Jump to content
Sign in to follow this  
valy

Casele De Asigurari..

Recommended Posts

A avut grija un mosulik sa-mi infunde usa spate dreapta la masina, omu iesea din parcare cu spatele eu eram oprit in coloana in dreptul lui si mam trezit cu el peste mine mai avea si un papuc dala cu obloane dalea de fier ca aproape mia perforat usa cu colturile alea ...in fine of e altul :mda: , iam luat asigurare tot...ma duc sa o fac..

 

Am mers la constatare la ARDAF(constatarile la ardaf se fac doar la Augsburg si la sediul lor din Izvor)ajuns acolo cemi zice puta bleaga ala :

-ca domne ca sa va pot face dosaru trebuia sa vina si vinovatul sa facem o poza masini ,sa vedem partea cu care va lovit, ptr ca lovitura cu spatele la iesirea din parcare e incadrata in categoria"SUSPICIU"......eu aveam procesul ala de la politie,tot.

-bun,..iam intrebat cum sa fac sa-l aduc pala cu papucu,ptr ca masina era de firma(la o firma de constructii)si mosului nu ia mai dat firma masina pe mana si masina era mai tot timpul plecata...pana la urma dupa o saptamanasi vreo 2 zile de asteptari imi trimit ei un agent de teren,ptr constatare...rezolv dosarul.

-ma duc la augsburg ,foarte operativi,imi vede dosarul imi face fisa aia de intrare in service...nici nam apucat sa termin de completat ce trebuia si imi si baga masina la reparat(am eu doi baieti acolo si de aia :) mia luato asa repede)masina am bagato joi in service vineri era gata inlocuita usa o trimitea la vopsit...marti din saptamana urmatoare era gata masinutza..

-acum stau de o saptamana si 2 zile cu masina gata facuta in service ma asteapta saraca sa o iau ca ii e dor de casa :) si nu o pot ridica din cauza la nenorociti astia de la ARDAF ca nici acum nau trimis acceptul ala de plata(plata la factura,nici acum nau depus ordinul ala de plata in banca)...si tot asa sun de o saptamana si ma tin de capul lor si ma ia cu diverse explicatii pana mia venit dracii si iam luat si eu mai tare...

 

 

...Ce vreau sa va zic cu povestea mea..NU VA FACETI ASIGURARI LA ARDAF CA SUNT CEI MAI JEGOSI.CEI MAI NENOROCITI,sunt in stare sa va frece cu lunile dar sa nu va dea bani care vi se cuvin...

 

 

PS:si astia de la augsburg miau zis ca de fiecare data au probleme cu ei ca nu ruleaza bani si stau cu masinile prin service...

 

Si povestea e mai voluptoasa telefoane pe bani mei pe care trebuia sa le dea ei...plimbat agentu de constatari pe bani mei prin tot bucurestiul...sai cuvânt_urât in gura SA MA SCUZE ADIMINI...

 

de aia nici nam mai putut sa ajung la ultimele doua intalniri :(

Share this post


Link to post

asirom...

mai dai cate o shpaga dar nu te tin cu lunile...

Share this post


Link to post

omniasig-schimbat parbrizul nici nu au pus intrebari ce si cum doar constatare si platit in 2 zile

Share this post


Link to post

AM avut asirom si acum sunt pe BCR-Asigurari. Bombonele de oameeni, nu comenteaza, lu taicamiu in decursul a unui an i-au decontat 4 jenti (toate sparte) si 4 anvelope...asta inseamna cam 34mil, si odata l-au trimis in service ca a gasit-o zgariata. Absolut nici un comentariu, iar banii se dau la 2 saptamani (asta daca nu faci printr-un service cu care au contract de decontare directa).

