Jump to content
Sign in to follow this  
Costi VLN

Daewoo Cielo 1995

Recommended Posts

De vreo 2 zile acceleratia e mai groaie si parca merge cablul infranat in camasa lui.Nu mai poti accelera lin,decat in trepte mici.De rupt vreo lita a cablului nu cred pt ca ar agata mai rau in cazul acesta.E posibil sa fii intrat ceva mizerie,sau apa cand am spala motorul si sa dizolve ceva mizerie pe acolo.O sa il scot si sa il curat cu solutie apoi sa il ung cu elei.Probabil maine rezolv sa vad.

Share this post


Link to post

Eu am pus ulei pe camasa, am scos corpul clapetei si l-am curatat luna, am scos pedala si am pus vaselina si acum merge lin de tot... As fi scos cablul, dar nu mi-am dat seama cum se scoate de la pedala... :)

Share this post


Link to post

Pai clapeta mea e curata,nu are 2 luni de cand am facut-o luna.Sant si poze ceva mai in spate.Problema mea sigur e undeva pe cablu si camasa acestuia.O sa verific maine cred.Se rezolva cu ceva caratenie si ungere.

Share this post


Link to post

Am demontat azi cablul de acceleratie si l-am umplut de wd 40.Dupa asta am turnat ulei in camasa acestuia si am culisat manual cablul in camasa lui.Am uns si pedalele din interior si am mai reglat putin pedala de acceleratie din acel surub.Am eliminat acei 2-3 milimetrii de cursa in gol.Acum da nu mai infraneaza nimic si accelerarea se face mult mai lin. :banana:

Share this post


Link to post
... l-am umplut de wd 40. Dupa asta am turnat ulei in camasa acestuia si am culisat manual cablul in camasa lui.

Eu m-as fi limitat la WD40. S-ar putea ca uleiul sa iti dea batai de cap mai tirziu.

Share this post


Link to post

Iti dai seama ca atunci cand voi avea iar probleme cu el il cumpar nou si am terminat.A fost o solutie de moment. :thumbl:

Share this post


Link to post

Am zis ca imi iau si eu un cablu de-asta de rezerva (ca la dacie) :D insa de cand am masina (90.000 km) nu am avut probleme cu el. L-ai schimbat vreodata din 95 pana acum?

Share this post


Link to post

Ma din catre stiu eu e cel original.Deci si-a rait viata.La dacie am schimbat 2 in 3 ani si odata era sa bubui motorul pt ca a ramas turat la blana.Am bagat piciorul sub pedala sa o ridic.

Share this post


Link to post

Surpriza aseara.Cand am ajuns acasa,scos fata la cass si surpriza antena nu mai cobora.Am incercat de vreo 2-3 ori si nimic.Azi am demontat-o si am curatat pe acolo.Problema a fost motorasul,nu stiu de ce dar nu mai functiona.Noroc cu antena veche,am inlocuit motorasul si gata,rezolvat problema.Acum sa vedem pt cat timp. :-?

post-18944-1253647402_thumb.jpg

post-18944-1253647420_thumb.jpg

Share this post


Link to post
O sa mearga fix 3 luni :) . Sterge bine tija de unsoare cu ceva, altfel va strange praf si n-ai facut nimic.

 

=)) . Se pare ca am fost generos cu aprecierea.

Share this post


Link to post

Hmmm.Cred ca tu m-ai blestemat.Tija si antena mergeau perfect,lin,fara piedici.Problema era de la motoras,nu mai actiona.

  • Apropo ia mai fa o apreciere DJ-ule,cat ma tine acum ca vad ca prezici bine. :P

Share this post


Link to post

Imi mentin termenul. Mai ai 2 luni :P

Share this post


Link to post

@velican

ai imbacsit mecanismul prea mult... cu unsori si alte chestii

o sa caut motorasul de antena pe care il am dintr-o d-aia de hypermarchet dezmembrata - si daca il gasesc ti-l fac cadou

 

edit: @dark - a trecut un an de la ultima "maitenance" si antena mea rezista :P

Edited by madkat
  • Like 1

Share this post


Link to post
Imi mentin termenul. Mai ai 2 luni :P

 

 

X( Sa vezi ce urecheala iti iei.

 

@velican

ai imbacsit mecanismul prea mult... cu unsori si alte chestii

o sa caut motorasul de antena pe care il am dintr-o d-aia de hypermarchet dezmembrata - si daca il gasesc ti-l fac cadou

 

edit: @dark - a trecut un an de la ultima "maitenance" si antena mea rezista :P

 

 

Am spalat si toata vaselina si am folosit doar wd40. :thumbl: Cred ca mai bine inlocuiesc si mecanismul de la cealalta antena.Acum sa vedem cum se prezinta lucrurile.

Share this post


Link to post

:P

 

@madkat "vant puternic, coafura rezista" :D .

