Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Rapoarte cutie viteze

Recommended Posts

Fratilor, da' invers cum facem? Adica de la a 4-a la a 3-a sa zic? Ca la mine, daca-i dau a treia la 50km/h, se frineaza subit si geme motoretele de zici c-acusi plezneste! Eu ii dau a 4-a dintr-a 5-a pe la 60, a 3-a dintr-a patra pe la 30-40 si a doua pe la 20! Viteza intai nu i-o dau din mers pentru ca-mi caraie ingrozitor (am zis si aici http://www.daewooclub.ro/forum/index.php?a...=1&t=2474&st=20 treaba asta)! Si tare curios sint!

Edited by voicu001

Share this post


Link to post
Guest Mecmar
Fratilor, da' invers cum facem? Adica de la a 4-a la a 3-a sa zic?

:-?

Ce vrei sa faci de fapt?

Share this post


Link to post

Adica, atunci cind frinez! Vin de la 70 si ma duc pina la 50-40! Ce viteza ii aplic?

Share this post


Link to post
Guest Mecmar

Foarte mult conteaza stilul de mers al fiecaruia si la aceasta viteza 40-50 eu folosesc treapta a 3-a de viteza. La 40 km/h unii folosesc chiar treapta a 4-a, insa consider motorul subturat si are de suferit in timp.

Share this post


Link to post

la problema enuntata mai sus eu introduc in treapta 3 daca este in intervalul de 45-40.(auto cielo ) de fapt acest lucru trebuie sa-l simti ce raport al cutiei de viteze cere motorul astfel incit sa functioneze in conditii de turatie normala si o putere adecvata.

Share this post


Link to post

Am vazut pozele-alea cu turometre si GPS-uri pe Matize! Mi-as pune unul, pentru ca, momentan fiind singura masina a familiei (mai mult nevasta-mea :banana: merge cu ea), mi-e greu sa cred ca voi ajunge vreodata sa schimb vitezele cam dupa cum "simt" motorul! Am bagat oricum la cap niste treburi! Thanks a lot! :thumbl:

Share this post


Link to post

Offtopic scurt

 

Bai, tu vrei sa-i pui GPS, sa vezi pe unde umbla femeia ? Sa n-ai surprize ?Prieteniile sunt mai valoroase.

 

Gata

Share this post


Link to post

Si ca tot m-a traznit treaba asta acuma, cum ramine cu celelate viteze, ha? M-ati lasat in aer!!! Exemplificare:

- a 5- a la 70;

- a 4-a la 50-60;

- a 3-a la 30-50;

- a 2-a sub 30, intotdeauna, ca mi se pare ca geme rau motorasul!!!

- cum am mai zis, viteza 1 nu merge in mers!

Scuze, poate pentru multi dintre voi sint puerile intrebarile, dar mie mi-ar fi foarte utile pe viitor, pina ajung si eu la intilniri! Daca insist prea mult pe o problema banala, ca sa nu plictisim eventuali, va rog sa-mi scrieti si e-mail! Multam!

Share this post


Link to post

I - max 20 kmh

II > III - pe la 40 kmh

III > IV - pe la 60 kmh

IV > V - pe la 90 kmh

Share this post


Link to post

Toline, tata, mersi frumos, da' n-am atitia bani! NFS, multam da' teoria sine praxis... Mai, baieti, abia astept sa va cunosc! :) >-

Share this post


Link to post

Nenea NFS, da' invers, o fi la fel?

Adica V>IV etc. :-?

Share this post


Link to post

Pai stai sa ma gandesc... :-?

 

V > IV - cind scade sub 80

IV > III - cind scade sub 50

III > II - cind scade pe la 30

II > I - cind mai are putin si se opreste. De fapt destul de rar (cind tre sa urc borduri, sau sa trec prin gropi mari)

 

M-am gandit! :uff:

Share this post


Link to post

'traiti bine! Cu raspunsu-ti, mi-ai confirmat practica! Multam fain si Gadblesiu!

Share this post


Link to post

La Cielo se pot îmbunătăţi performanţele montând o altă cutie de viteze? De care şi cam ce alte componente ar trebui schimbate?

Share this post


Link to post

I-am cumparat nevesti-mi un Matiz nou. Fiind incepatoare cam merge cu el subturat. I-am spus la ce viteze sa schimbe vitezele dar degeaba accelereaza ea pana la 40km/h ca pana schimba a 3-a viteza ajunge la 30km/h. Nu ma pricep la mecanica si deci va intreb: la ce probleme ma pot astepta in timp din cauza subturarii?

Share this post


Link to post

Consum marit;

Uzura prematura a motorului din cauza ungerii insuficiente.

Share this post


Link to post
Dupa o asidua pe internet...

 

Maximum Gear Speeds and RPM.

 

1st Gear.-----38 KMH / 6700RPM.

2nd Gear.-----66 KMH / 6700RPM. => 50 KMH = 5000 RPM

3rd Gear.-----122 KMH / 6700RPM. => 50 KMH = 2750 RPM

4th Gear.-----137 KMH / 6250RPM. => 50 KMH = 2280 RPM

5th Gear.-----135 KMH / 5020RPM.

 

Ce e dupa sagetutze, am calculat eu, Sper sa nu ma fi inselat.

Am totusi o nelamurire ... unde e viteza aia maxima , 144kmh ?!?!

 

Valorile astea mai sunt valabile si pentru Matiz euro 3, avand in vedere ca acesta are cativa caiuti in minus ?

Share this post


Link to post

Matizul are 3500+ rpm la 90km/h intr-a 5a ?! DAMN! Mi se pare super mult ... dacia are ~ 2000rpm in aceleasi conditii

Share this post


Link to post

De ce ti se pare asa ciudat? Nu au aceiasi cilindree... ;)

Edited by AAdorjan

Share this post


Link to post

Matizul are 90 km/h intr-a V-a pe la 3200 rpm. La 3500 rpm are 100 km/h.

Share this post


Link to post

Pai de aia la Dacie trenbuie sa accelerezi cu doua saptamani inainte daca ai de gand sa depasesti... sau sa retrogradezi :)

Share this post


Link to post

NFS: 2nd Gear.-----66 KMH / 6700RPM. => 50 KMH = 5000 RPM

 

Da la ce turatie intra-n limitare?

Share this post


Link to post

Limitarea intra teoretic la 6600 (din ce s-a discutat pe aici). Practic, oscileaza intre 6500 si 6700 (vazut de mine pe scanner, la revizie).

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...