Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Aveti dreptate. Si acum am echipate 185/65. Am crezut ca la cele de iarna pot face rabat un pic la balon. Daca nu este indicat, caut alte cauciucuri. Asta e. Pacat ca aveau pret bun :grumpy:

Share this post


Link to post

Pt Nubira gasesti Matadoare la 150ron cu tot cu transport pe anvelopeweb.ro. Daca tii neaparat poti sa pui si 185/60 dar garda la sol a masinii tale se va micsora cu 9.2mm si vitezometrul iti va indicat o viteza mai mare decat cea reala. Problema va aparea daca vei ramane suspendat, moment cand vei suferi la ideea ca poate n-ai fi ramas cuechipat cu gumele cu talon 65, dimensiune nominala :D

Edited by Senna

Share this post


Link to post

:o

In eventualitatea unei scurte plecari la munte de sarbatori am aruncat si eu un ochi pe oferta de la metro. Pentru masina mea (Nubira 2) am vazut niste Debica Frigo Directional mai convenabile si anume:

- 185/60 R14 la 130 de RON

- 175/65 R14 la 136 de RON

Diferenta la bani este insesizabila. Asadar ramane problema dimensiunilor. Voi care spuneti ca sunt mai potrivite pt gabaritul masinii?

 

Normal e - 185/65 R14

dar nu-ti recomand acest tip!!!....sunt f.f.f. proaste!!!

mai pui un pic (sau iei numai pe fata) o marca serioasa care sa-ti confere siguranta.

sincer, nu am mers cu gume mai proaste - nu-mi permit inca acum, dar in primavara le si arunc!!!

 

am mers zilele astea cu un hyundai accent cu firestone winterhawk 185/65 R14 - impecabile!!!

fata de a mea, in care am impresia ca o iau in toate partile, firestone par LIPITE de drum !!!

 

am mai postat asta - nu mai aruncati banii pe oferte (TEPE) ieftine !!! - e vorba de siguranta noastra !!!

Pt. mine - tot raul spre bine - gumele astea ma obliga sa merg extrem de "preventiv" (BATRANESTE)... :o

 

p.s. de lipsa de aderenta am vorbit in cateva posturi anterioare - e "fantastica" !!!

Edited by AdiD

Share this post


Link to post

Sorry! :o fftopic:

Am o oferta de cumparare de cauciucuri de vara - Goodyear Eagle NCT 5. Dimensiune 185/65 R 14, noi, fabricatie martie 2004. Le scot la 90 lei/buc. Merita sa le iau, avand in vedere ca la cielo balonul e de 60 si mai ales ... ca e criza de bani(la primavara mi-ar cam trebui macar 2 de vara...).

Share this post


Link to post

Nu sunt cam vechi?

Totusi, au aproape 5 ani, le iei deja coapte, crapate, expirate, etc.

E alegerea ta, dar, s-ar putea sa nu le tii prea mult, s-ar putea sa iei altele, cat de curand.

Share this post


Link to post

Cam prea vechi, eu unul nu as lua ceva mai vechi de 3 ani, in ideea ca as trage de ele inca maxim 1-2 ani, puse pe spate

Share this post


Link to post

@thunder

 

Nu sunt cam vechi?

Totusi, au aproape 5 ani, le iei deja coapte, crapate, expirate, etc.

E alegerea ta, dar, s-ar putea sa nu le tii prea mult, s-ar putea sa iei altele, cat de curand.

 

Plus ca este indicat sa pastrezi dimensiunile din talon. :)

Share this post


Link to post

de asta iarna am ramas pe ginduri de la un fugit de fund cu niste Debica Frigo pe asfalt ud.

 

Azi am fost la curtea unde imi tineam rotile de iarna. Panta destul de mare, piatra cubica (desi in principiu uscata) -- cu cauciucurile de vara am ajuns fara probleme, cu astea de iarna cit pe-aci sa nu pot pleca. Uitasem sentimentul, 4-5 ture in gol.

 

Cum ar veni am 2 probleme:

- Pentru cine vrea senzatii tari am doua Debica Frigo de vinzare, dimensiune standard de Cielo (aia de prima data, 175/70/13). Pentru mine personal uzura e insesizabila, au grosime destula, probabil ca au peste 30000 km, folosite inclusiv vara de fostul proprietar.

