Jump to content
Sign in to follow this  
uskt2005

White Astra

Recommended Posts

De ce ai pus si pe gurile alea ? Nu era suficient doar pe tabla din interior ? :-? Eu doar asa am pus... Cam cate role ai consumat ? :) In rest arata foarte bine, se vede ca ai muncit o gramada.. tot cam asa am muncit si eu :D

Share this post


Link to post

Daca nu astupi toate gaurile, sau aproape toate(au ramas cele de la scurgere neastupate) nu ai facut mare branza in privinta sunetului ;s-o vedea o oarecare diferenta cu folie doar pe fata interioara a usii, dar atat timp cat sunetul iese prin toate gaurelele nu se mai creaza efectul de incinta.

Pt toate usile pus asa cum se vede si in poze am folosit 3 role.

Share this post


Link to post

Mi-am facut ceva timp sa fac etrierii si tamburii negru-mat

post-4881-1245507030_thumb.jpgpost-4881-1245507042_thumb.jpg

post-4881-1245507061_thumb.jpgpost-4881-1245507095_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Frumos, daca faceai si flansele, era perfect.

Share this post


Link to post

Poate iti faci timp sa dai jos si finala, mie imi pare ca e cam ruginita...o mana de vopsea nu strica, asta ca sa-i prelungesti durata de viata. :)

Share this post


Link to post

Sunt sigur ca ti-au iesit ochii lipind aluband :D . Eu m-am chinuit o gramada cu vibroplast iar ala nici macar nu trebuie incalzit. Oricum, felicitari pentru lucrare, de un an imi fac curaj sa fac portierele spate :) ) .

Share this post


Link to post
Nu trebuie incalzit.

 

Nici aluband-ul nu trebuie incalzit, se lipeste foarte foarte bine daca suprafata pe care il lipesti este curata.

Share this post


Link to post
Ai dreptate ...

Pana acum, rugina de pe flanse era mascata, acum e scoasa in plin plan.

Share this post


Link to post

Tolin, nu e rugina, e mizerie, combinata cu camera telefonului asa da impresia, dar sigur nu e rugina

Share this post


Link to post

Stiu cat are finala da ce vrei daca asa se vede in poza si nu sunt singurul care vede rugina... :P

Share this post


Link to post

Cu podeaua masinii ce ai ? E destul de bine antifonata, sau astrele astea clasice sunt ca si loganul chele dpvd al antifonarii ?

Share this post


Link to post
Cu podeaua masinii ce ai ? E destul de bine antifonata, sau astrele astea clasice sunt ca si loganul chele dpvd al antifonarii ?

 

Strica? E destul de bine antifonata, dar cu cat mai mult cu atat mai bine, nu? :D

Share this post


Link to post
... cu cat mai mult cu atat mai bine, nu? :D

 

Hmmm, asta nu-i valabil doar la femei? :P

Share this post


Link to post

Ieri am montat noile diuze de parbriz de Insignia, care arunca jetul de apa pe parbriz pe o suprafata mult mai mare decat cele originale.

Astazi am montat deja becurile de semnalizare cromate care dau lumina alb-galbuie in stopurile spate si mai spre seara le voi monta si in far, astfel scapand de galbejeala din faruri si stopuri.

Poze mai pe seara dupa montaj.(la faruri tre sa dau farurile jos sa ajung la becurile de semnalizare :( )

 

Cam asa arata becurile doar ca sunt de la Lampa.it

post-4881-1245752974_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Poze cu noile semnalizari si cu diuzele de Insignia:

 

post-4881-1245782658_thumb.jpgpost-4881-1245782667_thumb.jpg

post-4881-1245782679_thumb.jpgpost-4881-1245782689_thumb.jpg

post-4881-1245782699_thumb.jpgpost-4881-1245782707_thumb.jpg

post-4881-1245782717_thumb.jpgpost-4881-1245782736_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Diuze de Insignia? De unde? Cred ca te-au costat o gramada de bani! :)

Share this post


Link to post

Da o groaza de bani...20 lei > :)

Share this post


Link to post

Stii cum e, fiecare cu placerea lui.. dar decat atatea beculete, pleoape, stopuri, folii, grila si alte gadgeturi mai frumusele sau nu.. eu as fi dat banii pe ceva util:

