Jump to content
Sign in to follow this  
noname_fu

Hints - Vopsitorie

Recommended Posts

Salut .Intrebare pentru cunoscatori.Se poate remedia bara mea fara a o da jos (chituire ,vopsea)??.Vopseaua este metalizata parca 06u.

post-8104-1212076783_thumb.jpg

post-8104-1212076796_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Va salut.Pentru''autom'':ce fel de vopsea este aceasta''primer'',se gaseste la noi si unde?Am probleme cu bara fata se exfoliaza si as vrea sa o rezolv personal, am un spray la culoarea masinii dar nu stiam cu ce sa umplu locurile de exfoliere sa ajunga la acelas nivel cu vopseaua originala.Multumesc.

Share this post


Link to post

Primerul nu e vopsea, e primer :D Un fel de grund. La problema ta, se curata zona cat mai mult pozibil, se smirgheluieste, se degreseaza, se aplica primer (gasesti si la spray), apoi se chituieste si se slefuieste la nivel, apoi se vopseste si se lacuieste. Daca vopseaua este metalizata se va cunoaste insa.

Puchi, acolo ai chit la greu, de-aia a si crapat. Se poate face si pe masina, insa se va cunoaste.

Share this post


Link to post

cam aceasta ar fi problema mea... dupa reparatie o sa mai postez ! multumesc Mircea

post-2267-1212142580_thumb.jpg

Edited by hohaele

Share this post


Link to post

Cum mama naibii chit la greu ca doar au pus bara noua Mirceo!.Te pomeni ca mi-au carpit bara(desi na`s prea crede ) Astazi m-am interesat la Radacini motors ma costa tarasenia vreo 500-600 ron .Vopsit toata bara spate altfel se va cunoaste ca este carpita .Pun poza cu beleaua inainte de a schimba bara .

post-8104-1212144952.jpg

Share this post


Link to post

Esti sigur ca n-au pus una recuperata, sa iasa mai ieftin? Altfel de ce se vede chit acolo?

Share this post


Link to post

Aa nu .Ala e scrach (sol polisat) .Am incercat sa mai iau din zgarieturi :) .

Credeam ca te referi la exfolierea aia lunguiata.Dar mai stii ce au montat astia (vorba ta :shock:

Share this post


Link to post

Sint din Bucuresti. Unde vopsesc un Espero ieftin, calitativ si repede :) ?

Share this post


Link to post

am avut si eu masina lovita, nu rau (din fericire) si a trebuit apoi sa o vopsesc (capota fatza, aripile, bara fatza, masca radiator). pt ca la momentul respectivnu prea am avut cine stie ce bani, am fost la un service asa si asa, care la inceput nu mi-a inspirat prea multa incredere desi mi-au zis ca au un vopsitor bun si cuptor dar spre surprinderea mea chiar am ramas fara cuvinte cand am vazut apoi masina gata vopsita, chiar nu e diferentza fata de restul masinii. in plus, i-am vopsit plafonul cu negru lucios si apoi cu 2 straturi de lac si in afara de vreo 1,5 cm unde s-a scurs un pic langa ornamentul dreapta de pe plafon chiar e ok.

post-16912-1215539778.jpg

post-16912-1215540415.jpg

post-16912-1215540443.jpg

Edited by inchains0

Share this post


Link to post

O mica intrebare am si eu: dupa vopsirea cupolei in negru nu se incalzeste habitaclul mai tare, acum vara? :scarpin:

Share this post


Link to post

Mithbusters, pe Discovery, au realizat experimentul cu o masina alba si una neagra, lasate o zi intreaga in soare. Rezultat? masina neagra ( neagra..peste tot, nu numai cupola) avea in interior in jur de doar 1 (unul) grad mai mult decat cea alba. Mith? Busted ! Deci vopseste cupola linistit, nu o sa-ti fie mai cald decat cu ea nevopsita negru.

Share this post


Link to post

Oricum dupa 35-40 grade C nu se mai simte diferenta indiferent de culoare...

Share this post


Link to post
....pt ca la momentul respectivnu prea am avut cine stie ce bani, am fost la un service asa si asa, care la inceput nu mi-a inspirat prea multa incredere desi mi-au zis ca au un vopsitor bun si cuptor ...