- Pentru cine poate sa ma ajute, exista vreo parere despre cauciucurile Fulda Kristall Montero care se gasesc acum in Romania, la aceeasi dimensiune? Ar fi numai vreo 1,4 milioane bucata - cel mai bun raport performanta/pret dupa testele Adac disponibile. Dar testele sunt facute cu cauciucuri cumparate din Germania, pe astea de aici scrie made in Poland (fix ca si Debica Frigo alea :( )

 

Poate as fi fost dispus sa cheltui si pentru primele 4 laudate de ADAC. Dar Continental TS800 pur si simplu nu se gaseste la dimensiunea asta (asta ar fi fost prima optiune dupa cifre), Vredestein Snowtrac 3 aproape ca nici el, Dunlop cel mai des in varianta M3, mai rar 3D si aproape de loc Response, Good Year UG7+ si el e destul de rar. Si a ajuns sa-mi fie sila sa mai intreb de marcile astea. Fac niste fete de parca le-as fi furat vaca cu lapte de acasa. Daca-i mai intreb si de model de obicei dau in depresie vizibila cu ochiul liber. Iar care chiar au asa ceva se arunca spre 3 milioane fara remuscari.

 

Asa scriu eu mult de felul meu. Intebarea mai pe scurt era: a avut cineva experiente neplacute cu Fulda Kristall Montero/Made in Poland?

Share this post


Link to post

Eu am mers cu fulda modelele kristall 3 si 4 nu cu montero , cauciucuri foarte foarte bune , comparabile cu m3-ul de la dunlop toata ziua.

Eu iti sugerez sa iti iei o pereche de m3-uri , erau cam 167 ron bucata in metro pe 14'', ma gandesc ca pe 13 sunt mai ieftine sau poti merge si pe varianta m2 daca se mai gasesc.

 

De curand mi-am luat 4 bucati dunlop m3-uri second hand (205/65/15). Au cam 2 mm peste limita de uzura .Au o aderenta mult mai buna pe asfalt decat dunlop s 200e care le aveam de vara. Am sesizat ca pot merge cu 10 chiar 20 km/h mai mult in curbe decat cu alea de vara. Ciudat nu?

 

In ciuda faptului ca sunt sh si au doar 2 mm pana la limita de uzura am fost la sinaia , cota 1400 fara probleme , probabil si tcs-ul si-a facut partea fiindca am fost nevoit sa opresc in panta si sa plec dupa cateva minute , s-au descurcat admirabil. Per total mi-se par niste cauciucuri bune , am vazut masini cu dunlop wsp 3d care se cam chinuiau sa urce, deci nu mi-se par foarte reusite.

Edited by ROV

Share this post


Link to post

Dunlop WS 3D sint peste Dunlop WS M3. Am avut M3, le cunosc f. bine, le-am donat unui coleg de forum inlocuindu-le cu GY UG7+.

 

Dunlop WS 3D am vazut recent in magazinele Praktiker insa nu bag mina in foc pentru dimensiuni. Ba chiar am tras si eu cu ochiul pe aici, pe dincolo si am bagat de seama ca dimensiunea ta e cam greu de gasit :(

 

Ca posesor si utilizator de Fulda de vara, 2 seturi, ambele facute in Slovenia, ti le recomand fara retinere pe cele de iarna. Am un bun prieten cu un Cielo EXE incaltat cu Fulda de iarna, omul e foarte multumit de ele.

Share this post


Link to post

Uau, multumesc de sfaturi.

 

Da, dimensiunea e din ce in ce mai rara prin magazine. Si pare ca nici fabricile nu mai scot modelele mai noi la dimensiunile astea. De ex. de la Dunlop se gaseste destul de usor M3, 3D mai rar iar Response deloc.

Dar daca tot trebuie sa pastrez un rind de roti pe 13 pentru vizitele la RAR, ramin astea de iarna sacrificate.

 

De vara i-am pus niste GY Hydragrip pe 14, sunt foarte multumit de ele dupa vreo 5000 de km.

 

Asa ca de iarna pe fata Fulda o sa fie,

multumesc tuturor

Share this post


Link to post

Si eu iti recomand FULDA de iarna. Am avut 2 roti cu FULDA KRISTAL GRAVITO (vandute unui coleg de pe forum acum 2-3 saptamani).

Pneurile sunt excelente, nefiind la prima "incaltare", iarna trecuta am iesit foarte usor cu ele din nametii de pe 1-2-3 ianuarie 2008.

Banuiesc ca cele Montero sunt mai bune decat Gravito, deci ia cu incredere. la banii aia nu iei nici SAVA eskimos3.

