Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Cand mai trec prin B, o sa dau si eu o tura cu 160. Sau 180. De ce nu, 200.

Banuiesc ca pe splai sigur se poate.

Share this post


Link to post
... conduc diesel, asta ma face mai periculos decat un Satori care merge cu 300km/h prin Bucuresti .

 

Aha, iote unde era afumatoru' :D

Share this post


Link to post
Banuiesc ca pe splai sigur se poate.

Şi nu numai :D

Cât despre "judecăţi" şi judecători e... o melodie. Unele chestii sunt de actualitate :)

Share this post


Link to post

După ce aseară, pe la 18:30 mi-a luat aproape o oră să parcurg 5km până la ieşirea din oraş spre Bucureşti, azi dimineaţa când m-am întors (pe la 04:30) fiind "pustiu" oraşul mi-am zis că nu strică să "dau o tură"...

În 2 minute am trecut pe lângă 2 accidente urâte, şi asta fără nici un fel de aport al celorlalţi şoferi.

Primul, un Touareg negru, geamuri negre, faruri stinse, trece în mare viteză prin intersecţia de aici fără a schiţa nici cel mai mic gest de a acorda prioritate, sau de a încetini măcar întrucât venea de pe un drum ce nu oferă prea mare vizibilitate asupra intersecţiei -şi fără prioritate totodată- (de pe Brestei mergând spre St. cel Mare, pentru cei ce cunosc locurile).

Al 2-lea, în următoarea intersecţie, nişte puştani, cu un cazan de Oltcit (fără număr, cel puţin pe faţă), la fel, traversează intersecţia mergând pe drumul fără prioritate şi cu toate că nu avea viteză şi şoferul mă vede îşi continuă "la pas" deplasarea, silindu-mă să opresc, moment în care, extrem de amuzat opreşte şi el. Când am trecut prin faţa lui, atât el cât şi pasagerul m-au "salutat" ridicând sticlele de bere :o ...

"It ain't safe no more"...

Share this post


Link to post

Astazi trafic infernal in Piatra. Cine a avut azi treaba in oras- tin sa-l felicit! Eu am bagat tigari la greu, ca la cat am stat in trafic, ma mir ca nu mi-am luat narghilea.

Multumesc domnilor cu masina jandarmeriei care mi-au permis sa ies dintr-o parcare (un distrus cu o astra gto oprise FIX in fata mea, desi avea loc in laterale sa-si parcheze lejeeeer masina; deh, stationa cu avariile aprinse si citea).

Share this post


Link to post

Cu totii stim ca hipermarketurile in perioada sarbatorilor au fost hiperaglomerate.

Iata o consecinta :)

 

PS: acolo se parcheaza de obicei caruturi.

post-8022-1231959954_thumb.jpg

Edited by vladawd

Share this post


Link to post

Ca la nebuni s-a mers in seara asta, nu stiu ce-i apuca.. unii chiar nu vad ca e mazga pe jos?

 

Venind de la alba iulia spre dudesti am oprit la semafor, eram a doua masina, vine un polo din dreapta (aproximativ 270 de grade in sensul acelor de ceasornic) cu doi retarzi la bord care intra in curba cu acceleratia la blana, ii pleaca spatele si volanul nu se indreapta, era gata sa intre direct in usa mea, moment in care am incremenit, ca altceva nu aveam de facut. In ultimii centimetrii se redreseaza si scap cu fata curata. Se face verde, astept sa treaca cei din sensul opus si fac stanga pe dudesti moment in care tasneste un alt bou cu un fiat doblo si ii pleaca masina cu totul, il evit cat pot de tare in dreapta si-l las sa se duca dracului.

NU s-a dus prea mult ca in fata s-a oprit intr-un logan, imediat dupa intersectia cu mihai bravu..

Mai departe eram pe banda doi un taximetrist cu o astra imi taie calea de pe 3 sa se duca tocmai in 1 (oricum nu mai conta ca nu a semnalizat) si supriza, pe banda 1 era alt destept parcat, evident mascat de o duba din fata taximetristului, cred ca a reusit sa evite masina parcata la mustata.. Fereasca sfantul cati retarzi dezlegati umbla pe drumurile astea, alte seri parca se mergea mai normal.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

traficu ar fi altfel daca politia siar face treaba.dar sunt prea multi retarzi si prea putina politie :(

eu am observat mereu in bucuresti cand e vremea urata se merge frumos chiar ,da cand ploua si ninge sau ceatza,parca toti turbeaza :| ,nustu de ce .

