Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

2. Cand faci plinul, se mai aude? Eu zic ca e rezervorul :)

Eu nu il aud, dar altceva nu prea are ce sa fie.

 

hm, sa aud rezervorul in stanga? ma, sincer nu stiu unde e, nu faceti misto de mine... acum ca ma gandesc parca nu se aude cand e plin... parca e prea simplu...

Share this post


Link to post

Pai mai sus ai zis dreapta.

Oricum, fac pariu ca e rezervorul. Sau nu, mai bine nu fac pariu. La un moment dat mi-a cazut o sticla de cola din suportul de pahare din spate. S-a infipt sub scaun si imi dadea emotii de Titanic. Mi-a trebuit mult si bine sa ma prind ce si cum... :)

Share this post


Link to post
- tot din spate dreapta se aude un galgait. o sa ziceti ca sunt nebun, dar am scos tot din masina (sticle de apa de sub scaune, doze de bere si lichid de parbriz din portbagaj), si tot aud un galgait din spate cand pun frana. Intreb: poa' sa fie apa undeva intre tablele alea? de la ploile astea, ceva?

 

Pai vezi daca ai scos tot din masina? Eu umblu tot timpul cu ceva prin portbagaj si face tot timpul zgomot la demaraje sau frane asa ca nu mai imi fac nici o problema :banana: .

Edited by geof

Share this post


Link to post

Pai e simplu de verificat daca e de la rezervor sau nu ... consuma benzina pina mai ai 1 l si vezi daca se mai aude .. daca nu, e bine ...daca se mai aude ... vezi poate mai gasesti ceva flacoane pitite de fostu proprietar pe undeva

Share this post


Link to post

Zic si io, vezi daca nu e ceva pe langa sau in roata de rezerva care face asa!

Share this post


Link to post
Zic si io, vezi daca nu e ceva pe langa sau in roata de rezerva care face asa!

 

 

copii, cuvantul cheie e "galgait".... aka zgomotul produs de lichid in miscare intr-un vas cu pereti inalti, care nu-l lasa sa se verse, doar se loveste de margini inalte.

 

daca las un litru galgaie si mai tare, presupunand ca acolo e... nu?

Share this post


Link to post

:o fftopic: @ daweep

"Gâlgâit" nu e cuvant cheie daca vrei sa insemne ce zici tu. Parca aia suna mai mult a "bălăcit". Gâl-gâl-gâl parca face vinul ghiurgiuliu si nu cand sta in sticla, ci cand se scurge din ea pe gat.

Share this post


Link to post

Subscriu la zgomotul de geam care se balangane, doar ca eu am senzatia ca vine de la usa din dreapta fata. Am cam 7300km. Ce ma-sa o fi?

Share this post


Link to post
daca las un litru galgaie si mai tare, presupunand ca acolo e... nu?

 

Daca lasi 1 l intr-un rezervor ce-nghite 45 litri nu cred ca s-ar auzi ..asta-n cazul in care problema e rezervorul. E drept depinde foarte mult de forma rezervorului pe care sincer sa fiu la Kalos nu stiu cum vine :"> .. din cate stiu eu la Dacia berlina e plat

 

Subscriu la zgomotul de geam care se balangane, doar ca eu am senzatia ca vine de la usa din dreapta fata. Am cam 7300km. Ce ma-sa o fi?

 

Geamu' e lasat jos sau e ridicat ? :o

Share this post


Link to post

Si ridicat si jos la fel face. Culmea e ca daca opresc, deschid portiera si o clatin mai violent nu se aude nimic. Ciudata chestie ...

Share this post


Link to post

Probabil iti este slabit ceva surub la macaraua care ridica geamu'.

Share this post


Link to post

Si oare necesita service sau se poate rezolva acas?

Share this post


Link to post

Se rezolva acasa :)

Daca vrei sa faci super treaba ia si niste material fonoabsorbant si baga in portiera :)

Share this post


Link to post

Da' ce bre, e logan de-i trebe antifonare?

Share this post


Link to post

Portierele si plafonul. Acolo as mai lucra nitel.

Spre deosebire de Logan, in Kalos motorul e mult mai tacut. In rest.. nu prea am fost atent sau diferentele sunt mici.

Share this post


Link to post

Revin cu o problema mai veche.. zgomotul de 'table lovite' . Ce vroiam sa intreb.. uleiul din cutie se schimba sau completeaza ? Si la cati km?

Satori tu cati km ai facut , la tine se mai aude ?

Share this post


Link to post

Suspensia la Kalos este destul de zgomotoasa. Chiar am fost cu ea la service, pentru ca mi s-a parut ca troncane. Ca sa ma convinga ca "asa face toate", omu' de acolo m-a mai plimbat cu inca doua. Asa ca m-am resemnat. Nu masina e de vina ci drumurile (cu un mare :rambo: pentru portiunea de 40+km de la intrarea pe autostrada dinspre Bucuresti.

Share this post


Link to post
Revin cu o problema mai veche.. zgomotul de 'table lovite' . Ce vroiam sa intreb.. uleiul din cutie se schimba sau completeaza ? Si la cati km?

Satori tu cati km ai facut , la tine se mai aude ?

 

La 1,4 (parca) se completeaza. Am 22kkm.

Share this post


Link to post

Asa e la 1,4 SOHC si DOHC se verifica si se completeaza...se schimba doar la 1,2.

Share this post


Link to post

M-am gandit sa va spun si eu de problema mea, sper ca am nimerit topic-ul! :)

 

Uneori cand merg cu masina si pun frana, scoate un zgomot exact in momentul in care se "aseaza masina". Zgomotul mi se pare ca se aude undeva la rotile din fata.

Nu se aude mereu, inainte mai auzeam acest zgomot, insa acum mi se pare tot mai des.

Aveti idee de ce face asa???

Edited by angela_b

Share this post


Link to post

aceasi problema o am si eu .

am fost la revizia de un an si au spus ca nu isi da seama de la ce se aude.

bucsăraia au spus ei ca este buna (cica au verificat).

cand o sa am timp de ea si o sa mai tina timpul frumos o sa o vrerific eu mai in amanunt.

Share this post


Link to post

angela_b, vino la intalnire. Ne uitam acolo.

Share this post


Link to post

Eu sunt aproape convins ca este vorba de zgomotul specific franelor pe tamburi (deci pe spate nu pe fata). Cel putin in cazul meu. Ba chiar am inceput sa compun si melodii in panta dinspre Militari si Crangasi, din zgomotul asta si scartaitul talpii de la pantof pe pedala de frana.

Localizarea se face usor pe o strada in panta lasati masina la liber si de indata ce s-a urnit ciupiti frana (nu franati, doar un... click!) si apoi iar o lasati si tot asa. Zgomotul se va auzi de fiecare data.

Share this post


Link to post

Acum am realizat ca astazi este joi...dar joia viitoare sigur ajung!

Asa e cum spune si Abram Burel, mai ales in panta se aude.

 

Astazi nu s-a prea auzit, mai rezist pana joia viitoare!

 

Oricum va multumesc, m-am mai linistit!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...