Jump to content
Sign in to follow this  
vbocan

Drumul spre litoral

Recommended Posts

Incepand de maine ora 12.00 se inchide complet tronsonul Drajna-Fetesti pt A2 (pt urgentarea lucrarilor...)

Share this post


Link to post

Naspa treaba! Dupa ce s-a batut Berceanu cu pumnul in piept avem 160km de autostrada, minunea nu a tinut decat 3 luni. Inseamna ca ne intoarcem la vechiul drum (aproximativ 40 km), care nu e stricat insa este mult trafic greu pe acolo.

Macar daca ar termina-o pana in sezonul viitor.

Share this post


Link to post

Dar au anuntat din vara, de cand i-au dat drumul, ca e provizoriu, si la sfarsitul sezonului o vor inchide...

Share this post


Link to post
Macar daca ar termina-o pana in sezonul viitor.
Daaaa... o termina, si se si strica! Si la vara, o sa o restrictioneze iar ca sa o repare!

Share this post


Link to post

Drumul spre litoral, mai lung de la anul

 

Podul de la Cernavodă va fi închis timp de un an, iar şoferii vor avea de ocolit câteva zeci de kilometri.

 

[...]

 

Directorul adjunct al Direcţiei Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliţei Române, comisarul-şef Cristian Călin, a explicat pentru EVZ că " pentru traficul uşor există varianta a bordării Autostrăzii Soarelui până la Cernavodă, în continuare pe drumul judeţean 223 C prin oraşul Cernavodă, cu intrare pe podul Sfânta Maria, şi se urmează apoi traseul obişnuit pe drumul naţional 22C pe la Saligny, Murfatlar - DN 3 - Constanţa".

 

În cazul traficului greu, şoferii au la dispoziţie trei variante ocolitoare. Astfel, pe DN 2 de la Bucureşti la Urziceni, apoi pe DN 2A Urziceni - Slobozia- pod Giurgeni - Vadu-Oii - Hârşova - Constanţa. A doua variantă este pe Autostrada Soarelui până la Drajna, DN 21 - Slobozia - DN 2A - Hârşova - Constanţa.

 

Iar cea de-a treia variantă este pe A2 până la nodul rutier de la km 143 la Feteşti şi, prin oraş, spre DN 3 B - Gura Ialomiţei la intersecţia cu DN 2A - Giurgeni - Vadu-Oii - Hârşova - Constanţa.

Share this post


Link to post

In prima situatie cred ca se lungeste drumul cu aproape 1 km. Uuuu!

Share this post


Link to post

Tot in spiritul devierii traficului si al drumurilor care dureaza mult, si trenurile vor face mai mult pe relatia Bucuresti-Constanta. Nu ca pana acum ar fi facut distanta in 2 ore, cum era normal.

Share this post


Link to post

Având în vedere închiderea circulaţiei rutiere, aferentă lucrărilor de reabilitare a podului peste canalul navigabil Cernavodă situat pe DN 22C, km 1+978, Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România recomandă participanţiilor la trafic, ca în drum spre şi dinspe litoral, să folosească rute alternative pentru a evita blocajele rutiere

 

Rutele ocolitoare spre litoral sunt următoarele:

 

A2 – Bucureşti – Cernavodă – DJ 223C – Cernavodă – Ştefan cel Mare (deviere prin oraşul Cernavodă pentru autovehiculele cu masă totală maximă admisă mai mare de 3,5 tone, autovehicule destinate transportului de persoane, autovehicule cu regim special de circulaţie) – DN 22C – Ştefan cel Mare – Murfatlar – DN3 – Murfatlar – Constanţa;

 

DN3 – Bucureşti – Lehliu – DN 3A – Lehliu Gară – Feteşti – DN 3B – feteşti – Gura Ialomiţei – DN 2A – Gura Ialomiţei – Giurgeni – Constanţa;

 

DN 2 – Bucureşti – Urziceni – DN 2A – Urziceni – Slobozia – Hârşova – Constanţa;

 

A2 – Bucureşti – Drajna – DN 21 – Slobozia – DN 2A – Slobozia – Hârşova – Constanţa.

 

Conducătorii auto sunt rugaţi să folosească şi aceste variante alternative, să respecte indicaţiile agenţiilor de poliţie şi să fie prudenţi la volan.

