Jump to content
Sign in to follow this  
ing3r

Espero 1.5 16v Alba

Recommended Posts

Misto pioneer-ul. Da' morandi? :)

Share this post


Link to post

:D Era muzica de pe stick...Si cand am fost acasa, la ai mei, am luat muzica veche de pe calc si a ramas pe stick. Si era dat pe random (shuffle) ! Asta e acuma, m-ai prins ! =)) :-S

Share this post


Link to post

Mi-am pus in gand sa imi mai fac cateva modificari la masina...Sper sa si reusesc , mai ales sa gasesc ce vreau:

-eleron de bmw, din acela finut, subtire

-bord lcd de kadett gsi

-inele cromate la ceasurile indicatoare

-jante aliaj/aluminiu

-vreau sa ii dau jos scrisurile de pe portbagaj, cat si autocolantele acelea rosii de sub el...

 

Intre timp masinuta a primit si o pereche de tweetere marca "West Coast Customs", care impreuna cu setul de Infinity fata-spate si cu Pioneerul DEh 400UB dau un sunet muuult mai bun in masina! Mii de multumiri lui @banzay pt ajutorul acordat la montaj si nu numai! 10x my friend...

Poze soon, cand voi avea timp...

Share this post


Link to post

Frumoasa domle` da pune si tu o semnalizare pe aripa aia nu mai lasa gaura acolo :P

Share this post


Link to post
-bord lcd de kadett gsi

-inele cromate la ceasurile indicatoare

 

La care ceasuri?

Share this post


Link to post

La bordul de kadett gsi pe care vrea sa-l puna in nici un caz.

Share this post


Link to post

Corect Dj_Dark, aici ai gandit bine: Deci daca mi-as pune bord de kadett gsi clar inelele cromate ies din discutie...Problema e ca nu prea am gasit pe nicaieri asa ceva si , deci, in lipsa bordului electronic mi-as imbunatati estetica celui vechi. Am auzit ca se pot face din nu-stiu-ce de la rulmenti, probabil rama de la ei...

@TBird: Semnalizarea aia o inlocuiesc, am una nou-nouta in torpedou...Numai ca e ff greu de montat, pt ca cine a avut placerea sa mi-o suteasca a smuls-o cu tot cu fir si a ramas firul inauntru, dupa aripa. Nu prea ai cum sa o montezi daca nu dai aripa jos X(

 

Un lucru vreau sa il fac in viitorul apropiat, cand s-o mai incalzi afara: plafonul negru (lucios probabil, nu mat) la exterior , bineinteles. Cred ca ar arata bine cu luneta neagra, cu viitoarele stopuri negre (sper) si in contrast cu albul masinii! Ce ziceti?

Share this post


Link to post
Numai ca e ff greu de montat, pt ca cine a avut placerea sa mi-o suteasca a smuls-o cu tot cu fir si a ramas firul inauntru, dupa aripa.

 

Nu greu. Imposibil. Si chiar daca poti sa prinzi pe acolo, ramane firul neizolat :) Stopuri negre? Nea...ma stii ca sunt impotriva, dar... poti sa iti faci doar semnalizarile, cum am mai vazut...vezi la NDY :)

Share this post


Link to post
Din pacate nu. Sa vedem cum se comporta ...si daca face fite il schimb numaidecat.

La garnitura de chiulasa arsa trebuie obligatoriu schimbat uleiul. Tocmai asta e ideea, ca apa treece in ulei. Multa, putina, ca face spuna sau nu, nici nu mai conteaza. Uleiul ala nu mai e ulei. Mecanicul care recomand altceva intr-o situatie d-asta e putin idiot.

Share this post


Link to post

@banzay: Ai dreptate, o sa ma uit sa vad cu arata!

@Smailmiami: Am incredere in omul asta, a facut multe masini la viata lui. Acuma...el nu mi-a pomenit nimic de ulei, dar oricum peste 2 sapt ma duc sa ii fac schimbul de ulei si restul , ca are cam 6000 km.

Share this post


Link to post

Pentru bord de GSI arunca un ochi pe www.clubopel.com am mai vazut la vanzare din cand in cand cate unul.

Share this post


Link to post

@Kumkum:Mersi , asta a fost primul lucru care mi-a venit in minte, mi-am facut si cont doar ca sa pot gasi bordul acela, dar din pacate nu am gasit :( . Am vb cu cineva pe mess si mi-a cerut 150 euro :o

 

Azi am incercat sa ii dau scrisurile cu "daewoo" si "espero" jos, insa fara succes...Raman santuri si urme de la vopsea care nu se iau sub nici o forma cu motorina, diluant sau lichid de frana! Trebuie dat cu smirghel fin si pe urma un rand de chit si la sfarsit vopsit tot portbagajul! Cred ca o sa le pun la loc dupa ce le dau cu un spray cromat! Am incercat sa dau si autocolantele acelea rosii jos , insa la fel a ramas un abtipild sub el care nu se ia sub nici o forma (am incalzit cu un feon profesional) , decat cu tot cu vopsea. Mentionez ca am incercat cu mororina, diluant...nimic!

