Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Care imi recomada si mie un model de cauciuc ieftin de iarna si unul pentru vara, ambele modele pentru matiz... tre sa le schimb, mai intai intentionez sa cumpar pe cele de iarna sa le pun pe jantele actuale si in primavara sa cumpar de vara sa le pun pe jante de tabla noi.

 

Am mari dileme, as vrea ceva care sa aiba un profil bun, sa tina in jur de 40-50 k rulate pe ambele punti, sa nu faca galme de la dat in gropi(continentalurile au aproape 60k si nu au nici o galma si am luat gropi sanatoase) si sa fie ieftine. Ma uitam la modelele de la sava si debica care le gasesti si pe la 125 de ron, dar habar nu am ce profil sa aleg sau model. Daca mai stiti si alte marci fiable nu ezitati sa imi spuneti.

 

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Ia Vredestein, mai dai 10-15 lei in plus.

Share this post


Link to post

Eu de iarna am Debica Frigo Directional, multumit de ele, musca bine din zapada si m-au scos din cateva situatii neplacute. De vara am Uniroyal Rallye 680, aceleasi impresii bune. Ambele modele sunt destul de ieftine luate de noi. Recomand.

Share this post


Link to post

Eu am pe jantele de tabla si folosesc iarna Fulda KRISTALL MONTERO. Pot doar sa spun ca au aderenta incomparabil mai buna pe suprafete umede, cu zapada sau mazga decat Continentalurile pe care le folosesc vara (si care se stie ca se impaca relativ bine doar cu asfaltul uscat). In concluzie, eu sunt multumit de ele.

Share this post


Link to post

Scuze ptr. dublul post, dar nu mai pot edita. Vreau sa fac precizarea ptr. carcotasi ca am cumparat si folosit anvelopele Fulda abia iarna trecuta, in anii anteriori am avut si folosit tot timpul anului Continentalurile din fabrica. Deci am avut timp sa observ cum se comporta acestea din urma si iarna. :mrgreen:

Share this post


Link to post

Fulda Kristall am avut si eu pe Matiz.S-au comportat excelent.

  • Like 1

Share this post


Link to post
....am cumparat si folosit anvelopele Fulda abia iarna trecuta, in anii anteriori am avut si folosit tot timpul anului Continentalurile din fabrica. Deci am avut timp sa observ cum se comporta acestea din urma si iarna. :mrgreen:

 

Nimeni nu e carcotas. Tu trebuie sa intelegi ca nu poti sa spui ca o anumita anvelopa de iarna se comporta in acel anotimp mai bine decat o anvelopa de vara. Asta se intelege de la sine - penru cine vrea sa inteleaga. Ori compari anvelopa de iarna cu anvelopa de iarna ori diferite modele de vara intre ele; altfel e ca si cum ai compara mere cu pere.

 

P.S. Faptul ca ai folosit iarna anvelope de vara nu iti aduce mare cinste. :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

am facut si eu rost de 4 cauciucuri al un pret foarte bun!Inconvenientul este ca sunt 165/70/13.. care ar fi inconvenientul in utilizarea acestor cauciucuri in afara faptului ca pot ramane fara talon!

Share this post


Link to post

Si c-o sa-ti atinga pe spate ;)

Share this post


Link to post

ai avut tu aceasta experienta? pt ca eu momentan am 155/70 si nu am avut aceasta problema!

Edited by antidacie

Share this post


Link to post

Daca am mai mult de o persoana pe bancheta din spate imi atinge la gropi.

Share this post


Link to post

deci pana la urma mai are cineva si alte pareri pana ma duc sa le montez?Sa renunt la idee?

Edited by antidacie

Share this post


Link to post

Cum a spus si Hepea or sa atinga pe spate, o sa ai indicatii eronate ale vitezometrului, o sa ai demaraj mai prost, sarcini mai mari pe articulatii. In plus, masina va arata cocotata ca o caruta...

Share this post


Link to post

eu dupa continentalurile din fabrica am pus matador stella si pot spune ca se comporta mai bine ca cele dinainte.