 

din Adevarul

Share this post


Link to post

Am folosit aceasta ruta la intoarcere:

 

DN 2 – Bucureşti – Urziceni – DN 2A – Urziceni – Slobozia – Hârşova – Constanţa;

 

In principiu drum bun, pe alocuri am mers si cu 180km\h. Nu inteleg totusi de ce a fost nevoie de taɔa aceea de pod, cand tocmai podul e dezastruos. Evident ca vor urma critici pentru viteza insa la intoarcere am oprit la un MOL, am alimentat cu evo 95, si masina a inceput efectiv sa "tuseasca" la relati. Facusem plinul, si nu mai era loc de alta benzina. Asa ca am "sprituit-o" unde am prins liber, nu scotea fum, nu murea, dar tremura graznic. Am oprit la un Petrom dupa ce am trecut podul si am completat cu top '99. Acum masina merge perfect.

 

Eu unul insa in mod cert nu voi mai merge pe litoralul nostru, poate doar in locatii mai putin populare precum Gura Portitei. Mai bine mai merg 100km in plus, mai dau ceva bani in plus si ma refugiez pe undeva pe la bulgari.

Share this post


Link to post

Pentru autovehicule nu e nevoie sa mergeti pe la Harsova. Eu am folosit ruta prin Cernavoda. Se iese de pe autostrada acolo unde se termina, se trece podul de la intrarea in cernavoda, la capatul podului se face dreapta si apoi tot inainte. Se trece prin fata atomocentralei, apoi se iese inapoi pe drumul vechi la Stefan cel Mare. Drumul este relativ OK, nu e perfect, dar nu sunt nici gropi semnificative, doar denivelari. Partea buna e ca traficul e mai usor pe acolo din cauza absentei tirurilor.

Share this post


Link to post

Nu inteleg totusi de ce a fost nevoie de taɔa aceea de pod, cand tocmai podul e dezastruos.

Eu unul ma intreb ce pana mea au reparat la podul ala ani de zile de a fost blocat pe cate-o banda de a ajuns in halul asta. A, si n-ai observat ca pe respectivul pod sunt si camere de roviniete, adica probabil e singurul pod de pe planeta pentru care platesti taxa de drum si in acelasi timp iti poti lua pe el amenda ca n-ai platit taxa de drum.

Share this post


Link to post

Am observat, chiar radeam cu prietena mea.Odata rovinieta, apoi taxa de pod... Podul e un dezastru, tocmai d-asta zic adio litoral romanesc, mai bine mai fac 100km in plus si mai dau inca 50-60 de lei in plus si merg la bulgari, nici ei nu au drumuri stralucite dar macar ma simt respectat pentru banii pe care ii cheltuiesc acolo.

Share this post


Link to post

Pentru autovehicule nu e nevoie sa mergeti pe la Harsova. Eu am folosit ruta prin Cernavoda. Se iese de pe autostrada acolo unde se termina, se trece podul de la intrarea in cernavoda, la capatul podului se face dreapta si apoi tot inainte. Se trece prin fata atomocentralei, apoi se iese inapoi pe drumul vechi la Stefan cel Mare. Drumul este relativ OK, nu e perfect, dar nu sunt nici gropi semnificative, doar denivelari. Partea buna e ca traficul e mai usor pe acolo din cauza absentei tirurilor.

Comfirm ca se circula foarte bine pe acolo si ca drumul nu e rau.

Week-end-ul asta am fost pe la mare si am folosit ruta asta.

 

Apropo de tiruri... Chiar ma miram de ce nu aud nimic pe statie dupa Cernavoda :)

Share this post


Link to post

Am fost weekendu' trecut spre Navodari; nu se mai poate face dreapta, imediat dupa ce se cobora de pe A2 si se trecea prin giratoriu. Ca atare, trebuie stanga la intersectia respectiva (spre Cernavoda, pe strada Constantei), apoi dreapta peste pod pe strada Garii si iar dreapta pe strada Medgidiei. Se iese pana la urma in E81 dupa podul ala hartanit rau, in curba de dupa calea ferata.