Urmatorul pas: colantat partea de sub stopuri, din stanga pana in dreapta, partea de pe portbagaj + zonele acelea unde inca mai e autocolant rosu! Cum ar arata, pareri?

post-12972-1235948387_thumb.jpg

post-12972-1235948399_thumb.jpg

post-12972-1235948411_thumb.jpg

post-12972-1235948418_thumb.jpg

post-12972-1235948426_thumb.jpg

Edited by ing3r

Share this post


Link to post

Ce tampenie cu autocolantele alea rosii. Ce-o fi fost in capul lui?

 

Eu zic sa revopsesti tot portbagajul, cu stopurile date jos, lasa autocolantul ca nu cred ca da bine.

Share this post


Link to post

Pai tocmai asta e...Ca nu vreau sa revopsesc portbagajul doar pt scrisurile alea X( Eventual va trebui sa gasesc o solutie sa dau jos cumva tot autocolantul acela rosu de sub stopuri, oare cu multa apa fierbinte ar functiona? Problema e urmatoarea: se vede si in poze ca partea rosie se ia, insa ramane alta bucata transparenta sub ea care este lipita fff bine pe aripa/portbagaj, si nu prea se ia , decat daca zgarii vopseaua :( M-am gandit mai bine si cred ca , daca pun scrisurile la loc (ceea ce nu vreau, dar daca nu am incotro, le pun) intai le vopsesc negre , cred ca ar arata bine...

Share this post


Link to post

Cum nu ai gasit? Uite aici http://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=40934 , da asta e cam nebun la cat vrea pe el dar e bine de urmarit ca sigur se va razgandi, iar daca ai sa citesti pana la final uite peste cine o sa dai http://www.clubopel.com/link.php?url=http:...ead.php?t=87042 si astea sigur iti vor conveni si ca pret zic eu.

Edited by KumKum

Share this post


Link to post

Mersi mult de tot @KumKum, postul lui serban l-am vazut si eu ca mi-am facut cont pe forumul acela si am cautat...Insa daca observi topicul acela e deschis pe 10.08.2008 si se pare ca nici nu a raspuns nimeni...Oare l-o fi vandut? Daca l-ar avea serban l-as lua maine! O sa ii dau pm sa vad daca il mai are! Si nebunul ala cu preturile lui ai vazut ce raspunsuri a primit! Si foarte bine ca s-a intamplat asa pt ca nu se poate sa fim noi toti prosti si el destept! Inca o data mersi mult de ajutor!

Share this post


Link to post

E o vorba romaneasca veche foarte adevarata.

Prost nu e ala care cere, prost e ala care da ;) .

Share this post


Link to post

Vorbeste cu Serban(mai bine il suni ca are si nr. de telefon acolo) iar pe nebun il mai lasi la copt ca o sa lase el din pret ca nu-i da nici dracu cat vrea el.

Share this post


Link to post

Din pacate serban il daduse pe ala care il avea la vanzare, a zis ca mai are unul impecabil si il da f scump: 150 euro! Si oricum mi-a zis ca bordul electronic de kadett GSi nu se potriveste pe Espero din motive de dimensiune...Cel de Espero nu e patrat, e oval in parti! Oricum mi-a zis ca se potrivesc cele de vectra a sau calibra! O sa mai caut sa vad...poate am noroc...Daca nu, fac rost cumva de inele cromate pt ceasurile normale si acele le inlocuiesc cu unele de Cielo!

Share this post


Link to post

Pentru inele foloseste segmenti de motor. Parca de 1.8 sau 2.0 se potrivesc la fix, nu mai stiu exact. Avea NDY de vanzare mai demult un bord cu inele facute din segmenti . Lasa naibii bordul de kadett, vectra, calibra. E prea scump si costisitor de montat in raport cu ce aduce. Vrei ceas cu 280 pe bord cand masina se chinuie sa ia peste 170?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Dj_Dark cum sa se chinuie sa ia peste 170, a mea zburda pana la viteza aia si chiar ii place ( e mai sadica asa ). Eu cred ca la fel este si a lui, doar e acelasi motor. In privinta bordului de Kadett e mult prea scump si nu merita, as vrea si eu dar mai bine lipsa la bani astia, pui o plasma pe ceasuri si asta e.

 

Ing3r ce specificatii trebuie sa aiba janta pentru espero ? Ce offset ? Ca poate facem o menvra :)

Edited by TBird

Share this post


Link to post

:o fftopic:

 

Pana la 170 merge bine, am zis peste 170 unde incep sa depinda, benzina, vantul, persoanele din masina...etc. Dupa viteza asta se vede ca e "prea mult". Asa am luat si eu 200 pe ceas cu a mea insa nu pot repeta experienta oricand, au fost indeplinite anumite conditii sa ajung acolo.

Share this post


Link to post

si in plus ai nevoie de pantaloni maro... just in case :mrgreen:

Share this post


Link to post

Mai eu sincer nu am depasit 170km/h, ca mi-a fost cam frica, dar cum trec la jentile si anvelopele de vara vin cu noi update-uri sa vedem daca e cum zici tu :) ( traiasca autostrada soarelui ) :P

 

63 Kw = 84.45 HP Nu o face mai puturoasa de cat este. Hmm la greutate nu m-am gandit nu stiu cat are espero a mea 1070kg :|

Edited by TBird

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...