Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Formula 1 - 2006

Recommended Posts

Toline.. deci admiram o masinarie umana?

fain .. fain..

Eu totusi cred ca tin de spiritul dominator, invingator, nu de cel uman .. :)

Chiar daca si demnitatea si fair-play-ul si opusul lor .. tot omenesti sunt.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

F1 este o foarte buna oglinda a vietii. Victoriile se uita, doar marile greseli fac istorie.

Share this post


Link to post

Tare corect.. pacat ca unii folosesc istoria in interesul lor,

si-n loc sa salveze viitorul, isi urmaresc prezentul. Lor.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Cine poate echilibra balanta asta in ceea ce il priveste pe dl MS jos cu palaria cum zicea un coleg bilingv :D

 

Totdeauna se vor face polemici despre marii campioni. Adulati de unii, blamati de altii, invidiati de toti, marii campioni se cunosc nu se inventeaza (vorba unui cantec).

Sa ramai atata timp in varf, sa te bati tot timpul pentru titlu cu alti adversari - pe pista sau in afara ei - sa-ti risti viata in fiecare week end, iar unii sa arunce cu noroi in munca ta si in echipa care te sustine, nu stiu cine ar mai avea puterea sa zambeasca in fata tuturor camerelor de luat vederi sau a blitzurilor foto.

Poate ca o data a fost nevoit sa mearga la limita, poate ca a trebuit sa fie mai incisiv sau sa forteze regulamentul, dar a facut asta intr-o cursa, intr-o curba sau pe o linie dreapta - campionatul nu sta numai in atat, tine 19 curse si totdeauna exista un sezon urmator in care poti sa te revansezi. Dar nu - el a stat in top 5 sezoane consecutive. Poate va aminititi cursa de la Spa de acum cativa ani - pe o ploaie torentiala, Schumy avea un tur avans si gonea ca un nebun cand l-a lovit din spate pe Coulthard. Nu avea cu cine concura.

A ucis spectacolul, i-a facut pe manageri sa-si smulga parul din cap gandindu-se ce sa mai inventeze pentru a-i opri suprematia. Ne uitam la curse doar pentru a vedea cum ii mai umileste saptamana asta! Au reusit sa-l opreasca un an, dar cred si sper ca Shumy nu si-a spus ultimul cuvant.

Sunt unii care il acuza ca a trisat, ca a castigat lovindu-i pe altii - dar oare nu la fel a procedat si Senna cu Prost - nu cred ca asta e o dovada de lasitate, mai degraba e o dovada a curajului, a sangelui rece care le curge prin vine, a faptului ca sunt barbati care isi asuma orice risc.

Da Michael Schumacher e un mare campion, e un mare sportiv si un mare om - participa la evenimente de binefacere, doneaza bani, organizeaza evenimente caritabile - nu e un caracter nobil? Pana la urma e si el om.

V-ati gandit vreodata cum v-ati purta daca ati fi in locul lui? Cum ar fi un roman in pielea lui? Eu unul chiar nu as vrea sa aflu.

Imi plac si alti piloti, imi place sportul, imi place competitia, imi place fair playul dar nu pot spune despre MSC ce a castigat datorita masinii, datorita faptului ca l-a scos pe Hill in decor sau pe Villneuve. Cine sunt acesti oameni, au un titlu de campion - ok - dar in rest? Am sperat, sincer, cativa ani ca Villneuve va reveni si-si va lua revansa - de dragul spectacolului, dar nu a fost asa. Am sperat ca Montoya ii va da gaze, ca nu o sa-l mai vada pe Kimi decat la linia de sosire, dar nu a fost asa. A aparut un Alonso care a prins pestisorul auriu - pe mine nu m-a convins baiatul - nu inca. La olimpiada de iarna de acum 4 ani, un australian a fost campion olimpic la short track dupa ce, atat in semifinala cat si in finala, ceilalti concurenti au cazut in fata lui. Asta nu il face un campion. Un titlu trebuie confirmat, nu poate fi singular.

Deoamdata suntem abia dupa primele calificari insa presimt un sezon fierbinte, iar dupa sesiunea de astazi lupii tineri vor avea de furca cu vulpoil cel batran.