Share this post


Link to post

Casco la Asirom, cind am avut nevoie am dat o suta la politzai sa-mi treaca toate bubele masinii pe constatare, apoi m-am dus la constatare si ala de la Asirom a zis ca nu-l intereseaza si ca-mi schimba/repara tot ce e trecut pe constatare, apoi am fost la Asirom cu un prieten de-al meu (Johnny Walker - 20$) si mi-au dat acceptul de plata a doua zi dupa ce masina a fost gata. Intregirea a fost vreo 11$ (sau 15, :rolleyes: nu mai stiu) la o factura de 16 mil.

Prietenul la nevoie se cunoaste ;)

Share this post


Link to post

Scrie pe adresa asta: office@csa-isc.ro

Comisia de supraveghere a asigurarilor. Vezi ca mailul il considera document oficial si ii dau si nr de inregistre si tot. CSA e spaima asiguratorilor.

Am apelat o datat la ei si totul se rezolva super ok.

 

Bafta!

Share this post


Link to post

mersi mult shenck ..daca nici luni nu ma rezolva ardaful apelez la astia CSA...mersi

Share this post


Link to post

dupa 16 zile de asteptat am reusit sa-mi iau printesa :"> din service...asta dupa ce am fost peste ei si mam certat un pic... :banana:

Share this post


Link to post

Am avut si eu o problema cu ardaf. Cred ca este societatea cea mai stricata dintre toate. Am avut acum 2 ani un accident din vina mea; la momentul respectiv aveam RCA la Ardaf. Am dat copie dupa asigurare, tot tacimul... Dupa 1,5 ani sint chemat in judecata in solidar cu Ardaf de un cabinet de avocatura care reprezenta pe Allianz (societatea de CASCO la care si-a facut reparatiile cel pe care l-am lovit). Pt cei ce nu stiu, chiar daca alegi sa iti repari masina pe CASCO, si nu pe RCA-ul vinovatului, ulterior societatea unde ai CASCO va cere oricum banii de la RCA. Ideea este ca Ardaf nu s-a deranjat timp de 1,5 ani sa dea banii pe care era obligata prin lege sa ii dea si asa am ajuns si eu pe la tribunal. In final, instanta a hotarit ca Ardaf plateste totul, dar mi se pare incredibil ca am fost silit sa ma trambalez prin tribunale din cauza unei societati ca Ardaf. Imi spuneau cei de la Allianz ca Ardaf tot incerca sa compenseze banii, numai ca ardaf avea sa dea 50 de dosare, iar allianz 2 ! Asta da compensare! Am fost la Ardaf, am facut scandal, am facut reclamatie si la ANPC (subtirel..)... pina la urma tot instanta hotaraste. Le-am promis in gura mare cind am fost la sediul lor luxos din Primaverii ca o sa fac tot posibilul sa afle toata lumea ce jeguri ordinare sint, asa ca profit si de aceasta ocazie. Evitati pe cit posibil sa va asigurati la hotii astia!

Share this post


Link to post

Si UNITA e la fel...

 

M-a lovit unul care avea RCA la Unita,reparatia masinii a durat 2 zile,apoi am stat 27 de zile ca sa plateasca Unita... :wallbanger:

Au platit abeea dupa ce i-am amenintat cu reclamatii...ziare..etc... :spumelagura:

Share this post


Link to post

:) ) culmea .. eu am CASCO la UNITA de mai bine de 5 ani... si RCA tot la ei.. da filiala Constanta. Cand am avut probleme cu masina in C-ta, totul s-a rezolvat intre asigurator si service, in 3 zile. Nu stiu cum sunt cei din Buc, da Unita Constanta... :thumbl: .

