Jump to content
Sign in to follow this  
Speranta

Femeile La Volan

Recommended Posts

Mosule sigur stie cum se foloseste cutia de viteze corect?

Nu stiu cine e mos, unchias sau var, frate.. si altele care or mai fi.. ca eu nu am agreat vreodata sa fac parte dintr-o familie mare,

dar zi-ne.. cum se foloseste cutia aia? Co-rect.

Share this post


Link to post
Esti misogin ;)

Tommy, nu sunt misogin, ci doar însurat. ;)

Eu doar am făcut un experiment şi am prezentat rezultatele. Cine mai are posibilitatea să facă asta, să o facă şi facem şi topic cu consum bărbaţi vs. femei (da' nu de bere...).

 

PS: Şi cu Cumnatu' ce facem în familia asta mare a forumiştilor?

Ne adresăm cu "soţu' lu' sor'-mea" sau cu "fratele lu' nevastă-mea"? =))

Share this post


Link to post

Inca un motiv observat de mine pentru consum ceva mai ridicat, in cazul femeilor la volan: frina de motor neutilizata, corelarea nu tocmai corecta intre distante si vitezele de deplasare, accelerarea uneori inutila urmata imediat de frina brusca. E drept ca ultima e destul de specifica incepatorilor ...

 

@ Tommy : Eu mi-s MOS bre :P , scrie si pe masina

Share this post


Link to post
@lascarica > Se vede ca nu te pricepi la motoarele mici. La ele, cu cat conduci mai putin turat, cu atat consuma mai mult, din cauza lipsei de cuplu. Regimul lor optim este intre 3500 - 4500 rpm, daca n-ai condus asa ceva (mai ales Oltcit), nu mai da sfaturi demne de neurmat.

Iep asa e nu ma pricep si nu ma refeream de condus cu 3-4000... cel putin aia cu Olcitul apasa ca pe clanta de la usa, pina la capat :) poate prinde 60 cu a2a :)

Share this post


Link to post

Mda...sa zic si io una...semafor, eu pe 2, ea pe 1, cu un Vectra obosit. Soseaua se ingusta dupa 100 de metri si banda mea disparea, trebuind sa ma incadrez pe banda doamnei. Plec destul de tare, ca sa nu o incomodez, semnalizez larg si frumos si ma bag in fata ei, fara sa-i produc nici un disconfort, eram in fata ei cu aprox 30 metri...evident ca nu a trebuit sa franeze deloc din cauza mea...vad in retrovizoare semnale acustice si luminoase turbate si isterice, iar in oglinda laterala vad cucoana care efectiv facea spume la gura la adresa mea, gesticula, dadea aproape cu pumnul in volan de draci...Initial am crezut ca a muscat-o ceva de fund, dar injuriile imi erau adresate.

Cred ca madama confunda soseaua cu ordinea de intrare intr-un magazin, unde din politete un domn da ...prioritate de trecere. Cu alte cuvinte, cum de am avut tupeul sa ma bag in fata ei, cu toate ca era vorba de cateva zeci de metri in fata ?????

Am ezitat, nestiind ce sa fac...de obicei, daca un bou face ceva similar, opresc in fata lui sa-l intreb de sanatate...dar acum, fiind vorba de o " doamna" (?) m-am balbait cu piciorul frana-acceleratie si mi-am continuat drumul fara nici macar un gest obscen, baremi...dupa aia mi-a parut rau de lipsa mea de reactie...macar un deget, acolo, tot ar fi meritat...

Naspa cu unele.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu te supara- pe care banda 2 erai tu de se ingusta banda TA?

Share this post


Link to post

Am zis aiurea? Stai ca lamuresc : eu eram pe langa "trotuar", gagica pe banda de langa axul soselei. Banda mea disparea la un moment dat, se ingusta soseaua cu totul, ramanand una singura.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Banda de langa axul drumului e cea cu cifra cea mai mare: daca sunt doua benzi pe sens, aia de langa ax e 2, aia de langa bordura e 1.

