Jump to content

Sign in to follow this  
mr_

Mazda 3 2019 Skyactiv X vs restul lumii

Recommended Posts

Ma bate un gand sa imi schimb parcul auto. Ambele mele masini (Skoda Superb 2010 si Citroen C1 2011) merg foarte bine, insa ambele sunt "epave" carora trebuie sa le fac ITP anual, doua revizii, doua asigurari, doua taxe de drum, etc.  Iar adunat fac aproximativ 8-9000km/an, nu se justifica sa tin doua masini la kilometrajul asta. 

Sotia are permis doar pentru automata, asa ca cea noua trebuie sa fie automata.  Caut o compacta / hatchback care sa fie in primul rand confortabila (iar insonorizarea e foarte importanta). In materie de putere sa aiba minim 100CP/l chiar si cand e incarcata.  Spatiul in portbagaj nu mai are relevanta ca atunci cand am cumparat Superbul, insa locurile in spate sa fie decente. Sa fie pe benzina. 

Am facut deja o serie de teste cu masini din mai multe categorii (toate pe benzina): 

- Alfa Giulia Veloce. Asta mi-a placut, cu exceptia pretului cam piparat si a taxei de inmatriculare criminala (4900€) nu am ce sa-i reprosez. Poate doar ca e un pic cam mare.

- Seat Leon FR 1.5 TSI - nu-i rea insa nu e nici mai practica in oras decat C1 nici pe autostrada nu-i mai cruiser decat superbul.

- Seat Leon Cupra - racheta pe roti... insa are aceeasi problema ca cel de mai sus. Ambele sufera un pic la zgomotul de rulaj. Cel putin la drum lung nu e mai cruiser decat petrolierul actual.  Dupa Cupra am "testat" cam 2km si un Golf R si nu e mai bine insonorizat decat Leonul. 

- Mercedes A-Klasse. In mod surprinzator mi s-a parut banal la insonorizare. Sub petrolier. 

- Mazda 3 2019.  Masina mi-a placut foarte mult.

In primul rand e singura dintre cele testate care e mai silentioasa decat ce am eu. Inerior premium pe bune nu premium wannabe. Peaste A-Klasse de exemplu.  Pozitie si feeling de condus foarte faine, centrale(comparabile doar cu Giulia). 

Dimensiuni compacte (e important pentru ca pot baga in garaj pe langa ea si bicicletele). 

Skyactiv X si microhibrid care chiar e mai sofisticata tehnic decat cea am, pe bune nu doar in materie de leji si ecrane.  Am testat motorul 2L 122CP care e cam anemic (insa eu as cumpara noul Skyactive X care are 56CP suplimentari) si cutia manuala care e super. Cutia automata nu am putut inca s-o testez. 

Pretul e decent pentru ce ofera, are gagetaraia la zi, n-arata rau, se pot face configuratii decente (inclusiv awd ceea ce e rarissim pentru un hatch),. 

Nu ma grabesc foarte tare, oricum nu o voi comada foarte repede. In primul rand vreau sa testez autoamata,  motorul skyactiv X (impreuna sau separat) si poate sa mai trag de timp sa aud "ecouri" legate de eventuale probleme. Motorul e foarte nou si incepe sa fie livrat masiv din octombrie.  Garantia se poate extinde la 5 ani cu un pret decent. 

Singura chestie care nu prea imi place sunt geamurile cam mici din spate la versiunea hatch sau deschiderea portbagajului mica la berlina, insa nu cred ca asta e un dealbreaker. 

Insa sunt deschis si la alte sugestii, cum spuneam nu trebuie sa ma hotarasc in seara asta. 

Edited by mr_

Am mai multi colegi la munca cu Mazda 3, generatia anterioara. Dpdv tehnic asta noua din ce am vazut pe partea de motor este doar un facelift. Pe partea de gadget asta noua ofera mai mult decat varianta veche.

Eu am mers PRIN ORAS cu una sedan cu motorul 2.0 de 120cp, benzina si mi s-a parut silentioasa in comparatie cu disalaurile pe care le-am condus (inclusiv Volvo XC90, deci premium). Nu stiu cum e pe autostrada. Pe partea de plastice mi s-a parut ieftina, sub Epica si Captiva. Suspensia destul de dura pt gusturile mele, insa mie imi plac barcile 🙂 .

Anyway, n-am auzit nimic de rau de la proprietari, toti multumiti de motor, consum etc. Insa spre exp la asta pe care am condus-o ultima revizie a fost 1400lei (nu as chimbat curea accesorii, distributie sau altceva scump, doar placute de frana). Mie mi se pare cam scump pt o benzinara... insa nu ar fi un criteriu pt mie ca sa nu iau masina.

Skyactiv X e un motor complet nou, si unic deocamdata, nu exista un al doilea motor la fel.  Skyactiv G e carry over de la generatia anterioara insa mi se pare cam aiurea sa platesti taxe la un motor de 2L si sa ai performantele unuia de ~1.6.  Eu pe asta l-am testat si cam asa s-a simtit.. cam ca un 1.6 aspirat (si extrem de silentios). 

Interiorul la asta noua e mult peste A-Klasse sau A3 de exemplu.  

Pe la mine reviziile sunt exorbitante la toate marcile... 

Edited by mr_

imi place Mazda, sunt masini excelente mai putin cele Diesel....DAR, personal nu as opta pentru un motor atat de sofiticat si abia aparut, adica hai sa invatam ceva de la VAG 😄 OPEL ...  sa mai treaca putin de problemele copilariei...de ce nu incerci sa vez si un Audi A3 sedan mi-se pare compromisul perfect !! 

