Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Chevrolet Aveo/Kalos - Impresii

Recommended Posts

buna sunt posesorul unei dacia solenza scala 2003 şi vreau sa o schimb cu ceva nou şi cu maximul de dotări, singura maşină pe care pot să mi-o permit ar fi aveo sedan 1,4 16V platinium .Aş vrea sa ştiu dacă mai este cineva care a făcut acest salt şi ce părare are . :osanale:

Share this post


Link to post

Am scris si eu ceva pe aici de sedanul platinum al tatei. Impresii se gasesc- gaseste si tu timp sa le citesti.

Edited by Lucian M

Share this post


Link to post
buna sunt posesorul unei dacia solenza scala 2003 şi vreau sa o schimb cu ceva nou şi cu maximul de dotări, singura maşină pe care pot să mi-o permit ar fi aveo sedan 1,4 16V platinium .Aş vrea sa ştiu dacă mai este cineva care a făcut acest salt şi ce părare are . :osanale:

 

 

Nu pot sa-ti spun decat ca o sa fie o diferenta imensa: spatiu interior, calitatea materialelor, finisaje, dotari si multe altele. Cel mai bine ar fi sa incerci sa faci un drive-test ca sa te lamuresti si singur, insa incearca sa nu o "loganesti". Sa o calci zdravan si ai sa vezi ca-i place. ;)

Share this post


Link to post
Nu pot sa-ti spun decat ca o sa fie o diferenta imensa: spatiu interior, calitatea materialelor, finisaje, dotari si multe altele. Cel mai bine ar fi sa incerci sa faci un drive-test ca sa te lamuresti si singur, insa incearca sa nu o "loganesti". Sa o calci zdravan si ai sa vezi ca-i place. ;)

sunt poseor de aveo sedan 1.4 , 16000km si regret amarnic.am un coleg de serviciu care la 11000 km trebuie sa-i schimbe supapele( mai mult, dupa ce au deschis motorul au gasit rizuri pe un cilindru, acum asteapta sa-i aduca bloc motor; sunt alte masini programate ptr aceasi problema - supape). eu zic sa o lasati mai usor cu acesta masina

Share this post


Link to post

Da nasol ... ar trebuii sa te invetze si cum sa conduci o masina la scoala de soferi :( ...

Share this post


Link to post

Sincer mi-e greu sa cred ca se poate generaliza problema cu supapele...conteaza mult si stilul de mers, benzina...motorul inteleg ca are nevoie de talpa fiind de turatie, astfel ca pe supape sa nu se depuna calamina.

 

Apropos, motorul 1,4 16v ce provenienta are?

Share this post


Link to post
Da nasol ... ar trebuii sa te invetze si cum sa conduci o masina la scoala de soferi :( ...

 

am cca 35 ani de cand am carnet, ceva km si cateva masini schimbate. ai cumva un alt exemplu de masina la care se mai intampla acest lucru?

Share this post


Link to post

Ce lucru se intampla ?

Share this post


Link to post
am un coleg de serviciu care la 11000 km trebuie sa-i schimbe supapele( mai mult, dupa ce au deschis motorul au gasit rizuri pe un cilindru, acum asteapta sa-i aduca bloc motor; sunt alte masini programate ptr aceasi problema - supape)

 

asta..

Share this post


Link to post

De ce numai unii au probleme cu supapele?! De ce tatei ii face cu ochiul becu' galben iar la mine inca n-a aparut nicio problema? Ce e drept, eu am 20k km, el 28,5 k km. Insa de la 11k km a lui a facut figuri, cu pierderi SERIOASE de putere si tremuraturi zdravene. Si acum mai face figuri becul. Tot nu se lamureste ca nu trebe sa-i dea talpa pe motorul rece.