 

P.S. Pune si tu un link cu site-ul unde ai gasit anvelopele asa ieftin.

Share this post


Link to post

Eu recomand pentru asfalt ud GY UG7+ si Vredestein winter extreme. Din experienta proprie au aderenta proprie.

Tot din experienta proprie Dunlop WS M3 sunt foarte slabe, pe zapada sunt ok (nimic sa iasa in evidenta).

Share this post


Link to post

GY UG7 sunt cele mai bune si am gasit si ieftin cu 210 ron bucata in drum spre Suceava la Cristesti in benzinarie, au aderenta stabilitate , frina super,eu caut 2 genti de tabla r14 ,pentru bubira 2, cine are si este din jud iasi sa spuna.

 

scuze am scris ,,bubira,, in loc de NUBIRA 2 CDX

 

GY UG7 sunt cele mai bune si am gasit si ieftin cu 210 ron bucata in drum spre Suceava la Cristesti in benzinarie, au aderenta stabilitate , frina super,eu caut 2 genti de tabla r14 ,pentru NUBIRA 2, cine are si este din jud iasi sa spuna.

Share this post


Link to post

Good Year UG7 sucks big time, eu nu mai cumpar asa ceva in veci. Ma suna fratemiu acum vreo luna, ce anvelope sa ia.. imi da o lista si ii spun SAVA, am vazut cum urca o fabia cu ele la muntele rosu si am ramas blocat, nu ma puteam tine dupa el desi avea doar pe fata, si ma uitam ce desen urat poate sa aiba.

Acum o saptamana si ceva le-am probat pe o zapada subtire si ceva sticla pe sub ea, concluzia: sunt incredibile!

Eu cu GY abia stateam pe drum numai manevre foarte fine si emotii cat incape, cu Sava mergeam ca pe uscat si trageam violent de volan, masina se aseaza de fiecare data cum vroiam.

Pe zapada mare sunt bune GY, dar dupa mine mai mult conteaza cum se comporta pe mazga si polei decat pe zapada mare.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Hehe, ai ajuns la vorba mea cu Sava.

Am facut si eu test contra la Dunlop. Am incercat sa urc pana in padure, rampa de cativa km, zapada batatorita, copii se dadeau cu sania pe acolo. A trebuit sa opresc pt ca veneau unii de sus si nu era loc. N-am mai plecat, m-am chinuit 10 min, nici impinsa, am redus presiunea in gume, nimic. Eram cu Dunlup-urile. M-am dus acasa si am luat Espero cu Sava si m-am dus tot acolo, am oprit. AM plecat fara probleme din loc fara impins fara nimic de cateva ori de cate am incercat.

Share this post


Link to post

Rămăsesem "dator" (postul #807) cu impresii despre cauciucurile de iarnă Gislaved Euro*Frost3, cu care e încălţată maşina mea.

Am făcut, din momentul montării, câteva mii de km cu ele, în diferite condiţii. Atât meteo cât şi de carosabil.

Astfel, ca nivel de zgomot, le apreciez ca fiind destul de silenţioase.

În ceea ce priveşte comportamentul lor pe carosabil uscat, nu pot decât să spun că au o aderenţă excelentă, nu mi s-a întâmplat niciodată să "fugă" maşina la vreo fârnare violentă sau să intre ABS-ul. În cazul carosabilului ud, aderenţa se păstrează în continuare foarte bună, maşina răspunde excelent la manevre bruşte, frânări de urgenţă.

Pe zăpadă (chiar mare) n-am avut nici un fel de problemă, se comportă exemplar, nu am rămas niciodată înzăpezit, si nu am avut emoţii la urcări, unele foarte abrupte. ESP-ul intră doar dacă eşti într-adevăr "brutal". La mersul normal, reacţionează ca pe uscat.

În ceea ce priveşte aderenţa pe gheaţă, situaţia se schimbă un pic, în sensul că nu de puţine ori s-a întâmplat ca la plecarea de pe loc să "pâlpâie" beculeţul de la ESP (probabil TCS-ul/ASR-ul, sau cum s-o numi la reno îşi făcea treaba), asta în special în rampe. Totuşi, nici aici n-am avut niciodată vreo problemă deosebită.

Per total sunt foarte mulţumit de ele, la fel de mulţumit cum am fost şi de "suratele" lor, gumele de vară.

