Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Da firar al dreaq pe tura lui tre sa se intample toate... :) Haotic, fara sa se respecte reguli, scutere conduse de idioti care fac numai tampenii , masini de Franta, Italia si Spania cu soferi care se cred Sumahari si sunt vai de capu lor si ei si jegurile pe care le conduc.

Share this post


Link to post
Uite ca s-a intamplat...

Astazi am fost pana la Bucuresti in interes personal, iar cand ma intorceam seful meu m-a sunat si mi-a spus ca trebuie sa ma intorc la Bucuresti insa de data asta in interes de serviciu. Ne-am intalnit la mijlocul autostrazii si am facut schimb de masini. Eu m-am intors in Capitala, iar el a continuat drumul cu a mea pana la Pitesti. A facut cum a facut iar la iesirea de pe A1 a urcat masina (la propriu) pe glisiera de metal. A avut noroc ca nu a patruns glisiera in masina. Pagube exterioare mari nu s-au produs (bara fata, parbriz - a dat pasagerul cu capul in el, luneta sparta - de la impact a sarit subwooferul in ea). Pagube mari sunt pe dedesubt: radiator spart, baie de ulei smulsa, cutie de viteze avariata, instalatie de A/C avariata si probabil vor mai aparea si altele...

Ca sa raspund citatului de mai sus, da, airbag-ul a sarit.

O sa revin cu detalii imediat ce imi vor fi aduse la cunostinta.

 

Numai bine.

Prienete, asta e ghinion curat. Sa lasi masina la altcineva si fix atunci sa fie implicata in asa ceva. Naspa de tot.

Sper sa ti se repare calumea, sa arate ca inainte, dar o sa dureze de nici nu-ti inchipui.

O avut un preten la Spark, doua usi finutz indoite si i-o durat 4 saptamani.

 

Pacat de Aveo-utzul tau. Sper sa se faca bine.

 

Normal ca o sarit air-bag-ul, am zis clar mai sus, ca Aveo-urile, Spark-uri si Laccetti-urile nu sunt destul de destepte sa stie chestii din astea, ca daca nu ai centura si iti sare air-bag-ul mai bine nu ar fi sarit vreodata. Oricum, omul care iti conducea masina a avut centura pusa, nu conteaza ca nu piuie sau ca nu palpaie in bord, ea e buna oricum.

 

:o fftopic: Asta zic eu, cu 4 amenzi in 6 luni pentru nepurtatul centurii, de care acuma sunt nedespartit.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Tablaria nu are nimic. Doar capota motorului este putin "mutata", cam 3-4 mm de la locul ei spre stanga. Am doar bara fata rupta. Restul problemelor sunt pe dedesubt.

Centura nu a purtat-o nimeni pentru ca ambele sunt blocate la locul lor.

Ieri dimineatza martorul acela se aprindea si se stingea cand vroia el, asa ca nu stiu in ce stare era in momentul impactului.

Ma duc acum pana la dealer si o sa incerc sa fac ceva poze la masina.

Share this post


Link to post

 

Centura nu a purtat-o nimeni pentru ca ambele sunt blocate la locul lor.

 

Pe A1?? Nu pot sa scriu decat: INCONSTIENTA! :shock:

Share this post


Link to post

Daca martorul era stins, este clar ca el raporta ca centura este cuplata, deci airbagul sare. Daca era aprins, nu era normal ca airbagul sa sara. Din ce ai relatat tu, masina este dauna totala!

Share this post


Link to post

Iata si cateva poze din exterior:

post-14502-1220605620_thumb.jpg

post-14502-1220605639_thumb.jpg

post-14502-1220605663_thumb.jpg

post-14502-1220605683_thumb.jpg

post-14502-1220605703_thumb.jpg

post-14502-1220605723_thumb.jpg

Share this post


Link to post

@Alex.T - ai cobit deschizand topicul asta :wallbanger:

 

Imi pare foarte rau de cele intamplate, seful tau ar face bine sa-ti faca o masina noua cadou.

