Jump to content
Sign in to follow this  
Lucian M

Cu Sau Fara Huse In Masina?

Sondaj  

181 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sunt si eu curios cati dintre voi folosesc huse pentru scaune. Dintre masinile avute de noi, doar daciile au avut huse- si se baga un praf in ele si se scamosau de dracii le luau. La Cele doua aveo si la matiz- nu s-a pus problema.

Voi cum preferati? Vreti sa spuna urmatorul proprietar ca ati avut grija intensa de masina? Sau vreti sa pastrati chipurile curat in masina?

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Pfuuai Doamne ce greu atarna votul meu... Fara huse ca doar nu vreau s-o las si la nepoti...

Share this post


Link to post

Fara. Arata naspa, se trag, etc...

Share this post


Link to post

Consider ca husele sunt utile unei masini mai vechi, a caror tapiterie arata naspa dupa anii grei de utilizare intensa. In 5-7 ani nu se poate sa se distruga intr-asa hal tapiteria. Bine- mai e o posibilitate: isi ia omul masina cu tapiterie normala, apoi isi face huse din piele, la comanda. Insa cand pui piele de 1200 de euro pe o masina de maxim 15k... eu intrevad ceva in neregula in ceea ce priveste investitia asta destul de costisitoare- dupa parerea mea. Si poate apoi se pun huse din vitan ca sa se pastreze pielea?!

Share this post


Link to post

Primul lucru care il fac cand o cumpar asta este, avand in vedere ca e masina de serviciu momentan si banchetele sau cam murdarit si sunt pline de praf. Am oroare de praf si murdararie si mereu vreau sa fie curata masina... este un fix mai vechi.

Share this post


Link to post

Fara.

Am avut pe cielo, erau de pinza tare si aratau foarte bine, asemanator cu tapiteria de cielo, nu se increteau,

dar cum a zis si Lucian, numai se batea praful in ele, mereu ramanea la aspirat intre spatar si sezut.

NU mai pun in veci.

Share this post


Link to post

Fara huse pentru ca:

1. Nu le suport ca si material si nici nu stau fixe

2. Oricum aspir toata masina odata la 2 sapt

3. Curat tapiseria cu spray-uri/solutii speciale de cateva ori pe an deci e curata mai tot timpul

Share this post


Link to post

E kischt, ca, dealtfel, orice adaugare sau eliminare a proiectului initial. Dar dorinta de-a te semna pe masina depaseste orice.

Share this post


Link to post

Nu pun si nu adaug nimic evident la ce a facut fabricantul. Valabil si cu rovinieta si cu babalaica aia mare de la asigurari din geam. Cum spunea un coleg- husele se misca, fac cute si pastreaza praful.

Share this post


Link to post

Eu am pus huse in ideea ca e mai usor sa le dau jos si sa le spal decat sa stau sa curat tapiseria cu spray-uri si alte produse. Dar am constatat ca mare efect nu au, stau destul de prost pe scaune, se strang... cand va fi cazul sa le scot pentru spalat vor ajunge in cosul de gunoi in loc de masina de spalat.

Share this post


Link to post

La Matiz am avut huse si in afara ca zilnic trageam de ele nu prea le-am vazut rostul,oricum daca transportam ceva ce ar putea lasa mizerie puneam o patura pe bancheta.Deci am votat fara,in caz de nevoie se poate spala interiorul masinii cu solutii speciale .Oricum si husele de pe Matiz le mai dadeam jos sa le spal si numai nervi imi faceam cand trebuia sa le prind la loc.

Share this post


Link to post

Eu am huse Pufi pe Clio si stau exact la fel ca in ziua in care le-am pus, practic nici nu le simt prezenta. Nu au nici un fel de inscriptie pe ele si aduc foarte bine cu tapiteria originala, aproape nici nu-ti dai seama ca sunt montate.

Ca idee, e mai usor sa le bagi la masina de spalat odata pe an si apoi sa le montezi la loc si sa schimbi aerul din masina, practic mi-a fost lene pana acum.

Dar ca sa pun niste stifturi de huse care trebuie asezate tot timpul si stau ca pe gard pe scaune...mai bine nu.

 

Ontopic, prin toamna vazusem husa de volan ieftina la o masina cu volanul in piele...taranu' tot taran ramane...

Share this post


Link to post

Fara huse!

Nu imi plac, sunt incomode si inestetice.