Share this post


Link to post

@Tommy, Esperatul

 

Oameni buni, de ce nu precizati despre ce anume tip de Sava e vorba? Sa stim si noi. Eu am avut Sava de iarna, insa e nerelevant, masina de atunci era cu tractiune spate. Mergea insa beton pe zapada si mazga.

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Probabil Eskimo 2 sau 3-si eu tot cu d'astea voiam sa-mi incalt masina dar nu am mai gasit dimensiunea necesara.

Asa ca am optat pt "celebrele" Roadstone Winterguard,coreene.

Desi aveau un profil frumos si erau fabricate in 2008 eram destul de sceptic,insa negasind altceva de maxim 250 lei bucata,le-am luat.

Pe scurt:sunt mult mai silentioase in orice conditii de iarna si drum decat cele de vara,aderenta buna pe poleiul de seara-noapte din B.

Pe marile zapezi n-am avut inca ocazia de a le testa.

Share this post


Link to post
Oameni buni, de ce nu precizati despre ce anume tip de Sava e vorba?

Eskimo S3.

Share this post


Link to post

Idem, scuze ca nu am precizat.

Share this post


Link to post
GY UG7 sunt cele mai bune ...
Good Year UG7 sucks big time, eu nu mai cumpar asa ceva in veci. ...

 

Parerile vad ca sint impartite, ba chiar difera radical !!! Habar nu am daca e vreo diferenta intre UG7 si UG7+ insa eu, ca posesor al ultimelor, m-am hotarit sa nu mai cumpar in vecii vecilor altceva decit Goodyear. Atit de vara cit si de iarna. Am fost f. multumit de Eagle Ventura (care nu sint cele mai cele) dar in ultima saptamina am stresat la maxim UG7+ ... Pentru hardrughia mea sint INCREDIBILE ! Am mers pe drum uscat cu peste 170km/h fara nici cea mai mica emotie, masina se simte de parca ar fi incaltata cu anvelope de vara. Zgomotul este inexistent, nici o diferenta fata de anvelopele de vara. Pe polei iarasi au dovedit calitati excelente (le compar cu Dunlop WS M3 si GY UG6). Insa pe zapada tasata ... au fost si sint magistrale ! La frinare, dau cu capul in parbriz !! La plecarea de pe loc, chiar si putin mai in forta, au o aderenta fantastica. Urcarea pantelor inzapezite NU RIDICA NICI UN FEL DE PROBLEMA !!!

 

Eu unul sint absolut incintat, am avut oarece emotii cind le-am luat insa s-au dovedit a fi cu mult peste cele mai optimiste asteptari ! Poate se comporta mai bine pe masini grele, poate se comporta diferite la diverse dimesiuni ... In cazul meu, le consider de nota 10, fara nici o retinere !

 

PS: desi am niste Fulda noi si care isi fac treaba cu brio, mi s-a pus pata acum pe GY Excellence. Are cineva asa ceva la dimensiuni apropiate de 205/60/15 si masina de cca 1,5 to. ? Pareri ? De bine, de rau ?

Share this post


Link to post

Salex, si eu eram cumva multumit pina am vazut Sava Eskimo :) )

I-am dat saptamana trecuta 200 pe E85, pe zapada isi fac treaba.. dar pe mazga si polei sunt dezastru, e vorba de GY UG7 GW3.

Cu privire la eagle ventura am avut in state pe honda civic, si sunt foarte bune.

Share this post


Link to post
I-am dat saptamana trecuta 200 pe E85, pe zapada isi fac treaba.. dar pe mazga si polei sunt dezastru, e vorba de GY UG7 GW3.

Seamana, dar nu rasare ! UG7 GW3 este altceva decit UG7+. Nu difera radical la profil, insa nu vorbim de acelasi lucru. In momentul asta sint intr-o zona uitata de lume in Tirol si crede-ma, in ultimele zile, am mers mult de drumuri cu mizga, polei, zapada tasata sau zapada afinata :)

Share this post


Link to post

Cat de curand trebuie sa-mi iau un set de anevlope pentru jantele noi. Dimensiunea va fi 195/55 R15 dar nu as vrea panarame (mi-a ajuns cu debica frigo si distanta de franare imensa). Stie cineva ceva oferte existente acum, sau recomandari ceva... Vad ca preturile bat undeva la 350 ron pentru brand si 250 ron pentru chinezisme. Recomandari?

Pana acum posibilitatile ar fi Dunlop sport SP01, Dunlop sport 9000, Semperit Speedlife, Vredestein Sportrack 3, Toyo T1R...

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...