 

Man of the day! ;)

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
...e cea cu cifra cea mai mare...

 

:o fftopic:

 

Eh, na-ti-o buna...asta era dilema?! Nu am observat ca am inversat 1 cu 2, dar ...nu asta era ideea postului...Asta e o explicatie ca de la prof la prof, vad io...Dar crede-ma ca stiu care e 1 si care 2. E adevarat ca la 2 se opresc si cunostintele mele de mate, dar pana la ..."2" sunt...beton! =))

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Stai calm ca si io le incurcam mai demult.

In alta ordine de idei- doamna aia era doamna la fel de mult cum e si Andreea Marin bella si ravisanta.

Share this post


Link to post

Daca l-am inteles bine pe Lucian_M (si cred ca l-am inteles bine :) ) problema era legata nu de NUMARUL benzii ci de CINE TREBUIA sa acorde prioritate in situatia respectiva

Share this post


Link to post
Mda...sa zic si io una...semafor, eu pe 2, ea pe 1, cu un Vectra obosit. Soseaua se ingusta dupa 100 de metri si banda mea disparea, trebuind sa ma incadrez pe banda doamnei. Plec destul de tare, ca sa nu o incomodez, semnalizez larg si frumos in fata ei si ma bag in fata ei, fara sa-i produc nici un disconfort, eram in fata ei cu aprox 30 metri...evident ca nu a trebuit sa franeze deloc din cauza mea...vad in retrovizoare semnale acustice si luminoase turbate si isterice, iar in oglinda laterala vad cucoana care efectiv facea spume la gura la adresa mea, gesticula, dadea aproape cu pumnul in volan de draci...Initial am crezut ca a muscat-o ceva de fund, dar injuriile imi erau adresate.

Cred ca madama confunda soseaua cu ordinea de intrare intr-un magazin, unde din politete un domn da ...prioritate de trecere. Cu alte cuvinte, cum de am avut tupeul sa ma bag in fata ei, cu toate ca era vorba de cateva zeci de metri in fata ?????

Am ezitat, nestiind ce sa fac...de obicei, daca un bou face ceva similar, opresc in fata lui sa-l intreb de sanatate...dar acum, fiind vorba de o " doamna" (?) m-am balbait cu piciorul frana-acceleratie si mi-am continuat drumul fara nici macar un gest obscen, baremi...dupa aia mi-a parut rau de lipsa mea de reactie...macar un deget, acolo, tot ar fi meritat...

Naspa cu unele.

 

Din titlul "Femeile la volan" si descrierea acestei patanii, am putea sa tragem concluzia ca acest mod nervos de a reactiona, in urma unei banale schimbari de banda, ar fi caracteristic doar "madamelor" la volan. Insa acest lucru este fals, pentru ca nervozitatea, agresivitatea, isteria la volan nu au nimic de a face nici cu testosteronul nici cu estrogenul. Este genul de comportament intalnit destul de des in Romania, unde autocontrolul, rabdarea ori respectul sunt considerate semne de slabiciune. Nu il consider caracteristic femeilor ci caracteristic multor romani, indiferent de sex.

Share this post


Link to post
Daca l-am inteles bine pe Lucian_M (si cred ca l-am inteles bine :) ) problema era legata nu de NUMARUL benzii ci de CINE TREBUIA sa acorde prioritate in situatia respectiva

 

Sigur nu l-ai inteles bine . :) ) Nu era vorba nici o secunda de prioritate...ca cineva sa acorde prioritate altcuiva, acest lucru presupune FRANA, indiferent de situatie...aici nu era vorba de asa ceva...ci de isteria cucoanei.

Share this post


Link to post

Isterie provenita din faptul ca ea a considerat ca ar fi trebuit sa frinezi pentru a-i acorda prioritate :) . Lasa-ma si pe mine sa sper ca asa au stat lucrurile ca altfel ... :rambo: Valabil si daca ar fi fost barbat !

