Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Casele De Asigurari..

Recommended Posts

E singurul mod in care ii pot penaliza pe nesimtiti...nu le mai dau lor banii, ci o sa ii dau la alta societate...

Cit despre posibilul ghinion sa fiu lovit de un alt asigurat la aceasta cooperativa cu pretentii de firma onorabila...shit happens...

Share this post


Link to post

si eu am probleme cu ardaf.cred ca dosarul sta la ei de cel putin 8 luni...pt o lucrare de patru milioane...ma doare capul deja.cred ca trebuie sa intru ca lumea in ei ca altfel nu mai vad nici un ban, sau daca nu vor poate trimit mail ca e simplu.fara nervi.

Share this post


Link to post

Ti-a spus ca banii ii primesti in 20 de zile lucratoare de la depunerea dosarului?

Share this post


Link to post

Aveti problema grave cu ARDAFUL sau poate aveti ceva cu ei, sau poate service-ul unde ati fost fac magarii, dar eu la ARDAF Ploiesti, casco la Nubira 2, zgariata in garaj pe aripa spate aproape de lampa, mers la politie facut constarea, apoi la ARDAF dat OK, mers la Poliserv Ploiesti, in aceeasi zi, iesit din service dupa 2 zile, lucrata impecabil (noroc ca era noua de 4 luni), dat bara jos, si lampa, chituit putin, utilizat 350g vopsea + lacul aferent, + ce mai intra, total deviz, 580 RON, vizat la ARDAF si plecat cu masina, fara intrebari fara strambaturi, asa ca mutati-va in Ploiesti la ARDAF.

Bafta.

Edited by basti77

Share this post


Link to post

eu cred ca sunt cel mai patit si cel mai mare cunoscator de pe aici, si intr-adevar ARDAF sunt cei mai scarbosi si asta nu numai la RCA ci si la casco de unde isi trag grosul... asirom si omniasig erau in urma cu ceva vreme sg societati care dadeau acceptul de plata in max 48 de ore. puternic din urma vine BCR Asigurari, asta la casco cel putin, foarte operativi si daune platite la timp ( max 48 de ore ) si in plus devizul e trimis direct de service, nu trebuie sa duci tu actele si sa iei acceptul...

blacklist: ardaf si asiban... :spumelagura: :spumelagura:

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Oare ARDAF stands for AR DA Faliment? :D

 

Mai trist este sa trebuiasca sa-ti faci masina pe RCA-ul unuia de la ARDAF. Daca nu ai CASCO la o firma serioasa ... :spumelagura:

Edited by safari hunter

Share this post


Link to post

@basti77 te cred ca ti-au platit la timp pentru ca tu ai facut casco la ei (adica le-ai dat bani. In cazul unuia care se duce la ei sa ceara bani (pentru ca un un client de-al lor te-a lovit) nu se mai poarta frumos cu tine. Pentru simplul motiv ca trebuie sa-ti dea bani. Intelegi?

Share this post


Link to post
Nici Asirom nu sint mai buni decit Ardaf...

O adunatura de functionare trecute de 50 de ani care sint vizibil deranjate de faptul ca ai indraznit sa le intrerupi din crosetat / baut cafea pentru a intreba ce se mai intimpla cu dosarul masinii tale, ca doar "...e dreptul meu, doamna, credeti ca e un hobby al meu sa vin in fiecare zi aici, dar vreau sa-mi pot folosi masina !!!"...

Concret: un taximetrist ma loveste in spate, daune relativ minore...individul (societatea) asigurat la ASSirom.

Dupa constatare,etc, aleg sa-mi fac masina la Delcar BV, un service cu pretentii,reprezentanta pentru Skoda.L-am ales pentru ca auzisem ca sint profesionisti si pentru ca e un service foarte scump, iar in serviceul Daewoo (IATSA) nu prea am incredere :( .

Pentru niste fleacuri, totusi, o factura de 18 milioane, DAR masina ramasa in service pina obtinerea (de catre mine) a acceptului de plata de la Asirom.

De aici a inceput distractia: vreo 10 zile de umblat pe la asiromul asta cu iz comunist, telefoane, "vino miine ca sigur e gata....", "am pierdut dosarul cu pozele masinii (!!!)" , culminind cu un scandal pe care l-am facut pe holuri pe acolo, cu amenintari, tot tacimul, de a iesit directoarea din birou sa vada care-i treaba...

In concluzie, pentru nervii tociti si perioada cit masina stat degeaba in fata serviceului, n-o sa mai fac niciodata RCA-ul la Asirom, desi pina acum asa procedam.

