Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Dacia Logan (fosta X90)

Recommended Posts

Nu cred , stiu sigur !

La dealerul dacia-reco-nissan din valcea o revizie 15kkm la logan 1,6 sohc revizia costa 450 lei.

Sau crezi ca ne pierdem timpul aici de dragul de a lauda cosul de gunoi reno de la colibasi?

Unii chiar cred ca loganul este masina.

La o discutie cu un ''tehnic'' dacia service acesta lauda loganul cu placutele de frana cu durata de 20k km si discul de ambreiaj cu 80k km .

Astia chiar nu au auzit sau vazut masini in viata lor?!

Share this post


Link to post

Un vecin de-al meu, a dat 350 lei pentru prima revizie (1 an si 5000 km) la un Logan de 7200 euro. Revizia a constat in spalarea masinii, schimb de ulei, filtru de ulei si filtru de aer.

Share this post


Link to post

Bine ca nu au si de benzina sau polen altfel omul lasa masina garantie in service pina la primul salariu!

Share this post


Link to post

De unde ia scos-o frate cu 4.5 mil :) ...Nici la diesel nu cred ca este atat...

 

In general la loganul de 1.6 revizia se invarate undeva pe la 3 mil max. 3.5 mil cu piesele lor cu tot la IPSO. Un service destul de scump delatfel...

Share this post


Link to post

Pai asta e problema : in capitala se practica preturi bune si in provincie recupereaza pierderile.

Share this post


Link to post

Eu cred ca amicul tau nu s-a interesat inainte si a luat o mare teapa :)

 

Daca-i cereau 20 mil ii platea?

 

Probabail ca dupa aia scria pe diverse forumuri ca revizia la logan costa 20 mil =))

Share this post


Link to post

Pai si nu e normal sa scrie?

Sau daca ai logan este obligatoriu sa faci lista de preturi in tara si apoi sa mergi unde se prinde harta in cui pentru ca este mai ieftin?

Share this post


Link to post

Bine ca nu fac ca la Matiz prima revizie la 1000 de km !!! =))

Share this post


Link to post

Era si normal sa nu faci :)

Se poate face ceva la logan gratis?

Share this post


Link to post
Bine ca nu fac ca la Matiz prima revizie la 1000 de km !!!

 

Din cauza complexitatii modelului :D

Share this post


Link to post
E un "sistem" de autocuratire a benzinei varat destul de bine, care nu este la fel "consumabil" ca si filtrul clasic. Pana acum nu am auzit de probleme cauzate de aceasta inovatie.

Cum kilu meu sa n-aiba filtu de benzina? Eu la Clio am, l-am schimbat la 15 mii, urmeaza sa-l schimb iar la 30 de mii in curand. Mi l-au dat pe cel vechi la revizie.

 

A, ca sa raspund la o intrebare mai sus, zic cat m-a costat revizia de 15 mii la Clio, motor identic cu cel de Logan.

Garnitura buson ulei: 2 lei

Filtru benzina 36 lei

Ulei Elf Excellium LDX 5w40 4 l: 142.94

Filtru ulei: 18 lei

Filtru aer: 48 lei

Solutie curatat motor: 7 lei

Restul pana la total 334,91 lei a fost manopera. Si atat. Nici vorba de 120 lei revizia sau mai stiu eu ce balarii.

Share this post


Link to post
Nu cred , stiu sigur !

La dealerul dacia-reco-nissan din valcea o revizie 15kkm la logan 1,6 sohc revizia costa 450 lei.

Sau crezi ca ne pierdem timpul aici de dragul de a lauda cosul de gunoi reno de la colibasi?

Unii chiar cred ca loganul este masina.

La o discutie cu un ''tehnic'' dacia service acesta lauda loganul cu placutele de frana cu durata de 20k km si discul de ambreiaj cu 80k km .

Astia chiar nu au auzit sau vazut masini in viata lor?!

La Dacoserv Bucuresti costa 2.5mil cu uleiul lor, dar am ales sa imi cumpar singur uleiul si lor le-am lasat 1.3 mil. In noiembrie 2006, la prima revizie.

Cat despre restul afirmatiilor tale, no comment fiindca vad ca faci un obicei in a amesteca opinii personale cu fragmente din realitatea din jur.

LE: Laurentiu, nu are filtru de benzina, chiar daca la prima vedere ai fi tentat sa compari cu Clio sau Megane.

Edited by vijelie

Share this post


Link to post

Loganu 1.6 nu are filtru de benzina. Presupun ca nici cel de 1.4.

 

Am inteles ca poti sa-i pui daca vrei.

