Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Instalatie Xenon

Recommended Posts

Ma batea gandul sa lucrez un pic si sa-mi pun o instalatie cu bixenon pe Tico. Apar insa mai multe probleme:

 

1. Lumina va fi imprastiata chiar daca Tico are capace in fata becurilor si reflecta spre far. Nu stiu daca in farurile mici , neclare si fara lupa de TICO ar fi o imbunatatire daca as monta XENON, sau ar fi doar alta lumina mai alba si mandria mea ca am XENON si atat ;)

2. Problema instalatiei de spalare a farurilor-toate masinile care au instalat din fabrica XENON au asa ceva, lucru care ma face sa cred ca daca farul este murdar se creeaza un efect neplacut in cazul acestei instalatii(sa zicem ca le spal mai des)

3. Daca dupa ce montez stau sa dau detalii la toti politistii care o sa ma opreasca ca: Nu sunt becuri din targ albastre si nici becuri de 100W.

Voi ce parere aveti?

Share this post


Link to post

Offtopic: Daca te uitai mai atent in acel topic observai ca Soran are vreo 3-4 posturi in el, deci cred a lecturat deja discutia de acolo.

Share this post


Link to post

carrefour - 3 mil.acum nu stiu daca sunt proiectoare sau instalatia in sine ca de nervi cand am vazut pretul am plecat

Share this post


Link to post

3 milioane e un pret foarte mic...probabil sunt niste proiectoare mici. Eu sunt dispus sa dau si 250euro...xenon simplu gasesc si cu 7.000.000 instalatia cu becuri partea nasoala este ca imi trebuie bixenon ;) Am becuri BOSCH acum!

Share this post


Link to post

interesant proiect sorine..

dupa ce faci instalatia te ajut eu cu sistemul de spalare al farurilor

Share this post


Link to post

Ok cand se murdaresc farurile te sun ...carpa o sa am eu :) ))

Share this post


Link to post

Eu din cate am inteles nu se pun becuri xenon pe faruri neclare. Am inteles eu gresit ?

Daca am inteles bine, atunci tu ce vei face, vei schimba si sticla de far sau vei face o mica adaptare ?

Share this post


Link to post

Bey, de ce nu lasati omul sa incerce, de ce-i taiati aripile ? A incercat unul din voi, ca sa poata spune contrariul ?

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Ma cam bag in seama, dar am o intrebare:

Din cate am inteles eu sistemele astea cu Xenon au un sistem automat care adapteaza inaltimea la care bat farurile pentru a nu-i orbi pe cei din fata.

 

Daca este adevarat, asta cum o rezolvi?

Share this post


Link to post

N-am stiut chestia asta, eu inchideam ochii cand ma intalneam cu asa ceva, sa nu ma orbeasca. Bine ca mi-ai spus, de acum o sa privesc adevarul sau adversarul in fata ?

Share this post


Link to post

Intradevar nici o masina cu xenon din fabrica nu are geam cu striatii, dar in situatia mea...ori schimb farurile cu totul bineinteles adaptare cu fibra si alte chestii ori pun asa. Daca as pune geam clar pe farurile actuale nu cred ca ar arata prea bine si in plus lumina ar fi destul de orbitoare. Stiu de mecanismul de reglaj care tine cont si de viteza si de alti factori insa va fi unul din lucrurile care nu vor fi prezente la instalatia mea ;) Am vorbit azi cu unii care au site pe net si numai cu asa ceva se ocupa(instalatii xenon universale) dar dupa ce am sunat la un nr, mi-a facut legatura in alta parte iar de acolo mi-a dictat un nr. de mobil la care sa sun...m-am enervat si am trecut la alta firma.

Share this post


Link to post

Astept cu mare interes rezultatul operatiei.

Share this post


Link to post
Ma cam bag in seama, dar am o intrebare:

Din cate am inteles eu sistemele astea cu Xenon au un sistem automat care adapteaza inaltimea la care bat farurile pentru a nu-i orbi pe cei din fata.

 

Daca este adevarat, asta cum o rezolvi?

 

Ai perfecta dreptate.

Sistemul de auto-leveling are senzori care determina gradul de inclinare a masinii. Acesti senzori sunt in usile masinii. Si unde mai pui ca fiecare far are un ECU special prin care pozitioneaza fascicolul pe sosea. Un far de acest tip se situeaza undeva la 300EURO.