Share this post


Link to post

La Seat Ibiza, motor 1,4L i (AKK) produs de VW, sub 20.000 km. Motivul: alimentat cu benzina de oriunde, mers mai mult pe rezervor gol, mers in urban, doar, cu motor rece, sub 3km excursia, mers subturat, cu schimbare la 2500 rpm.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Si ai uitat tolin sa precizezi, motor Euro4. Astea au aparut "in ultimii 5 ani" deci experienta de 35 de ani pe alte motoare nu e relevanta.

Share this post


Link to post

totodex

 

eu am dat solenza din 2004 aproape moka cu 3300 euro :) bani pe care i-am dat la avans pt aveo 4 usi platinum

 

azi am luat masina : WOW ! nu se compara cu

cielo nubira solenza logan seat ibiza fiat albea - sedane, hatch nu imi plac, nu am testat

 

un singur cuvant am - SUPER!

 

am testat piata 3 luni - am pus in balanta aprox 10 masini si am ales 3 serioase : octavia tour / mazda 3 / aveo platinum

 

am ales AVEO datorita pret/calitate/dotari.

 

Numai bine va urez, ma duc pe autostrada, revin cu pareri ...

Share this post


Link to post

Sa o stapanesti sanatos...

Pai hai cu impresii si foto la Masina Mea

Share this post


Link to post
Si ai uitat tolin sa precizezi, motor Euro4. Astea au aparut "in ultimii 5 ani" deci experienta de 35 de ani pe alte motoare nu e relevanta.

 

Daaaa.. iti trebuie alt carnet pentru euro 4 =))

 

Dupa mine treaba sta in felul urmator:

1. experienta e cu atat mai buna cat timp ai invatat corect, cu atat mai rea cu cat ai invatat prost

2. motoarele de pe aveo astea de 1.4 s-au dovedit ca au anumite sensibilitaturi date de greseli de proiectoare,

si nu fac fata unui condus neadecvat corelat cu clima rece, benzina proasta.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
motoarele de pe aveo astea de 1.4 s-au dovedit ca au anumite sensibilitaturi date de greseli de proiectoare,

 

Acuma foarte serios: Daca intr-adevar sunt, atunci care sunt acele greseli de protectare? Ca eu sincer sa fiu, "povestea" din serviceuri cu supapele care se inlocuiesc cu ceva model "revolutionar " pt Romania..., nu prea o cred.

 

Admit ideea ca o serie de Kalouri a avut probleme cu supapele, dar eu aici cred ca este vorba de greseli de executie, care am inteles ca au fost inlaturate.

Share this post


Link to post
sunt poseor de aveo sedan 1.4 , 16000km si regret amarnic.am un coleg de serviciu care la 11000 km trebuie sa-i schimbe supapele( mai mult, dupa ce au deschis motorul au gasit rizuri pe un cilindru, acum asteapta sa-i aduca bloc motor; sunt alte masini programate ptr aceasi problema - supape). eu zic sa o lasati mai usor cu acesta masina

 

salut,am multe de spus atat vis-a-vis de aparitzia mea pe forum cat shi de quote,ashadar, sa incep cu inceputul :) :

1.sunt nou pe forumul acesta shi,deasemenea sunt un proaspat posesor al unui Kalos 2006 1.2L,achizitzionat de cateva zile dar, din cauza unor probleme legate de un accident, inca nu am avut ocazia sa il scot la un test-drive,e inca in service :( va fi gata dupa sarbatori (este o masina recuperata)

2.pot sa spun ca am luat-o foarte bine avand in vedere ca are 15555 km in bord, si datorita faptului ca lucrez intr-o reprezentanta Opel-Chevrolet, oferta de pret nu a inclus TVA-ul,pretul ei final fiind de 5700 EUR  :)

3.ca o mentiune, conduc chevrolet-uri si in special kalos-uri de aproape 2 ani, asta ar putea explica shi dragostea mea fata de marca/model

