Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Formula 1 - 2006

Recommended Posts

Reno first two places... :banana: :banana: :banana:

Share this post


Link to post

Asa cum a observat si batranul Vicki o cursa nu la fel de spectaculoasa ca cea de saptamana trecuta mai ales datorita celor doua abandonuri (kimi si nico). De salutat fair playul celor doua echipe (renault si ferrari) precum si victoria lui Fisico - chiar o merita.

Avand in vedere ca renault a facut o dubla, sunt pe primul loc la constructori si pe primul loc la piloti si tot ei sunt cei care echipeaza cu motoare masinile dacia, posesorii de logan au de ce sa fie mandrii. =))

 

P.s. ... tocmai cand laudam mai tare motoarele cosworth ...

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

:o fftopic: cand or fi aceleasi motoare pe logan sa vezi belea =))

On topic: Cursa a fost frumoasa, sincer ma asteptam ca Ferrari sa il de-a la o parte pe Massa...le sta in caracter.

Share this post


Link to post
Reno first two places... :banana: :banana: :banana:

de parca ar avea o legatura cu reno :tongue:

Share this post


Link to post

M-am uitat si pe RTL in reluare la 15:00 si am vazut ca pe Kimi nu l-a atins nimeni i s-a rupt suspensia spate in acelasi loc ca si la Bahrain X( .

Share this post


Link to post

Pai n-ai vazut ca inainte de accident facea intr-una stanga-dreapta extrem de agitat?

Eu n-am nici un dubiu ca i-a cedat ceva la masina.

Share this post


Link to post

Eu m-am uitat dupa cursa la analiza de pe RTL, iar la faza asta mi s-a parut ca l-a atins cineva din spate, la start. Oricum, nestiind limba lui Ghiote nu pot spune ca si comentatorii au ajuns la aceeasi parere. Sa i se rupa din start era mai greu, poate a uitat un Tilica de-al lor sa-i mai stranga surupurile.

Share this post


Link to post

La urmatoarea cursa de F1 opresc sonorul la TV si ascult Louis Armstrong, daca mai aud comentariile tapite ale lui nenea Alexandrescu sparg televizorul :-W .

 

PS: Astral, va rog, vreau si eu RTL :osanale: .

Share this post


Link to post

In final a fost memorabil, dupa ce a trecut si Button, cica: si-acum sa vedem cine ocupa locul 3: Montoya sau Schumacher :) )

Celalalt l-a corectat.. si apoi a continuat .. sa vedem cine ocupa locul 4.. Schumacher sau Massa..

Celalalt iar l-a corectat .. locul 5..

No comment..

 

Oare numai in Romania se poate sfida intr-un asemenea hal evidenta?

Share this post


Link to post

Cum mai, voi vreti sa-l schimbe pe guru al formulei 1??? Cel ce sta la masa cu "Airvaine" si se pupa cu "fisico" si bea sampanie cu "spaniolul alonzo"??? Mai ce tupeu aveti!

Share this post


Link to post
La urmatoarea cursa de F1 opresc sonorul la TV si ascult Louis Armstrong, daca mai aud comentariile tapite ale lui nenea Alexandrescu sparg televizorul :-W .

 

PS: Astral, va rog, vreau si eu RTL :osanale: .

TVu sa nu il spargi plsssss daca e sa il arunci pe geam ca il prind eu :D .Vezi ca Astralu ar trebui pentru inca 2,7 USD sa iti mai dea inca 10 programe printre ele si RTL(cel putin asa e in Buc).

Share this post


Link to post

Am gasut un programel "tvsetup.exe", 1.6Mega,

il pun si aici daca il vrea cineva,

prinde ceva posturi tv pe net, dar nu are in lista RTL-ul.

Stiti cine transmite formula pe net?

 

ps: sa-i caut si-un crack :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

OFF topic Alezz, asa e numai in Bucuresti! Vino la mine sa vezi ce kkt da astralul in 250k lunar!

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

felicitari la alonso pentru depasirea de la start...a crosetat un kimi...montoya...weber...rosberg...oare cand scapa kimi de ghinion????

Share this post


Link to post

A avut culoar mestere. "Un kimi".. de ce? "E mai multi?"

 

Kimi Raikkonen, McLaren (DNF):

I am very disappointed because I had a great car set-up and very good race strategy. I think it was fairly obvious that Christian Klien made a pretty fundamental mistake and ran into the back of me at turn five, breaking my rear suspension in the process. A positive side, the team has had good race reliability in the first two races and I am already looking forward to Melbourne in two weeks.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Excelenta cursa...rezultatul nu. Recunosc nu ma omor dupa Renault.

 

Ce m-a enervat rau de tot, si observ ca nu sunt singurul iritat, comentariile...Acolo se depasea, se intercalau superb, pe interior, pe exterior...si aia parca erau la un joc de sah. Ce comenteaza ei si mai ales DE CE??