Share this post


Link to post

Intr-un final am gasit si eu cleme de prindere a capacelor care astupa stopurile din portbagaj,cele negre.Caut de peste 1 an.Am mai cumparat o lampa de portbagaj pe care am montat-o in "oglinda" cu cea originala.Era slaba lumina inainte acum insa e mult mai intensa.Ma bate gandul sa imi montez si pe usi,sa ved poate saptamana viitoare.

post-18944-1253861011_thumb.jpg

post-18944-1253861021_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai de ce nu ai intrebat colegu'? Am luat si eu de la Dimitrov acum cateva luni. :)

 

Ia zi, de unde ai luat din acelea mici, piulite de plastic pentru capacele de la stopuri? Ca din alea nu am gasit...

Share this post


Link to post
Pai de ce nu ai intrebat colegu'? Am luat si eu de la Dimitrov acum cateva luni. :)

 

Ia zi, de unde ai luat din acelea mici, piulite de plastic pentru capacele de la stopuri? Ca din alea nu am gasit...

 

 

Din fericire le-am gasit si pe aste,tot acolo la magazinul de piese daewoo din Dimitrov.A cautat acel domn amabil vreo 10 min in toate cutiutele sale,stia ca are.Probabil ca daca nu era el la tejghea ci acei baieti ar fi spus simplu ca nu au. :P

Share this post


Link to post

Am cumparat azi din Car4 becuri de far Pilot H4 BLU-XE 60/55W si polish la culoare,gri,pt zgarieturi.Becurile le-am montat deja in parcare,deh nu prea am rabdare.Prima impresie e buna,lumina ceva mai alba si mai puternica si mai putin blue decat cele vechi.Acum astept sa ies de la servici diseara pe la 8 si sa vad cum se vad afara pe intuneric.Cu polishul cred ca saptamana viitoare o sa il dau sa vad cum am timp.Pretul pt becuri 60 lei si pt solutia de polish 18 lei.Promit si poze insa maine ca nu cred ca am timp azi. :thumbl:

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Poze cu noile becuri asa cum am promis.In poza 2 becul din stanga ,cum te uiti la masina,e cel vechi.Ultima poza cu cele noi.Pe timp de noapte sant ok insa trebuiesc reglate farurile.Bat cam aiurea.

post-18944-1254039077_thumb.jpg

post-18944-1254039088_thumb.jpg

post-18944-1254039112_thumb.jpg

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

M-am apucat ieri si am reusit sa montez lampi in portiere fata.Demontat fete usi,plastice praguri,tras fire,a durat cam 3 ore lucrarea.Am cumparat si becuri led pt aceste lampi,lumineaza mai bine si mai alb.Mi-am schimbat si suportul nr fata pt ca a avut grija o duduie de el la semafor.Pur si simplu stateam pe loc si a gabat marcharriere,de ce nustiu,si s-a oprit in nr meu. :wallbanger: :spumelagura: Am cumparat si o solutie polish pt zgarieturi si luciu pt vopsea dar nu am timp sa o dau pana saptamana viitoare,deh timpul asta.Am postat si ceva poze. :thumbl:

post-18944-1254200632_thumb.jpg

post-18944-1254200690_thumb.jpg

post-18944-1254200711_thumb.jpg

post-18944-1254200735_thumb.jpg

post-18944-1254200756_thumb.jpg

post-18944-1254200782_thumb.jpg

post-18944-1254200801_thumb.jpg

Edited by velican_costi
  • Like 1

Share this post


Link to post

Ma gandeam ca lasi becurile originale ale lampii sa ma iau iar de tine :P . Arata bine dar vreau sa le vad pe viu.

 

PS. Stau aprinse pe pozitii sau numai cand deschizi vre-o usa? Din poze pare ca sunt in paralel cu plafoniera sau ma insel eu?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Felicitari! Foarte frumos a iesit.

Share this post


Link to post
PS. Stau aprinse pe pozitii sau numai cand deschizi vre-o usa? Din poze pare ca sunt in paralel cu plafoniera sau ma insel eu?

 

 

Imi era mult mai usor sa le pun pe pozitii,aveam deja fire in usa insa am vrut sa se aprinda de cate ori deschid usa,gen plafoniera.Am tras un plus si minusul e prins de butonasul de masa al plafonierei.Chestia e ca orice usa se deschide,inclusiv cele din spate,lampile se aprind.Cu toate ca as fi vrut sa fie independente insa trebuia sa mai adaug inca un astfel de butonas pt fiecare usa in parte si nu avea rost,prea complicat.In fond sant multumit de rezultat. :drinkers:

  • P.S.Le vezi joi DJ-ule si sigur o sa iti placa si parca te vad ca iti pui si tu. :P

Edited by velican_costi

Share this post


Link to post

Am cumparat azi din car4 solutie Biocarpet pt tapiterii.Saptamana viitoare cielito va avea o zi dedicata la cosmetica.Curatat tapiterie interior,huse spalate,polish la culoare.As vrea sa-i dau rotile spate jos si sa dau cu ulei din belsug pe contra-aripa spate si sa mai bag ceva ulei in praguri.Deh vine iarna si va fii multa umezeala.Probabil luni sau marti daca timpul tine cu mine.Va tin la curent.DE 220. :) )

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...