Sistemele de la noi de pe piata, nu prea cred ca sunt "legale" in comunitate, ca la noi in tara nimeni n-are treaba daca ai sistem de reglare al farurilor. Ca doar nu vine nenea garcea si-ti ridica capota sa vada daca ai ECU pe faruri.

Concluziv: in tara, poate pentru 1 an se merita investitia, dar daca vreti sa iesiti cu masinile si prin tari civilizate, circulati doar pe zi. :P

 

Edit: Am gasit o poza cu farul de la BMW Seria 3. Se poate vedea modulul de comanda pentru pozitionarea ansamblului bec + lentila.

post-1210-1137450396_thumb.jpg

Edited by Razor

Share this post


Link to post

haideti mah ca nu e mare inginerie ... se schimba becul original din far cu un bec de xenon care e alimentat de la niste balasturi care la randul lor se alimenteaza de la mufa originala a becului de far. Nu trebuie facuta nici un fel de adaptare. Se monteaza in 15-30 min max. Pur si simplu schimbi becul original cu unul care are o luminozitate mult mai mare. Pt H4 pretul e in jur de 350 euro... nu mai stiu sigur ...

Share this post


Link to post

Pai la baza nu e mare lucru, pui un bec care contine un gaz rar si 2 electrozi, mai pui si balasturi care duc tensiunea pe bec la 24.000V, aici gazul din bec ajunge in stare de plasma si avem LUMINA. Problema e ca sa nu-i orbesti pe cei din fata.

Share this post


Link to post

SORAN@ Ca sa nu ai probleme cu politia sa iei bulbi de 6000k culoare alba la instalatia xenon.

Share this post


Link to post
Edit: Am gasit o poza cu farul de la BMW Seria 3. Se poate vedea modulul de comanda pentru pozitionarea ansamblului bec + lentila.

 

Dracie de aia nu se gaseste si pe motorasul de pe farul de la Espero (si la Matiz ar trebui) ca mie mi se pare a fi si aici destul de complicat sistemul de reglare al inaltimii farurilor, nu e un simplu motoras legat la un comutator? Trebuie sa existe si ceva electronica pentru capetele de cursa sau pentru pozitiile intermediare (mai ales).

Share this post


Link to post

Cea ce se vede pe farul de bmw nu este modulul de leveling.Este balastul(ridicatorul de tensiune ) al becului xenon.

Share this post


Link to post

Pt. ZMEU: este vorba de un sistem care se ajusteaza singur de obicei in functie de viteza autoturismului de aceea electronica este mai complicata. Ceea ce avem noi la buton reglezi manual. Eu nu imi fac probleme nici de montaj, nici de nimic altceva decat ca ar putea sa nu se vada atat de bine pe cat ma astept, adica sa nu isi merite banii d.p.d.v. al luminozitatii.

Share this post


Link to post

Pai eu nu am spus altceva. Chestia aia de autonivelare se poate monta in circuit in locul butonului.

Share this post


Link to post

Este individuala pe far.

Share this post


Link to post

Chestia aia de autonivelare nu o gasesti sa fie universala si oricum ar costa o gramada de bani...nu asta e problema unde sa o montezi.

Share this post


Link to post

Modulul de auto-leveling isi are rostul lui, precum si senzorii care exista in usi. Nu sustin ca nu se poate monta un sistem de ridicare a tensiunii pe becuri si inlocuirea acestora cu unele cu electrozi in gaz rar + sare (asta pentru culoare), dar posibil ca rezultatul final sa fie doar o sursa foarte puternica de lumina IMPRASTIATA. Deci daca aveti ocazia sa testati inainte sau sa vedeti pe la atii, ar fi OK, dar sincer n-am vazut nici o masina cu instalatie xenon de tipul celei in discutie(doar ridicator de tensiune + becuri cu electrozi).

Share this post


Link to post

Renunta la ideea cu xenon si cumpara-ti niste becuri Philips Vison Plus 50% sau Power2Night . Astea doua merita toti banii si anume maxim 600.000 . Este foarte complicat sa adaptezi xenoane pe o masina care nu are , iar ca bani este pe undeva 270 euro - 380 euro ( bixenon ) . Daca totusi te vei gandi tot la ideea ta , trebuie sa iei in considerare garantia si piesele de schimb pentru kit , pentru ca de obicei nu se gasesc separat . Bafta !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...