Jump to content
Sign in to follow this  
uskt2005

White Astra

Recommended Posts

Pana saptamana viitoare cand voi putea pune si poze voi prezenta datele masinii:

 

Opel Astra Clasic hatchback 1,6 16v 103cp, 5 usi, alba.

 

Dotari...minimul necesar:

 

- Aer conditionat, ABS, Airbag sofer si pasager, servodirectie, inchidere centralizata cu telecomanda, geamuri electrice fata si oglinzi exterioare electrice si incalzite, pachet drumuri grele, manere interior usi cromate, oglinzi in culoarea caroseriei, , coloana directie reglabila pe inaltime si in profunzime, scaun sofer reglabil pe inaltime

 

Combustibil - Benzina

Transmisia - manuala cu 5 viteze manuala

Numar cilindrii - 4

Capacitate cilindrica (cm3) 1598

Putere maxima (kW/CP) 76/103 La rpm 6000

Cuplu maxim (Nm) 147 La rpm 3600

Viteza maxima (Km/h) 188

Acceleratie 0-100 km/h (sec.) 11.5

Consum combustibil Urban 8,6 Extra urban 5,4

Emisie CO2 (g/km) 158

Masa proprie incl. sofer (conform 70/156/EEC si specificatii model de baza) 1145

 

 

 

Pretul a fost de 11.000 cu tot cu tva.

 

Am ales acesta masina din urmatoarele considerente:

 

1. Pretul de achizitie

2. E noua cu garantie 2 ani fara limita de km cu posibilitate de extindere la 4 ani

3. Revizii + piese + consumabile ieftine

4. Consum acceptabil pentru o masina de 103cp

5. Valoare de revanzare destul de buna(la momentul actual)

6. La exterior chiar imi place cum arata masina

 

Ca un minus ar fi interiorul care nu ma incanta foarte tare dar pus in balanta cu plusurile de mai sus ...

 

O consider o masina ce ofera un raport calitate - pret destul de bun.

 

P.S. @tommy ...hai totusi sa fim sinceri si sa nu o bagam in aceeasi oala cu loganul, chiar daca e facuta in Polonia, tehnologia tot nemteasca este.

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

E opel astra classic ala nu? :) Citisem ca te mai gandeai la o nubira, dar cred ca nu ai mai gasit alba nu?.. Oricum ai facut o alegere foarte buna zic eu. Sa o stapanesti sanatos, sa nu ai nici un fel de incident la volanul ei si sa aveti grija unul de altul sa nu va certati!

Share this post


Link to post
P.S. @tommy ...hai totusi sa fim sinceri si sa nu o bagam in aceeasi oala cu loganul, chiar daca e facuta in Polonia, tehnologia tot nemteasca este.

 

Mai, sa o stapanesti sanatos, e o masina buna, dar eu cand vad plasticaraia aia din anii 90 .. nu mai e asa ceva decat pe logan, de altfel in europa de vest nu se mai vinde din ce stiu eu, eu nu am zis ca opelul e logan, doar astra clasic; da' asta e un fel de logan polonez, de altfel nu prea sunt diferente fata de cielo sau logan la finisaje :)

Tehnologia o fi ea nemteasca.. dar din 1900 vara :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@uskt: la punctul 3 Revizii ... ieftine. Nu prea sunt deacord cu asta. De ce? Un prieten de al meu are un Opel Astra Classic 1.4 si prima revizie l-a costat din start cam 550 RON pentru: schimb ulei, filtru ulei, filtru aer si filtru polen la Gold&Platin Is. A doua cam 600. Deci...

La consum mai pune cam 1 litru in plus. La urban, chiar mai mult (motor 1.6).

Oricum, sa te duca multi km de acum in colo!

Edited by cris06

Share this post


Link to post

550 RON pentru: schimb ulei, filtru ulei, filtru aer si filtru polen nu mi se pare chiar asa mult. Probabil in pretul asta intra si manopera.

 

La un logan, de exemplu cat dai pentru acelesi operatii?