Share this post


Link to post

Numai cine nu a cunoscut SAR Transilvania "rebotezata" probabil datorita renumelui "bun" in BT Asigurari poate fi sigur ca ARDAF e cea mai de "cacao" firma de asigurari . Cel putin in Timisoara e penibila situatia (e drept daca nu ai inspiratia de a cotiza inginerului de constatari ). Eu nu am cotizat si am avut parte de un tratament "extra" . Ca urmare m-am si retras de la ei recuperand o parte din suma platita (ce in mod ciudat a fost aproape suficienta ptr. reparatii , iar ei au pierdut cateva mii de Eur deoarece dupa intamplare nu am mai facut la ei nici o asigurare Casco (va dati seama tocmai ce era sa bag Nubira pe Casco la ei ) si nici pe malpraxis (aici numai laboratorul are vreo 2000 de Eur + toti medicii colaboratori la noi si personalul mediu circa vreo 60-70 de contracte de malpraxis). Interesant ca situatia este cunoscuta la "centru" la Cluj si ...nimic.

Singura sansa este sa ne informam reciproc (nu ar strica un topic pe tema asta) sa nu "muscam" mai multi din aceeasi felie de "tort" tip asigurare in Romania .

Sa va asigurati "bine" . :)

Edited by NGruia

Share this post


Link to post

Noi avem toata "flota" pe SAR ... si pana acum n-au cracnit in nici un fel la daune si au fost buluc!

Share this post


Link to post

Nu vreau sa fiu gica contra si sa mi se intample vreo belea dar astia de la ardaf de la buzau i-au platit lu' unu cu o fabia care s-a trezit cu un portbagaj de espero infipt in aripa imediat ..

De fapt nu stiu cum s-a descurcat omul , ci stiu ca eu i-am dat asigurtarea , i-am sugerat agentului constatator ca rep[aratiile costa m.mult de 2 mil.si sanatate ca nu i-am mai vazut de atunci

Share this post


Link to post

Eu am pati-to acum 2 sapt cu cei de la ASIROM. De rezolvat ... s-a rezolvat problema, dar s-au miscat super greu. Ca sa trimita un fax la banca am asteptat 1 saptamana!!! Am rezolvat problema cu o sticla de whisiky la directorul services-ului... mi-au dat masina a doua zi. Dupa vreo 3 zile (cand eu aveam deja masina pe mana) m-au sunat cei de la Asirom sa ma duc sa ridic masina!!!!! super ... no comment

Share this post


Link to post
De fapt nu stiu cum s-a descurcat omul , ci stiu ca eu i-am dat asigurtarea , i-am sugerat agentului constatator ca rep[aratiile costa m.mult de 2 mil.si sanatate ca nu i-am mai vazut de atunci

 

Sper sa nu te trezesti ca dupa 1 an esti chemat la tribunal cum am patit eu cu ardaf... :-)

Share this post


Link to post

Stie cineva ceva, de bine sau de rau, despre BCR Asigurari sau despre Allianz Tiriac???

Share this post


Link to post

parerea mea e ca orice firma de asigurari are probleme!depinde de cat chef are cel de la firma de asigurari sa completeze actele!daca omu are chef totu se rezolva repede dar multi sunt sictiriti si nesimtiti!

Share this post


Link to post

La Allianz - eu am avut incidentul cu oglinda rupta de un camion ce cara busteni, si pentru ca nu aveam RCA-ul lui care era tot la Allianz, dar era numarul politei (sambata dupa-amiaza nu am gasit un Xerox de la Dambovicioara pana la Rasnov), am zis ca fac pe CASCO, a zis agentul ca de ce sa fac asa ceva, ca doar pe baza seriei ma rezolva fara probleme, ca scot polita din calculator, nu am avut nici macar acceptul ca e de acord sa plateasca RCAul. S-a rezolvat la Autonet in 2 zile, schimbat oglinda + indreptat portiera (f. usor indoita, dar s-a lasat cu revopsire, cred).

 

La BCR Asigurari are un prieten asigurarea la Pejo' care i-au dat cu vreo 100 eur mai ieftin ca Allianz. Din pacate am impresia ca nu au f. multe decontari directe, cel putin deocamdata.

Share this post


Link to post

Au decontare directa exact cu ce ma intereseaza pe mine... prin urmare, continuati! :D

Share this post


Link to post

FUGITI DE ARDAF.Eu am avut casco 2 ani la ARDAF si m-am lecuit definitiv.