 

 

Ai putea sa imi zici si mie service-ul ? Stiu ca a trecut aproape 1 an de atunci, dar poate iti aduci aminte :P Mersi

Share this post


Link to post

Ce parere aveti de vopsitoria de la GTT? A mai fost cineva in ultima vreme pe la ei? Lacetti-ul si-a luat-o usor in aripa fata dreapta si in continuare a fost atinsa si bara. Cum stau aproape de ei, ma gandeam sa o vopsesc acolo, mai ales ca se ocupa de chevy. Stiti pe cineva pe acolo?

Share this post


Link to post

Am rezolvat-o cu masina: a iesit usor la polish, au ramas doar 2 ciupituri mici pe care o sa dau 2 puncte de vopsea neagra. Nu are rost sa vopsesc toata aripa si bara pt atata lucru.

Share this post


Link to post

salut baieti! am si eu o intrebare poate ma puteti ajuta:as vrea sa imi inegresc si eu un pic stopurile de pe spate la cielo meu(portienea de avari si mersul inapoi)si nu stiu cum pot sa fac poate ma sfatuitisi pe mine.

va multumesc salut baietii si astept pareri

Share this post


Link to post

Cumperi spray, niste banda de hirtie si treci la treaba. Nu da de la inceput cu mult spray, preferabil mai multe straturi, astfel poti sa iti alegi gradul de "afumare"

 

PS: Sa nu le faci exagerat de inchise, nu sintem nici in Belfast nici in Kabul ...

Share this post


Link to post
as vrea sa imi inegresc si eu un pic stopurile de pe spate la cielo meu(portienea de avari si mersul inapoi)

Da' cu cei din spatele tău ce ai? Porţiunea aia "de avari" e aceeaşi cu cea de semnalizare. După ce o înnegreşti, scoţi mâna pe geam să semnalizezi, nu?

Share this post


Link to post
as vrea sa imi inegresc si eu un pic stopurile de pe spate la cielo meu(portienea de avari si mersul inapoi)

Da' cu cei din spatele tău ce ai? Porţiunea aia "de avari" e aceeaşi cu cea de semnalizare. După ce o înnegreşti, scoţi mâna pe geam să semnalizezi, nu?

Share this post


Link to post
...as vrea sa imi inegresc si eu un pic stopurile de pe spate la cielo meu(portienea de avari si mersul inapoi)...

 

Legea nu zice nimic in cazul "inegriri" stopurilor si "avari"-lor ? In cazul in care esti lovit din spate,vei fi vinovat de producerea accidentului.

Share this post


Link to post

Am nevoie de un sfat... Luni am programare la vopsitorie... si nu stiu ce sa fac. Sa demontez barile de pe masina sau sa le las pe masina ? Cum o fi mai bine... ? Poate nu se intelege... masina o vopsesc toata.

Share this post


Link to post

Si pe mecanici , vopsitori, de ce ii mai platesti ? :D

Share this post


Link to post

Ce intreaba el si ce raspunzi tu!

Tbird, demonteaza spoilerele, chederele, ornamentele si tot ce mai e demontabil pe masina.

Share this post


Link to post

Demonteaza tot ce poti, asa cum bine te-a sfatuit Mircea. Si eu urmeaza sa fac o vopsire totala si asta a fost una din conditiile pentru vopsitor. Practic, fiecare componenta va fi vopsita separat. Lasind la o parte chestiile ce tin de estetica (de ex chedere vopsite) vopseaua si lacul nu ar patrunde ca lumea prin spatiile mici (cum sint intre spoilere si aripi).

Share this post


Link to post
Ce intreaba el si ce raspunzi tu!

Ca sa vopsesc masina tre sa o duc cheala la vopsitorie? Adik in cazu meu sa merg 15 km fara bare(in care am semnalizari) , chedere usi(sa vajaie vantu) etc? Sau intru in curtea atelierului , scot trusa de scule , ma apuc de demontat, si o predau vopsitorului in pielea goala? :D Nu va inteleg...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...