 

Reviziile se fac la 15.000 sau la 1 an timp in care la cielo as fi facut 2 revizii si cam tot pe acolo as fi ajuns

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Ce carcotasi,uskat uite ce iti zic eu,un an am mers cu o vectra, an fabricatie '93,vreau sa zic ca aia de atunci era net superioara peste loganul de astazi si cielo.Si cine zice ca se poate compara la finisaj cu loganul si cielo se inseala amarnic,ori nu a pasit intr-un opel astra clasic(nu e el limuzina dar nici ce aberati voi)sau o zic cu un motiv anume.Eu zic ca ai facut o alegere perfecta pentru romania,ai sa fii multumit.Numai bine

Share this post


Link to post

Poate nu am fost eu pe faza, dar sunt curios de ce anume ai vrut sa fie musai alba? de ce te-ai fixat pe culoarea asta? In rest, sa-ti traiasca !!!

Share this post


Link to post

Bai nene dar repede te-ai hotarat :P

S-o stapanesti sanatos !

Am mers cu asa ceva si ma abtin de la comentarii.

Sper sa fi multumit de ea.

Share this post


Link to post

@danielito: Dle nu am aberat, mi-am spus si eu un punct de vedere. Nu am facut nicio comparatie cu Logan sau Cielo pentru ca nu are rost. Poarta-te civilizat!

 

@Uskt: la Cielo, de banii astia, faci doua revizii. Asta e.

Spor la cumparaturi!

Share this post


Link to post

Nu la tine ma gandeam cris ;) ,sunt de acord ca la cielo faci 2 revizii,dar e cielo si opelu e opel(am mers cu multe modele de opel,de aceea imi sustin ideea).Neamtu e neamt,vrei caliatate mai buna platesti,logic nu?Sa auzim numai de bine

Edited by danielito

Share this post


Link to post

@uskt. Te asteptam sambata la GL sa uzi masina :D Excelenta alegere !

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatos!

 

Cat despre comparatia cu logan si mie mi se pare deplasata. Am un coleg/prieten ce are un Astra G, actualul Astra Classi, in 3 usi, an de productie 2001, motor 1.6 101cp.

Masina este luata sh si nu a avut decat o singura problema cu ea: ceva pe la ECU, dupa o busitura frontala destul de zdravana. In rest masina merge ok, se simte inchegata si rigida cu suspensiile originale, cu care a iesit din fabrica.

Consumul in Bucuresti este pana in 11l/100km, de obicei cam 10l/100km iar in afara daca merge pana in 110km/h cam 5.5l/100km. Asa ca nu este o masina care consuma mult, parerea mea.

Reviziile in garantie sunt mai scumpe dar apoi, daca le faci la un mecanic iesi pana in 400ron la o revizie normala. Piesele sunt ieftine si se gasesc cam peste tot, in Bucuresti.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Motoarele cu care vin asterele G sunt twinport?

 

Maistre, sa stapanesti sanatos masina- si mie imi cam pare rau ca am luat aveo in loc de astra hb, dar altceva decat rosu nu mai vedeam in fata ochilor :D . Macar tu vezi alb, esti mai pasnic.

Toate cele bune si km multi fara probleme!

Share this post


Link to post

Cele de pe Astra G nu au fost twinport, abia pe Astra Classic au pus twinport. Teoretic, cele twinport ar trebui sa consume si mai putin decat cele de pe astra G.

Share this post


Link to post

Bravo mah. Ti s-a pus pata pe Focus, Nubira si te-ai pricopsit cu Astra :D

Sa o folositi sanatosi fara limita de kiliometri. Te astept cu ea la un DriveTest :P

 

Poate nu am fost eu pe faza, dar sunt curios de ce anume ai vrut sa fie musai alba? ...

 

A vazut cum da culoarea pe a mea si a murit de ciuda :D

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
sunt curios de ce anume ai vrut sa fie musai alba? de ce te-ai fixat pe culoarea asta? In rest, sa-ti traiasca !!!

 

In romania nu se merita decat 2 culori la masina Gri(deja m-am saturat de el(am cielo gri) si alba(culoare care chiar imi place cum vine pe acesta masina- astra clasic)

Multumesc de urare

Am mers cu asa ceva si ma abtin de la comentarii.

Sper sa fi multumit de ea.

 

Niste comentarii ar fi bune pe PM daca stii ceva ce ar trebui sa aflu si eu.

Si eu sper :P

 

 

Motoarele cu care vin asterele G sunt twinport?

 

Toate cele bune si km multi fara probleme!