Share this post


Link to post

Poti sa-i pui, dar primul va fi tot ala din pompa de benzina, asa ca tot o schimbi periodic :) )

 

Sau cand se infunda.

Share this post


Link to post

vijelie@

Stiu ca nu se vede prea bine prin parbrizul loganului dar totusi sa nu vezi realitatea?

Cand vrei sa te convingi te invit la dealerul din valcea sa faci revizia.

Stii mai bine la ce preturi poate ajunge o revizie la un frigider pentru ca frecventezi foarte des pe aici !

Share this post


Link to post

Ii urez multa sanatate dealerului din Valcea, dar in Bucuresti sunt preturi mult mai mici.

Deci: 180km x 2 = 360km Bucuresti - Rm. Valcea

Cu un consum de 6.5%, inseamna cam 25l de benzina.

25l x 3.2 ron/l = 80 ron, hai 100 ron.

Diferenta tarif = 450 - 250 = 200 ron

Din cate stiu eu 200 > 100.

Rezulta o economie de 100 ron la care adaugam insa o zi pierduta.

Merita? A, sigur ca nu, Loganul nu e masina cand se pot face economii, nu?

LE: Da, cand e vorba de placute de frana, se schimba radical problema. Numai ca era vorba de PRIMA revizie, cand masina e in garantie. La a doua, numai cine nu are ce face cu banii cumpara placute de la servis. ;)

Edited by vijelie

Share this post


Link to post

Si-o zi de coasa ai uitat @vijelie.

Share this post


Link to post
Ii urez multa sanatate dealerului din Valcea, dar in Bucuresti sunt preturi mult mai mici.

Si aia de la fabrica vand doar in Bucuresti?... cum zicea cineva mai sus in tara se recupereaza banii "pierduti" prin preturile mai mici (departe de a fi acceptabile pt. asa o masina) practicate in capitala.

Share this post


Link to post

@Emil Popescu: i-am raspuns lui ovi_jer care se plangea de dealerul local, din Rm. Valcea si (sper ca) i-am demonstrat ca numai cine pierde 100ron luandu-si o zi libera de la serviciu pentru a veni in Bucuresti face revizia acolo.

Share this post


Link to post

Imi pare rau, dar n-ai demonstrat decat ca mai poti pierde 300 ron.

 

Plus ca daca iti strica teribilii mesteri ceva.. trebuie sa mai faci un drum :) )

Share this post


Link to post

Corect, dar daca mergi cu ideea asta, ramai abonat RATB, daca face autobuzul pana, in maxim 10 min vine altul.

Share this post


Link to post
@Emil Popescu: i-am raspuns lui ovi_jer care se plangea de dealerul local, din Rm. Valcea si (sper ca) i-am demonstrat ca numai cine pierde 100ron luandu-si o zi libera de la serviciu pentru a veni in Bucuresti face revizia acolo.

 

 

Imi pare rau, dar n-ai demonstrat decat ca mai poti pierde 300 ron.

Cam asta am inteles si eu. Tot ce ziceam e ca reviziile sunt exagerat de scumpe pt. operatiile executate in timpul acestor revizii... scumpe pt. aceasta masina... in general foarte scumpe.

Share this post


Link to post

Poate suna a poveste.. dar un cunoscut(prin alianta, bla bla) si-a luat logan, in leasing, si-n primele 2 luni i s-a stricat ac-u. A fost la garantie si i-au spus 'ce dom'le daca le-am repara pe toate ce s-ar mai alege', astfel a vandut-o, a pierdut o gramada de bani si acum isi ia altceva.

 

Stiu, veti zice ca exista OPC, telefon la Dacia, la Pitesti si alte perindari, n-am intrebat, probabil s-ar fi putut rezolva cumva, in schimb atitudinea .. la o masina noua, platita cu bani munciti.. #-o

Edited by andy

Share this post


Link to post

:o fftopic: Fratilor, viata e faina pe forumul asta pana apare cate un proprietar de Logan care tine mortis sa-si mareasca nr. de posturi si se inflameaza spiritele. Eu am decis de ceva timp sa ignor topicul, dar cand vad ca dimensiunea lui creste cu doua pagini pe zi... mai arunc un ochi, cine stie ce informatii esentiale pierd.

 

Loganul nu are cine stie ce dispozitiv inovator care "sperie" gunoaiele din benzina, are pur si simplu un filtru de carbon care se schimba prin demontarea pompei de benzina cand nu mai "benzineste".

Share this post


Link to post

Adica n-are un nenorocit de filtru de benzina cum au toate masinile pe lumea asta? Sa-mi bag... b-(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...