Jump to content
Sign in to follow this  
SORAN

Instalatie Xenon

Recommended Posts

Hmm...de reglat m-am chinuit o zi intreaga dar degeaba :( iar la un service daewoo nu stiu cat costa sa le reglez.Aveti idee cumva?

Share this post


Link to post

:o fftopic: te costa in jur de 10 RON (cel putin cam asa-i la Radacini)

Share this post


Link to post

Si pana la urma exista becuri cu xenon pt instalatia deja existenta la Matiz? Sau se fac adaptari/investitii de 300 euro?

Share this post


Link to post
haideti mah ca nu e mare inginerie ... se schimba becul original din far cu un bec de xenon care e alimentat de la niste balasturi care la randul lor se alimenteaza de la mufa originala a becului de far. Nu trebuie facuta nici un fel de adaptare. Se monteaza in 15-30 min max. Pur si simplu schimbi becul original cu unul care are o luminozitate mult mai mare. Pt H4 pretul e in jur de 350 euro... nu mai stiu sigur ...

 

 

Pai la baza nu e mare lucru, pui un bec care contine un gaz rar si 2 electrozi, mai pui si balasturi care duc tensiunea pe bec la 24.000V, aici gazul din bec ajunge in stare de plasma si avem LUMINA. Problema e ca sa nu-i orbesti pe cei din fata.

 

 

marius_eugen@ Ai avut vreodata xenon de esti asa convins?iti spun eu NU.

Poti sa pui si mama lui Philips Vison Plus ca nu va merge ca un xenon si nici lumini bune nu o sa ai.

Un kit xenon cu becuri H4 costa in jur de 340 si are garantie 1 an.Se gasesc separat si bulbi si balasturi.

Pe farurile care nu au doape de etansare si mufa becului este libera nu se face absolut nici o modificare.

Iar pe cele care au dop(capac) de etansare se da o singura gaura prin acesta .

 

 

Becul Xenon are protectie care poate fi scoasa sau nu. A se vedea poza.

 

NU

Share this post


Link to post

Aia citisem si eu. Imi trebuia doar acel NU, pt ca ovi_jer si cu max s-au contrazis pe sus... si nu stiam care mai are dreptate.

Share this post


Link to post

Nu poti conecta becul cu xenon direct la instalatia originala de matiz. Exista un ridicator de tensiune la care se conecteaza becul. Deci ... daca vrei xenon va trebui sa investesti 300e pt un kit de xenon.

Share this post


Link to post

Sau 300 RON pt un kit de proiectoare... ca doar nu am ferrari...

Share this post


Link to post

Daca tu crezi ca e acelasi lucru...

Share this post


Link to post

@SMS Poti sa pui si 4 proiectoare ca degeaba :) ) Xenonul are alte proprietati pe care Halogenul nu le are . A si sa nu uit, reduci si consumul de curent daca pui Xenoane :P

Share this post


Link to post

N-am zis ca e aceiasi chestie (si nu e), dar pentru matiz sa dau 300 euro pentru 2 becuri... :dizzy: :spumelagura:

 

Cine si-a mai pus xenon pe matiz de aici?

Edited by SMS

Share this post


Link to post

1. Nu primesti numai 2 becuri la banii astia, primesti si doua ridicatoare de tensiune =))

2. Pai nu stii sa citesti ? Ia vezi mai sus ce zice Andrei MTZ, care are Xenon de BMW daca nu ma insel, oricum bate dupa OZNuri al lui dar bun si asa .

Share this post


Link to post

1. Si mai primesc o cutie de carton si ceva fire si factura si detalii... eu vreau sa se vada urm a de lumina pe asfalt. Ca la orice dacie din 80. Becurile mele sunt cam chioare... de abia se vede ca sunt aprinse. Poate nu sunt reglate.

2. Bun asa. Dupa ce dau o gramada de bani, sa mai bata si in sus... nu mersi. Eu vreau sa bata in fata masinii. O sa incerc intai cu un blue vision (ma mai uit pe topicul celalt).

Edited by SMS

Share this post


Link to post

1.Daca nici Matizul nu lumineaza atunci ... :D

2.Bai SMSule iar dai banii pe prostii, decit sa iei N becuri Blue Vision mai bine dai odata 1050RON si-ti pui Xenoane, adica Bi-Xenoane, o sa fii cel mai tare din parcare. Am zis ca bat dupa OZN uri daca nu sunt reglate, daca le montezi unde trebuie nu bat dupa OZNuri .