Sunt cei mai josnici oameni de pe piata asigurarilor:

- au ajuns ei la concluzia dupa ce am venit cu masina din service ca nu trebuia ala din service sa foloseasca 257 grame de vopsea, ii ajungeau doar 243 de grame... prin urmare mi-a subtiat lista cu materialele folosite in service, restul de bani a trebuit sa-l scot din buzunar

- ca sa-ti dea banii trebuie sa te rogi de ei, eu am facut scrisoare scrisa la directorul mare ca sa-mi faca plata

- cand te duci cu masina la constatare, nu-ti constata toate daunele

- etc

CONCLUZIE CLARA - EVITATI ARDAF

 

Asirom, se rezolva ok, daca dai ceva si mai ok

Tiriac, e ok, cu o sticla de visichi, iti rezolva si daunele pe care le ai dar nu le-ai vazut.

Share this post


Link to post

nu trebuia sa le platesti . Avem un caz:

Skoda Fabia deviz de 117 ROl . Inspectorii zic ok da-ti drumul la treaba !

Centrala zice : Pe draq nu se aproba decat 111ROL

Ardaf acu' nu da banii

Proprietarul nu da banii

In concluzie mi-e si rusine sa ma judeca cu Ardaf pt. 6 mil . Sa-si cheme in garantie inspectorii si mi se rupe cine de banii

Intr-adevar is jegosi

Share this post


Link to post

Niste nenorociti ardaf astia. Iti cer o gramada de chestii in plus ca sa te faca sa renunti: copie dupa permisul asiguratului, copie dupa talonul lui, acordul asiguratului...

In plus te trateaza cu scarba (ca doar esti acolo sa le iei banii). Sunt de evitat ardaf, din pacate in cazul RCA daca iti faci asigurare la unii mai buni nu esti tu cel care beneficiaza de aceasta. :-W

Share this post


Link to post

Nici Asirom nu sint mai buni decit Ardaf...

O adunatura de functionare trecute de 50 de ani care sint vizibil deranjate de faptul ca ai indraznit sa le intrerupi din crosetat / baut cafea pentru a intreba ce se mai intimpla cu dosarul masinii tale, ca doar "...e dreptul meu, doamna, credeti ca e un hobby al meu sa vin in fiecare zi aici, dar vreau sa-mi pot folosi masina !!!"...

Concret: un taximetrist ma loveste in spate, daune relativ minore...individul (societatea) asigurat la ASSirom.

Dupa constatare,etc, aleg sa-mi fac masina la Delcar BV, un service cu pretentii,reprezentanta pentru Skoda.L-am ales pentru ca auzisem ca sint profesionisti si pentru ca e un service foarte scump, iar in serviceul Daewoo (IATSA) nu prea am incredere :( .

Pentru niste fleacuri, totusi, o factura de 18 milioane, DAR masina ramasa in service pina obtinerea (de catre mine) a acceptului de plata de la Asirom.

De aici a inceput distractia: vreo 10 zile de umblat pe la asiromul asta cu iz comunist, telefoane, "vino miine ca sigur e gata....", "am pierdut dosarul cu pozele masinii (!!!)" , culminind cu un scandal pe care l-am facut pe holuri pe acolo, cu amenintari, tot tacimul, de a iesit directoarea din birou sa vada care-i treaba...

In concluzie, pentru nervii tociti si perioada cit masina stat degeaba in fata serviceului, n-o sa mai fac niciodata RCA-ul la Asirom, desi pina acum asa procedam.

Share this post


Link to post

Mai putin conteaza faptul ca nu iti faci tu RCA la Asirom...daca cei care te lovesc (si sper sa fie cat mai putini) au RCA incheiat la Asirom, vei ajunge sa te "imprietenesti" cu directoarea pe care ai intalnit-o pe acele holuri :thumbl:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...