Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Am fost si eu pana la cabana Vidraru. Drumul foarte prost de la tunel. Atasez cateva poze.

post-775-1157301843_thumb.jpg

post-775-1157301856_thumb.jpg

post-775-1157301875_thumb.jpg

post-775-1157301907_thumb.jpg

post-775-1157301923_thumb.jpg

post-775-1157301946_thumb.jpg

post-775-1157301969_thumb.jpg

post-775-1157301989_thumb.jpg

post-775-1157302001_thumb.jpg

post-775-1157302022_thumb.jpg

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Am fost si noi sambata pe Transfagarasan: vremea a fost excelenta, peisajele de vis. Drumul foarte prost in Arges, asa ca am decis sa ne intoarcem pe Brasov si am coborat spre Cartisoara. Atasez cateva poze. Spre informare: Cetatea Poienari - intrare adulti 2RON, taxa foto 5RON, taxa filmare 10RON. La Cabana Balea Lac: o ciorba de burta 10RON, o mamaliga cu branza si smantana 4RON. Preturi pentru revelion: http://www.laculbalea.ro/Revelion-la-Balea-Lac.368.0.html

post-2657-1161154019_thumb.jpg

post-2657-1161154032_thumb.jpg

post-2657-1161154055_thumb.jpg

Share this post


Link to post

:lavolan: Salutari!

As vrea sa plec maine intr-o drumetie catre Lacul Vidraru si apoi la Calimanesti. Problema este ca nu am fost in viata mea prin aceste locuri, cu atat mai putin cu masina. Asa ca va rog, daca ati fost recent pe acolo, sa imi povestiti si mie pe scurt detalii "picante" :D , cum ar fi drumurile cu gropi, drumurile blocate/inchise etc, rute ocolitoare etc. Tot ceea ce ar prinde bine unui pioner in zona asta a tarii.

Maine dimineata plec din Bucuresti asa ca as fi taaaaaaaaaaaaaare recunoscator daca mi-ati povesti una alta in seara asta.

Multam muuult tuturor. Promit ca o sa pun poze...daca reusesc sa ajung acolo :) ) :mrgreen:

Share this post


Link to post

Transfagarasanul e inchis, cred ca se poate ajunge doar pana la km 102. Gasesti cazare la pensiuni (desi cu week-endul asta prelungit pot fi probleme).

Drumul e relativ bun, gropi in zona km 60-100 (de la baraj in sus). Atentie in tuneluri (daca li se poate spune asa), la gropi.

Ai drum Curtea de Arges - Rm. Valcea, frumos daca nu te grabesti.

 

Mai exista un topic cu Transfagarasanul la Calatorii.

Share this post


Link to post

merci mult de info! Am deschis un nou topic pentru a avea vesti proaspete despre starea drumului, etc... Eventual sa fie "piatra de temelie" pentru excursiile din 2007 pe care le vor face si altii pe viitor. Voi completa si eu dupa ce ma intorc duminica!

Numai bine!

Share this post


Link to post

Stie careva daca transalpina e deschis?

Daca tot e inchis transfagarasani-ul, ar merge si o transalpina luna asta daca e deschis.

 

P.S. 1. Sa ma risc cu lacetti pe acolo ca am inteles ca e tare prost drumul? :D

P.S. 2. N-am scut la motor inca. :)

Share this post


Link to post

Nu te risca nici dupa ce pui scut...s-a stricat de tot si reparatii nu cred ca va vedea acel drum...

Share this post


Link to post

Mai zi-ne o data pe unde se ajunge acolo. Cu offroaderul e ok?

Share this post


Link to post

Pai din cate am citit pe alt forum cum te duci de la Lacul Vidra catre Petrosani, undeva dupa Obarsia Lotrului se face un drum la stanga parca. :)

Share this post


Link to post

Merge cu "offroaderul". Cel mai bine mergi cu bicicleta :mrgreen:

Transalpinia: DN67C Sebes-Novaci. (novaci dinspre Ramnicu Valcea.) Pentru cei care pleaca din sud.