Pai vezi ca n-ai procedat corect... In cazuri din astea se procedeaza extrem de simplu. La primele semne de tergiversare ii ameninti cu CSA-ul (Comisia de Supraveghere a Asigurarilor). Daca nu percuteaza dai telefon la ei (telefoane aici ) si nici nu ai inchis bine telefonul ca probabil si-au primit amenda. Astia de la CSA de abia asteapta reclamatiile, toti asiguratorii cam fibrileaza la auzul initialelor.

Share this post


Link to post

La Allianz am si RCA-ul si CASCO-ul. La una dintre masini am avut pana acum 4 incidente (un derapaj in sant care a dus pe undeva pe la 80 de milioane, 2 parbrize a 40 de milioane bucata, crapate de pietrele de pe DN1 si o tamponare din spate, 65 de milioane, facuta pe CASCO, pentru ca RCA-ul meseriasului de prahova care m-a lovit era facut la astra, o alta companie "de mare senzatie"). Niciodata, dar absolut niciodata nu am avut vreo problema cu ei. Ma duceam la politie, constatare, mers la ei, facut dosarul, facut poze, bagat masina la service, trimis ei agent pentru reconstatare, atunci cand a fost cazul, chemat, dat masina la cheie. Plata catre service au efectuat-o de fiecare data la timp, asa ca...Nu platesc decat reintregirea, pe care oricum o platesc oriunde. Iar faptul ca sunt intr-adevar ceva mai scumpi decat altii este compensat din plin de garantia pe care o am ca nu ma doare capul cu ei.

 

La a doua masina nu am distrus decat o janta, incident pe care l-au rezolvat de asemenea ireprosabil. Din partea mea...va recomand calduros allianz (desi nu am nici o ruda sau prieten pe-acolo [-X )

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post
Nu platesc decat reintregirea, pe care oricum o platesc oriunde

 

la omniasig nu se plateste reintregire ;)

Share this post


Link to post
la omniasig nu se plateste reintregire ;)

 

Adica vrei sa spui ca daca am o masina de 15.000 de euro, am CASCO la Omniasig si o fac terci, aia o repara si nu imi cer nici un ban pentru reintregirea asigurarii? Cum vine treaba: am in continuare masina asigurata 100%? Sau ramane asigurata la valoarea ramasa, eu avand de optat intre a continua asa pana la terminarea perioadei asigurate sau a-mi cumpara o alta polita?

Share this post


Link to post

Am avut o "dauna" de vreo 5 mil si m-am dus la ei dupa ceva timp si am spus: vreau sa platesc reintregirea. Raspunsul lor a fost ca nu mai este nevoie sa se plateasca incepand cu februarie-martie 2005, si ca este ca si cum as fi platit-o.

 

Probabil ca o fi in functie de valoarea daunei, nu stiu...

 

 

PS. In toamna am mai avut o dauna, pe acelasi casco. Au platit tot (decontare directa), nu mi-au spus absolut nimic de reintregirea primei daune, ceea ce inseamna ca am inteles bine prima data :)

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Cel mai nasol am patit-o cand m-a lovit un taximetrist care avea asigurare la ASIBAN. Cel putin la Ploiesti sunt cei mai nenorociti.

Am avut de schimbat bara fata, aripa stanga, far, proiector, si de indreptat capota.

Capota au zisca n-au cum sa mi-o schimbe fiindca este usor de reparat. Normal ca nu mi-a convenit ca doar eu n-am cumparat masina cu tabla indreptata ci de noua. N-am avut ce sa fac ca asa cica se procedeaza.

Bara, far si proiector au schimbat.

Nasol a fost cu aripa. Coltul aripii se indoise in interior si se rupsese la buza de sus. Stiam ca daca vreo componenta a masinii este distrusa sau rupta sau gaurita, atunci se schimba, insa tipul de la asigurari a continuat sa spuna ca nu, si ca se poate repara foarte usor. I-am zis sa taca din gura ca nu el e tinichigiu si ca daca nu imi schimba aripa ii dau in judecata.

A zis ca ne intalnim la service si discutam acolo daca schimba aripa sau nu (aripa care era rupta).

M-am dus cu o ora inaintea lui si am vorbit cu tinichigiul si cu seful de la service si le-am aratat aripa si au zis ca se schmba si cand a venit fraierul a luat tzeapa ca baietii erau cu mine.

Cei mai tari din "sistem" am impresia ca sunt cei de la ASIROM.