Din orice nenorocire e bine sa invatam ceva: eu nu am dat pana acum masina pe mana nimanui (cu o exceptie, daca mi-aduc aminte doar la o intalnire nationala a condus-o Satori si Tommy pentru vreo 200m, pe drum pietruit, "in probe" :mrgreen: ). Acum cred ca nici tu nu o vei mai face. Sper ca si seful tau a invatat ceva. Conta o ora in plus ca sa-ti lasi masina personala acasa si s-o iei pe cea de la lucru? Goana asta nebuna dupa bani nu e sanatoasa.

 

Multa bafta iti doresc! Ce sa mai ... curat ghinion...

Edited by Mircea

Share this post


Link to post
Eu m-am intors in Capitala, iar el a continuat drumul cu a mea pana la Pitesti. A facut cum a facut iar la iesirea de pe A1 a urcat masina (la propriu) pe glisiera de metal. A avut noroc ca nu a patruns glisiera in masina. Pagube exterioare mari nu s-au produs (bara fata, parbriz - a dat pasagerul cu capul in el, luneta sparta - de la impact a sarit subwooferul in ea). Pagube mari sunt pe dedesubt: radiator spart, baie de ulei smulsa, cutie de viteze avariata, instalatie de A/C avariata si probabil vor mai aparea si altele...

Ca sa raspund citatului de mai sus, da, airbag-ul a sarit.

Accidentul era anuntat pe AND ieri. A smuls vreo 20 m de glisiera, nu?

Din ce ai enumerat tu acolo sus, masina este dauna totala, inlocuirea reperelor respective costand peste 4000 euro. Mutam discutia la accidente?

Share this post


Link to post

Mircea daca doresti mutarea topicului nu am nimic impotriva.

@perfidus: A fost prima oara cand am imprumutat masina. Problema a fost ca nu mai aveam timp sa ma intorc acasa sa las masina. Trebuia sa ajung repede pe Fabrica de glucoza. La ora aceea traficul in Bucuresti era deja insuportabil si nu am avut de ales. Despre bani in plus nu a fost vorba pentru ca nu am luat asa ceva. Problema a fost ca sunt singurul de la serviciu care stie sa ajunga la sediu nostru central din Bucuresti.

 

 

@Mircea: AND?Au un link, ceva, sa vad si eu ce au spus pe acolo?

Edited by Alex.T

Share this post


Link to post
Despre bani in plus nu a fost vorba pentru ca nu am luat asa ceva.

Un mic offtopic: nici nu ma indoiesc. Era vorba despre modul de gandire al sefului, el face banu pe spezele angajatilor. Timpul ala il va costa acum inzecit, tu vei sta pe la asigurari sa-ti rezolvi problema, el pierde in imagine si incredere... Stii tu. Shit happens.

Share this post


Link to post
@perfidus: A fost prima oara cand am imprumutat masina. Problema a fost ca nu mai aveam timp sa ma intorc acasa sa las masina. Trebuia sa ajung repede pe Fabrica de glucoza. La ora aceea traficul in Bucuresti era deja insuportabil si nu am avut de ales.

@Mircea: AND?Au un link, ceva, sa vad si eu ce au spus pe acolo?

http://www.andnet.ro:6060/itn/and.asp. Insa nu mai vezi, acolo totul se afiseaza in timp real. Spuneau ceva de o masina care a iesit de pe autostrada, avariind 20 m de glisiera, fara victime, s-a circulat ingreunat circa 1 ora.

Eu nu dau masina, prefer sa ma duc cu ea in interes de serviciu in astfel de situatii, decat sa o dau. Masina mea o conduc doar eu sau sotia.

Share this post


Link to post
scutere conduse de idioti care fac numai tampenii ...

 

Aici a fost clar neacordare de prioritate. Dar din ce am vazut la TV cei de pe moto nu erau echipati, pareau ca iesiti la Mall - inconstienti.

Duba ce i-a lovit era cumva Damas?

Share this post


Link to post
Viilor cu Stefan Hepites - un Damas iese fara sa se asigure si in el intra o motocicleta care ia foc pe loc!

Ce zici, era Damas?

Share this post


Link to post

Scuze, mi-a scapat.

Share this post


Link to post

S-a comentat si pe moto... echipament, rs 50 (de-aia fara carnet), numarul de inmatriculare nu l-au gasit... raceri de mall. Bineinteles, asta nu-l absolva pe soferul Damasului, desi unii au precizat ca vizibilitatea e extrem de proasta in zona respectiva din X cauze.

