Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Fiind fortat de imprejurari, am montat pe fata Debica Frigo 175/70/13. Anvelope noi, 130 ron/buc, montaj si echilibrat inclus in pretul de achizitie.

Pe spate, am Sava Eskimo3., care iarna trecuta au fost montate pe fata. Am fost multumit de ele, nu m-au tradat pe zapada.

Masina e acum mai zgomotoasa, dar am rezolvat acest lucru din volumul radiolui.

Share this post


Link to post

Eu unul ti-as recomanda sa pui Sava inapoi pe fata.

Share this post


Link to post

Pana acum - niscai frig si oleaca de zapada prin Sinaia, si umezeala cat cuprinde - ma declar foarte multumit de Dayton-urile DW 510 (luate ca noi aproape de aici de pe forum) - distanta de franare chir si pe ud este excelenta, in curbe se tine excelent (mai bine decat cu matadoarele mp12 vechid e 6 ani) - iar zgomotul - pana in 120 este aproape la fel - peste incep sa se auda, dar pana la 150 (atat mi-a permis drumul sa testez) este perfect suportabil.

Share this post


Link to post

Dupa cca 2000km cred ca merita un review si noile mele cauciucuri: Nexen N2000 195/55 R15 V... Ele vuin ca inlocuitoare la Conti eco-contact 185/65/14

 

In primul rand sunt extrem de silentioase, zgomotul trenului de rulare este aproape inexistent pe orice tip de asfalt. Sunt mai silentioase decat dunlopurile SP Sport testate (probabil din cauza profilului V groove. Din punctul asta de vedere cele mai galagioase cauciucuri testate de mine pana acum sunt Dunlop SP01 care pe criblura sunt infernale.

 

La aderenta stau sensibil mai bine decat cele vechi, in special la franare si accelerare (cele vechi erau si ceva mai inguste). Aderenta pe carosabil umed/mazga este iarasi f buna.

 

Profilul este destul de rigid, se simte la manevre bruste si la drumuri denivelate.

 

Singurul minus ar fi faptul ca nu mai scartaie in curbe ca cele vechi decat f tarziu, cand au rupt aderenta. Pentru pretul platit pot spune ca sunt excelente.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

am luat 2 anvelope GY UG7+ cu 325 lei buc de la vreauanvelope.ro. le-am pus pe fata si dunlopul WS M3 le-am trecut pe spate. sa vedem cum se comporta in iarna care sta sa vina.

Share this post


Link to post

Eu sint sigur ca nu vei fi dezamagit, chiar daca va fi o iarna usoara, fara zapada. Iarna trecuta am parcurs cca 10.000km pe toate tipurile de drumuri si am fost foarte incintat de ele. Anul asta cred ca UG7+ o sa ajunga pe spate, am intrat in posesia unor eukohama W.Drive care imi cam fac cu ochiul pentru a le pune pe fata ;)

Share this post


Link to post

Pentru o dimensiune de 205/55r16 cam ce imi recomandati?

Tinem cont ca masina are ESP si ca nu as vrea ieftinaciuni gen Tigar, Debica, cu talon moale ca sa imi suvireze masina si sa tintesc mijlocul intersectiei cum era s-o patesc iarna trecuta.

Anvelopele as cam vrea sa le tin 3-4 ani daca se poate, la un rulaj mediu de 5000 de km/iarna, eventual si mai mult daca imi va evolua bugetul in sens crescator si voi mai pleca iarna din tara.

Pe de alta parte, nu stiu daca merita neaparat sa dau 424 de lei pe un Michelin Alpin, sau 393 pe un Goodyear UG7, tinand cont ca voi lua musai 4 anvelope, si vreau sa fie la fel toate 4. Dar, daca intr-adevar merita, sparg pusculita pentru ele.

Mai vazusem prin oferte si Sava Eskimo S3 la 291 de lei bucata, si vazusem in nustiuce teste ca ar iesi foarte bine, desi ma cam indoiesc.

Share this post


Link to post

Sa te poarte sanatos masina, Laur!

 

Referitor la gume de iarna, arunca un ochi aici, eu am trecut de la Michelin Alpin la BF GOODRICH WINTER G si senzatia a fost de "mers pe sine", in aceleasi conditii (zapada, mazga, gheata) nu imi mai intra TCS-ul sau ABS-ul de loc, la acelasi stil de mers...