 

PS> cred ca nu ti-a priit masa de la Shooters =))

Share this post


Link to post

1. ori sunt eu mai chior... , ori mi se pare... ori comparam la urmatoare intalnire cu un alt matiz...

2. sosul ala de ketchup era cam dubios... d'aia nici n-am mancat prea mult :) )

Share this post


Link to post

Eu cred ca de la sosul ala ti se trage.Nu ai inteles mai nimic :) )

Share this post


Link to post

@SMS: Trebuie doar sa stii ce vrei si cat esti dispus sa cheltui pentru asta! Eu cred ca nu suporta comparatie Blue Vision cu Xenon. Matizul are niste faruri extrem de bune care in combinatie cu Blue Vision sau Vision Plus dau o lumina mai mult decat suficienta (am eu la Matiz Blue vision) in cazul in care sunt reglate corect. Uite niste poze pt a-ti da seama de diferenta dintre Blue Vision si Xenon.

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Ca si SMS nu cred ca as da 300-350 Euro pe o altfel de instalatie. Dar am vazut acum la Bursa ca cineva vinde kituri xenon si bi-xenon cu 200-240 euro. Pai la preturi din astea mai "umane", mai ca mi-as trece un gând. :-? Oricum problema e sa-ti fie si utile xenoanele astea; daca mergi de cateva ori pe an noaptea nu cred ca are vreun rost sa faci asemenea investitie.

Share this post


Link to post

Si-a mai pus careva Xenon pe matiz? Eventual poze cu becul vechi si cel xenon, sau daca nu impresii referitoare la vizibilitatea soferului si "flash-urile" celor din trafic!

Share this post


Link to post

Mai...m-ar tenta si pe mine asa ceva, dar nu stiu nimic despre putere, eu oricum mai mult merg cu faza scurta deci un H4 simplu ar fi de ajuns. Dar acum, 35W sau 55W? Si faza scurta se gaseste oare pe H4 simplu? Sau sunt numai H4 cu lunga? Nu radeti...intrebam si eu :)

 

http://www.daewooclub.co.uk/forums/showthread.php?tid=2288 - poze de la un filipinez am impresia...

Share this post


Link to post

Dude, n-ai inteles nimic. Tu ai un singur bec, cu 2 filamente(H4). Cum mama ciorilor sa pui xenon Doar pe faza scurta?? Ce faci, mai pui un bec in far, pentru faza lunga? Scoti faza lunga de tot? Really? Si daca ai nevoie de ea ce faci? Scoti lanterna pe geam?

 

Pe bune acum, sa pui xenon pe matiz mi se pare nu tocmai cea mai inteleapta idee. Cu niste becuri Xtreme Power sau chiar si Blue Vision, farurile reglate bine, masina lumineaza excelent. Vorba lui Bogdan, daca nici matizul nu are lumini...atunci trebuie mers la doctor, oftalmolog. Si asa farurile masinii asteia sunt la limita suportabilitatii de catre ceilalti, de pe contrasens, xenon este tot ceea ce-i mai trebuie!

 

Eu daca as m-as intalni noaptea cu un individ ce conduce un matiz cu xenon m-as da jos la el si l-as lua la bataie. Majoritatea uita sa-si dea farurile mai jos cand iau o persona in spate sau au ceva bagaj, xenon mai lipseste si impreuna cu faimoasele "proiectoare poloneze", care se tin aprinse oricand, numai cand trebuie nu, sunt o adevarata nocturna pe roti.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Exista H4 cu xenon doar pe scurta si halogen pe lunga.

Share this post


Link to post

Din alea nu recomand nici la cel mai mare dusman al meu, sunt atit de proaste incat nu merita nici primite "cado" .

Share this post


Link to post

Asta stie oricine, dar ideea era ca exista.

Share this post


Link to post

Pai stai asa si daca exista un idiot care vinde inseamna ca exista si un idiot care cumpara? Asta inseamna sa nu mai circul noaptea pe strada ca poate ma orbeste vreun Matiz ?

Share this post


Link to post

Nu man, postul meu se referea la cel al lui Closhcutza, care sustinea ca nu ai cum sa pui xenon doar pe o faza la un bec H4. Ai cum. Nu e recomandabil, dar se poate.

Sincer nu cred ca xenon la matiz este o utopie, desi masina are faruri bune din fabrica. Foarte important este reglajul ulterior al farurilor, precum si cel dinamic in mers, in functie de incarcatura.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...