Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

O sa ma uit din nou in manual.

Tu la 3400 schimbi?Ce consum ai?

Share this post


Link to post

Intelegi confuzia, nu conteaza pentru consum la cat schimbi, conteaza la cat rulezi. "Consuma" tu putin si te gasim client la "mi s-a aprins check-ul si nu stiu de ce"

Share this post


Link to post

eu schimb la 3500 rpm la masina mea (aveo limuzina de 1.2 ) pe drum drept si la demaraje in coasta duc motorul pana la 4500 si merge brici! chiar sunt incantat de masinuta mea!

o alta chistie importanta ca sa aveti consum mic este sa nu apasati pe frana! trebuie sa folositi pe cat posibil frana de motor si cutia de viteze.

ultimul cunsum nediu pe care l-am avut a fost de 5.95 % plin pe plin.

Edited by Mircea
Inca 20% bonus. Chiar daca e criza e mai ieftin sa apesi shift.

Share this post


Link to post
Proprietari de Kalos dati-va cu parerea despre :lavolan: pe care l-ati cumparat : cum se conduce , care e confortul , spatiu interior , finisajele etc , sa stim si noi :shock:

 

E gluma sau e pe bune?

Share this post


Link to post

Hăăă... ce?

Profilul lui Iso?

Share this post


Link to post

Pai e modul in care a pus intrebarea, ceva de genul "hai sa ras-discutam ce s-a ras-discutat". Scuze, asa am perceput-o eu. Imi pare rau daca am deranjat, n-am nimic cu colegul Iso.

Share this post


Link to post

Tu ai vazut data cand a pus intrebarea? =))

 

Cat despre profil.. eu cred ca nu e gluma :-?

Share this post


Link to post

Sa mor daca m-am uitat la data. E un bug, ceva? Cum sa se strecoare acolo postare din 2004, iar inainte de asta sa fie postari din 2009?

Share this post


Link to post

Unde să se strecoare? :o

Că e primul post din topic...

O fi pe la tine vreun bug...

Share this post


Link to post

S-o schimbat IPB si nu stiu eu? La mine se vede asa...

post-75-1238696177_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Se pare că tu vezi şi primul post, ca un fel de header.

E doar la tine. Dar habar n-am de ce...

Să vină Desăvârşitul să ne spună!

Share this post


Link to post

:o fftopic:

@Lucian - Options->Switch to: Standard :P

Share this post


Link to post

DONE! Faza e ca eu NU am schimbat setarile de afisare. Ma rog, a revenit la normal.

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de montarea unei instalatii GPL pe un aveo hatchback 1,4 l? A mea cam papa benzina. Am o medie de 8,5 la un plin.

Share this post


Link to post
Ce parere aveti de montarea unei instalatii GPL pe un aveo hatchback 1,4 l?

Părerea mea e că asta nu e nicio impresie şi că pentru subiecutul respectiv există topic separat, intitulat GPL pe Chevrolet

Share this post


Link to post

Si eu am o impresie tardiv de... proasta :)

Adica tu vrei o masina cu alura "sporty", la care sa apesi cam tare pe pedala (altfel nu se prea justifca consumul ala la... Botoseni) si care sa "pape" ca un tHDCi ;D

Share this post


Link to post

Uraaa! Mi-a iesit la plinul asta o medie de 8%. Petrom de 95, evident. Am mai bagat un plit, tot de la petrom- sunt curios ce iese acum (cu IAC-ul in starea in care e).

 

LE: cu ocazia asta, am descoperit ca ii place cel mai mult viteza de 110/h. Sub 100 papa benzina in draci (adica se merg mai putini km cu aceeasi cantitate de benzina).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Viteza de 110 si pt. mine pare una economica insa ma mir ca mentionezi cu atata satisfactie media de 8/100km cand e evident ca nu ai mers exclusiv in oras. Eu in mod constant mergand in oras scot un consum de 9/100 iar pe relatia Galati - Oradea media a fost de 6,7...pana acum am alimentat numai cu 95 iar in proportie de 90% doar de la Petrom. Pana acum probleme zero in fix 22 luni si cativa km peste 20.000!

Share this post


Link to post

Pai...Lucian schimba pe la 6000...este explicabila media de 8!

Share this post


Link to post

Am mai mentionat ca fac mai mult drumuri scurte (5km x 2) si in special pe unde merg nu prea pot pastra o viteza constanta. Am scos si eu la drum intins 6,3, insa asta era demuuuult, cand n-o calcam prea tare. Insa eu am impresia ca HB-ul consuma mai mult in mod normal fata de sedan (tatal meu scoate mai putin ca mine, chiar si la drum intins- si el ii da tare de multe ori).

Ma rog, vine vara (oare chiar asa?!) si poate mai scade consumul (si pretul la benzina, dar nu as fi asa de sigur- ca am vazut ca iar a sarit euro).

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post

Si la mine primeaza 6,2 km x 2 si in perspectiva se pare ca voi trece la un 4 km x 2...asta e exploatare in conditii grele, din pacate! A ta are din fericire parte de un aer mai ozonat a mea saraca "inspira" un aer extrem de incarcat cu praf si noxe.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Pe ce logica te bazezi cand spui ca Hatchback-ul consuma mai mult?Au acelasi motor!

Aveo tatalui tau este mai nou am inteles...Se stie ca loa modelele noi s-a mai umblat si pe la consum!

Share this post


Link to post

Mai nou o branza: al lui e luat in mai 2006, al meu in ian 2007.

Si ca fapt divers: cu a mea la 3000 rpm am 110 kmh si oleaca, la a lui mai bine de 115 (treapta a V-a). A lui trage mai bine indiferent de treapta fata de cum trage a mea. Doar ca a lui e barca pe viraje, spre deosebire de a mea (amortizoarele sunt ok- oricum asa facea de noua). Vorbesc in cunostinta de cauza, am condus mult si masina lui.

Share this post


Link to post

Man au acelasi motor...Este cam...imposibil...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...