Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

...

Dacă "proaste" se înlocuieşte cu "nesimţite", "cocălăriţe", "căcănăriţe" ori "dobitoace", afirmaţia devine cu atât mai adevărată.

Sefu' ... las-o. Nici eu nu sint foarte incintat de prestatia multor soferite insa matale mergeti prea departe. Seria de epitete pe care ai insirat-o nu te onoreaza de nici o culoare

Share this post


Link to post

Mare pacat ca nu am avut cum si cu ce sa o filmez :(

 

Azi, una bucata soferita cu un Fiat Bravo (numere rosii) cu partea stanga indoita rau de tot ... a tinut sa-mi arate cum a reusit performanta =))

 

O luam cu inceputul: ea pe banda 1 eu vin de pe un drum lateral din stanga ei ... prind o gaura in carnatul de masini care veneau din stanga (mea) si ma inscriu pe banda 2 ... dupa ce belesc cepele in semnalele ei ... sa vad daca prind viatza ... cand ajunge in dreptul meu ... schimba banda ... prima frana pentru mine.

 

Mai mergem putin ... pe banda 2 amandoi ... ea in fata ... eu la 30-40 m in spatele ei (pe bune, nu exagerez ... si bine am facut). La un moment dat o vad ca semnalizeaza stanga ... asa ca bag si eu dreapta si schimb banda. Cand ajung la nici 10m de ea ... cu semnalul pus pe stanga ... imi taie calea. A doua frana.

 

Dupa asta ajungem intr-o portiune cu 3 benzi pe sens. Eu urma sa fac dreapta spre casa ... asa ca dau semnal si ma bag pe prima banda. Cucoana ... baga si ea semnal ... tot stanga (era inca pe banda 2). Eu linistit ca scap de toanta ... bag picioru' in pedala ... m-a mancat in rooc ... cred ca cine i-a pus volanu' in mana i-a explicat cum se intarte volanul in timp ce era ... pe valuri :( Fara sa fie nici un obstacol, caine bolovan, groapa ... NIMIC ... ma trezesc cu ea calare peste mine ... iar facuse dreapta. A treia frana. Dupa care ... intr-un final ... se muta pe banda 3. Stam la semafor ... se schimba verde ... si plec. In urma mea aud claxoane si buuum. Si-a "modelat" si partea dreapta. Nu le-a acordat prioritate celor care veneau pe celalalt sens de mers. Probabil a crezut ca o calca tare si apuca sa treaca pana pleaca restul de la semafor.

 

Tot ce sper este sa ramana fara carnet o perioada cat mai lunga ... pentru ca eu m-am ingrozit de ceea ce mi-a fost dat sa vad/patesc.

 

PS Ca sa nu ma acuzati ca-s din categoria "toate e proaste" ... luni, ma intorceam de la Galati ... la semaforul de la Selgros, la iesirea din Galati ... eu pe banda 2, o cucoana la cca 50-55 ani ... cu una bucata Sonata ... pe banda 1. Cand s-a schimbat semaforul i-a bat mamaia o talpa de m-a lasat mut. Nu prea le avea ea cu limitele de viteza, dar cat timp am vazut-o in fata, nu s-a bagat niciodata fara sa fie suficient loc. Iar toate astea ... cu pedala la podea :) ) Deci se poate!

Share this post


Link to post

Lucian şi Salex: mai citiţi o dată atent ce am scris mai sus.

Mai ales sub aspect logic. :wink:

Aţi căzut într-o capcană...

 

Epitetele erau pentru cei mai mulţi din ecuaţie. :thumbl:

Share this post


Link to post
Media femeilor care conduc prost este mai mare decat media barbatilor similari. Restul sunt efectul misoginismului tipic masculin, la care, recunosc, iau si eu parte cateodata. :P

Ce este un "barbat similar"?

Share this post


Link to post
Ce este un "barbat similar"?

Adica un barbat care are si parte femeiasca :D

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Atentie mare la ce va comunica femeile:

 

Magaaaar.pps

Share this post


Link to post

Bey Tommy esti cam :o fftopic: c#rva aia nu va fi niciodata femeie la volan :mrgreen:

Share this post


Link to post

Astazi am vazut ceva incredibil : o masina de scoala la volan elevul= femeie...partea naspa ca si intructorul era femeie :) )

Share this post


Link to post

Eu cred ca ai mai mari sanse sa inveti sa conduci de la un instructor femeie, care poate ca e mai calma cind explica (a n-a oara) si e mai atenta la prostiile pe care le faci in loc sa admire alte fuste pe strada. Nici nu cred ca o sa racneasca asa cum facea instructorul meu si nici n-o sa se "razbune" ca nu-mi ieseau diverse manevre din prima.

Share this post


Link to post

Instrunctorul meu cred ca era mai tinar cu vreo 5-6 ani decit mine :) am invatat f bine cu el.

A replicat ceva mai acid cind am calcat-o pe coada prin oras cu 60km/h in citeva sec :) Passat 1.9 TDI :) ...am vreu si eu sa vad ce poate...bulangiu nu m-a lasat :(

Share this post


Link to post

Un psihanalist gaseste toate bolile copilariei citind postarile de aici. Certitudinile exprimate depasesc in probabilitatea legea gravitatiei.

