Jump to content
Sign in to follow this  
Lao

Azi Pe Autostrada Pitesti - Bucuresti

Recommended Posts

Ia uitaţi-vă ce am păţit eu azi pe autostradă. S-au dus cauciucele mele de iarnă. :(

 

Nu vă puteţi închipui cum s-a simţit în maşină. Gâlca a apărut după 1100 de km în 3 zile. Păreri? :mad:

 

im0005246ev.th.jpgim0005252nh.th.jpg

Share this post


Link to post

Pai daca pneurile erau noi, ar trebui sa ai garantie si atunci te duci frumos cu ele de unde le-ai luat sa ti le schimbe.

Share this post


Link to post

eu zic ca presiunea a fost prea mare. ce marca sunt anvelopele ? autostrada nu are nici o vina.

Share this post


Link to post

n-am mai vazut o galma atat de mare :-O

 

parca e prea mare sa o fi lovit deci presupun ca ori ai depasit indicele de viteza al cauciucurilor desi ma indoi ori defect de fabricatie

 

fara sa il dai jos de pe janta, fuga inapoi la ala care ti l-a vandut cu scandal si puna altu` nou si sa si echilibreze roata! :)

Share this post


Link to post

Michelin SH au fost, garanţie 1 lună. Au costat 800 de mii amândouă, şi-au scos banii. Asta e!

 

Altele!

Share this post


Link to post

Spui michelin si... :-@

Share this post


Link to post

Pai si care e problema tehnica CNEL aici?

Se recomanda puternic cioarse second si .. 200kmh!

Eu zic sa spui sarumana la Al De Sus ca nu ai patit nimic.

Share this post


Link to post

Cauciucurile au fost defecte de cand le-ai luat. Vezi tona de plumb pusa in partea opusa a galmei pentru echilibrarea, e clar ca au fost defecte de cand le-ai cumparat.

Share this post


Link to post

Exact la asta ma uitam si eu, ele sunt f. proaste si pentru cauciucuri second, carne putina pentru un cauciuc de iarna, si acolo ai peste 100g plumb, exact opus de galma, dovada ca anvelopa era subtiata la momentul montarii, si nu-i exclus sa fi fost si deformata.

Share this post


Link to post

Frate!!! Ce ABCES!!!

Tommy, e invers. Pun pariu ca pe interiorul. Erau mai grele acolo unde este galma.

Share this post


Link to post

Da, cam asa ar trebui, e corect.

Acuma .. depinde si la ce vulcanire super moderna a fost.

Am patit si eu, ca am echilibrat de 2 ori in aceeasi zi.

Share this post


Link to post

Depinde si de janta, nu numai de guma... Eu cand am pus gumele (noi) de iarna am fost felicitat pentru jante ca au pus doar 5g de plumb pe fiecare.

 

P.S. nu e lauda, e constatare.

Share this post


Link to post

Trebuie sa fie varza janta ca sa necesite atata plumb, eu nu am avut la vreo masina atata plumb pe o roata vreodata de cand ma stiu...Deci e o problema si de cauciuc...Pe aceleasi jante, cu gumele de vara aveam mai putin plumb decat cu cele de iarna.

Share this post


Link to post

Io n-am vazut asa galca nici pe pneuri "danubiana slick" din care ieseau sarmele... b-(

Share this post


Link to post

Intrebare intrebatoare: Cum dracu nu ti-a sarit volanul din mana la galma aia? Ca eu cred ca mergeai ca pe roti patrate!

Share this post


Link to post

Cand vad galma aia ma gandesc la un peste balon...Cred ca se onduleaza masina din toate "oasele"..

Share this post


Link to post

Cauciucurile au fost proaste de la început, mi-am dat şi eu seama după plumbul de care a fost nevoie. Ideea e că imi crăpa buza pt. nişte cauciucuri de iarnă şi să dau câteva milioane pe 2 cauciucuri pe care le folosesc o lună/an nu-mi convenea. A fost un caz de urgenţă majoră că a trebuit să ies cu ele din oraş, întotdeauna am mers cu frică să nu păţesc ceva din cauza lor.