Share this post


Link to post

am avut azi un clinci cu o proasta la piata Virgiliu , venind dinspre Berzei/Cobalcescu si dau sa fac stanga catre Dinicu Golescu. Se face verde la semafor si asteptam sa se acorde prioritate de dreapta celor din contrasens. Nu mai trecea nici o masina, dar o proasta cu un Cielo statea exact pe linia de tramvai si vorbea la telefon desi tramvaistul claxona de zori si dadea flashuri aia nu schita vreun gest. Daca nu claxonam zdravan sa o trezesc p-aia la realitate ( deoarece ajunsese un tramvai si in spatele meu ) intrau si in mine si in ea tramvaiele unul dintr-un sens unul din celalalt. La semafor la Stefan urtuna tot ea se da jos si imi zice " ce ma claxonezi ba esti nebun?" Pai vezi ca esti pe punctul de a fi coflecita de 2 tramvaie si inca 2 nevinovati sa sufere din cauza ta si tu vorbesti de zori la telefon?

Share this post


Link to post

Poate in acea convorbire era anuntat ca a castigat la loto sau ca a primit o sedinta gratis la salonu' de coafura de la coltu' strazii. Cine esti tu sa te pui in calea fericirii ei? Sau ce inseamna doua tramvaie cand femeii i se schimba destinul?

Share this post


Link to post

Cica...de astazi! :D

trafic-1.jpg

Share this post


Link to post

Mama ce le-as mai lua permisele! Cand ii vezi ca e mai mult decat clar ca nu au cum sa treaca intersectia si ei se baga pana in masina blocata acolo si bulibasesc totul, iti vine sa-i dai cu capul de semafor pana se deblocheaza!

Share this post


Link to post

Am trecut si eu pe acolo. Cel mai util era sa ocoesti pe margine tot.

Share this post


Link to post

Exercitiu de imaginatie:

Cine are prioritate ?

 

=)) ))

Share this post


Link to post
Mama ce le-as mai lua permisele! Cand ii vezi ca e mai mult decat clar ca nu au cum sa treaca intersectia si ei se baga pana in masina blocata acolo si bulibasesc totul, iti vine sa-i dai cu capul de semafor pana se deblocheaza!

 

Un pic off:

 

Si eu cind va zic ca cea mai mare prroblema a traficului din Bucuresti sint soferii si masinile care stau nu ma credeti.Tot o aburim ca nu avem drumuri, ca alea ca altele...Aiurea...

 

Soferii sint cauza principala a traficului de 2 lei , in special in Bucuresti.Si pe locul 2 masinile care zac in 90% din timp..

Share this post


Link to post

@bogdang

Nici macar salvarea...

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Uite de-asta întotdeauna nemernicilor care nu se dau la o parte din calea salvărilor, ori pe care îi apucă spumele atunci când îi blochez pentru a permite ambulanţei să treacă, le urez întotdeauna pe geam un călduros "Să fie mă-ta în salvare!"

Share this post


Link to post

Nu, ca ma-sa n-are nicio vina ca fii-su/fii-sa a crescut bou/vaca si nu cedeaza trecerea ambulantelor si masinilor de pompieri si politie. Sa fie el/ea in salvare!

Share this post


Link to post

Am vazut ieri o faza misto. Un Clio nu se dadea la o parte din calea Ambulantei, nu stiu daca a vazut-o sau nu, e posibil sa fi avut muzica prea tare si sa nu o fi auzit. Asa ca un nene cu Logan i-a dat un mic bump bara in bara, pentru trezire. A functionat. Mi-a placut tipul, sincer, mai bine niste fier stricat (desi nu cred ca au stricat nimic) decat o viata de om.

Share this post


Link to post

Am fost si eu in situatia asta Sato. Omul nu auzea, nu nimic, ambulanta suna, eu claxonam, flashuiam el n-avea nicio taina si eu nu puteam replia din cauza lui. A trebuit sa ma dau jos din masina, moment in care s-a trezit si a degajat pe dreapta.

Share this post


Link to post

Impingeti-i cu nadejde din spate. Spoilerul nu se indoaie decat la impact la mai mult de 8 km/h.

Share this post


Link to post

Eu nu-mi indoiam nimic, dar lui i-as fi indoit aripa spate ca eram in lateral. Si n-aveam chef de umblat pe la politie.

Share this post


Link to post
Cand mai trec prin B, o sa dau si eu o tura cu 160. Sau 180. De ce nu, 200.

Banuiesc ca pe splai sigur se poate.

 

Pentru unii a mai fost un impediment - Dambovita ... (ce a stat in calea lor)

Share this post


Link to post

N-o scriu eu, au scris-o alţii: Dement. Feriţi-vă!

post-3777-1233054735_thumb.jpg

 

Şi încă una, foarte tare (mai ales că eram în căutarea unui loc de parcare de ceva vreme...):

post-3777-1233054776_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...