Share this post


Link to post

Hmm, desenul vad ca seamana cu cel de pe Michelin Alpin.

 

Ar fi o idee, tinand cont ca n-am auzit lucruri rele de BFGoodrich.

Sa vedem si ce preturi gasim.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Salutare. Imi puteti spune va rog care este inlocuitorul anvelopei cu marimea 185 R14? Ex: X/Y R14.

Share this post


Link to post

Salut! Ce parere aveti despre Vredestein T-Trac 175/70/13. Am vazut la pretul de 129 lei/buc. E adevarat sunt de vara! Multumesc!

Share this post


Link to post

Anvelope medii insa pretul e bun. NU as iesi iarna cu ele pe strada !

Share this post


Link to post

Multumesc Salex! Eu ziceam sa le iau acum pentru la vara. Deocamdata am Matador MP12 si au 3 ani.

Share this post


Link to post

Pentru vara le-as lua linistit :) . Sint peste Matador insa vezi ce data de fabricatie au.

Share this post


Link to post

Ma uitam pe net si am mai vazut KLEBER VIAXER (144 RON)

 

Oricum care ar fi cele mai recomandate pentru vara, respectiv pentru iarna la dimensiunea 175/70/13. Totusi, un pret pana in 200 ron, dar nu cele mai ieftine!

Share this post


Link to post

Salut, revin si astept un sfat:

 

Firestone T Multihawk - vara - 128.48 ron

Kleber T Viaxer - vara - 144.14 ron

Goodyear T Dura Grip - vara - 162.4 ron

 

Preturi de pe anvelope .net

 

Pe Tyre test.com Firestone si Goodyear au aproape acelasi punctaj insa pretul pt Firestone e suspect de mic!

Multumesc!

 

Cauciucuri 175/70/13

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Cred ca da! De pe site nu reiese ca sunt SH. Si astea-s preturi cu tva. Pt transport mai costa inca aprox. 17lei/anvelopa

Share this post


Link to post

Salutare.Pina la urma m-am decis sa-mi schimb anvelope de iarna. Am optat pentru KORMORAN-Snowpro B2 (care imi plac cum arata) la un pret bun, zic eu. Baietii de la service, mi-au facut oferta ROADSTONE-Eurowin (la acelasi pret) care, spun ei, ar fi mai bun decit KORMORAN-ul. Ce parere aveti despre aceste doua tipuri/marci?Pentru care ati opta?

 

 

Share this post


Link to post

Daca m-as lua doar dupa profil, eu cred ca as merge tot pe Kormoran. Insa asocierea Kormoran - Logan (instabil) m-ar face sa ma gindesc de 2 ori. Oricum, nici unul, nici celalalt nu are cine stie ce istoric, pare-se totusi ca Roadstone-urile sint ceva mai populare in afara. Pina la urma, daca a fost dragoste la prima vedere, sa speram ca si viceversa va fi adevarata. Sa te poarte cu bine.

Share this post


Link to post

Viktor, de ce te opresti doar la astea doua, chiar nu mai sunt variante intr-un pret apropiat?

Share this post


Link to post

De acord cu Tommy. In general lucrurile turcesti sunt proaste, am si jante si cauciucuri Kornmetal si lassa (bridgestone de turcia cica) si nu au nici o treaba cu aderenta cand e rece afara. La fel si kormoran-urile care echipeaza logan-ul. Ca idee eu momentan am 2 semperit wintergrip si 2 dunlop wintersport M3 si dupa 2 sezoane inclin sa cred ca semperitul se comporta mai bine.

 

De roadstone nu stiu nimic dar nu-mi suna bine la ureche (seamana cu pseudo-casetofoanele roadstar...etc de 3 lei bucata care se gaseau odata).

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Diferenta de pret la anvelope nu este mare, as putea alege o alta marca doar ca, 175/70R13, nu prea gasesc care sa aibe acel profil V. Sint fanul V-urilor, daca se poate spune asa. Anvelopele vechi, care pe viitor vor avea un alt stapin, tot V-uri sint. Imi puteti recomanda o alta marca cu aceleasi dimensiuni si profil V?

Atasez si o poza cu anvelopa veche, care inca le am.

 

 

@Dj_Dark, ROADSTONE care le-am vazut azi sint Coreene, iar KORMORAN sint facute aici, de Michelin (clasificat in categoria mislocie).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...