Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Accidente... vazute sau suferite

Recommended Posts

Nu o lua asa. In ciuda golului considerabil din buget, nu uita o chestie ... esti OK. Pina la urma asta conteaza cel mai mult. Fierul o sa se indrepte

Share this post


Link to post

Veneam de la Otopeni, cu sotia , un cumnat , socrul...Mai aveam 15 km pana acasa...mi-e ciuda...

Share this post


Link to post

Eu unul am trecut prin citeva chestii similare, pot spune ca stiu cum te simti. Legat de afirmatia mea anterioara ... cu atit mai mult cu cit erati 4 in masina, ar trebui sa va bucurati si mai tare de sarbatorile ce se apropie !

Share this post


Link to post

Aiurea.

 

Cainii nu trebuie evitati. Sunt iubitor de animale am acasa un caine si o pisica luate de pe strada si la cealalta casa tot un caine de pe strada.

 

Anul trecut fix in noaptea de Craciun am lovit un caine din plin. Daunele au fost spoiler radiatoare si conducte de AC. Undeva in subconstient mi se spune in astfel de cazuri sa nu trag de volan pana nu arunc un ochi in oglinda. Cum nu am avut timp sa le fac pe ambele s-a lasat cu caini morti :(

 

Situatia se schimba odata cu marimea obstacolului. Daca imi iese in fata o basculanta trag de volan in caz ca nu mai am timp sa ma opresc. Daca exista o sansa cat de mica sa nu fie masina langa mine prefer sa o fructific. Cred ca asta e cea mai buna judecata.

Share this post


Link to post

Din cauza unei pisici era sa f*t masina intr-un sant de 2 m la 90/h. Acum cateva saptamani am lovit intr-o curba un caine la cca 100km/h. Mi-a intrat in spoiler fata, in dreapta jos. Mi-a parut rau ca nu a nimerit in spitele rotii. Am afacut doar o usoara manevra de evitare (imi intra in radiatoare, in alt fel) + una bucata frana ce a facut sa-mi zboare cam tot ce era pe bancheta sa ajunga sub scaune + injuraturile de rigoare + oprit si uitat sa vad ce avarii mi-a produs. Zero. Am scapat fff usor.

Daca pot sa evit obstacole de pe sosea fara sa imi foot masina sau alti participanti bine, daca nu- fac praf javra sau ce-mi iese in fata.

Ionut- ce ai patit e rau de tot. O sa te coste de-o sa te rupa. Zi bogdaproste ca n-ai avut nimic (bine, sperietura ta n-are pret) si baga-l in ma-sa pe Mos Craciun, anul asta o sa te fenteze. Am lovit o vaca acum multi ani cu dacia, s-a miscat bara in jos, s-a indoit numarul si s-a strambat ornamentul ala de la grila + rupt un suport de grila. Sperietura mea- mare. Gura tampitei care a lovit vaca cu batul- de mi-a sarit in cale- si mai mare. Nervii mei- fara numar. Vaca- ok. Taica-meu- aflat de eveniment la vreo cateva saptamani- m-a parat cineva. L-a umflat rasul si m-a intrebat cum am reusit performanta. Mi-a zis sa fiu mai atent- nu s-a suparat de masina (sincer- nici nu se cunostea mare lucru dupa ce m-am bagat in aceeasi seara la reparat).

Pacat ca e masina aproape noua si nu poti renunta la ea asa usor- o sa te coaste ceva, dupa care probabil o vei vinde. Imi pare rau de incident, probabil si eu as fi procedat la fel, insa pe polei...

Share this post


Link to post

Nu vand nik.O repar.O tin pana pica tablele de pe ea.Am sa montez bare portbagaj.O pun la treaba, sa-si scoata banii.

Share this post


Link to post
Intentia e cand vrei sa lovesti pe cineva, culpa e cand o faci din greseala dar nu ai vrut sa il lovesti in schimb ai incalcat o regula/lege. Aici e culpa...

 

Mai exact...

Culpa- forma a vinovatiei caracterizata prin faptul ca faptuitorul prevede rezultatul faptei sale, dar nu-l accepta, socotind fara temei ca el nu se va produce, si atunci cand nu prevede rezultatul faptei sale, desi trebuia si putea sa-l prevada.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Hai bre, chiar asa ? :)

Vazusem "stirile" si am vrut sa postez aici, insa m-am abtinut ;)

 

Prin INTENTIE eu nu m-am referit la urmarile faptei (anume aceea de a-l fi pocnit pe motociclist) si la incalcarea cu buna stiinta (dar si inconsitent) a unor regulamente, legi, etc. Am si explicat mai sus, sint de acord cu nepedepsirea drastica a situatiei de culpa aparute in urma neatentiei, conditiilor meteo, etc dar nu sint de acord cu acelasi tratament acordat nesimtirii :( .

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Incalcarea regulii si lovirea motociclistului, desi una a implicat cealalta, sunt doua fapte diferite.

Incalcarea regulii (U-turn-ul respectiv) nu atrage dupa sine raspunderea penala, ci eventual lovirea motociclistului.

Faptul ca lovirea s-a produs prin nerespectarea regulii inseamna culpa.

Intentia poate fi luata in considerare doar la fapta penala, adica la lovire nu si la intoarcere

(decat daca se poate proba, dar eu nu vad cum s-ar putea pune problema asta), ceea ce nu e cazul, deci nu exista.

Ca a intentionat sa faca intoarcerea ilegala si asta s-a soldat cu accident, a fost pedepsita cu suspendarea permisului si amenda.

