Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Uleiuri recomandate - MATIZ

Cele mai utilizate uleiuri la MATIZ !  

1180 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Costinel, nu e bun nici ce ai, nici ce vrei sa pui. Citeste ca s-a tot spus in nenumarate randuri ce iti trebuie.

Share this post


Link to post

Tommy, spune-mi te rog, de ce nu este bun uleiul pe care il am acum?

Ca din ce am citit pe aici, e chiar des folosit.

Chiar sunt in dubiu. :dizzy:

Share this post


Link to post

Pentru ca la motorul de matiz producatorul recomanda ca fiind cele mai bune 5w-40, 5w-30 pina in 100 de mii si 10w dupa 100 de mii abia.

Share this post


Link to post

Deci recomandam Castrol Softec plus 5W30, asta ca sa nu mai cauti si daca vrei sa ai un motor care nu consuma ulei si merge bine. Daca vrei sa iti mearga ceva mai prost, atunci baga ce vrei. Noi nu suntem masochisti, scuze.

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri. Mai am vreo 2 saptamani la dispozitie si dupa schimbul de ulei voi reveni.

Share this post


Link to post

Chiar discutasem azi cu baietii de la Club Daewoo Tirgu Mures despre subiectul asta. Ideea unui sondaj e super doar ca e cam general. In functie de nr de km facuti, uleiurile care fac bine poti diferi destul de mult. Incearca cineva sa faca si un sondaj in functie de uzura motorului? Nu sunt mecanic si nu stiu exact dupa cati km se recomanda alt ulei.

Edited by sorin_frumuseanu

Share this post


Link to post
Incearca cineva sa faca si un sondaj in functie de uzura motorului?

Nu-i nevoie de un sondaj, situatia este simpla. La Matiz, pe motarele noi si pana la segmentare este necesar un ulei de clasa 5W30. Dupa, se creste vascozitatea la 5W40, 10W40, ulei High Milleage. O singura intrebare ramane: ce fac cei care incep un motor nou cu 10W40 sau 5W40 ? Eu zic ca-i problema lor, nu i-a obligat cineva.

Share this post


Link to post
...O singura intrebare ramane: ce fac cei care incep un motor nou cu 10W40 sau 5W40 ?

 

Salut,

 

Si ce te faci toline cand cumperi masina noua din fabrica cu ulei 10w30??

Crezi ca iti spune cineva ce ai in ea?

 

Numai bine.

Edited by Gizmo

Share this post


Link to post

Ai drpetate Gizmo. Cine stie cu ce ulei vine din fabrica matizul ?

Share this post


Link to post
Si ce te faci toline cand cumperi masina noua din fabrica cu ulei 10w30??

Acela se arunca la 1000 km, nu ?

Share this post


Link to post

Corect. Si in service iti pun tot 10w30. Asta daca nu stii ce ai spus tu mai sus.

Exemplu: Eu la revizia de 1000 am pus 10w30 si abia auzeam motorul in mers.

Dupa aceea l-am schimbat cu 5w30 si surpriza: motorul a devenit foarte zgomotos. Am schimbat inapoi si iarasi surpriza: a tacut din "gura".

Si nu sunt singurul in situatia asta.

Am intrebat si am primit raspuns: masina vine din fabrica cu 10w30.

 

Numai bine.

Edited by Gizmo

Share this post


Link to post

Maestrul Tolin ridica o intrebare foarte buna. Asa am inceput si eu cu 5-40 Mobil si asa am tinut-o pana acum la 50 000. Nu am de ce sa ma plang dar am vazut mai nou la augsburg ulei pe care scrie GM 5-30 . Nu au alta specificatie decat aceasta 5-30. Uleiul este facut in Germania si ma bate gandul sa pun si eu dar daca am folosit numai 5-40 este indicat sa schimb cu 5-30?Am intrebat un baiat de acolo care e treaba cu acest ulei si el mi-a spus ca datorita vanzarilor mari de Chevrolet si implicit a cererii pentru aceasta specificatie au adus acest ulei GM 5-30 fapt care confirma daca mai era nevoie recomandarea producatorului craiovean si nu numai, pentru 5-30.

Revin si cu permisiunea voastra repet intrebarea: pot pune GM 5-30 daca am folosit pana la 50 000 5-40?

Share this post


Link to post

Ai mare dreptate, Gizmo, si eu la revizia de 6 luni am cumparat ulei 10W30 si cand am intrebat mecanicul, mi-a raspuns: "e foarte bun", nu mi-a zis nimic de genul "incercati si 5W30"; tocmai de aceea sunt nehotarat.

Share this post


Link to post

@blumurgg:

 

Producatorul craiovean recomanda exact ce ai tu in manualul de utilizare adica 5w30, 10w30, 15w40 cu un mic amendament: Zone reci SAE 5w30

Zone calde SAE 10w30/15w40.

 

Si mai face o specificare: Vascozitatea uleiului trebuie aleasa in functie de temperatura mediului ambiant.

Din cate stiu eu SAE 5w40 nu este recomandat la Matiz.

 

Eu am un unchi care face taxi cu Matiz (are 250 000 km la bord). Singurul ulei pe care l-a folosit pana acum a fost Daewoo 10w30 si tin sa spun ca nu a umblat deloc la motor pana acum iar masina lui merge brici.