Share this post


Link to post

Astazi a fost stire pe realitatea ca au deschis Transfagarasaniul. :lavolan:

Share this post


Link to post

iata pana unde sa putut urca transfagarasanu pe 27 mai 2007..., mai erau 6 km pana la balea lac.Daca sa deschis duminica al meu e!!!!!!!! dsci0174hy4.th.jpg

Share this post


Link to post

Si pe 8 iunie, cam tot pe acolo se termina drumul...

 

post-1252-1181505333_thumb.jpg post-1252-1181505349_thumb.jpg post-1252-1181505370_thumb.jpg

post-1252-1181505390_thumb.jpg post-1252-1181505416_thumb.jpg

Edited by guru

Share this post


Link to post

Superb!!! Ce-as mai trage si eu o tura...

Chiar daca nu treci dincolo de tunel, tot iei o gura de aer curat si iti incarci bateriile. Guru, daca n-aveam beleaua cu fie-mea, ce ti-as fi facut ca nu mi-ai zis si mie ca vrei sa pleci...

Share this post


Link to post
Superb!!! Ce-as mai trage si eu o tura...

Chiar daca nu treci dincolo de tunel, tot iei o gura de aer curat si iti incarci bateriile. Guru, daca n-aveam beleaua cu fie-mea, ce ti-as fi facut ca nu mi-ai zis si mie ca vrei sa pleci...

 

Salut!

!

 

1. nu s-a deschis. Pe softpedia s-a anuntat neoficial ca abia aseara au ajuns oamenii sa taie placile de la tunelul de sud. Cititi cu atentie stirile Realitate, nu titlul... pana si ala era pana la 2000m Link: http://forum.softpedia.com/index.php?showt...p;#entry2966330

2. am un CIELO si sunt incepator: fac fata sau sa ma mai experimentez un pic? Nu sunt vitezoman...

Share this post


Link to post

:o fftopic: E cam obositor si solicitant traseul... dar cu ceva determinare si atentie, nu pune deosebite probleme! Parerea mea! :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ce noroc pe tine, eu am ajuns doar aproape de tunel :spumelagura:

Share this post


Link to post

Superb. Cred ca in maxim doua saptamani trag si eu o tura pana la Balea. Drumul cum se mai prezinta?

Share this post


Link to post

Ma bag si eu la aceasta calatorie alexino si poate ne intalnim si cu Night Elf .. ar fi fun!

Share this post


Link to post

Relativ prost in zona lacului Vidraru, dar fara probleme. Acum o saptamana era mult nisip pe carosabil, ramas de la deszapezirile din iarna. Anul trecut au inceput plombarea dinspre Vidraru, iar saptamana trecuta lucrau in sens invers, din amonte in aval. Pe versantul dinspre Ardeal, carosabil foarte bun(cel putin, anul trecut).

Share this post


Link to post

Alinutz, ne putem intalni si prin Craiova daca cumva nu ne sinconizam cu transul. Vin cam de 2 ori pe luna prin Craiova. :D

Share this post


Link to post

Night Elf daca treci vreodata intr-o joie, esti invitat la noi la intalnire. Cat despre acest traseu intentionez sa-l fac weekendul viitor, cand n-am examen, si te "auzisem" si pe tine ca vrei sa-l faci. Poate poate :)

Share this post


Link to post

Pai sincer nu stiu daca ajung ca vrea nevasta-mea sa dam o fuga la nisipurile de aur@albena. Suntem inca in tratative. Daca sunt liber duminica asta, s-ar putea sa dau o fuga de o zi pe trans, daca nu, nu stiu cand. :scarpin:

 

P.S. Sa-mi pun anvelope de iarna daca plec duminica asta? Am inteles ca inca e zapada pe un sens de mers. :redface:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Nu era decat un munte de zapada, care bloca accesul in tunel, si care din cate inteleg, a disparut intre timp :) In rest, drum de vara!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...