Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Dacia Electrica In Sua

Recommended Posts

De ce ar vrea un navetist american sa dea 37000 dolari pe o conserva electrica atata timp cat la banii aia isi cumpara o Toyota Prius si ii raman bani pentru aproape 1 milion de km? Sau un Hyundai Accent si ii raman bani de benzina sa se plimbe si prin iad dupa ce moare?

 

Stiu ca americanii nu sunt chiar monumente de inteligenta, dar ma indoiesc ca se vor gasi 5000 de idioti pe saptamana sa scoata atatia bani din buzunar pentru o masina de 2 locuri care merge cateva sute de km si apoi sta 12 ore la incarcat. Ce argumente ar putea sa li se aduca americanilor in conditiile in care trei sferturi dintre ei nici macar nu sunt capabili sa aprecieze care este diferenta intre costul benzinei si al electricitatii, in principal pentru ca astea sunt cheltuieli minore carora nu le-au acordat importanta niciodata?

 

Oricum daca un asemenea proiect se va concretiza masinile nu vor fi livrate de la noi ci tot dintr-o tara din lumea a treia, dar mai aproape de ei. Cel mai probabil Brazilia.

 

De remarcat si credibilitatea dealerului american: dupa ce Chrysler i-a dat un sut in fund (mai mult ca sigur pe merit) s-a reorientat catre vanzarea de FALSURI - masini chinezesti copiate fara rusine, de o calitate jalnica la modul incontestabil. In loc sa fie sanctionat/amendat/inchis, va trebui sa vanda 5000 de Loganuri pe saptamana la 37000 de dolari bucata - mi se pare o pedeapsa echitabila :D

Share this post


Link to post

De ce ar vrea un navetist american sa dea 37000 dolari pe o conserva electrica atata timp cat la banii aia isi cumpara o Toyota Prius si ii raman bani pentru aproape 1 milion de km?

 

Pentru ca e "trendy" si green :)

 

De ce mi-as cumpara eu Prius? E aceeasi chestie.

Share this post


Link to post

"...Ce argumente ar putea sa li se aduca americanilor in conditiile in care trei sferturi dintre ei nici macar nu sunt capabili sa aprecieze care este diferenta intre costul benzinei si al electricitatii, in principal pentru ca astea sunt cheltuieli minore carora nu le-au acordat importanta niciodata?..."

 

Asta era pe vremea cind cu 10$ faceau plinul si raminea rest pt cafea, micul dejun si un pachet de tigari 10000000.gif

Cel putin acum vreo 2ani injurau la greu scumpirea benzinei si vinau benzinariile cu pretul mai mic...(functie de zona, firma, perioada zilei etc 21000000.gif )

Dar marea masa cu toate ca se gindesc la pretul benzinei, tot motoare de 3-4-5l cumpara...stupid dar adevarat...

 

Cica si asa Loganul arata ca un fier de calcat acu' o sa aiba si stecher 10000000.gif

Edited by lascarica
  • Like 2

Share this post


Link to post

Bullshit, ca sa ma exprim in americana. :D

 

Pai Reno transpira de ani de zile sa scoata un model electric (care cica e pe teava) cu 150km autonomie, si astia dintr-un foc iau o caramida de masina, ii pun baterii si scot 260 mile autonomie(aka vreo 400km). Io unu' nu prea am timp s-o cred, asa pe nemestecate :)

 

Daca nu m-a lasat memoria a mai facut unu' c...tul praf in america cu Aro...

Share this post


Link to post

Pai in medie un american castiga de 4 ori mai mult decat noi, dar benzina este de 2 ori mai ieftina acolo. De-aia spuneam ca pentru ei pretul este neglijabil si probabil tot de-aia vor continua sa isi ia masini cu motoare de 4 litri. Si daca pretul benzinei va mai creste tot nu va fi nevoie sa renunte la V8-uri, pur si simplu vor ataca Iranul :)

 

Da, ala cu ARO a fost tare... daca imi aduc bine aminte se lauda cu ce va face el cu ARO in SUA exact in timp ce astia de aici duceau fabrica la fier vechi :D

Share this post


Link to post

Abureala, asa cum a fost si cu Aro-ul exportat in State...

 

Poate fi o incercare de marketing, sa vada daca numele Dacia poate deveni vizibil peste ocean (mai ales in conditiile in care Prius-ul are probleme de imagine).

 

Numele G~abush ar putea avea ceva conotatii romanesti!

 

Din punctul meu de vedere, succes.

Edited by cpop

Share this post


Link to post

Pana la urma n-ar fi rau daca ar fi!

Share this post


Link to post

O fi la fel ca Aro made in USA?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...