Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Ulei cutie viteze Matiz

Recommended Posts

salut..si de unde au luat 75w85...????si ce marca...????

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salut! Eu dupa lungi cautari am luat Castrol SMX-S 75W-85. Am gasit la UNIX.

  • Like 1

Share this post


Link to post

In cele din urma am reusit sa schimb si uleiul de la cutie. A curs mult span. nu stiu cand a fost ultima data schimbat, dar... acum i-am schimbat si simeringurile de la cutie asa ca n-ar trebui sa mai fie vreo problema. Nu au vrut sa intre 2 litri desi cand l-am scurs am ridicat masina pe cric pe partea dreapta ca sa se scurga tot spre gaura. Au intrat cam 1.9 litri pana a inceput sa curga pe la busonul de umplere. Nu pot sa spun ca inainte mergea prost, dar desi uleiul este 75W-85 cum scrie in carte (pe care l-am cautat mult si bine) si e Castrol SMX-S full sintetic ( 70 RON/litru ! ! ! ), nu pot spune ca am observat vreo imbunatatire, sau daca este, atunci este una destul de mica. Acum imi pare rau ca am luat trei litri ca am ramas cu un litru in plus dar poate voi mai face vreo completare...

 

 

Share this post


Link to post

Trebuie sa faci cateva sute de km ca sa vezi diferenta. Eu abia dupa 500 km rulati mi-am dat seama ca merge mai bine cutia cu uleiul nou.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salutare ! Nu cumva, uleiul GM 75w-85(prezentat de toata lumea si scris 75w-85 doar de vanzatorii nostri cu pixul) nu e ceea ce se vrea a se vinde? Am gasit un link care pare oficial de service Chevrolet :http://www.reviziechevrolet.ro/Ulei-cutie-manuala-Chevrolet-galben-75W80,p-489.html

 

Doar ca aici nu mai e 75-85 ci 75w-80

 

Banuiesc ca atata timp cat GM nu a pus vascozitatea pe sticla , e un ulei universal, nu neaparat 75w-85, si fiecare il vinde cum vrea

Share this post


Link to post

Cum adica sa fie ulei universal?? Un ulei nu poate fi si 75w80 si 75w85 in acelasi timp.

Share this post


Link to post

am schimbat si eu uleiul la matiz, am fost la service sebastian. nu au avut 75W85 ci 80w90.. pare ca totul e ok.

 

nu stiu cat de mult difera proprietatile celor 2, insa cautasem in prealabil pe net 75w85 si nu prea am gasit decat castrol (parca) pe la 80 lei litrul.. asta a fost 21 lei

 

dintre cei care au folosit 80w90 ce puteti spune, ceva probleme sau totul ok?

 

sa auzim de bine!

Share this post


Link to post

Stai sa se raceasca vremea, ca nu va mai fi totul ok cu 80w90, e mult prea gros. 75w80 trebuia sa pui, 29 ron litrul, daca nu ai citit acest topic inainte de a face schimbul..

Edited by argon

Share this post


Link to post

treaba e ca la telefon mi-au spus ca au 75w85... cand am ajuns acolo am aflat ca e de fapt 80w90.. inainte sunasem la king auto si al padrino si ambele magazine mi-au zis ca pentru matiz au 80w90..

 

in conditiile astea am luat decizia de a pune 80w90.. daca la telefon mi-ar fi spus serviceul ca au 80w90 as fi cautat mai mult pe aici, insa crezand ca eu exact ce trebuie nu am mai cautat...

 

tu ai folosit 80w90 iarna si ai avut probl?

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii şi majusculele acolo unde se impun.

Share this post


Link to post

dintre cei care au folosit 80w90 ce puteti spune, ceva probleme sau totul ok?

N-ai găsit în cele 31 de pagini scrise până acum informaţiile necesare? Sau nici nu le-ai citit, dar ce mai contează?!

Share this post


Link to post

Multumesc de raspuns, incercam sa mai aflu pareri up to date...

 

Sorry for bodering you..

Edited by alex_axn

Share this post


Link to post

Daca ti-ar spune cineva sa-l schimbi pana nu strici cutia, ai face-o?

Share this post


Link to post

incercam sa mai aflu pareri up to date...

E ceva schimbat?! Altă cutie, alte specificaţii?! Ştiu, ai văzut că-s 31 de pagini şi ţi-a fost lene să le citeşti. În caz că te-ai întrebat de ce sunt 31 de pagini.. pentru că tuturor le e lene să caute/citească din urmă, preferă să arunce întrebarea şi la fiecare 2 pagini informaţia se reia ;)

Share this post


Link to post

cam da.. ca de fiecare data cand am incercat sa ma zgarcesc la cate ceva mai mult am pierdut..

 

deci sa incerc sa caut un 75w80? despre asta lumea a fost multumita?

Share this post


Link to post

Of.. of..

 

Ma referam la informatie la zi din partea celor ce au folosit 80w90... am cautat info despre acest indicativ si toata lumea spune ca totul ok insa asteapta iarna.. nimeni nu a mai revenit cu impresii dupa trecerea iernii.

 

In alta ordine de idei, tolin spune ca DOAR 75W85 PUNCT. Cam nasol, ca nu prea se gaseste si trebui improvizat ceva.

 

Oricum eu iti doresc o zi frumoasa!

Share this post


Link to post

In alta ordine de idei, tolin spune ca DOAR 75W85 PUNCT.

 

La Matiz trebuie GL4 si 75W80 sau 75W85. Daca pui altceva, poti sa-i faci, doar, rau.

Share this post


Link to post

Ai dreptate. Greseala mea.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor!

Share this post


Link to post

Deci pana la urma : CE ULEI SE GASESTE IN BIDOANELE GM (ULEI CUTIE) 75W-80 SAU 75W-85 ? ???

La ulei universal, ma refeream la un ulei care sa acopere plaja 75w-.......(pt. Closchkutza)

Share this post


Link to post

Parerea mea..SAE 80.

Share this post


Link to post

Extras din manualul de reparatie Matiz pentru cutia de viteze manuala 5 trepte: tip ulei: SAE 75W-85 (GL-4), capacitate 2.1 L. Cine vrea sa faca experimente poate sa puna de floarea soarelui sau de masline... altfel, e clar ce trebuie pus in cutie.

post-21601-047394900 1289825207_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pentru Srulz : ideea e ca pe bidonul de ulei care se vrea a fi 75w-85, nu se stie ce e (cel putin eu) deoarece pe bidon nu are nicio specificatie , iar vanzatorii il vand ba 75w-85 , ba 75w-80 (vezi linkurile de mai sus )

 

Asa ca , pana la ulei de floarea soarelui poate ne lamuresti ce ulei e in bidoanele GM

 

Salut Tolin ! Am descarcat, am citit dar nu am gasit nimic referitor la vascozitate .

 

Am vazut ca deja a inceput sa apara in magazinele de cartier(am gasit undeva in Crangasi) dar aici vanzatorii au afisat doar 75w, atat

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...