Jump to content
Sign in to follow this  
brusli

Jurnal de bord - TICO reparatii+defecte

Recommended Posts

Salut,

 

Am inceput sa am o problema destul de des intalnita, am vazut, pe aici.Tico-ului meu (2000, 42 k km), a inceput sa ii intre in rezonanta ceva pe sub bord in zona gurilor de ventilatie centrale (parca).Masina a fost intretinuta exemplar si nu a avut probleme pana acum, as putea spune , de nici un fel(nu am schimbat decat consumabile, care, am avut grija sa fie de calitate si la timp).

"Bazaiala" se manifesta la turatie ridicata ,spre exemplu, cand "fortez" o depasire cu a patra pe la 100-110 km/h, si apare si la accelerare cu ea nemiscata(pe loc) la o turatie mai ridicata(cred ca peste 3500 rpm).Se aude ca vibratia unor table elastice si tenace sau a unor plastice dure aflate in contact instabil, sau ca brumul unui difuzor de "inalte" fortat dincolo de capacitatea lui.Sper sa fi fost suficient de explicit.Alta idee (de explicatie) nu-mi vine...

Are cineva idee cam care ar fi sursa si ,implicit, cum se poate "combate" zgomotul asta?O fi greu de "eliminat"?

Mentionez ca am restrans, desi nu erau desfacute grav, o gramada de holsuruburi de pe la bord.Degeaba.

 

Stima!

Edited by iuliu m.

Share this post


Link to post

Kinetix, asa am si facut si e deja montat si functioneaza corespunzator!!!!!! :) >- Plus cu ocazia asta am schimbat si lichidul de racire(avea deja 2 ani si capatase o culoare ciudata) in rest toate bune pe moment! Drumuri bune iti doresc! :lavolan:

Share this post


Link to post

Salut,

 

Deci, insist, nu s-a confruntat nimeni cu "rezonantza" asta suparatoare venita de undeva de sub bord in zona centrala?Chiar nimeni?

 

Multzumesc anticipat!

Share this post


Link to post

"iuliu m " Cu ceva timp in urma zdranganea ceva pe acolo dar am remarcat ca era suporul de la scrumiera, am strans suruburile de pe acolo si acuma nu mai zdrangane...nu stiu ce sa zic ! Verifica...

Share this post


Link to post

Salut,

 

Deci e "necuratul"......Am fost azi la service Daewoo si baietii, altfel foarte bine intentionati si destul de priceputi(mi s-a parut mie), au tot strans si verificat tot ce era de verificat si tot face.Au zis ca daca vreau neaparat sa "scap", trebuie dat jos bordul.

Ma cam codesc...

Probabil, ca pana la urma ma voi hotari.Pacat, ca nu umblasem acolo inca.

 

Stima!

Share this post


Link to post

Salut...am si eu exact aceeasi problema..zornaie ceva la turatii ridicate sub bord.Daca tot desfaci bordul ..te rog sa scrii aici de la ce era :rolleyes: .

Share this post


Link to post

Pai nu m-am hotarat inca...Sigur ca voi posta, daca voi da jos bordul, ce-am gasit.

Uuufff!De s-ar rezolva "singura" problema!

Ma cam oftic...

Share this post


Link to post
... Ma cam oftic...

Cred ca ai vrut sa zici: "Ma cam offtopic ..."

Share this post


Link to post

Imi pare rau daca am creat probleme!

Sigur nu se va mai intampla!

Probabil m-au inspirat posturile de la "valva P.C.V."......

Share this post


Link to post

Se vede evident ca imi curge ulei pe la garnitura de la baie,rasfoind pe forum am vazut cu stupoare ca trebuie sa dau motoru jos sau sa il suspend ca sa schimb garnitura de la baie? :o

Share this post


Link to post
... rasfoind pe forum am vazut cu stupoare ca trebuie sa dau motoru jos sau sa il suspend ca sa schimb garnitura de la baie?

Ne dai si noua un link de unde ai citit acest lucru ?

Share this post


Link to post

Da, scriu oameni de meserie, nu-i poti contrazice, dar sub motor te-ai bagat, poate exista o solutie ?

Share this post


Link to post

Da ar fi o solutie ,ai nevoie de doua ''capre '' destul de inalte si o traversa de care sa suspenzi motorul dupa care trebuie sa te bagi pe dedesubt sa demontezi traversa care tine motorul ,metoda este cam neortodoxa si periculoasa zic eu de aceea nu o recomand ,crezi ca te descurci in conditii de garaj in spatele blocului ?

In functie de kilometraj ,daca dai motorul jos mai poti face alte operatiuni de pilda schimbat kit ambreiaj simeringuri etc .

Share this post


Link to post

Sub motor inca nu m-am bagat dar urmeaza maine daca prietenul meu are service-ul liber. Oricum masina are 210mii, dar cineva mai zicea ca acolo nu e nici o garnitura si ca s-ar etansa numai cu silicon de etansare, asa sa fie?Si chiar sa nu existe alta solutie sa dai baia aia jos de acolo? :-?

Share this post


Link to post
... In functie de kilometraj ,daca dai motorul jos mai poti face alte operatiuni de pilda schimbat kit ambreiaj simeringuri etc .

... "suportii", etc.

Altfel, este atat de stramt locul incat sa slabesti baia si sa substitui garnitura ? Imi vine greu sa cred ca baia de ulei se sprijina pe vreun cadru al caroseriei (ar fi atehnic, toate vibratiile motorului s-ar transmite caroseriei), un luft de cativa mm cred ca-i suficent, urmat de o translatie fata-spate sau invers.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Exista garnitura speciala pentru baia de ulei, dar mecanicii obisnuiesc sa puna silicon, din motive necunoscute mie...

Nu, baia de ulei nu se sprijina pe nimic, dar pe sub ea (cam pe la jumatatea ei) trece un soi de traversa care impiedica demontarea pentru schimbarea garniturii...

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Offfffffffffffffff :wallbanger: asta este ! Daca e musai ...cu placere!

Share this post


Link to post

Am avut cat de cat noroc, uleiul curgea de la filtrul de ulei , mai precis de la garnitura .Am inlocuit filtrul si am facut si schimbul de ulei cu aceasta ocazie si problema sa remediat. Cat despre a da baia de ulei jos ... [-X nu cred ca sunt sanse fara a da intradevar motorul jos!

Share this post


Link to post

Schimbarea vitezelor se face greu.

Am observat ca de 2-3 zile, adica de duminica, cand a fost prima zi mai calduroasa, de primavara, dupa ce merg 4-5 km cu Ticolino, schimbarea vitezelor incepe sa se faca mai greu, apare o frecare ceva. Fac cam 2 drumuri de 8-10 km pe zi. La urmatoarea plecare, problema se repeta.

Aveti vreo idee ce poate fi?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Verifica nivelul uleiului din cutia de viteze.

Share this post


Link to post
Verifica nivelul uleiului din cutia de viteze.

 

Nivelul pare in regula.

Masina are 80,000 Km si nu cred ca a fost schimbat uleiul vreodata, evident, cel din cutia de viteze.

Share this post


Link to post

Ai verificat nivelul uleiului in cutie?

Share this post


Link to post
Ai verificat nivelul uleiului in cutie?

NU stiu cum...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...