Share this post


Link to post

Fara. Nu-mi plac, majoritatea arata super naspa, restul sunt doar naspa. A pus tata la Kalos, si sunt pline de praf, se misca tot timpul (chiar m-am chinuit cateva ore pana cand le-am fixat mai bine), in plus imi transpira mult spatele cand e cald in masina.

Lacetti are tapiterie frumoasa si nu as pune nimic pe scaune.

Edited by vmlinuz

Share this post


Link to post

Am huse, chiar daca te "mananca" vara, intra praful in ele si se trag mai tot timpul de pe scaune cu tot cu prinderi au avantajul ca atunci cand se murdaresc sau te-ai plictisit, le poti schimba. Cu scaunele e mai greu. Singurul caz in care nu mi-as pune huse ar fi daca as avea scaune de piele si, cine stie, poate chiar o sa am :P .

Eu am fost si fortat de imprejurari oarecum, scaunul de la sofer avea tapiteria rupta vre-o 10 cm si chiar dupa coasere era inestetic. Parerea mea ca sunt un disconfort necesar.

Share this post


Link to post

Cu huse. Initial, dupa ce am luat masina, nu am vrut sa pun huse, asta pana dupa un drum mai lung in care pasagerul din spate a mancat chips-uri si a umplut bancheta din spate cu pete de grasime(a dat pe jos si apoi a stat pe bucatelele cazute). La vreo 2 luni dupa ce am luat masina am luat si husele pe care le am acum(Michael Schumacher). Nu prea se trag(husa de la sezutul scaunului meu a facut vreo 2 cute), asta vara le-am spalat pe cele din fata, tapiseria arata ca noua. Vorba unui coleg, husele daca nu-mi convin, le arunc, cu scaunul, mai greu.

Share this post


Link to post

fara huse . 90% din drumurile pe care le fac sunt acasa - serviciu si invers ; 2 pasageri ; interiorul arata ok dupa 2 ani de exploatare

am pus huse inainte pe o dacie berlina din '96 . acolo erau un improvement

Share this post


Link to post

La mine se mananca, se fumeaza la greu si se face curat odata la 2-3 saptamani dar degeaba. Data viitoare o sa-mi pun pasagerii sa o curete, mama lor de bagabonti :D . Bine ca nu se bea :) )

Share this post


Link to post

Dupa ce am schimbat scaunele am trecut la nudism. Inainte le tineam din acelasi motiv ca si Dj_Dark.

 

Am interzis oricum mancatul la mine in masina. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Fara huse. Daca se murdaresc scaunele, scot tapiteria de pe ele si le spal la masina de spalat, nu ma complic cu solutii de curatat. Bancheta din spate nu cred ca o sa se murdareasca prea curand, ca rar am pasageri in spate.

Share this post


Link to post
Eu am huse Pufi pe Clio si stau exact la fel ca in ziua in care le-am pus, practic nici nu le simt prezenta. Nu au nici un fel de inscriptie pe ele si aduc foarte bine cu tapiteria originala, aproape nici nu-ti dai seama ca sunt montate.

Pufi am avut si eu la Tico si stateau foarte bine,nici nu ziceai ca-s huse ;) Dupa ce am luat Fordul in primire am curatat tapiteria la Ticalos si le-am pus din nou ca masina acu face teren si cel care o conduce nu-i cel mai grijuliu om din lume.

La Fusion am un maieu pe scaunul meu,pe cel din dreapta nu am avut cum sa-l prind...Stiu ca nu-i cea mai buna solutie dar ma mai urc si-n salopete in masina iar daca nu-s in salopete tot is murdar/plin de praf pe pantaloni de undeva :> si nu vreau sa omor tapiteria de pe acum.

Cui nu-i place sa nu se uite.

Share this post


Link to post

Ce fel de huse Pufi? Husele ca cele de pe Clio s-au pus si pe fostul meu matiz, dar fiind scaunul mai mic, stateau ca naiba.

Share this post


Link to post

Cu huse. Masina este veche, tapiteria este destul de buna, ingrijita. Dar cu huse masina arata mai bine. Normal ca am avut grija sa iau niste huse care sa se asorteze cu interiorul/exteriorul masinii, nu sa o fac papagal. Si au avantajul unor huse lombare pe scaunele din fata, facandu-le mult mai confortabile.

Share this post


Link to post

Cu ,mai merg si la peste !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...