Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Referitor la specificatiile tipului de ulei de motor: Sa luam de exemplu 5W40. Primul numar inainte de W reprezinta temperatura minima la care motorul poate functiona cu acest tip de ulei (5). Al doilea numar , cel dupa W, (40), reprezinta in mod codificat temperatura maxima la care poate functiona motorul cu tipul de ulei in cauza. Asadar, un ulei de motor 5W40 reprezinta un ulei pentru toate anotimpurile. E adevarat ca e mai scump decat uleiurile de sezon! Pe matizul meu am pus Valvoline ful syn 5 W 40.

5 reprezinta o anumita temperatura, nu 5 grade celsius, cred ca e vorba de minus 30 grade Celsius.

40 inseamna chiar 40 grade Celsius.

Edited by alinux77

Share this post


Link to post

Mama, cat`a teoria ca sa justifici alegerea gresita a unui ulei ce nu se afla nici macar in lista celor recomandate. Felicitari, operatia reusita, pacientul mort.

Share this post


Link to post

Mama, cat`a teoria ca sa justifici alegerea gresita a unui ulei ce nu se afla nici macar in lista celor recomandate. Felicitari, operatia reusita, pacientul mort.

 

Pacientul e cat se poate de viu si are 105 000 km la bord. Cu mine ca proprietar a facut 60 000 km.

Edited by alinux77

Share this post


Link to post

Si Dacia parintilor mei are vreo 200.000km...asa si?

Share this post


Link to post

Si Dacia parintilor mei are vreo 200.000km...asa si?

 

Ii urez multa sanatate daciei parintilor tai! Sa dea Dumnezeu sa mai inregistreze inca pe atatia la bord!

Nu vad care e legatura cu "operatie reusita, pacientul mort".

Share this post


Link to post

Referitor la specificatiile tipului de ulei de motor: Sa luam de exemplu 5W40. Primul numar inainte de W reprezinta temperatura minima la care motorul poate functiona cu acest tip de ulei (5). Al doilea numar , cel dupa W, (40), reprezinta in mod codificat temperatura maxima la care poate functiona motorul cu tipul de ulei in cauza.

Ambele cifre reprezinta clase de vascozitate pe scala SAE. Vascozitatea este definita la +40'C si la +100'C.

Share this post


Link to post

Am schimbat (singur) uleiul la Matiz si am pus 2,7 litri, folosind pt masurare reperele de pe bidonul de ulei. Cand masor cu joja, nivelul uleiului este aprox. 5 mm PESTE nivelul maxim. Nu stiu exact care e explicatia, poate ca era mai mult ulei in bidon la inceput...

Ce sa fac acum, sa scot ulei din motor asa incat sa il aduc intre limitele de pe joja?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Cand pui uleiul nou in motor trebuie sa tii cont si de faptul ca, inevitabil, ramane in motor o anumita cantitate de ulei uzat. De aceea, torni o cantitate de ulei nou cam cu 1l mai putin decat cea prescrisa de constructor si verifici dupa cateva minute nivelul cu joja. Bineinteles, masina trebuie sa se afle pe o suprfata plana cat mai aproape de orizontala. Eu, personal, verific nivelul uleiului (dupa schimb) cand motorul e rece (sa zicem a doua zi dim.) si fac completarea cu ulei pana la niv. corect.

Pt. extragerea surplusului de ulei din baie, introdu prin tubul jojei un furtun de perfuzii si cu o seringa de 25 - 50 ml rezolvi problema.

Edited by cris06

Share this post


Link to post

Dupa cum spuneam intr-un post precedent, revin cu impresii dupa schimbarea uleiului Mobil Super S 10w40 (bagat de service in garantie) cu Valvoline Synpower 5w30 (simplu, nu XL-III).

Am parcurs 2000km si pana pe la 1000km parcursi exclusiv in oras nu am vazut nici o schimbare anormala: consum ulei imperceptibil pe joja (adica 0), culoare putin schimbata, sunet motor mai galagios decat cu 10w40. De curand a trebuit sa fac ruta Caransebes - Timisoara, Caransebes-Resita de cateva ori ( ceilalti 1000km ramasi) si fiind drumul bun pe anumite portiuni, am mers cu 120-130km/h.Astfel nivelul de ulei a scazut cu aprox. 5mm pe joja. O sa urmaresc in continuare consumul de ulei, deoarece nu pot sa trag o concluzie.

