Jump to content
Sign in to follow this  
Dana AB

Cauciucuri Matiz

Recommended Posts

Intrebare pentru cei care au cauciucuri de iarna doar pe fata: cum se comporta masina la franari? Nu fuge spatele? Asta iarna am mers cu cauciucuri de vara si la franari mai puternice pe zapada/gheata, cu masina goala, spatele pierdea aderenta repede si masina avea tendinta sa se intoarca. Acum daca o sa-mi pun cauciucuri de iarna doar pe fata, nu o sa se accentueze problema asta? Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post

Eu am montat pe buburuza mea Debica Frigo 155/65/R13 achizitionate la un pret de 110lei bucata, si dupa ce am facut si geometria, am descoperit o noua masina (frane si aderenta). Abia astept prima zapada.

Share this post


Link to post
Intrebare pentru cei care au cauciucuri de iarna doar pe fata: cum se comporta masina la franari? Nu fuge spatele? Asta iarna am mers cu cauciucuri de vara si la franari mai puternice pe zapada/gheata, cu masina goala, spatele pierdea aderenta repede si masina avea tendinta sa se intoarca. Acum daca o sa-mi pun cauciucuri de iarna doar pe fata, nu o sa se accentueze problema asta? Voi ce ziceti?

Ba da. In mod normal, daca montezi doar 2 anvelope de iarna, acestea se monteaza pe puntea spate, indiferent daca aceasta este motoare sau nu. Noi preferam sa le punem doar pe fata, ca sa avem tractiune, uitand de directie si frane. Din pacate.

Share this post


Link to post
Intrebare pentru cei care au cauciucuri de iarna doar pe fata: cum se comporta masina la franari? Nu fuge spatele? Asta iarna am mers cu cauciucuri de vara si la franari mai puternice pe zapada/gheata, cu masina goala, spatele pierdea aderenta repede si masina avea tendinta sa se intoarca. Acum daca o sa-mi pun cauciucuri de iarna doar pe fata, nu o sa se accentueze problema asta? Voi ce ziceti?

 

Nu se accentueaza.Problema e ca va trebui ca o perioada sa conduci foarte prudent, pana inveti comportamentul masinii.In principiu va deveni regula sa NU franezi atunci cand esti in viraj, insa frana pe drum drept va reactiona ok.Anul trecut asa am avut eu, roti de iarna pe fata si de vara pe spate.M-am descurcat bine si eu si sotia (care face aproape zilnic naveta la 25 km, pe dealuri si serpentine).

Evident, nu e recomandat sa circuli asa ci cu 4 pneuri de iarna. Insa montarea lor pe spate nu-si are rostul, chiar daca nu-ti fuge spatele, nu ai tractiune, nu ai directie, iar la frana o sa-ti fuga fata...

Share this post


Link to post

intreb si eu ca tot ziceti ca va fuge spatele si etc,da voi folositi frana de motor ?

Share this post


Link to post

pneuri in constanta de unde ati luat? cu montaj si echilibrat inclus..

Share this post


Link to post

Parca pe Atelierelor dadeau si montaj + echilibrat.

Share this post


Link to post

Am luat eu luna trecuta de pe atelierelor si nu mai dau decat montajul gratuit. Acum nu stiu daca toti de acolo (ca sunt cativa) lucreaza asa, dar cei de la care am luat eu nu mi-au dat decat montajul, urmind sa ma intorc pt echilibrat dupa 500km.

Share this post


Link to post

echilibratul pot sa-l platesc nu-i problema. oricum la ce jante am tot dracu ala e. ce preturi au? unde mai exact pe atelierelor? au si jante de vanzare in cazul in care ma hotarasc sa le schimb cu totul? mersi

Share this post


Link to post
Intrebare pentru cei care au cauciucuri de iarna doar pe fata: cum se comporta masina la franari? Nu fuge spatele? Asta iarna am mers cu cauciucuri de vara si la franari mai puternice pe zapada/gheata, cu masina goala, spatele pierdea aderenta repede si masina avea tendinta sa se intoarca. Acum daca o sa-mi pun cauciucuri de iarna doar pe fata, nu o sa se accentueze problema asta? Voi ce ziceti?