Nota 10 pentru ei si pentru Alliantz.

ASIBAN sunt cei mai jegosi... de restul sper sa nu ma lovesc niciodata!

Aveti grija! Bafta!!!

Share this post


Link to post

asa am patit eu cu ardaf iasi!!!! m-au tinut de m-au rupt, ba imi propuneau chiar o "afacere": sa platesc eu reparatia la service din buzunar si imi deconteaza, imi dau ei banii mai tarziu, la pastele cailor... baaaa, am crezut ca mor, da' vreau sa spun ca m-au tinut vreo 4 saptamani!!! nu glumesc!!! era prin 99, acum poate au umblat pe la resursele de seriozitate.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Pe mine m-a busit unul care avea RCA la Astra...Am trimis-o pe prietena mea cu devizul si am luat masina in aceeasi zi (au data cceptul de plata in 30 de minute). Reparatiile le-am facut la service-ul recomandat de ei ca sa se faca decontul rapid.

 

Cristian

Share this post


Link to post

eu cand nu puteam sa imi scot masina din service, in prima faza m-am enervat pe service, ca nu stiam cum sta treaba, credeam ca sunt ei mai batuti in cap... si cand am inteles cum sta treaba, ca ardafu' nu plateste, am pus intrebarea incuietoare sefului de la service: la ce societate sa imi fac asigurare, la care imi dati masina pe loc, dupa ce e gata reparatia?, si mi-a facut tipul ala o ierarhie, pe primul loc era tiriac pe vremea aia. intamplator mi-a fost confirmata seriozitatea tiriacului, am folosit tot un rca de la tiriac, si aia mi-au dat masina dupa o confirmare telefonica!!! au sunat la societate, au zis: e gata masina cutare, imi semnezi, domnu insepctor bla bla bla? si ala:da, si gata. de aia mi-am facut si casco tot la tiriac, nu voiam sa stau cu mana intinsa dupa banii mei in caz de ceva.

nu fac reclama, ce spun eu era valabil prin 2000, acum or fi mai multe societati serioase.

Share this post


Link to post

Ce stiti de Asitrans ? am vazut o reclama care spunea ca-ti asigura masina de serviciu pe perioada cat ai masina in service... :dizzy:

Poate ar trebui sa discutam deja si de asigurarea locuintelor... se pare ca de la anul vor fi obligatorii :-?

Share this post


Link to post

Deocamdată n-am auzit nimic rău de Asitrans... iar asigurarea obligatorie a locuinţelor mi se pare o mare prosti, nu cred că va funcţiona sistemul...

Share this post


Link to post

Luciane, cred ca ai dreptate. Topicul se cheama "Casele de asigurari...", deci cred ca putem vorbi si de case fara sa fim off topic.

Sistemul va functiona, pentru ca se va face un sistem de asigurari in care optiunile vor fi la minimul necesar ca sa-ti iei niste bani daca ti se darama casa. Eu am asigurare pentru casa si bunuri, este ieftina si foarte acoperitoare (in sistemul agreeat de mine). Mai mult de atat, anul trecut finantele mi-au decontat toate cheltuielile cu asigurarea, fiind deduse din impozit. Anul acesta nu m-am mai interesat, dar am inteles ca a cazut aceasta facilitate. Dupa ce-ti aranjezi casa si tragi linie la banuti, sigur te duci sa o asiguri fara sa fie obligatoriu :)

La ARDAF am avut si eu un eveniment, dar au decontat imediat pentru ca m-am dus sa-mi fac masina la SERVICE-UL AGREEAT DE EI. Asta-i tot secretul. Pe de alta parte daca te pocneste unu' si iti arunca asigurarea in brate, n-ai de unde sa stii unde e facuta, si o inghiti asa cum e :(

Share this post


Link to post
Ce stiti de Asitrans ? am vazut o reclama care spunea ca-ti asigura masina de serviciu pe perioada cat ai masina in service... :dizzy:

 

www.btwc.ro si iti alegi tu unde faci asigurarea si iti dau masina la schimb in caz de reparatii sau revizii.

Share this post


Link to post
Ce stiti de Asitrans ? am vazut o reclama care spunea ca-ti asigura masina de serviciu pe perioada cat ai masina in service... :dizzy:

Stim ca e cam ieftina si, din acest motiv, cam dubioasa.

 

Eu am masina asigurata la BCR Asigurari si am numai cuvinte de lauda. Acceptul de plata l-am luat intotdeauna imediat, adica doar cat ii ia agentului sa verifice devizul, eventual sa se certe cu cei din service pentru vreun deviz supraincarcat, si eventual o vizita la service pentru tras de urechi. Daca e Ok, e ok, iti da acceptul si nu mai calci pe la ei.