Am simţit că se intensifică vibraţiile în volan, pe autostradă şi am lăsat-o la 80-90km/h. După aproximativ 60 de km de la intrare s-a întâmplat incidentul, aproape instantaneu. Nu am avut viteză, aşa că nu am avut probleme, decât cu frigul, că a trebuit să schimb şi cauciucul de pe stânga faţă, să-l trec pe spate ca să nu fie diferite anvelopele pe faţă. ;)

Share this post


Link to post

Topicul asta e un HOW NOT TO! te-ai zgarcit si ti-ai pus in pericol siguranta. Mai bine mergeai cu cauiucurile de vara... mai mult de 2.5 maxim 3 nu te costau 2 cauciucuri de iarna cu tot cu montaj/echilibrat.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Pentru Cielo erau Marangoni de iarna pe la 1.5 milioane sau chiar mai jos. Macar erau noi si cu garantie 2 ani...

@Lao: ai copii? Daca da, da-te singur cu capul de chiuveta pentru ce era sa patesti, daca nu fugutza la biserica si zi sarumana ca ai scapat!

Share this post


Link to post

Sau mergeai la centrul de anvelope Lassa de pe bd Muncii si iti luai anvelope de iarna ieftine. Mare noroc ai avut ca ai gasit vulcanizare sa ti le monteze, deoarece cel putin vulcanizarile mai serioase (Sama, etc) NU MONTEAZA ANVELOPE VECHI!

Share this post


Link to post

Am spus-o şi o mai repet: am fost nevoit să ies cu maşina din oraş într-un timp scurt, nu am mai putut să le schimb.

Şi mai e o chestie: nu-mi place floarea cauciucurilor de iarnă care se comercializează la noi. Alea sunt mai mult ALL SEASON decât de iarnă. Eu vroiam floare ca lumea, de macadam, pe care am găsit-o numai la cauciucurile astea SH.

Share this post


Link to post

@senna

Cum sa nu monteze anvelope vechi =))

Eu numai la Sama ma duc si am montat la ei numai anvelope vechi ...nu de la ei..ale mele , dar mi-au montat ...si pe Plevnei si in Pipera .Problema cu Sama e alta sunt foarte profesionisti ...mie mi-au depistat imediat o janta de aliaj strimba care nu se putea echilibra decit cu mult plumb si mi-au zis ca trebuie roluita ...si a devenit Ok ...alte vulcanizari spuneau ca "nu stiu","nu pot "...dar Sama are pretul ei ...spre disperarea lui ALX :D

@Leo

Cred ca confunzi ...cum sa nu fie cauciucuri de iarna in RO ???? Eu am GoodYear Ultra Grip 6 luate din RO deci exista si este Winterreifen adica cauciuc de iarna ...a era sa uit si sunt Made in Germany .Pentru low budget gasesti Montana Avalanche care sunt foarte bune pentru niste Montana :D

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post
Am spus-o şi o mai repet: am fost nevoit să ies cu maşina din oraş într-un timp scurt, nu am mai putut să le schimb.

Şi mai e o chestie: nu-mi place floarea cauciucurilor de iarnă care se comercializează la noi. Alea sunt mai mult ALL SEASON decât de iarnă. Eu vroiam floare ca lumea, de macadam, pe care am găsit-o numai la cauciucurile astea SH.

 

Omule, nu te supara.. devii pericol public cu asemenea anvelope.

Eu o singura data am umblat cu anvelope second, cumparasem o rabla de dacie, si cum am luat-o,

vazand ca-s super naspa cauciucurile, mergeam spre un second sa iau 4 cauciucuri, mai aveam vreun km si am facut explozie.

Incet, cale intoarsa si din buzunarul asa gol cum era, am luat 2 Victoria, mai sigure ca orice hendos.

Si in Romania nu-s anvelope cu floare.. hai ca asta e chiar culmea.

Pe 13 gasesti sava sub 120 RON,

Pe 14 gasesti pe la 140-150 RON super bune de iarna.

Nu mai spune de astea ca multi si-au luat si nu au regretat.

 

Las-o cum a cazut, asta-i treaba in romania, pe multi nu ne dau banii afara din casa,

dar nu meritam sa dam ortul popii in drum, basca sa mai omoram vreun copil.

 

Sa-l ia naiba de motor, dar cu directia, frana si tot ce se leaga de aici nu-i de joaca.

 

Bun postul, il votez cu 5 puncte.

Share this post


Link to post

io am dat pe debica pe 15 1.5mil cu tot cu tva. pe 14 sigur sunt mai ieftine...

Share this post


Link to post

Eu pana si la berlina imi lua alea mai scumpe Firestone'uri.

 

Imi cer scuze, dar trebuie sa fii cel putin ignorant ca sa'ti iei doua SH atat de uzate numa' pentru ca ce se gaseste in comert "nu prea e de iarna" :(

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...