 

Numai bine

Edited by Gizmo

Share this post


Link to post
Corect. Si in service iti pun tot 10w30. Asta daca nu stii ce ai spus tu mai sus.

Exemplu: Eu la revizia de 1000 am pus 10w30 si abia auzeam motorul in mers.

Dupa aceea l-am schimbat cu 5w30 si surpriza: motorul a devenit foarte zgomotos. Am schimbat inapoi si iarasi surpriza: a tacut din "gura".

Si nu sunt singurul in situatia asta.

Am intrebat si am primit raspuns: masina vine din fabrica cu 10w30.

 

Numai bine.

Zgomotul motorului nu e un criteriu despre cat de bun e uleiul. In aceasta privinta, poti sa pui ulei de cutie de viteze in motor si vei zice ca ai motor de cadillac. :tongue: ma rog, vreo 1000 de km, dupa aceea va tacea.

Da, orice masina vine din fabrica cu un ulei putin diferit, deoarece motorul e in rodaj.

Dar nu inteleg de ce preferati alte tipuri de ulei decat cele recomandate, atata timp cat sunt in aceeasi bani? Mai auzi pareri de genul:"mi-a zis mecanicul ca e bun". Cum a vazut ala? L-a pus pe limba, l-a mirosit? Un mecanic nu poate face un studiu despre cat de bun sau de rau este un ulei, deoarece un astfel de studiu implica zeci sau sute de mii de km. Poate sa-ti spuna de masini carora le-a crapat motorul, atat.

Si nu va mai luati dupa reclame neaparat. Daca vine vreo firma de uleiuri, face vreo reclama la teveu cu vreo masina tinuta cu uleiul cutare care a tinut 3-400 de mii de km, nu inseamna ca uleiul ala e bun pentru motorul vostru. Asa si la uleiul Aral se poate face vreun spot dintr-asta, o fi bun pentru alte masini, mie imi consuma ulei matizul, ceea ce nu e normal.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu uleiul 0w30 si 5w30 este cam cel mai scumput. Experienta propire. Ulei pentru mine valvoline 5w30 37 ron litrul. Ulei pentru tata 5w40 27 ron litrul. Ambele luate de la acelasi magazin si anume importatorul valvoline. Cred ca in service-uri aduc alt tip de ulei decat 5w30 pentru ca este mai ieftin si isi pun adaosuri nesimtite. La un lei scump castigul lor nu ar mai putea fi la un nivel atat de ridicat fara sa bata la ochi.

 

P.s. E doar o presupunere.

Share this post


Link to post

Uleiul 5W este un ulei 0W care, fie ca nu trece toate testele pentru 0W, fie ca e cererea prea mare pentru 5W si atunci difera doar ambalajul. Uleiul 10W este un ulei semi-sintetic sau semi-mineral, cum vreti sa-l priviti, adica un ulei sintetic amestecat cu un ulei mineral. Dupa mine, cea mai proasta alegere, cafea cu naut, motiv pentru care este si foarte ieftin pentru ca are si o limita mai mica de km. Producatorul il foloseste ca ulei de prima umplere in cazul in care el este schimbat la 1.000 km.

 

Uleiul marcat "High Milleage" este un ulei cu vascozitate mai mare, special preparat pentru motoare aflate la varsta a doua.

 

Discutiile legate de pretul uleiului bagat in motor mi se par distractive in raport cu echivalentul in km parcursi a pretului telefonului mobil. Sa fie doar o chestiune de vizibilitate, de imagine ? Propun producatorilor de ulei sa ataseze la bidoane 1-2 autocolante frumos colorate (aur, argint, platina, cristale, diamante) pentru a nu mai exista aceasta discriminare intre motoare si telefoanele mobil.

Share this post


Link to post

Maestre, interesante argumente! Acum chiar m-ai convins sa iau 5W30.

Share this post


Link to post

Asa stiam si eu, 10W - ulei semisintetic; 5W - ulei sintetic. Dar baietii de la uleiuri.ro se lauda ca vand 5W si 10W, ambele in versiune sintetica sau semisintetica... :-?

Share this post


Link to post

Exista si 5W30 mineral. Face Castrol special pentru US. In Europa este interzis sa se exporte !

Share this post


Link to post

Atentie! Exista si ulei sintetic 10W, chiar si 15W.

Edited by adostar

Share this post


Link to post

Am scris la daewoo craiova si am primit urmatorul raspuns :

 

"Stimate domnule Andrei,

 

Din fabricatie, Matizul are ulei de motor tip: DAEWOO MOTOR OIL-10W30, care este recomantat pe toata perioada de garantie.

Nu se schimba uleiul la prima revizie ( 1000 - 1500km).

Schimbul de ulei motor se face din 10.000 in 10.000km sau din 6 in 6 luni, indiferent care dintre ele se consuma prima."

 

Cu stima,

Constantinescu Octavian

Sef Serviciu Relatii cu Clientii

Daewoo Automobile Romania S.A.

Tel.0251/403610, 0725513610

Fax.0251/581677.

Share this post


Link to post

Astia de la Craiova au luat-o razna toti. =))

Share this post


Link to post

Am schimbat uleiul. Am mers cu Mobil 5w-40 si am trecut (dupa o spalare de motor) la GM 5w-30. Vi-l recomand din tot sufletul. este intr-adevar mai scump dar este de la Germainia.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...