Mai bine toate 4! Dar ce te faci cand ai pana si trebuie sa pui rezerva de vara?

:) )

Share this post


Link to post

@martiz: Te tarai cu mare atentie pana la cea mai apropiata vulcanizare.

 

@titus: sunt destul de apropiate vulcanizarile de pe atelierelor, vezi si tu unde gasesti cea mai buna oferta.

Share this post


Link to post
Mai bine toate 4! Dar ce te faci cand ai pana si trebuie sa pui rezerva de vara?

:) )

 

Fain filmuletul :) . Multumesc tuturor de raspunsuri

Share this post


Link to post

si eu multam. alt film interesant de sezon ar fi Top Gear: Polar Special.

 

stie cineva daca in portbagajul de matiz incap cele 4 anvelope de vara??

Edited by titus

Share this post


Link to post

In mod normal, nu incap. Dar, daca impingi spatarul banchetei si scoti tableta portbagaj, vor incapea.

Am observat o uzura un pic mai mare, pe exterior, la anvelopele spate; este normal?

Edited by robertinoo

Share this post


Link to post
Intrebare pentru cei care au cauciucuri de iarna doar pe fata: cum se comporta masina la franari? Nu fuge spatele? Asta iarna am mers cu cauciucuri de vara si la franari mai puternice pe zapada/gheata, cu masina goala, spatele pierdea aderenta repede si masina avea tendinta sa se intoarca. Acum daca o sa-mi pun cauciucuri de iarna doar pe fata, nu o sa se accentueze problema asta? Voi ce ziceti?

 

Salut,

De unde ai cumparat anvelopele la pretul asta, nu mai gasesc sub 145 Ron

Share this post


Link to post

Eu mi-am cumparat sambata cauciucuri de iarna foare profilate (dabea astept sa vin zapada :) ) vizavi de autovit 130/ cauciuc cu montare inclusa a trebuit doar sa platesc echilibratu.

 

P.S. sunt 155/65 r 13 sper sa nu gresesc

Edited by darky

Share this post


Link to post

e vreo problema daca am pus 155/70/13 de iarna? am luat nokian

Share this post


Link to post

Teoretic, viteza de deplasare va fi mai mare decat indicatia vitezometrului. Practic, tinand cont de precizia aparatului nu cred ca vor fi probleme. Sa ai bafta sa nu verifice garcea si ARR concordanta dintre dimensiunile trecute in certificat si realul de pe masina.

Share this post


Link to post

Rizoto uite aici poate te ajuta

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

@ downlaw - am avut eu mai de mult si in cube stranse se frecau ... in rest totul e oky :D

Share this post


Link to post
e vreo problema daca am pus 155/70/13 de iarna? am luat nokian

Si nu iti trage masina mai greu? Ca la mine asa se intampla! Eu am asa pe masina de cativa ani si vreau sa zic ca nu am mai vazut janta indoita cand dadeam in gropi!

PS: Vorbesc de Debica

Share this post


Link to post

nu sesizez diferente la demaraj...oricum sper sa fie bune pe cat sunt de laudate(175RON bucata mi se pare acceptabil)

 

P.S:am vazut ca cineva se plangea de dunlop sp...se pare ca nu sunt singurul dezamagit de profilul ramas dupa ~12000km...in primavara caut michelin :D

Share this post


Link to post

Mi-am luat 2 kumho pe fata ,170 ron bucata , montaj inclus in pret.Am de facut patru drumuri la Bucuresti iarna asta... :|

Share this post


Link to post

Cauciucurile cu dimensiunile de 155.70/r13 , ating la bracare maxima?

Share this post


Link to post

La mine nu ating! ;)

Edited by martiz

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...