traim intr-o tara frumoasa, Romania, si asta ne ocupa tot timpul ... pai ginditi-va, dupa suspansul interminabil cu emanatia de la Mioveni, nu era pacat sa traim linistiti pina in 2007? nenene, urmeaza suspansul cu Craiova si investitorul ei strategic ... vezi si aici: http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?s...indpost&p=77235

 

 

Revenind on topic, articolasul din gsp mi s-a parut usor rautacios cu micuta olteanca, in sensul ca redactorul compara cu inima usoara un E-klasse :D :D cu varianta de top a Spark, cu motor de 1l, cu ABS, cu pungi peste tot si asa mai departe ... pai compara-l, bestie :) ) , cu SE Power+ABS, daca vrei sa te arati obiectiv ... :tongue:

Share this post


Link to post

am fost la di bas sambata si mi-am varat ochiu si fizicu' intr-un Spark

erau 3, unul verde metalizat (frumusel desi nu-mi place culoarea) si unul albastru metalizat afara, care erau bineinteles incuiate ?!?!? ce ai putea fura din ele :-W

si unu verde mat 'nauntru, uraaaaaaaaaaata culoare

dar sa revenim

intr-adevar designul e diferit

analiza va fi intr-u totul subiectiva si fara a tine cont de formatia profesionala

farurile fata +

farurile spate -

caroserie total +

interior - - - - - -

desi cea in care am intrat avea inchidere centralizata si geamuri electrice mi s-a parut naspa rau cotiera sau cum s-o numi unde erau incorporate

era mult prea mare si butucanoasa pt o masina finuta

bordul cu consola pe mijloc..mda se vede nu zic, dar nu mai are forme unduite ca la matiz, e tot ceva mare dintr-o bucata

din punct de vedere functional repet nu comentez pt ca nu am mers cu nici una

asa, l-am intrebat politicoasa pe un nene de acolo, CAND se vor livra si raspunsula a fost : incepand din octombrie :mda:

asa ca m-am hotarat definitiv si irevocabil, imi iau Matiz :banana:

Share this post


Link to post

In primul rand vreau sa va salut pe toti pt ca e prima data cand postez. Va citesc de mult timp pt vreau sa-mi cumpar si eu un Matiz si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Revenind la motivul pt care am postat, am vazut ieri o emisiune pe 0tv si acolo a fost un invitat de la Grand Garage. Spunea ca Daewoo Romania a primit deja colectiile pentru Noul Matiz(III) si ca este omologat iar in max doua luni o sa-i faca si lansarea oficiala. Nu a spus nimic de preturi sau de dotari. Nu a mai auzit nimeni asa ceva? Nu de alta dar chiar cred ca merita sa astept 2 luni sa-mi cumpar varianta noua

Share this post


Link to post

Am intrebat la Autohaus Huber Sibiu despre Spark.

Mi-au spus ca au 6 masini pe stoc, deci, cu livrare imediata (ca doar nu o sa stea se se uite la ele pana in octombrie :-? )

 

M-a invitat sa merg cu sotia sa le vedem, dar nu m-am dus > :) ... prietenii stiu de ce !

Share this post


Link to post

vizitand spania nu m-am abtinut si am mers la un dealer chevrolet si am vazut si eu noul matiz(spark), acolo ii spune chevrolet matiz. preturile incepeau de la 6000E. Am urcat in unul alb full echipat. mi-a placut interiorul plus ca avea chestii faine(giumbuslucuri): buzunare la scaune in spate si pe lateral, torpedo normal plus spatiu liber de depozitare sub el si sub volan, buzunare sub scaune fata etc... preturi cu multiple dotari:7500 varianta de 0.8, si 8300Evar. cu 1l. am luat si un pliant(carticica) cu tot despre el, cand apuc sa o scanez o pun aici pentru cei interesati. numai bine

Share this post


Link to post

Ieri pe la ora 15.00 vis a vis de stadionul Ghencea..am vazut un Spark..am reusit sa+i fac o poza fugitiva...dar nu am descarcat-o inca...oricum arata f bine

Share this post


Link to post

Daca vrei ma duc la Di-Bas si le pozez de aproape, e plin in curte si in show-room, si se pare ca se vinde foarte bine. L-am vazut si examinat de aproape si chiar imi place dracia!

