Jump to content
Sign in to follow this  
uskt2005

White Astra

Recommended Posts

Nu dar vezi ca pe forumul opel era cineva ( cred ca acolo , sau pe 4tuning, nu mai stiu ) care isi pusese in loc de ecranul de sus ( cel cu ceasul si temperatura ) de pe bord un dvd 2 DIN si arata foarte misto :P .

NEAPARAT probeaza cum se vede inainte de a le cumpara.

Share this post


Link to post

@Uskt nu sunt carcotas, stiu caz concret, sora lui Sharpe are Astra H cumparata in 2007(masina fabricatie 2006) 30.000km garantie inca 24 luni iar pretul a fost 11500E . Masina este 1.4 Enjoy, aceasta masina costa noua 19k Euro. Deci dupa un an de zile a pierdut aproape jumatate din valoare, acum hai sa vedem alt exemplu, Astra H 1.6 Edition costa 20650 E noua in Germania iar pe mobile gasesti la 10500E(fab 2005) cu 1 AN GARANTIE si 19k km sau fara garantie si 100k km la 8800E deci mai putin de jumatate de pret.

Mai trebuie spus ca ASTRA G cumperi din targ cu 6000-6500E, intra pe autovit si te convingi.

 

Tu spui ca astia ti-au oferit 2 ani garantie, eu preferam totusi o Astra H la banii pe care i-ai dat tu si aveam o masina mai buna, mai bine finisata, mai moderna si tot 2 ani garantie pt ca astra vine cu 3 ani garantie . Garantia este valabila si in Romania chiar daca masina este SH si o Astra H la 20k km este ca noua, chiar miroase a nou inauntru .

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Mai, lasati omul sa se bucure de masina. Nu-l faceti sa n-o mai doreasca. Daca lui ii convine masina, dati-i pace.

Parerea mea. ;)

Share this post


Link to post

Sa se bucure de ea, nu zice nimeni sa nu se bucure DAR de ce mai pomenea de Focus si ASTRA H ?????

Share this post


Link to post

Hai bre... tu ai fost chitit pe volvo din prima? Eu am vrut sa iau logan inainte si am sfarsit cu Cielo. Mare branza. Important e ca a luat-o. Daca a vrut noua, a luat noua in limita posibilitatilor. Nu? :P

Share this post


Link to post
DAR de ce mai pomenea de Focus si ASTRA H ?????

 

Ratiunea mea a fost urmatoarea:

 

Am vrut o masina pana in 12.000 euro cu totul (achizitie, inscriere, casco, etc)

 

Optiunile erau

 

Focus SH 30.000km (100.000km reali)

Astra H la fel ca cea de mai sus

Nubira (mai erau 2 si mi-a fost teama de defecte ascunse + ca aveau deja un an de stat degeaba)

Astra G noua

 

Din discutie au iesti din start masinile produse la noi (dacia, reno, chevy) pt ca nu am incredere fabricile romanesti.

 

Si am zis, daca am "norocul" ca la cielo si sa imi pice ECM-ul, de exemplu, si altele la un Focus sau o Astra H sh...ce fac? Nu ajung aproape la pretul unui focus nou(14.500)?

 

Asa mai dau inca vreo 400 de euro si am garantie 4 ani, si imi asum riscul ca la revanzare sa pierd mai mult decat as pierde la un focus sau astra H sh dar "dorm" linistit ca daca voi avea vreo problema mai mare, ce implica costuri pe masura voi fi cat de cat "protejat".

 

Sper ca ma veti intelege si nu judeca pentru decizia mea, multumesc.

Edited by uskt2005

Share this post


Link to post

In definitiv sunt banii tai asa ca... si cel mai important e sa fii tu multumit.

 

Hai sa o folositi cu placere, fara probleme cat mai multi km.! :)

Share this post


Link to post

Uskt nu te-am judecat, am spus cu voce tare ce am gandit :D

Share this post


Link to post

Mai bogdane, tu nu ai inteles nici pina acum ca pe subforumul masina mea.. trebe scris de bine obligatoriu? =))

Uscat, fiecare are ratiunea si placerea lui, e normal sa mai primesti cate o parere contra. Tu nu ai vazut ca eu nu am deschis vreodata topic la masina mea, chiar si dupa ce mi-a venit, nu dinainte inca =))

Share this post


Link to post
Mai bogdane, tu nu ai inteles nici pina acum ca pe subforumul masina mea.. trebe scris de bine obligatoriu? =)) ...

 

Rau esti domne :P Nu e obligatoriu sa scrii numai de bine dar nici sa nu se transforme un topic despre masina mea in NOU vs. SH.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

Tu nu ai auzit ca pe lumea asta despre orice se vorbeste, se vorbeste de bani. Se vorbea de o alegere.

Si pe bune nu sunt rau mai @zns-ule... dar alb e culoare de masina de firma sau de manelist :D

Share this post


Link to post
dar alb e culoare de masina de firma sau de manelist :D

 

=))

 

Tommy zi-mi si mie de cate ori iti speli masina pe saptamana? Asta in cazul in care esti o persoana careia nu ii este scarba sa mearga cu o masina murdara.

 

Eu de aia am luat-o alba nu este atat de pretentioasa la praf asa cum este o masina inchisa la culoare albastra neagra, etc.

