Jump to content
Sign in to follow this  
mihai72ro

Al Treilea Razboi Mondial

Recommended Posts

Ca pe americani ii "mananca" si i-a "mancat" dintotdeauna sa fie musafiri nepoftiti cunoastem; nu inseamna ca si aprobam. Dar pe britanici nu ii inteleg. Cu ata mai mult: Canada, Norvegia, Danemarca şi Belgia. Si ce daca sunt in NATO; ce noi nu suntem, dar ne-am vazut de treaba. Pentru nemti, tot respectul.

Share this post


Link to post

Care americani, nu vezi ca nebunul de Sarkozi are el ceva de rezolvat cu Gadaffi? :) )

Frantuzii s-au ascuns dupa perdea cand a fost in golf, au venit cand a fost vorba de cascaval.

Share this post


Link to post

A avut dreptate Berlusconi cand i-a aratat lui Basescu, cu degetul la tampla, parerea lui despre Sarkozi!

 

"Nu ne lasam (adica ne "mananca") pana nu facem si noi buba"!

http://stirileprotv.ro/stiri/international/franta-gata-sa-atace-libia-in-cateva-ore-ghaddafi-voi-dezlantui-iadul.html

Nu mi-ar place sa vad niste "fumigene" prin statiile de metrou de la noi.

Edited by mihai72ro

Share this post


Link to post

Pai in cazul asta, bine ca nu suntem cei mai buni prieteni ai Frantei, nu? :D

Share this post


Link to post

Relatiile de prietenie si colaborare trebuiesc intretinute ca membrii NATO sau C.E. Ca intre noi si francezi acum exista o relatie tensionata la nivel inalt este adevarat, dar in asemenea situatie, ideea de a sta deoparte este spre binele nostru. Una este sa trimiti trupe pentru a mentine un climat de pace, asa cum am facut si noi si alta este sa participi la o ofensiva militara.

Share this post


Link to post

Care americani, nu vezi ca nebunul de Sarkozi are el ceva de rezolvat cu Gadaffi? :) )

Frantuzii s-au ascuns dupa perdea cand a fost in golf, au venit cand a fost vorba de cascaval.

Cum d...u l-au ales frantzujii presedinte pe maimutoiul ala ? :-?

Share this post


Link to post

Gaddafi se pare ca i-ar fi sponsorizat campania lui Sarkozy, care Sarkozy a castigat prin exploatarea dorintei francezilor de-a scapa de imigranti, hehe. Iar britanicii nu l-au iertat pe Gaddafi nici acum pentru Lockerbie si Pan Am 103.

Share this post


Link to post

Oricum s-au gandit la UE si apoi s-au razgandit la ONU. Cred ca e prima oara in istorie cand ONU aproba o chestie militara atat de repede.

 

Insa dilimanu' si-a cautat-o, a amenintat traficul aerian si maritim de la mediterana... probabil imbatat de succes si droguri l-a luat gura pe dinainte...

Share this post


Link to post

Iar britanicii nu l-au iertat pe Gaddafi nici acum pentru Lockerbie si Pan Am 103.

 

Vaxxi , au baut aldamasul din 2007 Hand shake :D

Share this post


Link to post

Stii ca una zic si fac aia de sus, alta ramane in constiinta celorlalti ... :)

 

Oricum, cica s-ar fi speriat: http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-12787739 , China si Rusia doar s-au abtinut si n-au zis "veto".

Share this post


Link to post

Un nebun ce-si macelareste cetatenii in numele statului. Acordul in cadrul ONU si in cadrul statelor arabe spune ca disctatorul este perceput ca fiind un tiran in unanimitate... Il asteapta un macel.

 

PS: La radio anuntau ca se asteapta o decizie politica daca Romania intervine sau nu militar. Intrebarea mea ar fi cu ce? Cu niste MIG-uri 21 de 40 de ani carpite cu tehnologie israeliana si cu capacitate minima de atac la sol?

Share this post


Link to post

Daaaa, trimit mig-ul. Daca aveam si noi F16-urile alea de la americani..

F18 nu ne vindeau oricum, doar canadienii au o versiune asemanatoare.

Share this post


Link to post

Vom trimite o divizie din Ferentari, sa-i lase avioanele lu' Gaddafi fara roti si casetofoane.

Share this post


Link to post

Da, divizia din ferentari lucrand din baloane cu aer cald, ca sa intre in categoria de forte aeriene!

 

MIG-urile noastre sunt complet depasite. Chiar daca ar putea ajunge pana acolo la ce sarcina utila au ar arunca o petarda si s-ar intoarce... Asta este consecinta transformarii unui avion conceput pt atac aer-aer intr-un avion de atac la sol

Share this post


Link to post

În prezent sunt în serviciu doar avioane modernizate MiG-21 Lancer A (pentru misiuni aer-sol), Lancer B (versiune de instruire) şi Lancer C (optimizate pentru misiuni aer-aer).

Avionul este echipat cu un scaun de catapultare KM-1M, ce asigură salvarea echipajului la înălţime 0 şi o viteză minimă de 130 km/h.

Date tehnice

 

Instalaţia de forţă: un motor cu reacţie Tumanskii R-13-300, cu o forţă de tracţiune de 68 kN sau Tumanskii R-11F2S-300, cu o forţă de tracţiune de 63 kN.