 

PS: NU am vrut nici o clipa sa insinuez ca TU ar fi trebuit sa ii acorzi prioritate ! Din intrebarea pusa de Lucian eu am inteles ca omul vrea sa puncteze faptul ca banda "mai mare" are prioritate atunci cind drumul se ingusteaza. Evident, s-ar aplica atunci cind ar fi cazul.

Edited by Salex

Share this post


Link to post
Iep asa e nu ma pricep si nu ma refeream de condus cu 3-4000... cel putin aia cu Olcitul apasa ca pe clanta de la usa, pina la capat :) poate prinde 60 cu a2a :)

 

 

Sincer, lasa-te de pareri in zona asta! Oltcitul poate prinde si 90 cu a doua (fara filtru). 80 prinde cu filtru. Si acum imi aduc aminte cum aruncau soferii de dacie cu aghiazma in mine ca schimbam a treia la 60. Fata conducea corect.

Share this post


Link to post

Nenea nu ma pricep cine stie ce la masini dar sa o folosesti toata ziua asa nu prea cred ca e "ortodox" :) chiar daca in principiu e masina de turatie dar sa-i dai blana toata ziua prin oras ... in fine parerile sint impartite functie de virsta :)

Share this post


Link to post

Aseara am mers in tandem cu o tipa pe E85. Eu cu motorul, ea cu New Accord. Nu o cunosteam, a fost "amicitie de conjunctura", cum se mai intampla uneori cand ai acelasi ritm de mers cu cineva si directie comuna. M-a impresionat placut modul ei de a conduce. Era agresiva (viteza medie a fost peste 120kmh) dar nu a jenat vizibil niciun alt conducator auto. Tot respectul pentru ea.

Share this post


Link to post

Una din asta isterica am prins si eu acum cateva luni pe giurgiului. Coloana imensa, ne miscam ca melcul, 2-3 m odata, cucoana era in spatele meu, in coloana. La un moment dat am renuntat sa mai misc masina in fata pentru cate 1 m si asteptam sa se faca o lungime de masina sau mai mult.Rezultatul: o cucoana extrem de stresata, care claxona, aprindea faza lunga si gesticula de mama focului. Incepuse chiar sa ma distreze sa o privesc cum se agita pe acolo. Ce a pus capac a fost ca la un moment dat am lasat pe cineva sa iasa de pe o straduta laterala si sa intre in coloana in fata mea. Atunci cucoana a a luat-o pe aratura complet: a claxonat cred 1 minut in continuu, batea cu pumnii in volan, facea efectiv spume la gura! Ma gandeam sa nu-i plezneasca naibii ceva sa moara in masina, dar asta nu m-a impiedicat sa mai las o tipa draguta sa schimbe banda, in fata mea. Ma uitam la disperata in spate si o vedeam cum efectiv "topaie" in pe scaun in timp ce batea cu pumnii in volan.

Share this post


Link to post
Aseara am mers in tandem cu o tipa pe E85.

 

... ;)

Share this post


Link to post

closchkutza, m-ai inteles gresit, probabil.

Tipa asta nu era stresata. Se distra incercand sa ma prinda, ii placea sa mearga repede, mergea bine... nu, nu era din categoria frustrate cu colac in mana :)

Share this post


Link to post

Sato, imi cer scuze, trebuia sa pun un semn ceva, postul meu, in legatura cu stresata, era ca un raspuns la postul Barbatului Englez.

Mi-am dat seama ca tipa din postul tau nu era stresata.

Share this post


Link to post

Bai nene... eu de obicei sunt politicos cu femeile si chiar extrem de tolerant in trafic cu ele, dar aseara am intalnit 2 proaste nesimtite si cu mult tupeu in mai putin de 5 minute de m-am crucit...