Share this post


Link to post
Eu nu dau masina, prefer sa ma duc cu ea in interes de serviciu in astfel de situatii, decat sa o dau. Masina mea o conduc doar eu sau sotia.

 

Bancheta spate era rabatata pentru ca aduceam ceva de la Bucuresti, iar eu aveam de transportat 2 persoane asa ca nu aveam ce sa fac, a trebuit sa fac schimb de masini.

Share this post


Link to post
Glumesti :) Mai citeste ce inseamna M3 ;)

Aia fata de M3 este o masina de gagici, cel cu bmw-ul isi vedea de drum, nici nu stiu daca era M.

 

Poate ar trebuii sa mai citesti si tu despre M3 ... cum sa zici "nici nu stiu daca era M" ? ... era un 320i/d - cam mare diferenta pana la un m3 nu crezi ? - . Si nici cel cu bmw'ul nu a fost sfant ... a calcat'o cat a putut pana la un moment dat...

 

Am vazut un accident acum cateva zile intr'o intersectie : masina care avea prioritate a facut din blituri masinii care avea cedeaza. Soferul a crezut ca'i face semn sa treaca si s'a bagat ... ( defapt tipul ii daduse blituri sa nu se bage pentru ca venea destul de tare )...

Share this post


Link to post
Bancheta spate era rabatata pentru ca aduceam ceva de la Bucuresti, iar eu aveam de transportat 2 persoane asa ca nu aveam ce sa fac, a trebuit sa fac schimb de masini.

 

Imi pare rau pentru tine...daca te consoleaza cu ceva si eu am patit-o saptamana asta , marti. O gagica proasta si blonda. Restul e de la sine inteles. Sa ii zici respectivului ca , chiar de ti-i sef sa iti ia masina NOUA. Stii vorba aia , frate frate da branza e pe bani. Si tine minte o vorba: MASINA ,STILOUL SI FEMEIA(in special) NU SE IMPRUMUTA.

Share this post


Link to post

@-Alex-T La mine scrie pe actul de casco ca sunt despagubit,numai daca sunt eu la volan. La tine nu e la fel? Toate cele bune si insanatosire grabnica pt masinuta. [-O<

Share this post


Link to post
Poate ar trebuii sa mai citesti ..

 

Ma frend, pune mana si pe altceva decat jucaria cotidiana, si mai citeste mataluta un abecedar ceva si mai atent ce mai scriu si altii, mai ales cand ii citezi.

Share this post


Link to post
@-Alex-T La mine scrie pe actul de casco ca sunt despagubit,numai daca sunt eu la volan. La tine nu e la fel? Toate cele bune si insanatosire grabnica pt masinuta. [-O<

 

 

Nu m-am uitat pe contractul de CASCO insa m-ai facut curios. Oricum la asigurari nu au zis nimic cand am deschis dosarul.

Masina este luata in leasing, iar ca utilizator este trecuta mama mea care nici macar nu are carnet, deci este putin probabil sa existe o astfel de clauza in contractul meu. Si daca este cum spui tu celor de la leasing cine le va da banii pe masina? Pe mine nu mai au cu ce sa ma constranga...

Share this post


Link to post

Alex.t Stai linistit, ca daca e leasing se repara. E full cascco. desii...imi pare rau pt ce ai patit.

Share this post


Link to post

Este posibil sa fie dauna totala. Rezultatul il aflu luni.

Share this post


Link to post
Ma frend, pune mana si pe altceva decat jucaria cotidiana, si mai citeste mataluta un abecedar ceva si mai atent ce mai scriu si altii, mai ales cand ii citezi.

 

si , si , si ... cunostintele tale tind spre 0 chiar si cu un i in plus sau in minus...

Share this post


Link to post
Este posibil sa fie dauna totala. Rezultatul il aflu luni.

Este dauna totala. Fa tot posibilul sa fie, daca vor vrea sa ti-o repare. Altfel vei sta luni de zile cu ea prin service, ti se vor inlocui repere importante ca blocul motor, carcasa cutiei de viteze etc, iar masina nu va mai fi ce a fost in vecii vecilor.

@razv si Tudor2402Popescu - Va rog aveti maaare grija ce scrieti. :grumpy:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...