 

Motorul este 1.6 Twinport Ecotec

 

Multumesc de urare

 

L.E. @ Hahalere ==> Cred ca vin sambata pe 13 in galati

 

A vazut cum da culoarea pe a mea si a murit de ciuda :D

 

Si asta :P

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Ma alatur si eu colegilor care te felicita. Felicitari pentru achizitie, eu cred ca ai facut o alegere buna la banii astia.

Sa o stapanesti sanatos, fara incidente, si cat mai multi kilometri. Si sa te simti bine cand o conduci. Tie sa iti placa, asta e cel mai important. :)

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea :)

Share this post


Link to post

Sambata sau cel tarziu luni ma duc sa o ridic de la dealer :)

 

Multumesc @all de urari

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

Felicitari pentru achizitie!

Ca si parere, folosesc de ~1 an masina unui coleg plecat in delegatie in afara, Opel Astra clasic, 4 usi, dar 1.7 diesel. Masina e din 2006, iunie, si are acum 36.000 km.

Probleme: arc sustinere capota portbagaj rupt - rezolvat pe garantie; motoras reglaj oglinda portiera stanga: scartaie si oglinda se misca greoi - nu s-a putut schimba pe garantie, deoarece nu era dus de tot. Probleme minore, chiar nesemnificative, in rest masina merge impecabil!

Pret revizii: prima, anul trecut, la Opel Victoria Brasov - 550 RON, a doua in mai 2008 - 680 RON la Radacini Brasov - destul de ridicat, dar avand in vedere faptul ca se fac la 15.000 km sau 1 an e OK.

Interiorul mi se pare butucanos si scaunele sunt destul de incomode, mai ales pentru o persoana masiva, dar astea sunt detalii subiective.

 

L.E.: uitasem sa spun despre garantie: e 2 ani, dar tot ce tine de trenul de rulare e doar 25k km.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

NU cunosc probleme deosebite.

In general masina aia m-a dus peste tot cu nici o probelma tehnica.

Nasoala rau antifonarea si simplitatea interiorului si dezastruoase scaunele ca si pozitie.

Este chestie de gusturi mai mult decat o problema.

Share this post


Link to post

Si inca ceva, este o masina pe care o cumperi direct veche dpdv estetic si tehnic, o masina depasita pt anul 2008 . Mai mult decit atit este o masina care dupa ce iese din garantie valoreaza 1/2 din pretul de nou .

Calitatea finisajelor este prapastioasa iar problemele tehnice sunt multiple: vezi www.astraforum.ro sau astraclub.ro .

 

Sincer Uskt i-mi pare rau ca ai facut aceasta alegere, mai bine ramaneai la focus sau macar Astra H de 1 an vechime .

Share this post


Link to post

Hai mai bogdan, pe aici pe la noi se vand astre de 5 ani cu 7-8mii la aceleasi dotari ca asta.

E adevarat se pierde ceva, dar nu atat de mult precum la un logan 1,6 16v, de exemplu, care e cam la acelasi pret nou ca astra asta.

 

Cu alte cuvinte peste 5 ani poate eu iau 7000 pe astra deci o pierdere de 4000 dar un logan 1,6 16v nu-l vei de in veci dupa 5 ani cu 7000, intelegi tu ideea.

Cat despre problemele acestei masini...daca voi avea am garantia care cat de cat te pazeste de cheltuieli "neprevazute".

Daca luam un focus de 3 ani cu 100.000 si incepeau sa pice diverse piese la el(sa presupunem, nu era obligatoriu sa se intample) la ce valoare ajungeam?

Si tot asa...Am cantarit destul de bine, zic eu toate situatiile. Lucrul nou, e...nou.

 

Si am zis: Decat un logan mai bine astra.

Share this post


Link to post

Daca vrei lucru nou, ok, discutia cu ce puteai sa iei comparativ sh trebuie sa se incheie.

Daca o compari cu Loganul evident ai facut o alegere buna.

Despre alte versusuri in aceeasi gama de pret ( noi ) e mult de vorbit.

Tu sa fi multumit !

Lasa-i pe carcotasii astia de mai sus :P ca la ei daca nu consuma peste 15 % nu e buna !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Cumnate, nu ai vreun mp3 de vanzare, ceva mai deosebit? :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...