1. suspensii coborate

2. frane spate disc

3. roti pe 16 sau chiar pe 17

4. eventual proiectoare

 

Desigur, nimic din toate, astea cu exceptia rotilor eventual, nu prea se vede.. in parcare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Stii cum e, fiecare cu placerea lui.. dar decat atatea beculete, pleoape, stopuri, folii, grila si alte gadgeturi mai frumusele sau nu.. eu as fi dat banii pe ceva util:

1. suspensii coborate

2. frane spate disc

3. roti pe 16 sau chiar pe 17

4. eventual proiectoare

 

Desigur, nimic din toate, astea cu exceptia rotilor eventual, nu prea se vede.. in parcare.

 

Suspensii asa cum am zis si mai demult vreau sa pun dar la drumurile din Romania...hmmm...

Franeaza foarte bine, la aceeasi viteza(160-0) cu o skoda octavia 2 cu discuri fata spate am oprit mai repede cu aprox 10 m

Rotile de 16 sau 17 trebuie cauciuc cu talon mic si aici apare aceeasi problema ca la punctul 1, traim in Romania

Proiectoare ii voi pune cand voi gasi de vectra cu lupa, cele de astra is urate rau.

 

Nu vreau sa impresionez pe nimeni in parcare ci doar vreau sa imi fac o masina sa imi faca placere cand o conduc si cand o privesc.

Share this post


Link to post

Asa e, tu sa fii multumit :)

Share this post


Link to post

In sfarsit am reusit sa montez un fel de computer de bord, dar mult mai destept si mai precis decat cel care vine din fabrica.

Ce afiseaza el pe ecranul din fabrica al masinii :

 

1. RPM

2. Spint : 0-60km/h ; 0-80km/h; 0-100km/h; 0-250m

3. Consumul mediu, orar, instantaneu.

4. Ce cantitate de benzina s-a consumat din rezervor

5. Viteza reala, nu cea afisata de ceas

6. Viteza medie cat timp s-a deplasat vehicului, si viteza medie totala(cu tot cu opriri la stop si etc)

7. Cost in lei ron a benzinei consumate.

8. Timpul calatoriei

9. Voltajul bateriei

 

Iar maine urmeaza o ridicare cu 15-20cp si 21Nm in plus :D

 

Poze :

post-4881-1254239036_thumb.jpgpost-4881-1254239047_thumb.jpg

post-4881-1254238995_thumb.jpgpost-4881-1254239016_thumb.jpg

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post
2. Spint : 0-60km/h ; 0-80km/h; 0-100km/h; 0-250m

3. Consumul mediu, orar, instantaneu.

4. Ce cantitate de benzina s-a consumat din rezervor

5. Viteza reala, nu cea afisata de ceas

6. Viteza medie cat timp s-a deplasat vehicului, si viteza medie totala(cu tot cu opriri la stop si etc)

De curiozitate, de unde mama zmeilor ia informatiile pentru a-ti afisa cele de mai sus ? :scarpin:

Share this post


Link to post

Si de unde 20 cp dintr-un 1.6 aspirat?

Share this post


Link to post
De curiozitate, de unde mama zmeilor ia informatiile pentru a-ti afisa cele de mai sus ? :scarpin:

 

Este un modul electronic facut de un polonez. Mai multe info aici: http://e-pmk.eu/en/diy/yacc/

Cred ca ar merge pe orice masina cu injectie. Isi ia informatiile din injectorul 1 si din senzorul de turatie al motorului

 

@steph ata mi s-a spus asta iti spun si eu "castig de putere intre 10 si 15 cai". Oricum, pot testa inainte sa platesc. Daca nu simt diferenta , nu platesc. Imi dau si garantie 2 ani si nici nu pierd garantia masinii.

Ce ma intereseaza pe mine si mi-au spus ca se intampla:

 

Sa traga incepand cu turatii mai joase, sa fie ceva mai sprintena, si sa aiba un top speed mai mare (doar asa sa stiu ca merge tare, ca eu merg legal mereu > :) )

 

L.E. Am vb prostii cresterea este intre 10 si 15 cai ...eu ma gandeam ca voi avea 115 cai maxim 120 "cai frumoshi" si de aici eroarea de 15-20

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...