 

Deci se da elfu cu masina pe strasse, cautand un loc de parcare pe marginea unui bulevard cu 3 benzi... Desi aveam treaba 5-10 minute in zona nu mi-am permis sa las masina cu avariile pe puse pe banda 2 cum fac cate unii (pe care ii injur de fiecare data) si cautam un loc pe margine (banda 1) ca sa nu incurc cu nimic traficul. Mergand cu 20-30 la ora si semnal dreapta pus vad la un moment dat pe un tip care da sa plece... cum era ploaie marunta si carosabil umed... am dat cu avaria si am franat usor (fara a-l obliga pe cel din spatele meu sa franeze si lasandu-i timp sa vada intentia si sa intre in bada 3). Raman in banda 2 cu avariile la cca 5 metrii de locul respectiv de parcare unde astept sa scoata masina tipul respectiv dupa care incep sa dau cu spatele... Exact cand sa ajung in dreptul locului de parcare vine o m_ista cu tupeu si baga masina in locul respectiv... aproape ca era s-o lovesc... evident incepe scandalul.

 

Ma ia tipa ca ce ca e loc pentru 2 masini acolo ca am loc langa ea, etc si care-i problema. Intradevar loc era pentru 2 masini doar daca a doua ar fi fost un matiz sa ceva de genul, dar Lacetti nu incapea de tot acolo. Ii zic proastei sa-si dea masina ca eu nu-mi las masina cu curul in strada si ca daca vrea n-are decat sa parcheze ea unde eram eu. Tipa ma ia cu texte gen "daca nu esti in stare s-o parchezi ti-o parchez eu". Atat... pana aici mi-a fost... deja mi-a sarit pateul rau de tot asa ca am lasat "politetea" gen "fa nesimtito", mi-am bagat cateva P... in ea (a se citi tipa nu politetea) si i-am zis ca ii arat eu cum se face o parcare... respectiv am lipit masina la vreo 4-5 cm de a ei astfel incat ea nu mai avea cum sa se dea jos din masina, iar oglinda mea dreapta era pana in oglinda ei stanga astfel incat daca ar fi incercat sa plece ar fi trebuit sa-si dea singura peste cap oglinda. Chiar daca ar fi pliat-o pe a mea tot nu ar fi avut loc sa treaca. Cand sa ma dau jos din masina sa plec imi zice ca scoate masina. In fine departez eu masina de a ei, scoate asta masina ca sa ma lase sa parchez acolo. Revin in banda 2 cu curul masinii ca sa incerc sa intru in locul respectiv de parcare si in timpul manevrei... apare alta frate care voia sa faca fix acelas lucru ca si prima. Bine aici stiind experienta cu prima n-am mai calcat frana si am blocat accesul cu tupeu.

 

Ce e ma nene in capul parasutelor astea?

Oare ce cred ele ca face un sofer in dreptul unui loc de parcare cu avariile aprinse si dand usor in spate? Cred cumva ca-si testeaza becurile pentru mersul inapoi?

 

P.S> Imi cer scuze fata de colegele forumiste pentru misoginismul din acest post. :redface:

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Eu unul in situatii din astea nu folosesc avarii ci semnal dreapta.

Iar post-ul tau nu e misogin, intrucat misoginism e atunci cand injuri femeile avand ca singur motiv faptul ca sunt femei. In cazul de fata nu vad nedreptatea. Sunt convins ca ai fi reactionat la fel si daca era barbat.

Share this post


Link to post
...

Exact cand sa ajung in dreptul locului de parcare vine o m_ista cu tupeu

...

...

Ce e ma nene in capul parasutelor astea?

...

:D

Ba e... :P

 

Daca era despre barbati postul as fi zis ca vine un taran cu tupeu... si as fi intrebat ce-i in capul idiotilor astia. =))

 

P.S. Pe de alta parte eu folosesc avaria din 2 motive:

1. Daca misc volanul nu se opresc semnalizatoarele si

2 De regula cand o masina care stationeaza sau merge incet e cu avariile puse atrage atentia mai bine ca una care are semnal (dreapta/stanga) pus in conditii de vizibilitate proasta.

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...