Sa ne bucuram asadar de spectacol! Fie ca cel mai bun sa castige!

Share this post


Link to post
- sa-ti risti viata in fiecare week end

Si in cursul saptamanii ce crezi ca fac ? Cursele de casa sau testarile sunt mult mai periculoase si se merge mult mai tare acolo. Multi piloti de teste sunt mai dotati in arta pilotajului, dar nu sunt facuti sa concureze. Competitia, in toate aspectele ei, este diferita. De multe ori ea se joaca in culise sau este rezultatul unei munci din spate. Un invingator trebuie sa dea totdeauna impresia ca totul se datoreaza numai lui. Din acest motiv ei sunt alesi si pe alte criterii pentru ca trebuie sa creeze o marca, un brand. Vezi cazul canadianului care avea deja o firma, trebuia doar s-o lustruiasca.

 

Apropo de Spa pe ploaie, ca altfel nu e Spa, fata lui X i-a umilit la sub 20 de ani pe multi piloti de marca in doua curse consecutive, concurand "pe langa", de sanchi. Oare la o varsta mai mare va mai putea asa o performanta ?

Share this post


Link to post
Si in cursul saptamanii ce crezi ca fac ? Cursele de casa sau testarile sunt mult mai periculoase si se merge mult mai tare acolo.

Asa e dar eu am zis in week end pentru ca atunci ii vedem noi. Dupa cum probabil iti amintesti Senna a murit si datorita faptului ca, in urma cu o zi, mai murise un pilot in calificari sau antrenamente (din pacate imi scapa numele).

Cat priveste echipa - sunt mii de oameni care lucreaza in spatele pilotilor. Poate ai vazut pe Discovery - Academia ferrari, unde fiecare student - viitor inginer - traieste, invata si munceste numai cu speranta ca poate, intr-o buna zi, va lucra in standuri pentru un mare pilot.

Asa cum ai zis - toti vor la ferrari, toti vor unde se face performanta, nimeni nu vrea la red bull, la toro rosso sau bmw. Nu vreau sa denigrez vreo echipa - Doamne fereste - toti muncesc si se dedica acestui sport, doar ca, poate, unii au alte interese.

Ferrari = performanta in cel mai mic detaliu.

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

Nici prin minte nu mi-a trecut vreo clipa ca-i vorba de denigrare. Nici alte comparatii nu pot fi facute. Ferarri a devenit un mod de viata, din acest motiv nu se poate compara cu o alta echipa ce face treaba asta din ratiuni de reclama. Cine face reclama la Ferarri ? A fost tot timpul un nonsens. La fel sunt si echipele mici, doar ca ele n-au forta si traditia. Poate doar Jordan a reusit sa fie un nume, desi n-a mai castigat o cursa din 1999.

Share this post


Link to post

Cred ca-s cam deplasat, dar nu o interpretati ca pe-o nebunie sau aroganta personala,

concluzia vine si din discutii cu mai multi colegi de breasla.

 

Cel putin pentru fiecare "tinar"(sau .. tinar) programator, visul e sa ajunga la Microsoft.

Probabil la fel visul fiecarui "tinar"(sau .. tinar) pilot (karturi, formula reno, etc) e sa ajunga la Ferrari.

 

Stiti ce-i ciudat? Ca de la un moment dat incolo incepi sa nu mai visezi asta.

Nu ma-ntrebati de ce, e oarecum firesc.

Share this post


Link to post

Acuma.. trecand peste mituri,

mai e mai putin de o ora pina la inceperea cursei,

regalul public demarand deja zilele trecute spectaculos!

post-1549-1142160346_thumb.jpg

Si-n-tocmai ca ziaristii aia mari putem face ultime speculatii :)

Ma risc si eu, incredibil cat de apropiati sunt primii timpi..

 

ps: Scuze pentru postarea consecutiva, dar cred ca nu sunt singurul care fierbe ;)

Share this post


Link to post

In cel mai prost caz kimi pe podium!

Cu un gram de noroc castiga!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Arta si la coulthard!