Share this post


Link to post

Tiriac ...full,sa vedem cat sunt de buni acum.Am de facut cateva reparatii pe la masinuta.Este in service de luni dureaza 3-4 zile sa vedem ce iese si cum reactioneaza Tiriac-ul.In rest pana acum sau purtat frumos :) ) au luat banii repede.

Edited by sorinrec

Share this post


Link to post
www.btwc.ro si iti alegi tu unde faci asigurarea si iti dau masina la schimb in caz de reparatii sau revizii.

un broker de asigurare, care gândeşte pe termen lung =D>

Share this post


Link to post

Aplica metodele occidentale. In afara, cam asa e.

Share this post


Link to post

Ca tot e topic despre Ardaf:

 

Consiliul CSA a dispus administrare speciala la Ardaf

 

Consiliul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor a hotarat luni retragerea aprobarii pentru membrii semnificativi ai Consiliului de Administratie ai companiei Ardaf Cluj-Napoca si a pus societatea de asigurare-reasigurare Ardaf sub administrare speciala, informeaza un comunicat de presa al CSA.

 

Potrivit legislatiei, Ardaf poate face plangere impotriva acestei decizii, in termen de 10 zile de la data comunicarii, dar plangerea nu suspenda executarea deciziei Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.

 

Consiliul CSA, reunit in sedinta luni, 17 iulie 2006, a hotarat retragerea aprobarii pentru membrii semnificativi ai Consiliului de Administratie ai companiei Ardaf Cluj-Napoca si anume Octavian Manastireanu, Nicolae Petrisor si Sorin Ciuca.

 

Potrivit CSA, hotararea a fost luata legal ca urmare a faptului ca administratorii societatii nu au organizat si desfasurat activitatea cu prudenta si professionalism, punand in pericol onorarea obligatiilor fata de asigurati si alti creditori din asigurari.

 

Consiliul CSA a dispus in acelasi timp conform prevederilor legale in vigoare, deschiderea procedurii de redresare financiara prin administrare speciala la Ardaf.

 

In calitate de administrator special al societatii, Consiliul Comisiei l-a desemnat, potrivit legii, pe avocatul Cocea Radu, care preia integral atributiile Consiliului de Administratie al societatii de asigurare supuse procedurii de redresare financiara prin administrare speciala, asa cum acestea rezulta potrivit legii si actelor constitutive ale societatii de asigurare.

 

Ambele decizii ale CSA au fost communicate societatii Ardaf marti, 18 iulie 2006 si transmise totodata spre publicare la Monitorul Oficial al Romaniei. Compania de asigurare poate face plangere la Sectia de contencios administrativ a Curtii de Apel Bucuresti, in termen de 10 zile de la data comunicarii, dar plangerea nu suspenda executarea deciziei Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.

 

Comisia de Supraveghere a Asigurarilor spune ca cele doua masuri nu au implicatii asupra activitatii comerciale desfasurate de societate - contractele de asigurare in valabilitate urmand a se derula in conditii normale - ci sunt menite sa contribuie la redresarea financiara a societatii de asigurare, astfel incat toate drepturile asiguratilor sa fie protejate corespunzator.

 

Nu este prima data cand CSA ia aceasta decizie in cazul Ardaf. La inceputul lunii septembrie a anului trecut, CSA a impus ARDAF un plan de redresare financiara, dupa ce se constatase scaderea coeficientului de lichiditate pana la 0,33, sub limita minima de 1.

 

In luna decembrie 2005, Consiliul Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor (CSA) a decis incheierea procedurii de redresare financiara a companiei de asigurari ARDAF, intrucat s-a constatat restabilirea parametrilor economici.

 

Potrivit raportului anual al CSA, in 2005 Ardaf a incheiat polite in valoare de 233,9 milioane lei si a avut o cota de piata de 5,30% pe piata romaneasca de asigurari. La sfarsitul anului trecut, Ardaf a inregistrat un profit net de peste 376.000 lei.

 

In structura actionariatului companiei de asigurari, cea mai mare participatie este detinuta de S.C. TENDER S.A (70,69%), urmata de Clairmont Holding Limited cu 12,71% din actiuni, Raiffeisen Zentralbank Austria cu 10,15% si alti actionari cu 6,45% din titlurile companiei.

 

© HotNews.ro, A.V., 18 iul 2006

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...