 

Iesirea de pe A2:

 

iesire_a2.jpg

 

Prin Cernavoda:

 

in cernavoda.jpg

 

Inapoi in E81:

 

inapoi pe e81.jpg

  • Like 2

Share this post


Link to post

...si mergi ca pe valurile Dunarii :( in asa hal e drumul de la pod pana inapoi in DN :( doar zona de langa centrala e reabilitata.

 

Atentie la semafoare in Cernavoda (da, au si asa ceva :D ). In majoritatea timpului sunt pe galben intermitent dar se mai plictisesc din cand in cand si mai schimba culoarea.

 

LE Ultima poza e gresita. Sageata verde trebuia sa arate inainte, nu la stanga pentru ca ar insemna sa va aruncati de pe podetul de pe DJ 223C ca sa puteti face stanga :D

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

LE Ultima poza e gresita. Sageata verde trebuia sa arate inainte, nu la stanga pentru ca ar insemna sa va aruncati de pe podetul de pe DJ 223C ca sa puteti face stanga :D

 

My bad, my bad, nu toata lumea are snorkel :mrgreen:

Share this post


Link to post

Pai tocmai, eu sunt ala fara snorkel :P

Share this post


Link to post

Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) anunta ca, in perioada 3-30 iunie, circulatia rutiera pe Autostrada A2 Bucuresti - Cernavoda se va desfasura restrictionat in zona kilometrului 21, pe calea I, aferenta sensului Bucuresti - Cernavoda, din cauza lucrarilor ce se vor executa la podul peste raul Pasarea, situat la km. 21+272.

 

Traficul rutier in zona restrictionata se va desfasura pe o singura banda de circulatie.

 

Conducatorii auto sunt rugati sa respecte restrictia de circulatie instituita si semnalizarea rutiera temporara, precizeaza CNADNR.

Share this post


Link to post

Idiotii ar trebui sa repare toata bucata pana in Fundulea, nu numai podurile, ca parca e dinamitat drumul.

 

Weekend-ul trecut am preferat sa o iau pe DN3A, sa scap de autostrada si de gropi si a fost parfum :mrgreen: 10 masini am intalnit pe drum iar asfaltul este bun spre foarte bun.

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Citat din Sebian:

"Atentie la semafoare in Cernavoda (da, au si asa ceva :D ). In majoritatea timpului sunt pe galben intermitent dar se mai plictisesc din cand in cand si mai schimba culoarea."

Daca a fost o gluma e buna, dar daca ai vrut sa faci misto nu-i frumos!

 

 

Semafoarele au si ele rostul lor si functioneaza pe 3 culori cand e trafic mai aglomerat merge si vine lumea de la servici (respectiv orele 7-8 si 15.30 - 16.30 aproximativ) precum si la pauza de masa (intervalul orar 11-13).

Si, apropo, semaforul din fata Unitatii 1a fost desfiintat si este introdus un sens giratoriu alungit (nu e cerc) asa ca circulati cu atentie.

In fata Unitatii 2 s-au refacut marcajele si sunt benzi de mers dedicate asa ca si acolo atentie.

Drum bun!

Edited by cristidavid

Share this post


Link to post

Era o gluma semi-serioasa, m-am trezit ca unul din semafoare trece din galben intermitent in rosu exact cand mai aveam cativa metri pana in intersectie asa ca daca era vreo masina de politie pe acolo mi-o luam de toata frumusetea.

 

 

 

 

Si nu, nu fac misto de fratii mei moldoveni :D http://media.hotnews.ro/media_server1/image-2011-06-10-8792060-0-moldova-nord-sud.jpg

 

 

Share this post


Link to post

Atentie ca la giratoriul de langa podul de peste Dunare de la intrare sta politia cu camera din Logan! Nu stiu ce urmareste.

Share this post


Link to post

Candid camera :D

Share this post


Link to post

Ca si initiatorul topicului sunt interesat de 2 lucruri:

1) de la Craiova la Bucuresti, pe unde e mai bine: Craiova-Bals-Slatina-Pitesti-Bucuresti sau Craiova-Alexandria -Bucuresti

2) trecerea prin Bucuresti, care va fi noaptea in jurul orei 3, pe unde e mai bine sa mergi , prin Bucuresti sau pe centura? Intreb, deoarece am auzit in ultimii ani de traficul aglomerat de pe centura.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...