Actiunea penala se pune in miscare la plangerea preabila a persoanei vatamate iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala, se va deschide dosar pentru vatamare din culpa.

Salex, noroc ca nu esti tu judecator, cum naiba sa pedepsesti penal nesimtirea, e mult deja :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Pozele promise :( Locul de prindere al barei stabilizatoare, rupt.Cred ca s-a strambat si caroseria, pe dedesubt.

post-13903-1229343487_thumb.jpg

post-13903-1229343747_thumb.jpg

post-13903-1229345415_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Stai linistit, se face repede si nici n-o sa se cunoasca. Eu ma asteptam la mai rau. trebuia sa faci una din coltul drepta spate in care sa prinzi toata masina sa vedem mai bine. Din astea pare reparabila.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Actiunea penala se pune in miscare la plangerea preabila a persoanei vatamate iar impacarea partilor inlatura raspunderea penala, se va deschide dosar pentru vatamare din culpa.

 

Neah, e si aici cu schepsis. Daca e pana in 30 de zile de ingrijire (atentie: zile de INGRIJIRE, nu spitalizare), nu poti sa depui plangere penala. Daca e 30-60 zile, se incepe urmarire penala doar daca victima/victimele depun plangere. Peste 60 de zile de ingrijire, se incepe automat urmarirea penala si nu se mai accepta impacarea partilor. Iar la ce bazine frante au avut oamenii de pe motocicleta, sigur va fi peste 60 de zile.

Share this post


Link to post
De unde stii ca s-au strambat lonjeroanele?

 

Se vede cu ochiul liber, cel putin ala din dreapta(am ridicat masina pe cric ,am pus arcul suspensiei inapoi, am inlocuit roata, am batut la ciocan in tambur sa deblochez roata(are axul strambat) ca sa pot duce masina in service;nu tine nici frana de serviciu, am legat capatul barei stabilizatoare sa nu o tarai pe asfalt).Teoretic nu e lonjeron , e bratul suspensiei.

Share this post


Link to post

Mai mult ca sigur nu s-a strambat. Din ce vad acolo nu cred ca ai de ce sa iti faci griji prea mari de lonjeron.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Ala-i brat independent, se poate schimba.

 

Oricum, cainele tau costa mult mai putin decat celalalt. Masina ta se repara ca nici nu stii ca ai luat luat bordura aia.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Teoretic nu e lonjeron , e bratul suspensiei.

 

Costa aprox. 70 ron.Poate il indreapta , poate il schimba,oricum masina e in service pt evaluarea costurilor reparatiei momentan.

Share this post


Link to post

Naspa,da bine ca ati scapat intregi.

 

Nu pot sa uit cand am luat tata acum doi ani cu Tico ciobanescul mioritic si s-a facut muci toata fata,de atunci urasc cainii care se plimba fara probleme pe drumuri.

 

La piese,nu te zgarcii,ce se poate pune nou,pune nou,nu indrepta,gasesti la preturi foarte ok la Auto Carpati(alimentara carpati-darmanesti).

 

Sper ca nu ai bagat-o la service-ul Daewoo,la Transerv ca o sa te rupa la pret,eu as fi recomandat Automeiester din Dumbrava Rosie,cum te duci spre Savinesti,pe stinga,au preturi bune si lucreaza destul de bine ;)

 

Numai bine!

Share this post


Link to post
Costa aprox. 70 ron.Poate il indreapta , poate il schimba,oricum masina e in service pt evaluarea costurilor reparatiei momentan.

Ala este un bratul suspensiei spate, nu ai ce sa indrepti la el, se schimba. Loanjeroanele sunt altceva..

Share this post


Link to post
urasc javrele...

 

Era sa iau si eu o "bucata" de catel la pachet, ce se plimba pe langa sinaia pe serepentine. Am tras de volan un pic, jumate de metru cred, nu mai mult; m-am speriat si eu si am vazut cum a tresarit si cainele :) . Totusi sunt curios, ce mama lui cauta ala pe acolo in pustietate?

 

Trecand peste astea, accident destul de grav pe E60, dupa Ploiesti spre Brasov. Un opel astra facut cam pachet, un bmw si un yaris daca nu ma insel lovite bine si ele. Am asteptat o gramada de vreme acolo, pana au facut masuratori, etc, au luat masinile pe platforma. Povestea nu o stiu, dar victime sigur au fost, tinand cont de cum arata astra in dreptul soferului; plafonul era smuls, poate de la accident, poate de la cei cu descarcerarile. Sa ii vedeti dupa cum mergeau toti regulamentar cu 90-100, chiar si mai putin. Bineinteles ca trebuia sa fie si unu cu 3 bilute, cu o masina de pe vremea lu' bunicu' cu nr de italia, care facea slalom printre masini...astia nu se invata niciodata...

 

PS: si inca o intamplare: Stateam in coloana, asteptand dupa accident, si un tip in fata cu o skoda octavia incepe sa caute prin torpedou, pe langa scaune, el stie ce... masina ii scapa la vale, eu eram fix in spatele lui, la vreo 2 metri si ala tot se apropia...dau claxon, nimic; "vecinul" din stanga cu un logan il vede si incepe si el sa claxoneze, timp in care s-a trezit si skodistul si a pus o frana ferma :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Reparatie partea mecanica e 1500ron.Tinichigeria, la anu si la multi ani :)

Share this post


Link to post

Felicitari

 

Se putea mult mai rau. Ai grija sa faca totul cum trebuie. Sa inteleg ca si punctea a scapat daca e doar atat?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...