Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Sigur ca da. Are acelasi efect cu uleiul. Adica, in acest caz, nici un efect.

Share this post


Link to post

Nu mai inteleg nimic. Daca omul zice ca i s-a rezolvat problema...

Share this post


Link to post

In cel mai bun caz, o sa dureze 1-2 zile pana se va scurge uleiul de acolo. Daca vrei sa faci ceva Daciot, ai putea da cu vaselina. Daca vrei sa faci ceva cum trebuie, cauta mai bine defectul si regleaza prinderile astfel incat sa fie fixe.

 

PS: Un test cu cineva in portbagaj ar fi simpatic :)

Share this post


Link to post

nu ai ce sa reglezi acolo. efectiv, mecanismul ala se misca...daca ai curiozitatea si misti de mecanismul ala...cu degetul o sa vezi ca nu e fix. zici ca sunt slabite niturile...

pana acum nu mi-a mai aparut scartaitul...si nici nu cred ca o sa imi mai apara. :-W

zi tu domnule satori cum se rezolva porblema daca uleiul nu face nimic... :scarpin:

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Mai fratilor, de vreo doua saptamani, aud niste zgomote dubioase pe fata atunci cand masina se balanseaza. E un fel de scartait care apare atunci cand urc o bordura sau cand trec peste galme d-alea de redus viteza. Am facut tot felul de teste si am impresia ca zgomotul vine din dreapta.

Ei bine, astazi, datorita apei si mocirlitei de afara ... zgomotul a fost muuuuuuuuuuuuult redus !

Oare ce s-a "uns" in acest fel ?

Share this post


Link to post

Si la mine se aude, cand se extinde amortizorul. Am dreptate? Eu un scartait metalic. Se aude foarte rar si nu m-a deranjat. In plus, se aude de mult timp.

Share this post


Link to post

Si eu ma gandesc ca e legat de amortizoare sau de arcuri (???). Daca s-ar auzi atat cat s-a auzit azi n-ar fi nimic dar zilele trecute se auzea mai tare si mai des.

Share this post


Link to post

Zgomotul e "metalic" sau cauciuc-pe-metal? Nu-i chiar totuna.

Pe de apta parte, cum scartaie un... arc? Adica se misca in oalele de la capete? Mai sa fie!

Eu as suspecta mai degraba ceva bucsaraie. Sau masinile astea staineze n-au asa ceva? Din cate imi aduc aminte, cele romanesti dupa un an incepeau sa de-a in primire. La Oltcit era un scartait tipic de la o bucsa ce sustinea bara de torsiune pe spate si care era criminal.

In concluzie, zic ca e normal sa inceapa sa apara "scartaieli" (dupa 1-2 ani si in functie si de parcurs si de drumurile pe care se merge), mai ales pe fata si e mai probabil sa fie de la bucsaraie.

Share this post


Link to post

Studiat si la mine la Kalos impreuna cu Ovi problema scartzaitul amortizoarelor. Se pare ca e de la amrtizoarele cu gaz carora nu le place frigul.

Share this post


Link to post

Abram Burel, daca m-as fi priceput mai tare la masini, mesajele mele ar fi fost, cu siguranta, mai tehnice decat sunt acum. Nu am facut decat sa expun comportamentul ciudat, dupa parerea mea, legat de starea vremii. Multumesc, oricum, pentru raspuns.

 

Asimo, nu stiu ce sa zic, daca e legat de frig n-ar fi trebuit sa faca si azi la fel ca ieri ? Si inca ceva, iarna trecuta nu facea asa.

Share this post


Link to post

Brrrr... Daca merg pe undeva cu multe denivelaturi, sa "lucreze" amortizoarele, nu mai scartzie. Nici mie nu-mi scartzaie mereu. Dimineata cand ies de la bolc, cobor de pe un trotuar, si virez la dreapta. Cand coboara spatele, se aude scartaitul. Scarzaie pe curbe luate cu viteza. Dar numai dimineata si seara, sau cand e rece rau afara si masina a stat mult. Daca s-a pus soarele pe masina sau merg mult... gata! ii trece!

 

Mie imi face la 8000km!

Share this post


Link to post

Am rezovat zgomotele de pe fata. De vina erau flansele de la amortizoare. Le-am schimbat azi pe garantie si am din nou liniste in masina. Ma rog, greierele din portiera dreapta a ramas.

Share this post


Link to post

Si eu aceeasi problema de vreo 2 luni .Deci nu se pune problema de frig pt. telescoape.

Chestia cu flansele ai descoperit-o tu sau cei de la service.

Daca ma duc cu masina imi schimba si mie daca le spun ca din cauza aia scartaie(la reviyie nu au descoperit de unde vine z :uff: gomotul) ?

Share this post


Link to post

De cand ai tu masina?

Share this post


Link to post

vlad 35, la ce service ai schimbat flansele?

Share this post


Link to post

DjLov, au descoprit ei.

 

Danut, la Di-Bas.

Share this post


Link to post

maine pe 10 noiembrie face un an de cand am ridicat masina de la chevrolet si am 10400 km

Share this post


Link to post
Am rezovat zgomotele de pe fata. De vina erau flansele de la amortizoare. Le-am schimbat azi pe garantie si am din nou liniste in masina. Ma rog, greierele din portiera dreapta a ramas.

 

Cat timp a durat operatia ? ... au comentat ceva cei din service ?

Share this post


Link to post

Am o vaga banuiala ca nu au schimbat flansele. Vlade, ai stat langa masina? Scria ceva pe foile alea semnate?

Share this post


Link to post

La ce te gandesti Satori? ce puteau sa schimbe?....Sau banuiesc ca au facut cam la fel ce fac ce-i de la service-urile daewoo la matizuri: pun vasilina la etrieri si rezolva troncanitul pe fata...

Share this post


Link to post

A durat cam o ora si jumatate si n-au comentat nimic deosebit.

Am stat aproape tot timpul in atelier. Le-au schimbat si mi-au trecut in carnetul de garantie ceva de genul "inlocuit flanse cod nustiucare"

Nu prea inteleg de ce sunteti asa de suspiciosi ...

Share this post


Link to post

Ideile vechi despre unii oameni din serviceul respectiv mor greu, imi cer scuze.

Share this post


Link to post

Astazi seara am auzit ceva, am mai auzit si in alte dati, dar in seara asta am fost foarte atenta...

 

In momentul in care scot cheia din contact, in spate se aude un ticait, ticait care care se opreste in cateva secunde. Un zgomot de parca ceva s-ar aseza, s-ar opri.

 

Oare ce-o fi?

Share this post


Link to post

Eu cred ca se aude cum se opreste pompa de benzina, care e in rezervor... Deci, daca nu e un zgomot urat , de frecat ceva, poti sa-l ignori.

Share this post


Link to post

Angela, e o chestie mica si draguta, care odata ce si-a terminat treaba, seara fiind, se "aseaza" si se pregateste de culcare.

Remediu: da muzica mai tare si din momentul in care "iei" contactul si pana se "acomodeaza" urechiusele tale cu linistea serii, "chestia" va fi adormit.

Noapte buna!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...