Share this post


Link to post
Tu nu ai auzit ca pe lumea asta despre orice se vorbeste, se vorbeste de bani. Se vorbea de o alegere.

Si pe bune nu sunt rau mai @zns-ule... dar alb e culoare de masina de firma sau de manelist :D

Depre primul paragraf nu comentez (in caz ca imi este destinat), nu mai am chef de teorii :P

Despre al 2-lea... :-W de-ai asculta dumneata manele cate ascult eu...Daca vrei sa stii, alb e culoare de...Fat Frumos :P Nah!!!

 

P.S. @Zmeu Sa nu te aud p'acilea cu semnatura ta. Daaa? :D

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post

@uscat, Negru e pretentioasa al naibii.. se murdareste repede, nu e nici un secret. Griul rezista cel mai bine :)

@zns, bine mai fat frumosule, dar ma bucur ca stii ce zice zmeul de feti frumosi =))

Share this post


Link to post

Bravo, ai facut o alegere foarte buna din punctul meu de vedere. Masina imi place foarte mult, dupa ce vand cielo dasta imi cumpar si eu... am vrut de acum dar nu mi-a permis bugetul. Te invidiez :)

 

LE : Pentru mine nu conteaza culoarea, poate sa fie si ROZ =))

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos, km cat mai multi fara incidente, te asteptam la Galati sa o vedem si sa o uzi. ;)

Share this post


Link to post

Sa o stapinesti sanatos si sa te duca cu bine oriunde vei merge !

Share this post


Link to post

Felicitari de achizitie.

Pana in februarie am avut un matiz se de care am fost multumit. De atunci am un opel astra classic II 1.4 gri nou (11.125)de care sunt foarte multumit (ca exterior dar si ca interior, preferand designul mai simplu si sobru). Multi stramba de nas cand aud de opel, dar nu-i vad pe ei sa aibe alte masini noi si mai bune. Oricum nu se poate compara cu logan, symbol sau aveo in nici o privinta. In proportie de 80% are aceleasi componente ca si astra h (acelasi motor de 1.4, 16v, 90 cai - distributie pe lant).

Share this post


Link to post
Tommy zi-mi si mie de cate ori iti speli masina pe saptamana? Asta in cazul in care esti o persoana careia nu ii este scarba sa mearga cu o masina murdara.

 

Eu de aia am luat-o alba nu este atat de pretentioasa la praf asa cum este o masina inchisa la culoare albastra neagra, etc.

Si a mea e albastra si vede spalatorie odata la 2 luni. Si?

 

In fine, sa te bucuri de ea, orice s-ar spune, lucrul nou e lucru nou, garantia aia te va ajuta sa dormi linistit 4 ani, mai ales ca e benzinara si nu te va intreba nimeni niciodata la garantie de carburantul folosit.

Ca eu nu as fi luat astra G noua e parerea mea, dar nu asta e problema.

 

Te asteptam sambata viitoare la intalnire cu noua achizitie.

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos, e o alegere buna!

 

L.E. @ Hahalere ==> Cred ca vin sambata pe 13 in Galati

Te asteptam!

Share this post


Link to post

@uskt

Sa o stapanesti sanatos, sa te multumeasca cel putin cat Cielito. Azi plec si eu sa iau actele la a mea si sa ma apuc de asigurare si inmatriculare (pe aici astia au un feature cam ciudat, vine masina de la fabrica si actele la 2 zile dupa aia) ca masina e la dealer de miercuri. Apropo, mi s-a parut de foame sau n-ai pus nici o poza?

@Bogdan

In vecii vecilor nu va costa in Romania un Astra H 1.4 Enjoy 19.000 de euro, nici cu cutie automata, AFL ESP si IDS plus. Un H cu motorul 1.6 115 cai echipare Cosmo cu ecran color, navigatie, ECC, jante aliaj, senzori parcare si alte alea este 19600, configurare facuta de mine acum o luna. In plus la Opel dealeul ofera ceva discounturi si iesi bine la pret chiar si cu un Astra H.

 

Putin offtopic, eu am comandat masina in Belgia, si in principiu am ales 1.6 115 ponei cu echipare Cosmo la care am mai pus un pachet de dotari in val. de 550 euro care luate separat (ECC, navigatie, ecran color, torpedou refrigerat, culoare metalizata, cruise control) sare lejer de 2200. In Romaia pe configurator ar fi trebuit sa comand separat jantele, bordul piano black specific la Cosmo, scaunele partial piele, oglinda retrovizoare electrocromatica, senzorul de ploaie si de aprindere automata a farurilor, e cam ciudata treaba, astea intra automat la echiparea de baza aici (pentru conformitate vizitati www.opel.be si faceti o configurare). Deh, ai nostri ca brazii, primii la tras in piept clientul (adevarat, si masinile sunt mai ieftine in Romania, chiar cu aceeasi echipare).

Share this post


Link to post

Bravo, să te bucuri de ea fără probleme :)

Share this post


Link to post

:worthless: :worthless:

Share this post


Link to post

Bre. Ziceai ca sambata, cel tarziu luni iei masina. Azi e marti. Maine e miercuri. Vrei sa ajungem in negrul gaurii fara sa vedem masina? :D

Share this post


Link to post

O vedem, ca-i alba.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...