Share this post


Link to post

Orice opica s-ar folosi in locul "continentalurilor de fabrica", masina s-ar comporta mai bine si daca s-ar folosi un pneu adevarat, cu talon de maxim 65%, nu s-ar mai discuta despre acest lucru.

Share this post


Link to post

Eu am rulat cu 165/65 R13 iar de ceva timp rulez cu 165/70 R13 si nu ating deloc nici cu 4 persoane in masina.Cei care spun ca ating ii invit la un test... sau poate vorbesc din auzite. Nu contest ca ma fura la kilometraj ( nici nu ma intereseaza) cat despre articulatii nu cred ca cedeaza asa repede.

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Ma bate si pe mine gandul sa ii pun 165/70/R13 ... de ce ? In primul rand mai inalt un pic masina si asa e super joasa fata, am atins cu bara acum vro luna de zile si am indoit suprotii pe dedesupt, cei care sustin bara, plus ca am zgariat bine si baia .. cu topate ca erau niste denivelari minuscule. Momentan am pe masina goodyear GT2 de care sunt foarte multumit dar totusi vreau sa o mai inalt un pic masina. As trece tot pe goodyear sau pirelli dar cu inaltimea de 70. Am un amic are pe masina tot asa si a zis ca nu are nici o problema nu atinge nu nimic.

Ce parere aveti ?

Share this post


Link to post

Matizul cu 15cm garda este masina joasa?? Atunci avensisul vechi(clasic) cu 10 cm garda sau civicul ce are mi se pare chiar un pic mai putin in fata, ce mai este?

Share this post


Link to post

Inalti masina cu aproape 1,5 cm, precis n-o s-o mai atingi. In plus, o sa ai masina ca trolebuzu, pe perna de aer.

Share this post


Link to post

S-ar putea sa zic o prostie mai pe romaneste da parca versiunea Se power cum e a mea, are bara aia din fata mai joasa de cat celelalte modele poate mi se pare mie, s-ar putea sa gresesc. Problema e doar fata la bara e jasa tare in nici un caz nu am 15 cm am sa masor maine exact. Inca o chestie, mecanicul mi-a zis ca amortizoarele monroe astea care le-am pus pe ulei ar fi mai scurte un pic de cat alea pe gaz. O fi asa ?

Edited by Doru_Neo

Share this post


Link to post

Eu stiam ca inaltimea la sol a masinii este data de arcuri, nu de amortizoare...

Nu cred sa fie bara de la SE mai joasa decat la restul, nu are cum, barile sunt la fel si nu sunt montate mai jos, e imposibil.

Share this post


Link to post

Eh, arcurile, amortizoarele se mai schimba din cand in cand...

Bisnitarule, eu sunt unul din cei care se indoiesc ca nu-ti atinge pe spate cu 3 persoane in masina la anvelopa aia... Nu inteleg de ce va place sa le cocotati asa, multi micsoreaza garda, voi le faceti SUV-uri...

La matiz singura anvelopa cu 70 este 145/70 R13. 155/70R13 merge si ea, dar 165/70R13, fara modificari, atinge.

Basca instabilitatea...

Share this post


Link to post

Nu car niciodata 3 persoane Mircea in masina,dar cu 4 persoane in masina fac oricand test pe orice drum ca nu ating. Eu o inalt pt ca merg pe drumuri forestiere si ma ajuta.

 

GoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gifGoogleSearchIconShadow.gifSuperSearchIconShadow.gif

Edited by bishnitzarul

Share this post


Link to post

Schimba arcurile fata.Eu cu cauciucuri inalte pe tico,daca imi intra in balans masina de bot de la vreo denivelare(groapa ce denivelare) aud bara fata cum atinge de asfalt pe stanga(unde stau eu).Fenomenul e relativ recent dupa ce am pozat o groapa mai smechera.Astept minunea cand o si sparg.Verdictul dat de service a fost ca trebuie neaparat schimbate arcurile.Motive:greutatea motorului,uzura de la drumurile nationale si bineinteles greutatea mea personala,si nu e nici asta de neglijat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...