Jump to content
Sign in to follow this  
ing3r

Espero 1.5 16v Alba

Recommended Posts

Nu am mai postat de mult pe topicul asta... :(

@Banzay: Ah, m-ai dat de gol :D . montat statie + tub de bass, merita!

 

Masinuta a primit pompa de benzina noua intre timp, regulator de presiune benzina nou, curatat injectoarele...

Acum se misca muuult mai bine ca inainte, intr-adevar simti ca ar avea 90 cai :)

O sa mai pun poze, dar dupa ce o spal :D

Share this post


Link to post

Asteptam cu interes poze cu ea spalata..

poate arunci si cateva cu interiorul (statie+sub)

Share this post


Link to post

Azi , impreuna cu prietenul meu @Banzay, ne-am jucat un pic cu becurile si ledurile pe care le-am avut la indemana :P

Am luat un set de Philips Vision Plus si le-am montat! Se cunoaste diferenta! Lumineaza muuuult mai puternic si mai alb!

-pozele 1 si 2 : bec normal vs philips vision plus!

-poza 3: ambele becuri philips montate! Alta viata :D ...maine ma duc si spal si masina, sper sa revin cu alte poze curand ;)

post-12972-1224110202_thumb.jpg

post-12972-1224110242_thumb.jpg

post-12972-1224110410_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pana nu pui xenon 5000 sau 6000 k tot oarbe or sa fie farurile !Eu am incercat toate neamurile de becuri pe faruri noi si pana la xenon nu am avut nici un rezultat !

Share this post


Link to post

Asa e...xenoanele sunt calumea... Dar costa :) Si cum prietenul nostru Nicu a bagat luna asta o gramada de bani in masina, reparatii itp indreptat/echilibrat roti, si din pacate tot se mai gasesc lucruri de facut, de xenon nu prea cred ca o sa vina in curand. Oricum si phillipsurile astea se vad foarte bine, dar...mie mi se par ca bat un pic cam jos adica e ceva diferenta fata de matizul meu cu becurile originale...

 

Dl. Nicu a beneficiat azi de un scanat, si din pacate eroarea ABS din bord se pare a fi de natura hardware... Adica zicea persoana respectiva ca s-ar putea sa nu fie conectat vreun cablu ceva de la abs si sa se aprinda in bord. Daduse sa afle codul de eroare si cu becul aprins in bord, pe pc zicea ca nu este nici o eroare...

 

Nicu are niste leduri albe la pozitii acum...dar se vad cam...albastrui...La fel si la plafoniera, am facut noi doi o plafoniera ca la mine cu cate 8 leduri smd fara lupa... si...cam atat imi aduc eu aminte... mai povesteste nicu ce a mai facut :P

Edited by banzay

Share this post


Link to post

De unde ai luat Vision Plus-urile si cu cat?

Share this post


Link to post

Vision-urile le-a luat din Car4, cu 150k buc. daca nu ma insel... H1 daca nu ma insel din nou :) ...

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Naspa. Tocmai ce mi s-a ars si mie un bec si vroiam sa iau. Am fost in Carr4 si nu am mai gasit decat Extreme Power la 45 lei bucata, si nu m-am indurat sa dau atatia bani pe becuri. Poate data viitoare cand se mai arde v'un bec. Acu am luat niste Philips Premium la 9,5 lei.. sau ceva de genul asta. Cat sa nu umblu cu masina chioara.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Phillips premium nu cumva sunt alea originale de pe masina? Sau cum se numesc alea originale? Cam mult 900 de mii pe o pereche de becuri...de meritat merita sigur...dar mult prea mult, si daca se arde in vreun an si unu dealea, nu ai facut nimic... Si mie mi-e asa sa dau 1 mil pe 2 becuri... mai bine punem la ciorapel pt. un xenon > :)

 

Si ca sa nu fie tot postul offtopic... azi am mers cu nicu si nu m-a mai luat durerea de cap de la toba :) Pe mine de obicei ma lua durerea... eram fie obosit, fie ametit un pic, si zgomotul tobei si cu mersul mai sportiv al Nicu-lui :P oricum se vede ca espero e limuzina si cu tot cu borla lui, se poate conduce foarte marfa fara sa bruschezi masina. Eu cu matizul meu orice i-as face, tot se infige, tot are zvacul ala, si asta conducand relaxat, fara sa apas pedala tare sau sa fac gresit "forfecarea". Singura solutie ar fi sa o tin subturata, dar nu vreau sa o omor...si uite asa...dau iar in offtopic :)

Share this post


Link to post

Offtopic X( :P hilips premium sunt alea cele mai slabe de la Philips, care sunt 9,5 Ron bucata! philips Extreme power sunt mult mai bune calitativ, sunt aproape cele mai bune becuri auto de la philips (daca nu ma insel, sau sunt chiar cele mai bune, impreuna cu Night Guide!) , de aceea diferenta mare de pret ! Eu as fi dat banii aia pe ele, numai ca nu au Extreme power pe H1! :grumpy: Poate in curand o sa imi montez si eu Xenon...vom vedea!

