Jump to content
Sign in to follow this  
Satori

Scartait, Troncanit, Chitait, Piuit, Tiuit ...

Recommended Posts

Si eu plusez cu scartaitul ala! E de la tamburi! Eu "cant" la el pe drumurile in rampa cand stau la stop ...

Daca franezi foarte usor, se aude si cand se opreste masina de tot (se aseaza).

 

La mine scartaie amortizorul fata dreapta cand il "fortez" peste o mica movilita (trec numai cu roata dreapta fata) peste care trec cand bag in garaj.

Share this post


Link to post

Eu deja sunt obisnuit cu zgomotu' asta si bag seama ca e din ciclu "asa face la toate". Totusi azi am mai notat o chestie. Mergand fara muzica prin oras acuma seara (deci era relativ liniste) am observat ca am ceva mutatie de greier in . . . . . locasu de airbag din dreapta. Am tras pe dreapta si am presat nitel capacu din toate unghiurile si-am observat ca are un oarecare joc iar cand il apas din fata se aude un zgomot ciudat ... ca si cum ai avea 2 pixuri care joaca nitel intr-un penar .. mai bine nu pot descrie :D

Share this post


Link to post

@Lucian: esti sigur ca e airbagul? Scoate tot ce ai in torpedou!

Share this post


Link to post

Sa vedeti ce misto e ca greierele ala se... plimba. La mine a ajuns prin portiera - dupa parerea mea si doar prin stalpul A dreapta - dupa ce a nevestei. Tot zic sa o las pe ea odata sa conduca sa trac eu cu sonarul sa vad ce si cum...

Share this post


Link to post

Lucian, e normal ca acel capac sa joace putin. O sa ii multumesti ca nu sta fix acolo in eventualitatea in care, Doamne Fereste!, o sa ai nevoie de airbag.

Share this post


Link to post

am indentificat si eu singurul scartait(pana acum...si e foarte suparator) in spate...la bacheta,din dreapta. zgomotul cred ca e facut de "inchizatoarea" scaunului

cred ca o sa pun niste ulei...acolo

voi ce pareri aveti ?

Share this post


Link to post

Ce inseamna "inchizatoarea scaunului"?

Share this post


Link to post

...ma refer la "sistemul" de la rabatare. cand tragi de tumburus in sus,se coboara scaunele,iar cand le dai inapoi mai tare,fac "clant". ai inteles?

Share this post


Link to post

Si tu zici ca bancheta se misca? Nu sta fixa in sistemul de prindere?

Share this post


Link to post

Fix aceeasi scartaiala o am si eu, la bancheta din spate. Nu stiu ce sa-i fac. Daca rabatez scaunul si dupa aceea il fixez la loc mai cu putere nu se mai aude o bucata de timp, dupa care iar incepe, mai ales la denivelari sau gropi. Poate trebuie ceva, un unguent. In plus mai am un zgomot in portiera din dreapta. Un fel de balanganit care se aude doar la denivelari. Culmea e ca daca deschid portiera si o scutur bine nu se aude nimic. Asta cred ca se rezolva sigur la service, dar e lung drumul...

Share this post


Link to post

Primul e din tableta din spate.

Al doilea e din stalp.

Share this post


Link to post

Nu. E identificat clar de mine in bancheta sau mai exact la cuplajele de la inchidere. Pentru ca daca "scutur" bancheta cand e prinsa se aude clar in spatar. E o scartaiala infundata de metale, suruburi, ceva...

Share this post


Link to post

Pai atunci e super simplu. Sunt 2 pasi:

1. Analizeaza

2. Strange sau slabeste suruburi.

Share this post


Link to post

Incercat si rasincercat. Nu merge. Suruburile sunt stranse la maxim.

Share this post


Link to post

De unde esti? Vino la intalnire, ti le fac eu. Nu poate sa fie prea greu!

Share this post


Link to post

Vă avertizez că vorbesc din cărţile de... Oltcit:

Deci:

Dacă e scârţăit, verificaţi "balamalele" (mai greu, mai ales la vârsta asta)

Dacă e troncănit, verificaţi jocul "încuietorii" şi al "amortizorului" (mai probabil).

Este posibil ca:

- să nu fi "blocat" cum trebuie spătarul banchetei, caz în care împingeţi brusc şi cu putere în ea, din faţă în spate (verificaţi să nu fie vreun obstacol, de exemplu centura)

- să fi "pierdut" vreun "pufăr" sau orice altceva joacă rol de "amortizor"ş verificaţi şi dacă e aşa, improvizaţi.

Un indiciu suplimentar vi-l dă "tonul" zgomotului, adică: metal-pe-metal, metal-pe-plastic, metal-pe-cauciuc si alte combinari de materiale luate câte 2. Asta dacă aveţi... ureche muzical-mecanică.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

satori nu e de la "placa" cu boxele...ci de la scaun sigur !! o sa incerc cu niste ulei...sa vad daca rezolv ceva. si la mine se aude numai la denivelari ( s-o incovoia "scheletul" masinii ?? :-W ) ciudat...

la mine,poti sa trantesti scaunu cum vrei...ca tot se aude.

Share this post


Link to post

Hatch-urile au rigiditatea caroseriei pe spate ceva mai scazuta, ceea ce poate duce la torsionarea ei la mersul pe drumuri denivelate (nu neaparat off-road). Apar astfel zgomote la bancheta(ele) spate, placa de portbagaj si hayon.

Share this post


Link to post

eu am kalos SEDAN

Share this post


Link to post

am pus azi ULEI !! nu mai scartie :banana: dati acolo cu ulei si se rezolva

Share this post


Link to post

Unde ai turnat uleiul, mai exact?

Ai turnat ulei normal sau ceva special?

Share this post


Link to post

Si la mine se aude ceva in bord in dreptul airbag-ului!

In mod sigur nu e de la torpedou!

Share this post


Link to post

E capacul de la airbag. Zack, acolo nu se poate pune ulei? Ce naiba, ar trebui sa putem, doar am pus pe bancheta din spate.

Share this post


Link to post

am pus cu sirigna ulei de motor,exact pe mecannismul de prindere al scaunului (daca ai observat,sistemul de "inchidere" este similar cu cel de la usa)

am pus ulei la ambele scaune,sa fiu mai sigur.

poate o sa fac si o poza...

 

satori sa fim seriosi...nu se murdareste deloc bancheta. la capacul de la airbag nu stiu ce ati putea face. vorbiti la service,ca daia exista si sunteti in garantie

Edited by zack

Share this post


Link to post

daca n-am ulei de motor, o merge cu un spray degripant?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...