Share this post


Link to post

:tongue: mishto...nu stiam...credeam ca se lanseaza in septembrie in Romania

Share this post


Link to post

Am vazut si eu unul si m-am urcat in el la Dibas. Slabut, ma asteptam la mai mult.

La finisaje interioare e mai slab ca Matiz. Nu stiu la performante ca nu am mers cu el, dar eu nu as da 7000 EUR pe asa ceva.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare...

tocmai ce am vazut un matiz nou, cu numere rosii de cj , negru, ce avea sigla de daewoo, asemanatoare cu cea de pe forum iar pe spate avea scris matiz joy parca... nu erea modelul matiz 2 ca il stiu pe acela... e tot una cu chevrolet spark?

atinci de ce are alta sigla si alta denumire?

cei de la volan totusi nu pareau romani.. am facut o poza cu mobilul dar e neclara...

post-67-1122222117_thumb.jpg

Edited by aztec

Share this post


Link to post

Matiz Joy era unul din modelele de Matiz 1 (similar modelului S de la noi) fabricate in Polonia! Poate ca acum polonezii fac Matiz 3 / Spark si au pastrat titulatura.

Share this post


Link to post

:shock:

 

Ei bine acela este chiar Matiz III (cunoscut ca Chevrolet Spark). Iese omul cu bicicleta la plimbare si iote ce gaseste:

Image018.jpg

Image019.jpg

Image020.jpg

Image021.jpg

Image022.jpg

Image023.jpg

Image024.jpg

Image025.jpg

Image026.jpg

Image027.jpg

Image028.jpg

Image029.jpg

Image030.jpg

Share this post


Link to post

Observatii: volan imbracat in piele, tapiterie de piele, cutie automata, scria doar Daewoo pe el, parasolare, gramuri cel putin 30% pe fata si 50-60% pe spate (opacitate), cotiera din fabrica (brat, fara depozitare), jenti aliaj cu sigla Daewoo (seamana foarte bine cu cele de pe Chevrolet Kalos cu faruri de d.Kalos), cauciucuri Hankook Optimo K406 (ca si Kalos) 13, 175/60.

 

Ce sa zic? Arata bestial! :) Pun pariu ca arata mai bine decat Chevrolet Spark!

Share this post


Link to post
Ce sa zic? Arata bestial!

Sincer? :-& Mai mult imi place Maty I sau II

Share this post


Link to post

:) asa am zis si eu pana am vazut-o. Arata super bine, asa neagra cu geamuri fumurii.

Share this post


Link to post

Arata mult mai bine decat m-asteptam. Parerea mea e ca daca reusesc s-o scoata la pret cu putin mai mare decat Matizul actual, vor sparge piata.

Share this post


Link to post

Am uitat ceva: teava finala iesea din lateralul tobei finale (?) si era indreptata in jos, ca la Kalos, iar stopurile sunt ca la Kalos (efect LED). Lampa de marche arriere e putin cam stupid pozitionata pentru ca nu va ilumina tot spatele fiind pe curbura barii... dar la urma urmei nici la mine nu lumineaza cine stie ce, asa ca e ok.

Share this post


Link to post

satori, cred ca ai vazut-o la cateva minute de mine, ca din cate pare e langa arhitectura...deci de-abia trecuse de mine si oamenii au zis sa vada bucurestiul...ii vazusem ca s-au uitat mai ciudat la palatul telefoanelor...

dar misterul ramane...de ce matij joy si daewoo si nu chevrolet spark...

eu unul ramasesem putin uimit.. chiar arata bine fata de matiz 2

Share this post


Link to post

Si eu am vazut azi exemplarul in cauza! Era in spate la universitate. Ce sa zic, ca o prima impresie mi s-a parut mai ingust decat matizul 1. Si acum in poza mi se pare la fel. E adevarat? Oricum spatele mi se pare mai urat ca al matizului 1 si chiar nu vad de ce marita masina aia cam cu 50% mai mult ca matiz 1 :dizzy: :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...