Share this post


Link to post
Astazi am vazut ceva incredibil : o masina de scoala la volan elevul= femeie...partea naspa ca si intructorul era femeie :) )

Instructorul meu ai a altor 4-5 prieteni pe care i-am dus acolo a fost de fapt o instructoare! O adevarata DOAMNA si o adevarata PROFESIONISTA! Am luat examenul din prima, si ca fapt divers, toata gasca din oras care a facut scoala cu ea in perioada 95-2000 nu are accidente la activ sau alte probleme si nici nu-s incurca lume prin trafic. Postul tau nu are absolut nicio relevanta, nu este altceva decat o generalizare banala.

Share this post


Link to post

O fi fost exceptia care confirma :)

Share this post


Link to post

Cand coeficientul de inteligenta se afla sub o anumita valoare minima ,atunci convingerile se formeaza mult mai usor. Faptul ca femeile sunt proaste (sau "varza") la volan devine o certitudine. Avem doar exemple suficiente cu accidente in care vinovatii sunt soferite si putem vedea destule parcari nereusite (filmari pe YouTube). Atunci, este evident ca barbatii sunt mult mai buni soferi decat femeile, si cu asta basta. Nu-i asa?

Este, de altfel, si parerea motociclistilor de pe motociclism.ro, nu numai a soferilor.

Ce ne facem insa atunci cand un barbat tanar scapa masina de sub control si ajunge cu ea in Dambovita? Sau cand un barbat la volan intra cu masina pe contrasens ridicand vreo cinci suflete la cer? Si ce o sa mai spunem cand barbatii la volan ucid cam un motociclist pe luna? Sau cand barbatii la volan apar la "stiri" saptamana de saptamana, impreuna cu echipele de descarcerare? Statistica tragediilor rutiere - pentru cine are totusi o minima curiozitate - nu prea este in favoarea "barbatului la volan". Dar, chiar si asa, cand un barbat provoaca o tragedie rutiera, aceasta are loc numai din cauza traficului, a starii drumurilor sau ...a "ceasului rau" (era sofer foarte bun, doar ca a fortat putin "baiatu' si a avut ghinion!). Cand insa o "proasta la volan" provoaca un accident in care singura victima este unul din faruri, incompetenta nativa a soferitelor starneste valuri uriase de indignare din partea barbatilor (la cratita!).

 

Este insa foarte trist ca, daca e sa ne luam din nou dupa statistici (numar de morti la numar de accidente) cei mai slabi soferi din Europa suntem noi, romanii. Indiferent de sex.

Share this post


Link to post

Nardi ai dreptate apropo de femei...

Intradevar din numarul de accidente cu victime fffff putine au cauza femeile ; deobicei sint tineri care "se baga" ca disperatii sau sint beti morti...

Femeile incurca/incomodeaza circulatia nu prea produc accidente mortale...

Share this post


Link to post

Am făcut un test:

Am lăsat soţia să conducă numai ea vreo 300 de km. urban, apoi am făcut consumul: 12l/ 100km.

Imediat după asta am condus numai eu, tot urban, fără menajamente, tot vreo 300 km., şi am scos 10l/ 100km.

Oare de ce? :rolleyes:

Share this post


Link to post

E de la tocuri!

Share this post


Link to post

Esti misogin ;)

Asta normal e un topic nou.. femeile si consumul =))

mai ales cele singure si trecute de 30 =))

Share this post


Link to post
Am făcut un test:

Am lăsat soţia să conducă numai ea vreo 300 de km. urban, apoi am făcut consumul: 12l/ 100km.

Imediat după asta am condus numai eu, tot urban, fără menajamente, tot vreo 300 km., şi am scos 10l/ 100km.

Oare de ce? :rolleyes:

Mosule sigur stie cum se foloseste cutia de viteze corect?

Vazui una care mai mult de a2a prin oras nu-i dadea saracu Olcit urla ca la Formula 1.

Alta se duce la revizie cu Ford Focus si-i zice mecanicu "D-na da' matale nu ai iesit din oras? Ca a5a e virgina." Culmea e ca facea ture Botosani da' mergea cu 50-80...

Asa ca zi sarumina ca a consumat numai 12 :)

Share this post


Link to post

Pana la urma sunt rautati. Eu zic ca daca nu ar fi atatia "inteligenti" care sa le "laude" in trafic, ar prinde curaj mai mult si ar conduce bine. Eu am 2 prietene care conduc foarte bine. Dar cum se urca un "guster" vorbaret in dreapta le vad cum se sperie si deja merg mai prost.

Edited by Vlad

Share this post


Link to post

@lascarica > Se vede ca nu te pricepi la motoarele mici. La ele, cu cat conduci mai putin turat, cu atat consuma mai mult, din cauza lipsei de cuplu. Regimul lor optim este intre 3500 - 4500 rpm, daca n-ai condus asa ceva (mai ales Oltcit), nu mai da sfaturi demne de neurmat.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Mosule sigur stie cum se foloseste cutia de viteze corect?

Ştie, ştie. Nu merge subturat, ba din contră, aş spune că puţin mai turat ca mine.

Şi e şi cam... vitezo(wo)mană. Când are pe unde (extraurban).

Diferenţa de consum e dată de timpul petrecut în trafic pentru parcurgerea aceleiaşi distanţe.

Ea preferă bulevardele mari, banda a II-a (aia unde curge lapte şi miere, că dacă e oprit un bou pe banda I?), eu prefer străduţele şi banda I.

Ea mai dă o tură în jurul blocului până găseşte un loc de parcare "respectabil", eu o las cât mai aproape de scară, fie locul cât de mic.

Şi tot aşa.

Plus că pe mine nu mă bate nimeni la cap când sunt la volan :rolleyes: - nu garantez că asta are vreo influenţă asupra consumului...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...