Share this post


Link to post

Xtreme = +80% mai multa lumina, night guide= +50% mai multa lumina, dar durata de viata ceva mai mare. Cea mai mare durata de viata alea Eco. Eu zic asa, iei un xtreme si un nightguide in fiecare far sa ai 120% mai multa lumina > :) Apropo...erau niste becuri pe la osram, night braker parca... h1=1,1 kk. Dar cica sunt bune :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Mda...Mai bine xenon! :D

Share this post


Link to post

Am avut eu vre-o 2 natii de philips pe masina. Cele mai bune mi s-au parut vision plus (asa parca se numeau pe atunci) erau un pic albastre si erau putin mai puternice decat originalele, insa nimic spectaculos. Acum le am pe faza lunga + Xenon de 35W pe scurta si nu prea mai folosesc faza lunga decat in combinatie cu proiectoarele fiindca altfel nu prea are rost.

Instalatia de xenon este prea puternica, ai grija cum reglezi farurile.

Share this post


Link to post

Nu e rea e chiar foarte frumoasa dar incearca sa dai jos chestile alea rosi de sub stopuri arata super najpa.

Si team vazut acu 2 saptamani la carrfour si chiar m-am uitat in spatele masini tale si nu ti leai dat jos.Dar in rest e super frumoasa.

Share this post


Link to post

Daca ai fi citit postul #18 de pe topicul asta ai fi inteles de ce nu le-am dat jos...

Share this post


Link to post

Mda.Nu am mai postat de cam mult timp la "Masina mea"...Acum 1-2 luni am inlocuit semering planetara, bucsi bascula,rulment fata si filtru de benzina.

Zilele astea am reusit sa o comit!S-a ars garnitura de chiulasa si a trebuit sa inlocuiesc mai multe.Inainte de asta, am inlocuit caloriferul , dar tot imi curgea antigelul . Trebuia sa completez 2L la 2 zile X( . Zilele trecute am inlocuit urmatoarele piese:

-garnitura chiulasa

-termostat

-curea distributie

-intinzator

 

+ schimb antigel, curatare IAC si curatare injectoare. Masina merge super acum, parca a renascut! Poze dupa ce o spal :D

La capitolul muzica, am subwooferul care , impreuna cu butelia de gaz, ocupa tot portbagajul...Si de Craciun mi-am facut cadou un Pioneer DEH-4000UB ! Acum intr-adevar se aude muzica !!!! :D Am in plan sa ii pun niste tweetere in fata, ca prea se aude cu bass!

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Cat te-a costat distributia?

Share this post


Link to post

Preturi :

-garnitura chiulasa: 45 ron

-termostat: 30 ron

-curea distributie: 85 ron

-intinzator: 155 ron

 

Manopera: 200 ron

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Din pacate nu. Sa vedem cum se comporta ...si daca face fite il schimb numaidecat.

Share this post


Link to post

Hm, pacat dar ar fi trebuit schimbat, cred ca nu e numai parerea mea dar...fiecare isi face socotelile cum stie el mai bine. Sper sa ai noroc si sa nu ai probleme.

Share this post


Link to post

Si cam ...care ar fi semnele ca trebuie neaparat schimbat uleiul? Ca sa stiu, daca mi se pare ceva ciudat il schimb imediat!

Share this post


Link to post
Uleiul ar trebui schimbat. Nu stii cate gunoaie au cazut in el avand in vedere ca motorul e"deschis" si sigur au cazut, nu risca aiurea. La fel si apa.

 

 

Ma adaug si eu in rindul celor care recomanda schimbul uleiului dupa o astfel de operatie pe cord. Chiar daca nu a intrat apa, impuritati, spanuri tot au patruns !

 

Eu unul asa am procedat, in momentul in care am lucrat la motor nu am recuperat lichidele niciodata, le-am schimbat.

In cazul in care sa presupunem a intrat antigel in ulei din cate stiu eu va face spuma in capacul pe unde torni uleiul in motor, dar pentru gunoaie, impuritati cazute accidental in ulei nu-ti pot spune cam ce ar putea sa se intample...

Share this post


Link to post

Bun...Deci spuma nu face acolo...Si oricum mi-a zis mecanicul ca nu a intrat antigel in ulei!

Share this post


Link to post

Poze noi: cu masina curata...la exterior! Ca la interior...zici ca e intr-un club afterhours! =))

 

P.S.:

1.Oglinda e gri pt ca am cumparat-o din magazin, si asa vin ele, gri!

2.Plafoniera este marca "banzay".

3.Semnalizarea de pe aripa nu mai e gratie "bunavointei" cuiva care probabil a crezut ca poate reduce greutatea masinii inlaturand-o...Sau poate a considerat ca i-ar sta mai bine la Espero-ul lui. :P

4.Unul din capace s-a decolorat! De ce?

5.Scuzati calitatea pozelor, sunt facute cu telefonul in graba!

post-12972-1232915669_thumb.jpg

post-12972-1232915749_thumb.jpg

post-12972-1232915761_thumb.jpg

post-12972-1232915774_thumb.jpg

post-12972-1232915796_thumb.jpg

post-12972-1232915815_thumb.jpg

post-12972-1232915839_thumb.jpg

post-12972-1232915908_thumb.jpg

post-12972-1232915933_thumb.jpg

post-12972-1232915957_thumb.jpg

post-12972-1232915990_thumb.jpg

Edited by ing3r

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...