Share this post


Link to post

Cati Km are masina ta ?

Edited by EM!L
Înlăturarea citării inutile a postului anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply

Share this post


Link to post

Nu ar trebui sa consume ulei. Ce ulei ai folosit pana acum? Verifica mai des nivelul de ulei

Share this post


Link to post

N-ai citit mai sus? Mobil SuperS 10w40. Numai bun. Nasol, motor cu km extrem de putini care papa ulei ca unul de peste 120.000km.

Share this post


Link to post

"Nasol, motor cu km extrem de putini care papa ulei ca unul de peste 120.000km."

 

Daca-i uzat, de ce nu papa ulei la mers normal...Am spus ca am forjat motorul, masina incarcata cu 4 persoane si doar asa a papat din ulei.O sa intreb si mecanicul (care a facut scoala la Daewoo), desi cred ca o sa spuna ca e o prostie.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce ulei sa pun la un Matiz din 2007 cu 35000km?

Pana acum a fost folosit 5W40, si mai am o nelamurire in legatura cu uleiul, de care sa fie sintetic sau semisintetic?

Share this post


Link to post

Ia si citeste topicul asta inca de la prima pagina si ai sa afli ce tip de ulei sa pui.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Hai ca esti tare, daca am 2 posturi nu inseamna ca sunt picat din luna pe forumul asta. Am tot citit si n am reusit sa mi fac o parere clara despre ce ulei sa folosesc, parerile sunt impartite.

Share this post


Link to post

Dacă după 60 pg. citite nu ai reuşit să îţi formezi o părere clară despre uleiul pe care ar trebui să-l foloseşti în motorul tău, la km. ăştia, ce te face să crezi că următoarele 2-3..10 reply-uri la întrebare ta, vor "face lumină"?

Edited by EM!L
  • Like 2

Share this post


Link to post
... Am tot citit si n am reusit sa mi fac o parere clara despre ce ulei sa folosesc, parerile sunt impartite.

Sa citesti forumuri pentru a cunoaste ce ulei de motor sa introduci in masina ta este mai mult decat inutil, este periculos. Citeste manualul de utilizare livrat de catre producator. In cazul motorului tau ai doua variante: 5w30 si 10w30.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Am aprofundat mai mult si m am lamurit. Multumesc pt indicatiile pretioase.

Multumesc Tolin, chiar aveam nevoie de parerea ta, ceilalti care mi au raspuns n au inteles ca daca citesti tot topicul esti bagat in ceata rau de tot.

Edited by bantos

Share this post


Link to post

DA, dar si uleiul 5W30 este de mai multe feluri. ( Nu spun acum de marca fabricantului ). Asta se poate vedea daca gasesti si citesti fisa tehnica a produsului, care in unele cazuri lipseste ( celebrele Daewoo Motor Oil ). Sau se mai pot lua in considerare "Aprobarile" de care se bucura din partea fabricantilor de masini, si care sunt scrise mic pe etichete. Daca acestea coincid cu cartea masinii, se cheama ca e OK. Exemple : Ford VSS M2C 912-A si 913-B si 917-A, GM-LL-A025 si B025, BMW LL-01 si LL-04, VW 502.00, 505.00, 505.01, 504.00, 507.00, MB229.51, MB229.3, Peugeot-Citroen, si inca multe...

  • Like 2

Share this post


Link to post

5w40 dupa prima mie de Km, motorul merge impecabil. am optat pentru vascozitate mai mare datorita stilului meu de mers.

 

daca as merge cu matizul un schimb iarna-primavara i-as baga si eu probabil 5w30 dar cum media mea cu matizul este putin peste 10.000 Km pe an..consider ca 5w40 e o optiune mai buna all season :)

Share this post


Link to post

Salutare dupa ce am citi aproape jumatate nu am ajuns la nici o concluzie la ce imi trebuie mie.

Am 1 matiz din 2003 am ajuns la 70.000 Km pana acum iam bagat numai ulei Daewoo.Ce tip de ulei se recomanda la acest nr. de Km .Marca e putin importata deoarece cred ca tot Daewoo o sa pun.Uleiul il schimb in fiecare an fara sa fac cei 10.000 Km. Am observat can nivelu uleiului a ajuns la minim prima oara de cand am masina.

Multumesc anticipat pentru rapsunsurile scurte si la obiect

Share this post


Link to post

Ai incercat Syn Power 5w30 de la Valvoline ?

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...