 

Honda se comporta bine, felicitari Button.

Senzatia mea a fost ca totusi Kimi a fost putin lovit acolo, Klien a avut grija.

 

Anul acesta o sa fie spectacol, super si calificarile, excelenta si cursa - cel mai bun sa castige.

Share this post


Link to post

"un kimi"...doi ...montoya...era ca numar de persoane depasite...

nici eu numa omor dupa renault dar dubla lor este istorica...prima dupa 24 de ani, daca am citit bine...

Share this post


Link to post

De cate ori s-a intamplat totusi sa-i mearga masina lui Raikkonen, nu prea i-a stat Alonso in fata.

Asa ca asta cu crosetatul.. nu a tinut nici cu Fisichela data asta.

Share this post


Link to post

abia astept, cu toate ca nu stiu cand o sa se intample, sa mearga si mclarenul mai cumsecade...sa numai aiba atatea probleme...inceputul e buna avand in vedere ca dintre toate echipele doar mercedes nu a schimbat motorul...

 

 

"Either in Bahrain or last weekend at Sepang, Renault, Ferrari, Toyota, Cosworth (Williams), BMW and Honda failed to make it to the Malaysian chequer without losing an engine.

 

But amazingly, following McLaren's dire winter of unreliability, the V8s in the silver cars emerged from Sepang intact. "

Share this post


Link to post
De cate ori s-a intamplat totusi sa-i mearga masina lui Raikkonen, nu prea i-a stat Alonso in fata.

Asa ca asta cu crosetatul.. nu a tinut nici cu Fisichela data asta.

 

Eu inteleg ca fiecare isi sustine favoritul si ii cauta circumstante atenuante, insa trebuie sa recunosti ca Alonso a fost demential la start. I-a rupt in doua aproape pe toti din fata, iar culoarul si l-a cam facut singur - nu uita ca intai a iesit prin dreapta, linia se inchidea, a intrat apoi prin centru si a iesit apoi prin stanga reusind sa depaseasca nu mai putin de patru masini - si ce masini.

Dupa cum stii nici eu nu ma omor dupa Alonso, insa nu am ce comenta de data asta, iar reno-ul a rupt tot la start de fiecare data. Kimi cred ca a fost putin cam "plin" la start, altfel nu-mi explic cum a venit klien din spate si l-a lovit.

Abia astept o confruntare directa Alonso - Kimi, pentru ca mi se pare singurul in stare sa-i de-a ceata spaniolului.

Schumy sucks - desi a reusit cateva depasiri si nu l-a depasit nimeni in confruntare directa, nu mai are zvacul de alta data - pacat - cred ca e ultimul lui sezon.

Share this post


Link to post

A semnat deja pentru 2008. Pentru Ferrari :) MS. la el ma refeream.

 

Pai culoareul ala era, el a avut acces la el.

Pe Kimi l-o pălit Klien, nu-i caut circumstante.. ca nu a comis-o el.

Share this post


Link to post

iti dai seama ca klien nu recunoaste nimic

 

But Klien, 23, insists that he had a legitimate right to go for position at turn-four. ''I was alongside him, with half of my car over the kerbs,'' he explained.

 

''I couldn't move further to the right.

I haven't seen a TV replay yet, but from my angle it was a normal racing accident. These things can happen.''

Share this post


Link to post

si cand ma gandesc ca in bahrein sfatul lui kimi pentru pilotii incepatori (acuma nu ii chiar cazul lui klien) era sa il lase sa treaca atunci cand il vad in oglinda... :lavolan:

Share this post


Link to post

Deja unii au probleme la motoare;

Ferrari team principal Jean Todt has revealed that piston problems were the cause of the engine changes that compromised the team’s performance in Sunday’s Malaysian Grand Prix.

 

A total of three changes prior to the race - one for Michael Schumacher and two for Felipe Massa - meant that both Ferrari drivers were handicapped by grid penalties, with Schumacher starting 14th and Massa 21st.

 

"The problem has been around the piston area,” confirmed Todt. “We have a specific failure that comes from the component so it's around that. However, sometimes the final problem is a result of different combinations.”

 

Ferrari’s decision to swap V8s was, however, vindicated by strong race performances from both drivers, with Massa climbing all the way from the back row to finish fifth, one place in front of his team mate.

 

“The new engines were of a different specification,” added Todt. “At the moment we are still analysing the problems, before making a final judgement. We need to have very accurate analysis."

 

Ferrari were not the only team to suffer engine problems in Malaysia, the second hot race in succession under the new V8 regulations. Red Bull’s David Coulthard, Honda’s Rubens Barrichello and Toyota’s Ralf Schumacher all needed changes before the race, while Williams’ Nico Rosberg and BMW Sauber’s Nick Heidfeld both retired with engine failures.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...