La Audi e putin cam haos. Pana acum cateva satamani nu aveu in oferta niciun benzinar peste... 150CP. Singurele modele mai potente erau dizalurile.

Acum insa au scos "2020" la care e fix invers, singurul benzinar e 2L TFSI 190CP care nu suna rau. Insa n-am testat-o. Nu mi-e clar daca e bazata pe noua platforma (de Golf MK8 care va incepe sa fie livrat anul asta) sau e doar "vechiul" A3 (pe baza de MK7.5) 

Am testat modelul "2019" care nu prea m-a dat pe spate, e fix o skoda cu ceva plastic mai bun. Ar trebui sa le fac o vizita sa ma lamuresc cu modelul asta "2020" oferta actuala nu e rea desi e sensibil mai scumpa decat Mazda.   Optiunile costa destul de mult, si cel mai tare ma enerveaza garantia in continuare care e de 2 ani. Iar daca vrei extensie costa vreo 3500€ in plus (la mazda e 550€).  Insa daca m-ar da pe spate la confort si insonorizare nu-i rea ideea.  Insa intrebarea e daca merita 7-8k€ in plus fata de mazda.  Pentru ca versiunea "cheala" e chiar "cheala".

Edited by mr_

Nu merita... dintre toate cazanele, as prefera o asiatica. Daca e si mai ieftina cu atatea (multe) mii de euro, clar e castigatoare.

Nemtestile nu prea mai sunt ce au fost, indiferent ca e bmw, audi, mercedes.

Mazda aia chiar arata bine pe hartie, e si ieftina si am vazut vre-o 2 review-uri, plus ca am colegi care au 2019 cat si modelul anterior. 

Cred ca in momentul de fata este cel mai bun compromis bani/calitate. Ce ma enerva la modelul anterior era motorul ala de 2 litri si 120 si nus de cai. Pe bune? Suntem in 2019 totusi, Gm avea motor de 2 litri de 133 cai si chiar de 150 in anii 90.

Mai ales ca fix acelasi motor poate sa aiba si 160 de cai. kkturile astea de marketing ma enerveaza la culme.

Motorul de 122cp pare lesinat pe hartie, prestatiile la acceleratie nu sunt deloc rele. Iar consumul e apropiat de un diesel de 2l modern, de aceea colegii de la munca de acare aminteam mai sus sunt f multumiti de ele. Plus ca n-au turbina, compresor si alte nebunii ceea ce le face cel putin teoretic mai fiabile.

Skyactiv X este un motor nou si posibil sa aiba probleme ale copilariei, asa cu bine zicea si Rafi. Totusi am mai multa incredere in japonezi cand vine vorba de control de calitate si testarea produselor inainte de lansare. In plus exista garantie, oferita special pentru probleme ale copilariei.

Edited by ches

Pe cel de 122 l-am testat eu. E foarte silentios, si daca mergi normal, merge normal. Daca tragi de el... merge tot normal 😄 Nu simti ca ar fi lesinat in viata de zi cu zi, ci doar cand tragi de el la limita. 

Extensia de garantie la 5 ani costa 550€, pe care oricum o inclusesem in pachet. 

Problema mea cu e e la locurile in spate la versiunea hatch. Nevasta vrea hatch.  Iar hatchul in spate e cam claustrofob. Spatiul e ralativ OK (pentru 2 pers nu foarte inalte) insa geamurile sunt mici si prost plasate.  La berlina e ceva mai bine insa cica e prea mare (pentru 20cm..). Acum si mie imi convine varianta mai scurta (ca sa am loc in garaj si pentru biciclete) plus ca berlina nu vine cu awd (nu mor dupa el, insa daca e disponibil...)

Chestia aia,cu minimum 100 CP,chiar si cand e incarcata,e doar o scapare in exprimare,sau,chiar crezi ca exista masini la care puterea motorului e variabila,depinzand de incarcatura?

On 7/30/2019 at 12:22 PM, mr_ said:

Pe cel de 122 l-am testat eu. E foarte silentios, si daca mergi normal, merge normal. Daca tragi de el... merge tot normal 😄 Nu simti ca ar fi lesinat in viata de zi cu zi, ci doar cand tragi de el la limita. 

Pai fiindca este fix acelasi motor ca ala de 160 limitat din soft si/sau din aer. Si unde apare limitarea?  Fix pe turele inalte, unde se bucura benzinarul 🙂 

Da, tot acolo consuma si cel mai mult, insa nu-mi plac limitarile, pot sa il fac eu si pe-ala de 160 de cai sa consume la fel din picior si prefer sa am plusul de putere la dispozitie.

Ps. Nu am nimic cu mazda, si bmw are la fel de ani de zile de exemplu. Ma enerveaza ideea in sine, de ce nu au facut un 1.8 de 122 si un 2l de 160? 

E retoric nu raspundeti 🙂 

Edited by Dj_Dark

... motiv pentru care si in ceea ce ma priveste singura optiune ramane Skyactiv X.

Dupa parerea mea motorul ala de 122CP ar fi trebuit sa fie cel 1.5 (120CP pe MX5)... versiunea entry level, cu taxe si asigurari reduse, etc. 

@nluncasu

Da, numarul de CP/t se modifica cu incarcatura 😄.  A fost o greseala de tastare (l in lot de t)