4.teodorovici1958, in legatura cu supapele, nu ai dece sa regretzi si itzi voi spune de ce : banuiesc ca tzi se aprindea "checkul",intradevar, problema este de la supape si in majoritatea cazurilor e vorba de emisiile de noxe, acel check, pe langa altele, iti spune ca nu esti in regula cu emisiile.Acest lucru se datoreaza aliajului din care sunt facute acele supape,care, lka un moment dat nu mai fac o inchidere buna insa, Chevrolet, a fost instiintat de aceasta problema inca din 2007 astfel ca, s-au pus in vanzare si la dispozitia Service-urilor supape confectionate dintr-un aliaj mai ok :)  nu ai de ce sa regretzi...e o masina excelenta in raport calitate/pret iar aceasta problema e destul de frecventa,din fericire, am intales ca incepand cu 2008 GM Central and South-East Europe vor comercializa noul Aveo Hatchback cu supapele din doul aliaj, nu e o problema grava doar ca trebuie schimbate ca mai apoi sa nu ai probleme

5.masina trebuie un pic forjata, in sensul ca,viteza trebuie schimbata mai tarziu (undeva pe la 3000),sunt motoare facute "cu cap" care necesita putina forja.Sa nu te temi ca vei sparge motorul forjando sau o vei strica, nu este deloc asha, ele au un limitator de turatzie care,la fel ca limitatorul de viteza, opreste turarea motorului la o anumita valoare (din pacate nu stiu sa va spun exact) astfel in cat,poti sa bagi pedala in blana cat vrei...nu se va tura mai mult :)

in incheiere as vrea sa mentionez ca sunt foarte mandru de propriul meu Kalos,sper sa ma primiti shi pe mine printre voi iar daca mai aveti intrebari sau probleme,in masura in care pot si stiu, va stau la dispozitie :)

cu respect

Edited by _dzy

Share this post


Link to post

Bine ai venit aici...

poti face o descriere mai amanuntita a masinii folosind sectiunea Masina Mea. Bine-nteles, trebuie si poze... :D

 

Sa o stapanesti sanatos!

Share this post


Link to post
Bine ai venit aici...

poti face o descriere mai amanuntita a masinii folosind sectiunea Masina Mea. Bine-nteles, trebuie si poze... :D

 

Sa o stapanesti sanatos!

 

ok, imd ma duc pan in parcare shi am sa fac shi pozele cu un drum :) deocamdata sunt in pauza de masa :P sti cum se spune : mancare inainte de toate :) )

Share this post


Link to post

Sper ca nu foamea te-a facut sa scrii in halul asta? :D

Pe viitor incearca sa folosesti cuvintele intregi nu prescurtari de irc...

De ce?

Nu ti-as recomanda sa afli pe pielea ta... :P

Edited by s0r|n3l

Share this post


Link to post
Sper ca nu foamea te-a facut sa scrii in halul asta? :D

Pe viitor incearca sa folosesti cuvintele intregi nu prescurtari de irc...

De ce?

Nu ti-as recomanda sa afli pe pielea ta... :P

 

prea multi ani in chat-room-uri :) mi-am cerut scuze pentru scris la topicul meu din Masina Mea.Incerc sa-l remediez pe cat pot.

sanctiunile de regula is warn.ban temporar shi ban permanent... :)

Share this post


Link to post

Asa...

 

Am ajuns la "onorabilul" kilometraj de 10.000 km.

In afara de mil aprins nu am avut nici o probleme grava ,am rezolvat si cu suportul placutei de inmatriculare.

 

Am o rugaminte la voi !!! Imi puteti spune si mie ce sa pun la portiera spate dreapta ? -a inceput sa scartaie cand o deschid :osanale: . Un aditiv ceva ? A mai avut cineva problema asta ?

Share this post


Link to post

:) ) Eu am 10900 km si cam de la 10000 km a inceput sa scartie si portiera mea. Ciudat e ca doar aia. Am zis ca o manjesc cu vaselina.

Share this post


Link to post

La portiere poti pune ceva vaselina pe balamale... la mine scartaia de te lua frigu cand deschidem portbagajul am rezolvat la fel cu vaselina :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...