Dimensiuni:

- Lungimea: 14,5m;

- Înălţimea: 4,1m;

- Anvergura: 7,15m.

Greutatea:

- Greutatea gol: 5750 kg;

- Greutatea maximă la decolare: 10400kg.

Armament:

- un tun cu două ţevi GŞ-23L, calibru 23mm;

- 1000 kg de acroşaje exterioare, ce pot include rachete aer-aer (R-3S, R-13M, R-60M, R-73, Python 3, Magic 2), rachete aer-sol S-24, blocuri de proiectile reactive, bombe clasice şi inteligente, rezervoare suplimentare, containere de iluminare laser, de cercetare foto sau de bruiaj radioelectronic, transportate pe 5 puncte de acroşare.

Echipaj: 1 (2 pentru MiG-21 Lancer B).

Sarcina utilă: 200kg.

Performanţe:

- Viteza maximă la înălţimea de 10000m: 2175km/h (Mach 2,1);

- Viteza maximă la nivelul mării: 1300km/h (Mach 1,1);

- Plafonul static: 18000 m

- Distanţa maximă de zbor: 1500 km

Share this post


Link to post

Cred ca freamata pilotii, pacat ca nu au intrat si americanii:

Share this post


Link to post

MIG-urile noastre sunt complet depasite. Chiar daca ar putea ajunge pana acolo la ce sarcina utila au ar arunca o petarda si s-ar intoarce... Asta este consecinta transformarii unui avion conceput pt atac aer-aer intr-un avion de atac la sol

 

Macar sa arunce petarda aia... Macar sa nu o mai frece toata ziua cu Soimul... Macar sa nu mai survoleze doar Campia Turzii...

Share this post


Link to post

Alt avion extrem de competent (cu toate ca asta chiar poate arunca bombe, chiar daca un boeing 747 e mai rapid decat el). Citez din specificatii:

 

Avionul are o foarte bună manevrabilitate şi este considerat unul dintre cele mai bune avioane din clasa sa. Motorul turboreactor, Rolls-Royce Viper 632-41, foarte robust şi fiabil şi simplu, este acelaşi care a echipat avionul de atac IAR-93.

Avionul este în producţie pentru Forţele Aeriene Române, iar versiunea modernizată IAR-99 Şoim este echipată cu un sistem de avionică foarte similar cu cel de pe MiG-21 Lancer.

Dotările includ computer de bord, Head-up şi Head-down Display, sistem de navigaţie inerţial/GPS, HOTAS, staţie radio VHF/UHF. Sistemul de transfer de date procesează datele de navigaţie primite via datalink de la un alt avion sau staţie de sol echipată cu acelaşi sistem. Această informaţie este prezentată pe un ecran "radar virtual" simulat în cabină, astfel încât pilotul se poate antrena în folosirea radarului fără ca avionul să fie ehipat cu un radar.

 

 

Dar sa-i fereasca Alah daca trimitem avionul nostru de cercetare Antonov An-30. Acesta este dotat cu arma secreta a ROAF:

Unele aparate sunt echipate chiar şi cu o cameră obscură pentru developarea materialului fotografic.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Bun si ala, daca inamicu' are camile si kalasnikoave. Probabil daca vor bombarda obiectivele militare asa cum vor americanii, atata va mai ramane.

 

Americanos au renuntat la ultraperformantul black bird in timp ce U2 care are 60 ani e in continuare in serviciu. Daca isi face treaba, why not... Si nici U2 nu e mai rapid decat un 747, insa zboara mai sus.

 

Doctrina militara in Ro a fost pur defensiva. Nu aveam nevoie de capacitatea sa atacam Washingtonul... sau moscova. 1500km autonomie sunt destui pentru un interceptor pur defensiv. Acu' ca suntem in NATO, poate ne luam si noi portavioane cu propulsie nucleara, desi avand in vedere cat am dat pe doua fregate ruginite, nu vreau sa stiu cat ar costa (pentru noi) un d-ala :D

Share this post


Link to post

U2 care are 60 ani e in continuare in serviciu.

Uneori a mai avut si ghinion.

Share this post


Link to post

Gata, a inceput balul.

Share this post


Link to post

Era de asteptat. Bine ca nu avem cu ce, ca ne-am fi bagat si noi; razboi ne lipseste, in rest le avem pe toate.

Share this post


Link to post

Nu era asa rau.. schimb pe schimb. Le dadeam ceva bombe si luam ceva petrol.

Share this post


Link to post

Bun si ala, daca inamicu' are camile si kalasnikoave. Probabil daca vor bombarda obiectivele militare asa cum vor americanii, atata va mai ramane.

Not exactly... Au MIG-uri 21, MIG 23, Suhoi 24 si Mirage F1. Nu mai au cate au avut (ca au cam fugi pilotii cu ele, nu au mai primit piese, au mai ciordit rebelii si au mai si doborat vreo 4-5) dat tot mai sunt cateva. In plus o gramada de rachete sol-aer.

 

Asa se duceau cu hercules, deschideau trapa din spate si aruncau bombele din mers :D .

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ce rau imi pare ca nu avem alea 48 de F16, maturau juma de Libie romanasii.

Asa suntem niste pelikani sau pelea pooleei cum zicea chiriac, spargem seminte pe margine.

Moje de Bok nu a avut curaj sa le cumpere, ca deh, sareau fazanii pe el.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...