Fantastic si rosberg!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Diferenta s-a facut la boxe, nu cred ca-l mai poate face pe Alonso cineva.

Share this post


Link to post

Parca ieri vorbeam de chilotii latini. Massa vine sa confirme, daca n-a reusit depasirea la franare, a reusit-o prin derapare. E adevarat, nu i-a folosit la ceva.

Sper ca s-au tras invataminte din faza aceea. La ruperea aderentei in urma unei franari se petrece un "paradox", viteza de inaintare creste rapid. Daca, din nefericire, sunteti intr-o situatie asemanatoare si simtiti ca aderenta s-a pierdut, nu mai franati, veti lovi obstacolul din fata fara control si cu o viteza mai mare decat daca rulati liber !!! Pagubele pot fi mult mai mari. Daca rulati liber, viteza va fi mai mica si veti avea controlul sa evitati sau sa alegeti zona de impact. Stiu, e greu in acel moment sa-ti aduci aminte de acest lucru, mai ales ca natura te impinge la alta reactie.

Share this post


Link to post

Situatia e asemanatoare cu franarea pe un drum cu gheata, cand masina in loc sa incetineasca aluneca necontrolat.

Share this post


Link to post

Pe gheata e recomandat sa iei mainile de pe volan si sa lasi masina complet libera, dar, in ambele situatii, sa nu calcati pedala de ambreiaj.

Lucrurile acestea-s verificate, din pacate.

Share this post


Link to post

Poate il loveste Sch pe Alonso si castiga Kimi sa vezi ce rad...

Share this post


Link to post

Nu a fost gramul ala de noroc de care vorbeam mai sus :)

 

MAGNIFIC KIMI!!!!!!!!!!!

 

Victorieeeee!!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

S-a castigat la boxe ?

Share this post


Link to post

Eu zic ca nu, Alonso si mai ales Kimi sunt mai rapizi ca el la ora asta.

A avut prima pozitie la start.. a avut-o.

Si ajutorul lui Massa la start.

 

O cursa absolut incredibila!

Brava si lui Rosberg!

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
S-a castigat la boxe ?

Eu asa zic. Oricum a fost o cursa spectaculoasa, mai mult nu se poate.

Felicitari pentru Kimi, o cursa cum numai el putea face.

Share this post


Link to post

Frumoasa cursa.. se anunta un sezon foarte echilibrat... Ferrari si Renault au cam aceeasi valoare!

Pacat de Massa ca s-a grabit. Se vedea ca al inceputul cursei era mai rapid decat Alonso...

Ma uit la imaginile de la sfarsitul cursei.. Alonso pare mort de oboseala in timp ce Schumacher parca a fost la o plimbare de duminica dupamasa... no comment!!!

P.S. Alezule. ai de dat o Cola :) )

Share this post


Link to post

Exact ce spuneam, pe Massa l-a mancat hemoroidul latin si a atacat prea devreme in loc sa exercite o presiune continua din spate. Aici se vede stofa de chilot. Rosberg jr. are alt ADN si demonstraza ca marile depasiri se fac la sfarsit, daca mai este cazul.

Share this post


Link to post

Cam asta a fost primul episod al marelui circ. Peste o saptamana - Malaysia, iar din 26.03 incep alti nebuni frumosi ai motoarelor - Moto Gp- Herez (Spania).

Pana una alta fuga pe Eurosport (tot e vremea de rahat afara) unde se transmite Paris - Nice la ciclism. Amatori?

Share this post


Link to post

Offtopic:

Amator e putin zis. Din '95 nu scap cursele cicliste, macar pentru comentariul celor 2 x Radu.

Share this post


Link to post

Nu, aia e altceva.

Nici J Montoya nu a plusat.

Nu-mi dau seama de valoare masinilor exact, dar Button l-a depasit de 2 ori pe columbian.

In schimb 13 ture in spatele lui Kimi, a stat fara sansa.

Nepermisa diferenta..

post-1549-1142170306_thumb.jpg

Sa fie pilotul .. doar 30%? Greu de spus..

PS: ca de obicei, tvr-ul a uitat de itw-uri.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...